Bravčové mäso

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Haleth » Uto 10.04.2012 15:31

!!!! http://kchk.cz/view.php?cisloclanku=2012041001 !!!!
Asi sa na bravčové vykašlem...
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Bravčové mäso

Poslaťod pigie » Uto 10.04.2012 15:54

Ale toto nie je novinka... U divych prasiat je tato choroba bezna, podarilo sa ju potlacit v chove prasiat, kde su na to opatrenia. Cize nakazene maso z krajin, kde je potvrdene, ze krajina je bez vyskytu by malo byt bezpecne, lebo kazde prasa musi byt testovane, ze tuto chorobu nema.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Bravčové mäso

Poslaťod miusiatko » Uto 10.04.2012 18:31

presne, divym sviniam sa vyhybam, ale normalne bravcove je na menu pravidelne
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Haleth » Uto 10.04.2012 19:43

Nevedela som, že je to do takej miery rozmnožené v Čechách... A zdá sa mi to celkom dosť.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Dana D » Uto 10.04.2012 20:14

Nedávno mi tiež jedna pani pri venčení spomínala, že bola u nášho miestneho veterinára, (ktorý je aj poľovník :pac: ) a vystrašil ju tým, že po úspešnej poľovačke na diviačiu zver psy dostali ako sa uvádza v článku
za odměnu syrové kousky masa
a tuším zo siedmich psov šesť do dňa uhynulo ...
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Bravčové mäso

Poslaťod AlicaGGG » Str 11.04.2012 12:21

tiez som nemyslela, ze je to take rozmnozene :nwm: ale ako baby pisali - prasata by mali byt testovane, hlavne ked kupujem maso z obchodu pre ludi myslim, ze neni sa coho bat (ved aj ludia bezne jedia surove, cize sa neda spoliehat na to, ze ved ludia pri vareni masa zabiju bakterie v mase) :nwm:
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Haleth » Str 11.04.2012 12:39

Ale pokiaľ viem, tak Aujeszkyho sa človek nemôže nakaziť, nie ?
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Bravčové mäso

Poslaťod pigie » Str 11.04.2012 13:19

To je jedno Haleth - maso je kontrolovane na tento virus a krajiny, ktore su oznacene, ze ho v chove nemaju na dovoz zvierat z krajin, kde sa v chove objavuje maju specialne predpisy, aby sa chov "nezasvinil" (napr. Polsko to neriesi, takze sa treba vyhybat masu z polska). Takze u nas i v cechach je to isto kontrolovane.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Dana D » Str 11.04.2012 13:58

A aký máte názor na domáce chovy? Mám na mysli keď mi sused ponúkne zvyšky po zabíjačke doma dochovaných sviní?
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Bravčové mäso

Poslaťod pigie » Str 11.04.2012 14:01

Prave takychto chovov by som sa bala - lebo na SK sa z casu na cas vyskytne tato choroba prave v chovoch domacich... Takze pokial by svina nemala serologicky test na tuto chorobu, tak neberiem ani zadarmo
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Dana D » Str 11.04.2012 14:06

No dobre ... tak to vyhodím ... :hi:
mäso a vnútornosti vždy od neho varím, ale tie krásne mäsové kosti .... je mi ich ľúto vyhodiť, ale risknúť sa bojím, tak ich stále prekladám v mrazáku :pac:
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Haleth » Str 11.04.2012 17:00

pigie píše:To je jedno Haleth - maso je kontrolovane na tento virus a krajiny, ktore su oznacene, ze ho v chove nemaju na dovoz zvierat z krajin, kde sa v chove objavuje maju specialne predpisy, aby sa chov "nezasvinil" (napr. Polsko to neriesi, takze sa treba vyhybat masu z polska). Takze u nas i v cechach je to isto kontrolovane.

Toto mi je jasné, ja len hovorím, že Aujeszkyho nie je prenosné a nebezpečné pre človeka :smile:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Bravčové mäso

Poslaťod zuzka:) » Str 11.04.2012 17:26

Dana D píše:No dobre ... tak to vyhodím ... :hi:
mäso a vnútornosti vždy od neho varím, ale tie krásne mäsové kosti .... je mi ich ľúto vyhodiť, ale risknúť sa bojím, tak ich stále prekladám v mrazáku :pac:

aj mrazom sa vírus ničí, čítala som aj nejaké údaje, že za koľko dní a tak, ale to už nepamätám
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Bravčové mäso

Poslaťod Mackie » Str 11.04.2012 17:35

naco zavadzat, ak to nie je iste.. podla tu spominanych info mrazenie virus neznici, ak najdes zdroj, kde sa to vyvrati, daj :no:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Bravčové mäso

Poslaťod zuzka:) » Str 11.04.2012 18:55

tá stránka kde som to čítala už nefunguje, takže radšej beriem späť...

EDIT: našla som len toto :ua:
Etiológia
Originátorom Aujeszkého choroby je alfaherpesvirus, obalený DNA vírus čeľade Herpesviridae, ktorý má afinitu k nervovej sústave a dýchaciemu ústrojenstvu. Vo vonkajšom prostredí (pH 5 - 9) je pomerne rezistentná. Pri dozrievaní jatočného mäsa a jeho lakovaním nemožno teda počítať s bezpečnou inaktiváciou vírusu. Jatočné mäso uchovávané pri 4 ° C môže obsahovať vírus 5 - 7 mesiacov, v pľúcach sa vírus pri izbovej teplote udrží šesť týždňov, v moči pri 4 ° C niekoľko mesiacov, v hnoji však neprežíva viac ako 2 - 3 dni. Na sene, slame, obilninách, dreve a iných predmetoch prežíva vírus v zime (-8 ° C) 15 - 40 dní, na jar (16 ° C) a v lete (24 ° C) 5 - 15 dní.
http://www.bull-terrier.sk/infekcne-och ... oroba.html
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava