Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Silwuska » Uto 21.08.2007 11:11

BARF
Čo to je?


Prvýkrát akronym BARF použila američanka Debbie Tripp, aby označila ľudí, ktorí kŕmia svojich psov čerstvou surovou stravou. V tomto prípade BARF znamená Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava). Neskôr bol akronym zmenený na Biologically Appropriate Raw Foods – biologicky vhodná surová potrava.

Hotové krmivo (granule) – čo to je?

Len málo majiteľov vie, čo za „pochúťky“ sa nachádzajú vo vreci s granulami. O chemikáliách, konzervačných látkach a dochucovadlách vedia mnohí a medzičasom aj mnohí výrobcovia vyrábajú údajne bez týchto škodlivín. Ako potom dokáže mať krmivo trvanlivosť aj viac ako rok už neobjasňujú. Faktom je, že výrobcovia krmív nakupujú svoje základné substancie tak, že už obsahujú konzervačné látky. Preto tieto už nepotrebujú do hotového produktu pridávať a teda ich aj deklarovať. Keď na vreci stojí „žiadne prídavné látky“, znamená to len, že výrobca tam pri SVOJOM spracovaní žiadne prídavné látky nedal. Ale polotovary ako kostná múčka či obilné múky môžu byť ošetrené konzervačnými látkami.
Problematická je aj neprehľadnosť výroby a kvality jednotlivých zložiek. Museli by sme vedieť, čo všetko je dovolené označiť „vedľajšie živočíšne produkty“, „hydinová kostná múčka“, „rybia múčka“ alebo „kostná múčka“.
Uvádzame časti zvieracích tiel, ktoré sa nachádzajú aj v najlepších krmivách: Sliepky – beháky, zobáky, perie, trus, hovädzie – krv, koža, kopytá, trus, moč… a k tomu odpad od zeleninových a obilninových výrobcov.
Beháky, perie,…kopytá obsahujú vysoké množstvo látok, ktoré sa započítavajú do deklarovaného množstva surových bielkovín. Avšak psami sú len veľmi ťažko stráviteľné a sotva využiteľné.
Všetky druhy granulovaných krmív pozostávajú z veľkej časti z obilia (60-90%). Čo sa týka analýzy na obaloch, väčšinou sú tam obilniny jednotlivo rozpísané a tak sa môže stať, že mäsová múčka je na prvom mieste.
Vitamíny, enzýmy, aminokyseliny a esenciálne mastné kyseliny sú vysokým teplom pri výrobe zničené, pozmenené alebo poškodené, žiaľ lieky a narkotiká nie. Na tieto zložky však krmivo testované nie je. Už ste premýšľali kde končia telá našich mŕtvych miláčikov? Odpoveď je kostná a mäsová múčka. K tomu sa často stáva, že niektoré časti nie sú včas odobraté – antiparazitárne obojky uspatých zvierat, igelitové obaly z mäsa zo supermarketov… spracujú sa do mäsovo-kostnej múčky.
Často sa používa masa z červenej repy, pretože sfarbí trus do tmava a keďže ostáva dlho v čreve, spôsobuje, že trus je pevný – obľúbený argument mnohých výrobcov.

Pes je mäsožravec

Rovnako ako jeho predok vlk patrí pes k mäsožravcom, pričom vlk nie je výlučne požieračom len mäsa. Okrem ukoristených zvierat žerie vlk ovocie, byliny, lesné plody, trávu, červíky, hmyz a tiež aj výkaly bylinožravcov. Prevažne žerie vlk vysokú zverinu, kde zožerie všetko až na najväčšie kosti, väčšiu časť kože a srsti a časť obsahu tráviaceho traktu. Pri trávení celého zvieraťa dostáva vlk všetky pre neho dôležité výživové prvky: bielkoviny, tuky, minerály, vitamíny, enzýmy a balastné látky.
Pes má chrup mäsožravca so silnými očnými zubami, aby mohol korisť uchopiť a stoličky s ostrými hranami, aby mohol mäso a kosti rozdrviť. Na rozdiel od bylinožravcov nemá pes tráviace enzýmy v slinách a v porovnaní s nimi produkuje slín veľmi málo. Psie sliny sú veľmi riedke a slúžia ako kĺzací prostriedok pre potravu, ktorá u mäsožravcov pozostáva z väčších kusov. Žalúdok psa je v porovnaní s bylinožravcami veľmi veľký: 8 krát väčší ako žalúdok koňa prepočítaný na telesnú hmotnosť. Žalúdočné šťavy psa obsahujú 10 krát viac kyseliny soľnej ako má človek a s potravou v žalúdku má pH menej ako 1 (človek má pH 4-5). Spúšťačom produkcie žalúdočných kyselín je mäso.
Črevo psa je veľmi krátke v porovnaní s dĺžkou čreva bylinožravcov. Úplné strávenie mäsa a kostí trvá psovi maximálne 24 hodín, bylinožravci potrebujú na strávenie potravy 4-5 dní.
Tieto fakty hovoria jednoznačne o tom, že pes je mäsožravec a kŕmenie potravou založenou na obilí je v tomto prípade absolútne nesprávne. Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač – mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy.

Varením sa v živočíšnych bielkovinách menia reťazce aminokyselín a z väčšej časti sa stávajú pre psa nevyužiteľnými. Bielkoviny sú po vare ťažko stráviteľné a strácajú veľké množstvo minerálnych látok. Aj keď sa skrmí voda, v ktorej sa mäso varilo, z väčšej časti sú minerálie pre psa nevyužiteľné. Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v surovom mäse, sú základom zdravého imunitného systému psa.
Tuk v granuliach sa konzervuje pomocou látok ako Ethoxiquin, BHA a BHT. Tieto konzervačné látky môžu poškodzovať biele krvinky, oslabovať imunitný systém a blokovať príjem glukózy. Pretože zvyšujú riziko nádorových ochorení sú pre ľudskú výživu zakázané. Omega-3 mastné kyseliny v granuliach úplne chýbajú, pretože sa nedá zabezpečiť ich konzervácia.
V lepšom prípade prežije pes na pohľad zdravo, žiaľ často prichádza k ochoreniam. Imunitný systém je oslabený nedostatkom enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Slinné žľazy sú preťažené a nefungujú správne, vytvára sa zubný kameň a chronický zápal v papuli, ktorý opätovne oslabuje imunitný systém.
Medzitým prichádzajú na rad rôzne diétne krmivá, aby potlačili ochorenie, ktoré je vyvolané kŕmením hotovou suchou potravou. Keby to nebolo smutné, mohli by sme sa nad tou iróniou zasmiať.

Čo teraz?

Mnoho majiteľov sa začalo kvôli starostiam o zdravie svojho psa viac zaoberať jeho výživou. Pritom mnohí prešli na prirodzenú stravu so surovým músom a kosťami. Staré zabudnuté knihy, ako napr. od Juliette de Bairacli Levy, našli nových čitateľov amnoho nových kníh s touto tematikou prišlo na trh.
Tí, čo začali kŕmiť svoje psy stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Dnes existuje na internete mnoho stránok a fór, kde sa dajú získať informácie a rady ohľadom prirodzenej stravy. Len odvahu: tento spôsob kŕmenia je oveľa jednoduchší ako sa zdá.

Predsudky

Mnoho majiteľov psov má pochybnosti o kŕmení BARF, pretože výrobcovia krmív a veterinári často pred surovým mäsom a kosťami varujú. Surové mäso je vraj nebezpečné kvôli parazitom a salmonele. Len granule vedia zabezpečiť vyváženú stravu, zdôrazňujú. Kosti sú životu nebezpečné – varuje lobby výrobcov krmív. Kŕmenie surovou stravou je vraj finančne nákladné a časovo náročné.
Ako už bolo objasnené, pes má tráviaci trakt mäsožravca. To znamená, že jeho trávenie je prispäsobené spracovaniu surového mäsa a kostí. Zdravý organizmus si so salmonelou a inými baktériami a parazitmi ľahko poradí. Žalúdočné kyseliny psa sú tak silné, že strávia mäso aj kosti. Rovnako sú zničené aj baktérie a paraziti.
Vôbec nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Toto môžu tvrdiť len výrobcovia krmív. Vyváženosť stravy sa dolaďuje v priebehu mnohých týždňov, tak ako je to v prírode bežné. Pri surovej, prirodzenej strave nie je také zlé, keď pes dostáva určitý čas jednostrannú potravu za predpokldu, že sa v určitom čase pravidelne obmieňa.
Kŕmiť BARF nie je až také časovo a finančne nákladné v porovnaní s hotovými granulami. Zo začiatku si robíte veľa starostí, či psovi niečo nechýba a máte sklon kupovať mu priveľa výživových doplnkov. Mäso a kosti, ktoré skrmujete, sú väčšinou odpadom mäsovej výroby a nie sú oveľa drahšie ako priemerne kvalitné krmivo.
Surové mäso vyvoláva agresivitu – to je ďaľšia z rozprávok, ktorá sa len ťažko odbúrava. Na psa nemá žiadny vplyv a vzťah pes-človek je len otázkou výchovy.

Výhody
• žiadny zubný kameň
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri arthritíde
• menej rastových problémov
• drasticky znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť

V praxi

Keďže psi sú rôzni, musíte vášho dobre sledovať, aby mu výživový plán dobre sedel. Sú psy, ktoré neznášajú žiadne obilie alebo surové mäso a kosti im zo začiatku robia problémy. Niektorí psi nemajú radi vnútornosti ani zeleninu. Nasledujúci diétny plán je myslený len ako východiskový bod.
Mäso by malo byť nakrájané na väčšie kusy, prípadne byť ešte ako súčasť kosti, pretože žuvanie je veľmi dôležité pre starostlivosť o zuby. Mäso a obilie by sa nemalo podávať súčasne, lebo spôsobuje nadúvanie. Pes by teda mal jesť dva krát denne, keď chcete kŕmiť aj obilovinami. A to z dvoch dôvodov – kvôli tráveniu a kvôli zníženiu rizika torzie žalúdka.
Raz do týždňa by sa ako odľahčovací deň mala podávať len zelenina alebo vločky. Ak to pes dobre znáša, môže mať aj jeden deň úplne pôstny – len s vodou.
Zeleninu môžte podávať samostatne alebo súčasne s mäsom. Sú psi, ktorí nemajú radi zeleninu a vtedy je dobré zeleninové pyré primiešať do mletého mäsa.
Keď vychádzame z toho, že pes žerie dvakrát denne, týždenne dostane dvanásť porcií (ak má jeden pôstny deň). Z týchto 12 porcií je 8 mäsovo-kostných, 4 zeleninové a 4 obilno-mliečne.

Príklad: 4 porcie čisto mäsovo-kostné
4 porcie mäsovo-zeleninové
4 porcie obilno-mliečne

Keď chcete kŕmiť bez obilnín, mala by zelenina tvoriť 10-25%, mäsité kosti, vnútornosti a mäso 75-90%. Podiel kostí (myslia sa surové, mäsité kosti) by nemal prekročiť 30% celkového množstva stravy, ideálne je asi 10%.

Obilná porcia:
Vločky s cmarom, kozím mliekom alebo mrkvovou šťavou. K tomu z času na čas vajce, tvrdý syr, jogurt… Sú psi, ktorí sú alergickí na obilie. Nie je nutné kŕmiť obilninami. Psi trpiaci alergiou, arthritídou alebo rakovinou by nemali byť kŕmení žiadnymi obilninami.
Mäsová porcia:
Mäso a kosti s bylinkami a zmesou olejov
Zeleninová porcia:
Čerstvá, postrúhaná a/alebo jemne podusená zelenina, tiež môže byť s pečeňou alebo tvrdým syrom či jogurtom. K tomu olej (1-2 čajové lyžičky)

PRÍSADY:
Vločky: ovos, jačmeň, raž, proso, amarant, pšeničné klíčky, kokosové lupienky, kukuričná múka
Mäso/kosti: hovädzie – svalovina, srdce, slezina, ľadviny, držky, pečeň, chvost, mäso z hlavy, všetky kosti, hlavne mäkké
kura – celé kura, krky, chrbty, pečeň, srdcia, ..kosti len surové!
vajcia – aj so škrupinou, surové
vnútornosti – len 1-2 krát do týždňa. Pre asi 30kg psa zhruba 200-300g pečene, držky 1-2 krát do týždňa
bravčové mäso - len dobre uvarené!
Zelenina: šalát, mrkva, cukina, brokolica, klíčky, bylinky (žihľava, púpava..)…vlastne všetko a čím zelenšie, tým lepšie, striedať
Vyhnúť sa surovým zemiakom, avokádu a cibuli.
Ovocie: jablká, banány, hrozno (pozor na otravu pesticídmi), kiwi…
Bylinky: alfaalfa, morské riasy, kôpor, petržlen,
Oleje: rybací, z bodliaka, olivový, ľanový… (za studena lisované), obmieňať, hlavne v zime
Vitamíny: pri strese alebo chorobe Vit. C, E, K1, event. B-komplex
1 až 2 krát do týždňa štipku soli


Množstvo potravy

Dá sa povedať, že priemerne aktívny pes potrebuje krmivo o váhe asi 2% z jeho telesnej hmotnosti (pes s hmotnosťou 30kg teda potrebuje denne asi 600g potravy – rozdelené na dve 300g porcie). Psy však majú v závislosti od aktivity a veku rôznu látkovú výmenu. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú až 10%.

http://www.holistika.sk
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Surové mäso, parazity, mýty

Poslaťod Amaguk » Štv 30.08.2007 10:47

surove maso je pre psa ta najprirodzenejsia a najlepsia strava, co mu mozete dat. :vykricnik:

casto tu vsak padaju otazky ohladne parazitov:
z veterianarne kontrolovanheo masa kupeneho v ludskom masiarstve pes parazity nedostane. Ovela vacsie riziko hrozi u masa z domacich zdrojov.
ak ste prehnane uzkostilivy a mate obavy, treba maso dobre premrazit, likviduju sa larvy parazitov pasomnice a svalovca, (co su najbeznejsie parazity, ktore maso moze teoreticky obsahovat) a toxoplazmozy. U hydinoveha masa ziadne riziko parazitarnej nakazy nehrozi.

Larvy Trichinella spiralis sa usmrcujú najlepšie tepelným opracovaním a zmrazovaním. Mäso sa môže zmrazovať niekoľkými metódami, pričom sa musia dodržať niektoré všeobecné pravidlá. Zmrazovanie mäsa má prebiehať rýchlo a rovnomerne vo všetkých častiach, mäso má byť uložené do úplného zmrazenia oddelene, nemalo by sa rozmrazovať a opätovne zmrazovať.

Uvádzame niektoré kombinácie času a teploty na zmrazovanie:

1. Mäso s priemerom alebo hrúbkou do 15 cm sa musí zmrazovať podľa jednej z nasledujúcich kombinácií
času – teploty:
20 dní pri teplote –15 °C,
10 dní pri teplote –23 °C,
6 dní pri teplote –29 °C.

2.Mäso s priemerom alebo hrúbkou 15 až 50 cm sa musí zmrazovať podľa jednej z nasledujúcich kombinácií
času – teploty:
30 dní pri teplote –15°C,
20 dní pri teplote –25 °C,
12 dní pri teplote –29 °C.

(http://www.svssr.sk/sk/spotrebitel/latky/Trichinely.asp)
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Amaguk » Uto 30.10.2007 12:50

tak to teda kopirujem aj sem, aby ste si nemysleli, ze len sukromnicime a vam nyst :ach: :ha:

Otazka:
Úlfheidr napísal:
Ahoj Amaguk,
chcem sa ta opytat par veci na barf. Stale sa mi ta strava nejak nedari tak ako by mala byt. Myslis ze mozem postupovat podla barfu aj ked bude maso uvarene? Lebo mam pocit, ze uvarene jednak nechce a ked ho pod natlakom (druhy pes za chrbtom) zie, tak sa mi s toho pos...e.
Za predpokladu, ze by chcel a mohol surove maso, ako je to teda s kuratami. Uz som ich pri oberani masa rozpitvala hadam tridsat, takze anatomiu mam zmaknutu smile je tam, strasne vela drobunkych a malickych kosti. je to problem? Tak isto rebra. ak ich rozkrojim noznicami, alebo rozlomim su ostre ako britva.
Co sa tyka druhu masa, ako to robis? Nema Tesak problem s prechodom medzi druhom masa, alebo je to jedno a maso je proste maso.
Ak sa mi donho nepodari narvat zeleninu, tak asi budem musiet kupit vit. doplnky, nie?
A este vapnik, to percento kosti co tam spominaju pokryje dostatocne potrerbu vapnika vzhladom na obsah fosforu v mase?
A este, prechod z vareneho na surove mam uskutocnovat postupne, pridavanim suroveho vsakze. Nemas predstavu o dobe kolko toto mam robit?
No ok, tak dufamz e ta neslaktrafil. smile

Teraz odpoved:
tak, teraz sa idem pytat aj ja: nechce vobec ziadne surove? co vsetko si vyskusala - ake druhy, casti, v akej forme? pos*ie sa zakazdym, je jedno, co mu das? Aku zeleninu davas a v akej podobe?

v pricipe mu mozes davat zradlo aj obvarene (nie varene do aleluja), len je s tym viac prace no
ja davam aj varene aj surove a nejake rozdiely nevidim - Tesakovi to je jedno, resp. podla nalady. tiez co sa druhu masa tyka -hoci vidim, ze najviac lubi srdcia, kur. kridla a drzky - potvora mlsna. a file z ryzou cool

ani tenke kosti nevadia, ked su obalene masom a ak budes skrmovat maso aj s kostami, tak by mu to malo stacit, co do potreby mineralov, ale nic nepokazis, ked mu das raz za cas nejaky mineralovy alebo mineralovo-vitaminovy doplnok.

s tym prechodom: vacsinou radia "cold turkey" - teda radikalnu zmenu, ale zavisi od toho, ako na to psik reaguje. podla mna, ziadne vseplatne navody neexistuju, treba vyskusat.
ono, ani ja sa toho barfu zase az tak uplne striktne nedrzim - raz za cas dostane aj granule (ked mame vyzratu chladnicku), alebo nejake pouzitelne zvysky vareneho (sak skoda vyhodit, ne?) smile

Dalsia odpoved:
Úlfheidr napísal:
oki dikes smile
dostal zatial len kuracie prsio. fakt je ten, ze sa mi potentovak po tom, ked mu teta dala kus bravcoveho (bol s druhym psom, tak to by ziedol aj klince).
Dala som tu kuracinu ako taky platok. dnes vyskusam mlete. a skusim mu dat kridlo.
zeleninu jedine ziedol mrkvu, nakrajane na male kusky vo varenom mase. ale uz ani to nechce, vyhadze to ako popoluska von.
u nas by som asi bola za postupny prechod, lebo si osobne myslim ze z jeho predoslej popelnicovo - lacnogranulovej stravy ma dost posahane travenie. ua

A zase odpoved (ja):
skus na to tavenie nejake probiotika - napr.hoci aj pangamin bifi - su s tym dobre skusenosti.
s tou zeleninou: davaj mu to uplne nadrobno nastruhane alebo rozmixovane na kasu - vtedy to nevyhadze no a tiez to v takej podobe lepsie stravi.

inac, srajdu zvyknu psi mat z pecienky - s tym opatrne


takze asi tak :lol: :lol:
_________________
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

Zobrazit informácie o autorovi
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Kŕmenie BARFom

Poslaťod max » Uto 15.04.2008 17:20

Preložila som zaujimavy članok o kkrmeni Barfom. Kedze je strasne velky rozdelila som ho na 4 casti. Za pripadne chyby v preklade sa ospravedlnujem
Kosti - Počas miliónov rokov psy požierali pozostatky iných zvierat nevynechajúc pri tom ani kosti. Celý zažívací systém psa je určený na trávenie kostí a kosti sú potrebné pre jeho správne fungovanie. Kosti sú živým tkanivom, ktoré je zložené zo živých buniek. Pretože sú kosti živím tkanivom, práve tak ako ďalšie časti tela, sú zdrojom širokej škály živín. Kosti obsahujú minerály, ktoré sú obsiahnuté v bielkovinách. Taktiež obsahujú tuky. Ak je kosť z kuraťa alebo z bravčového potom tieto tuky budú obsahovať vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín. Spolu s tukom sa v kostiach nachádzajú v tukoch rozpustné vitamíny. Najdôležitejšou časťou väčšiny kostí je obsah kostnej drene, ktorý je veľmi výživnou zmesou krvou tvorených prvkov obsahujúcich železo. Surové kosti poskytujú tiež prirodzené antioxidanty proti starnutiu a enzýmy.
Kosti sú pre vášho psa prirodzenou zásobárňou minerálov. Ak je kosť s mäsom potom sú telu dodávané metionín a vitamíny B. Šteniatka a dospelí psi kŕmení kosťami zriedka, ak vôbec, trpia tráviacimi problémami alebo hnačkami. Produkujú menšie množstvá pevnej minimálne zapáchajúcej stolice. Je veľmi pravdepodobné, že kosti zohrávajú rovnakú úlohu ako vláknina, to znamená, že nabobtnajú jedlo, čím odstraňujú toxíny a podporujú zdravé črevá. Psi, ktorí jedia kosti žijú dlhšie a sú zdraví. Sú odolní hlavne voči degeneratívnym chorobám súvisiacich so starnutím.
Mäso - Mnoho ľudí sa domnieva, že kŕmenie psov podľa BARF je kŕmenie výhradne mäsom. Mäso by malo byť však len jednou zo súčastí celej zdravej výživy, ktorá by mala obsahovať kosti, ovocie, zeleninu, vnútornosti a ďalšie prílohy. Napríklad svalovina, ktorú jedia divokí psy tvorí len malú časť stravy, ktorá obsahuje aj širokú škálu ďalšej potravy vrátane kostí.
Aké živiny sú v mäse?
Mäso dodáva bielkoviny - to je jeho hlavná úloha v zdravej výžive. Mäso tiež dodáva pohyblivé množstvo tukov, vody a určité vitamíny a minerálne látky. Pretože mäso dodáva tuky a bielkoviny je tiež dodávateľom energie. Mäso je prvotriednym zdrojom bielkovín. Taktiež obsahuje všetky nepostrádatelné aminokyseliny nevyhnutné pre psov akéhokoľvek veku, vrátane rastúcich psov, gravidných a kojacich sučiek.
Mäso dodáva energiu - mäso neobsahuje sacharidy. Neobsahuje škrob, cukry alebo vlákninu. Tuk obsiahnutý v rozličných druhoch mäsa sa líši aj množstvom nenasýtených mastných kyselín. Kuracie a bravčové mäso má vyššie hodnoty nenasýtených mastných kyselín oproti jahňacine a hovädzine. Jahňacina zvyčajne obsahuje viac nenasýtených mastných kyselín ako hovädzina ale len preto, že je tučnejšia.
Mäso dodáva minerálne látky - surové mäso je chudobné na sodík ale bohaté na draslík. To je dobré pre psov so srdcovými problémami. Mäso s najnižším množstvom sodíka je hovädzina a tiež dosť málo ho je aj v bravčovine. Mäso s najvyšším množstvom draslíka je bravčovina spolu s kuracinou, ktorá má len o trochu nižší obsah draslíka. To robí bravčovinu vhodnou pre pacientov so srdcovými problémami. Hovädzie, jahňacie, kuracie a bravčové mäso sú veľmi chudobné na vápnik a tiež obsahujú nižšie množstvo magnézia. To znamená, že uvedené druhy mäsa sú vhodnou potravou pre psov náchylných na močové kamene. Avšak tento nedostatok minerálov je potrebné vyvážiť pridávaním kostí. Hovädzie a jahňacie mäso sú pomerne dobrým zdrojom zinku čím sa stávajú vhodným jedlom pre psov s nedostatkom zinku. Kuracie mäso obsahuje málo zinku v porovnaní s bravčovinou, ktorá ho obsahuje viac ale nie tak veľa ako jahňacina a hovädzina. Zo všetkých druhov mäsa, hovädzina je najlepším zdrojom železa.
Vnútornosti - V divočine psy požierajú obsah žalúdka a vnútornosti. V skutočnosti vnútornosti sú dôležitou (zásadnou) súčasťou potravy divoko žijúcich psov. Domáci psi majú podobné nároky a potreby. Psi konzumujúci vnútornosti ako súčasť stravy majú lepšie zdravie ako psy, ktoré ich nejedia. Hoci sú vnútornosti cenným jedlom pre psov nie je potrebné ich pridávať vo väčších množstvách. Vnútornosti sú koncentrovaným zdrojom mnohých nepostrádateľných živín a sú obzvlášť cenné v období rastu, reprodukcie a pri strese práve ako zdroj koncentrovaných živín.
Pečeň - obsahuje širokú paletu dôležitých živín. Pečeň je najväčším zdrojom vitamínu A a malo by sa ňou kŕmiť pravidelne ale v malých množstvách. Pečeň je tiež bohatá na vitamíny D, E a K. Pečeň je výborným zdrojom minerálov, predovšetkým zinku, magnézia, selénu a železa. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, hlavne B2, B3, B5. biotín, kyselinu listovú, B12, cholín a inositol. Obsahuje tiež adekvátne alebo menšie množstvo B1 a je dobrým zdrojom vitamínu C. Pečeň poskytuje zdroj bielkovín dobrej kvality a nenasýtených mastné kyseliny, oba typy omega-3 a omega-6.
Ľadviny - podobne ako pečeň, ľadviny sú zdrojom vhodných bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a mnohých vitamínov, vrátane všetkých v tukoch rozpustných vitamínov teda A, D, E a K. ľadviny sú bohatým zdrojom železa a všetkých vitamínov skupiny B. Taktiež sú dobrým zdrojom zinku.
Srdce - podobne ako pečeň a ľadviny, srdce je výborným zdrojom bielkovín, B vitamínov a železa. Obsahuje tiež nenasýtené mastné kyseliny a v menšej miere vitamín A. Srdce obsahuje značné množstvo taurínu, ktorý je v potrave dôležitý pre srdce!
Neprané zelené držky (kto chce môže doplniť)
Zdroj: http://www.barfworld.com/html/barf_diet ... ific.shtml
Ďalšie zdroje:
1. http://zdravi.doktorka.cz/fytochemikali ... -rakovine/
2. http://www.brainway.sk/?go=showproduct&ID=11
3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Hematokrit
4. http://www.vitalsupport.sk/Lanovy_vytazok_(Flax_Essence).html
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

BAFR ovocie a zelenina

Poslaťod max » Uto 15.04.2008 17:28

Ovocie
Áno psy môžu a jedia ovocie. Môžu jesť takmer všetko. Najväčší podiel ovocia tvorí voda.. Hlavnou živinou ovocia sú rozpustné sacharidy, teda jednoduché cukry. Je to energetické jedlo. Ovocie obsahuje mnoho vlákniny. Taktiež obsahuje vitamíny, enzýmy, antioxidanty, minerálne látky, malé množstvo bielkovín a tukov. V surovom ovocí sú najviac prítomné dve živiny, vitamín A ako karotén a vitamín C. To robí ovocie cenným jedlom pre psa. Enzýmy prítomné v surovom ovocí sú taktiež dôležitou súčasťou potravy psa, obzvlášť v staršom veku kedy sa začínajú objavovať degeneratívne choroby.
Je nutné aby psy jedli ovocie? Nie. Všetky živiny prítomné v ovocí môžu byť získané z iných zdrojov. Avšak pridávaním ovocia do potravy zaistíme širokú škálu zdravých potravín. Tým máme väčšiu šancu poskytovať vyváženú stravu čím zvyšujeme dĺžku života a podporujeme imunitný systém. Pes môže jesť všetky druhy ovocia (okrem avokáda), avšak tropické ovocie je obzvlášť cenné, pretože obsahuje mnoho antioxidantov. Vedci zistili, že enzými a antioxidanty prítomné v ovocí (mnohé ešte neboli identifikované) chránia pokožku a telo pred degeneráciou a chorobami spojenými so stárnutím.
Jablká – sú bohaté na karotén a pektín. Pektín je významným časťou vlákniny, ktorý má mnoho prospešných účinkov. Spôsobuje to jeho gel tvoriaci vlákninu. Ten môže zlepšiť črevnú pohyblivosť, pretože vytláča odpad zo zažívacieho traktu. Pektín tiež viaže a eliminuje toxíny z čreva. Jablká sú bohatým zdrojom beta-karoténu a vitamínu C ako aj niekoľkých vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6, kyselinu listovú a mnoho draslíka.
Hrušky – hrušky sú výborným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny, taktiež obsahujú pektín, ktorý pomáha posilňovať črevá. Čerstvé hrušky obsahujú draslík, ktorý je nevyhnutný pre udržovanie srdca, svalového sťahovania, nervového prenosu a metabolizmus sacharidov. Hrušky tiež obsahujú vitamín C.
Grapefruit - je výborným zdrojom flavonoidov, vo vode rozpustnej vlákniny, draslíka, vitamínu C a kyseliny listovej. Štúdie ukázali, že grapefrut podobne ako ďalšie citrusové ovocie má protirakovinové účinky ako u ľudí tak aj u zvierat. Pektínv grapefruite znižuje hladinu cholesteru podobne ako ďalšie ovocné pektíny. Celé ovocie obsahuje viac pektínu než džús. Nedávno sa zistilo, že grapefruit normalizuje úroveň hematokritu (pozri odkaz 2). Grapefuit tiež ničí plesňové ochorenia a zabíja mnoho rozličných typov parazitov a napomáha telu pri tvorbe prospešných baktérií. Biologicky aktívne prírodna látka objavená v semenách zabíja salmonelu, e-coli, kvasinky, herpes, vírus chrípky, parazity, plesne spôsobujúce hnačku a používa sa v antibiotikách v prípravkoch proti plesni.
Pomaranč – je výborným zdrojom vitamínu C. Jeden pomaranč obsahuje množstvo kyseliny listovej, draslík, a vitamín B1 (tiamin) a tiež nejaké množstvo vápnika a magnézia. Rovnako dôležitou výživovou hodnotou pomaranču je jeho zásoba flavonoidov, čím pomaranč pomáha posilňovať imunitný systém, podporuje pojivové tkanivo a podporuje zdravie celkovo. Pomaranč chráni proti vzniku rakoviny a ničí vírusové infekcie.
Zelenina
Psi vlastne jedli zeleninu celé obdobie ich vývoja, čo je dlhý čas! Zelenina, obzvlášť zelená listová by mala byť súčasťou zdravej výživy psa. Psy potrebujú zeleninu, pretože obsahuje mnoho dôležitých zdraviu prospešných živín. Vlákninu pes získava zo surovej zeleniny, ktorá obsahuje rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Zelenina poskytuje mnoho ďalších živín. Obsahuje ťažko získateľnú omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu, mnoho pre psa potrebných vitamínov, mnoho enzýmov a rozličných antioxidantov a fytochemikálii (pozri odkaz 1).
Brokolica - brokolica je jednou z najvýživnejších potravín. Je bohatým zdrojom vitamínu C, beta-karoténu, kyseliny listovej, vápnika a vlákniny. Je tiež dobrým zdrojom chrómu. Brokolica má významný protirakovinový účinok. Brokolica obsahuje niekoľko dôležitých fytochemikálii: beta-karotén, indoly a izothiokyanáty a cez 33 protirakovinových zlúčenín. Výskumy naznačujú, že fytochemikálie predchádzajú vzniku rakoviny, zabraňujú rakovine aby napadla bunky a podporujú enzýmy, ktoré detoxikujú od rakoviny.
Špenát - obsahuje dvakrát viac železa ako ostatná zelenina. Podobne ako iná zelenina obsahuje chlorofyl a karotén, čím sa stáva bohatým zdrojom antioxidantov. Okrem beta-karoténu, špenát dodáva aj dva ďalšie karotény, luteín a zeaxanthin. Tiež je zdrojom vlákniny, vápnika, draslíka a vitamínov A, B6 a K.
Zeler - je bohatý na vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo a tiež vitamínov A, B, C. Fytochemikália 3-n-butyl phthalide je jednou zo zložiek, ktoré dávajú zeleru charakteristickú vôňu a chuť, a je obzvlášť účinná proti rakovine. 3-n-butyl phthalide významne znižoval rozsah tumorov u laboratórnych zvieratách. Taktiež znižuje nervozitu a používa sa na neutralizovanie kyselín.
Mrkva - je kráľom zeleniny. Je najbohatším zdrojom pro-vitamínov A, karoténov, spomedzi všetkých bežne konzumovaných zelenín. Ale na rozdiel od vitamínu A, beta-karotén a ďalšie karotény v mrkve nepôsobia toxicky. Beta-karotén je taktiež silným antioxidantom. Mrkva tiež obsahuje vitamíny B, C D, E, K, riboflavín, niacin, vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo. Opakovane sa ukazuje, že mrkva vyživuje očné nervy a významne zlepšuje zrak.
Paprika - je výborným zdrojom mnohých podstatných živín. Červená paprika má trikrát viac vitamínu C ako citrusy. Okrem toho červené papriky sú veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu a poskytujú vhodné množstvo vlákniny a vitamínu B6. Pretože paprika stimuluje cirkuláciu a zlepšuje krvný tok je považovaná za vhodné jedlo pri poruchách cirkulácie a ako prostriedok pre podporu trávenia. Červené papriky sú jednou z niekoľkých potravín, ktoré obsahujú lykopén (červené rastlinné farbivo – najsilnejší antioxidant, pozri odkaz 2) fytochemikáliu, ktoré môžé pomôcť ako prevencia pred rozličnými formami rakoviny.

Zdroj: http://www.barfworld.com/html/barf_diet ... ific.shtml
Ďalšie zdroje:
1. http://zdravi.doktorka.cz/fytochemikali ... -rakovine/
2. http://www.brainway.sk/?go=showproduct&ID=11
3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Hematokrit
4. http://www.vitalsupport.sk/Lanovy_vytazok_(Flax_Essence).html
Naposledy upravil max dňa Uto 15.04.2008 17:58, celkovo upravené 1
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Barf ostatne

Poslaťod max » Uto 15.04.2008 17:33

Celé vajcia
Vajcia sú vynikajúcou potravou pre psa. Považujú sa za výborný zdroj bielkovín. Surové vajcia obsahujú celú radu minerálov, vrátane výborného množstva vápniku (hlavne v žĺtku), všetky vitamíny okrem vitamínu C, radu vysoko kvalitných nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, výživný lecitín a celú radu enzýmov a ďalších zložiek prispievajúcich k dlhovekosti. Škrupina pomáha vyvažovať obsah vápnika v potrave. Vaječné žĺtka sú výborným jedlom pre psov s kožnými problémami. Obsahujú síru, biotín, vitamín A a esenciálne mastné kyseliny a zinok.
Ľanové semienko
Ľanové semienko je používané viac než 10 000 rokov. Olej zo semienka je bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny (EMK) sú základnými živinami, ktoré si telo nemôže vyprodukovať samé. Jediný spôsob ako získať tieto látky je cez potravu. EMK sú nenasýtené tuky a sú považované za „dobré“ tuky. EMK prispievajú k správnemu fungovaniu bunkových membrán a tiež majú rozhodujúci význam pri syntéze kyseliny ikosanovej (EPA). Ľanové semienka obsahujú bioaktívne zlúčeniny nazývané lignan (pozri odkaz 3), ktoré sú prevenciou pred rakovinou. Po konzumácii sú lignany prevedené činnosťou baktérii v hrubom čreve na živočíšne lignany. Lignany potom putujú cez črevá a pečeň kde sa ich činnosť zvyšuje. Živočíšne lignany v tele ovplyvňujú estrogén.výskumi naznačujú, že lignany majú antioxidačné účinky hoci činnosť týchto antioxidantov ešte nie je jasná. Ďalšie štúdie ukazujú ľanový výťažok lignan znižuje cholesterol a chráni zvieratá pred cukrovkou. Zatiaľ majú vedci izolované aspoň tri zložky ľanového semiačka, ktoré sú prospešné pre zdravie. Prvou je vláknina cenená pre zdravie čriev. Ďalšie dve prospešné zložky sú kyselina alfa-linoleová a lignany. Tieto zložky môžu pomáhať pri prevencii srdcových chorôb a snáď i pri liečbe chronických ochorení ľadvín.
Cesnak
Cesnak je prírodným antibiotikom a často sa nazýva „prírodný zázrak“. Cesnak má antibakteriálne vlastnosti. Tieto brzdia rast baktérií a plesní. Cesnak pomáha stabilizovať krvný tlak a podporuje imunitný systém. Veľký úspech má kvôli cenným zlúčeninám síry. Cesnak je zdraviu prospešný a pôsobí ako prevencia proti chorobám. Je bohatý na draslík, zinok, vitamín A a C a selén. Taktiež obsahuje vápnik, magnézium, meď, vitamín B1 a železo.
Morské riasy
Morské riasy obsahujú cez 60 minerálnych látok a prvkov, 21 aminokyselín a jednoduchých a zložitých sacharidov, ktoré podporujú zdravie žliaz, obzvlášť hypofýzy, nadobličky a štítnej žľazy. Riasy sú prírodným zdrojom jódu a pôsobia ako antibiotiká.
Vojteška
Pomáha telu vstrebávať bielkoviny, vápnik a ďalšie živiny. Táto rastlina prečisťuje telo, bojuje proti infekciám a je prírodným dezodorantom. Je najbohatším zdrojom stopových minerálov a obsahuje vitamín A, C, E, K, B a D. Vojteška tiež obsahuje bioflavonoidy a osem tráviacich enzýmov, podporujúcich správne trávenie jedla.

Zdroj: http://www.barfworld.com/html/barf_diet ... ific.shtml
Ďalšie zdroje:
1. http://zdravi.doktorka.cz/fytochemikali ... -rakovine/
2. http://www.brainway.sk/?go=showproduct&ID=11
3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Hematokrit
4. http://www.vitalsupport.sk/Lanovy_vytazok_(Flax_Essence).html
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Mäso?

Poslaťod Efa » Str 21.05.2008 11:39

no vieš, ale moja 12 ročná preberavka to nepomleté nechce. A na druhej strane, keby som to mame dala len nakrájané, tak by ma s tým niekam poslala, že to odporne vizerá a že jej s tým zasere celý byt. Meliem to dokopi aj s cestovinou.


:oo: fiha tak to je ina preberavka! :pac: :yes: ja maso vzdy iba nakrajam a potom to ulozim do krabic od mlieka a pekne to nastaviam do mrazaku - je to takto dobre skladne a nasledne aj dobre manipulovatelne. ked treba tak iba vyberiem krabicu z mrazaka a maso uvarim. pred podavanim doplnim varenu ryzu z petrzl. vnatou, struhanu mrkvu (surovu) a praskove vitaminy + mineraly (a cca 2x do tyzdna do toho dam este surove vajicko). Este nestihnem misku polozit do stojanu a uz je polka fuc! :yes: Maso co moja psica dostava je prakticky cista hovadzia svalovina (obcas aj srdiecka)
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Mäso?

Poslaťod Lulu džeky » Str 21.05.2008 11:47

Toto určite vyskúšam, vyzerá to chutne. Ked bola mladá, tak mi zjedla všetko, ale teraz je to výmyselník. :ach:

A za kolko to mäsko, tú svalovinu kupuješ? Aspoň približne.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Lulu džeky
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 60
Bydlisko: Zvolen

Re: Surové mäso?

Poslaťod Tami15 » Pia 18.07.2008 11:26

Aj ja osobne(mám teraz prvého havka, teda ju NO 12.týžden) som skôr názor, že normálne varené jedlo. No dávať surovú kravu :heh: , dáku pečenú divinku, dávam vnútornosti, ešte som neskúšala mäso, len vnútornosti aj to len srdce(už z toho som sa skoro potikovala a nie ete ked budem žalúdok či čo krájať, fuj). No ale ked je to pre nu dobré. Tak sa ta spýtam, že zhruba čo jej dávaš do misky a ak sa ti chce, tak mi napísať zhruba na týžden stravu. ja jej dávam:
ryža+srdce hov.+paradajka
ryža+srdce hov.+uhorka, mrkva
ryža+srdce hov.+tuniak(len vo vlasntnej šťave)+zeler, mrkva
cestoviny+tuniak+mrkva
cestoviny+sálam pre psov
cestoviny+špekačka+mrkva, zeler(túto kombináciu priam žerie)(a mne smrdí :heh: )
cestoviny+bryndza+mrkva
cestoviny+mäso+tvaroh
zemiaky+tvaroh+kúsoček tuniaka(raz za mesiac, viem že zemiaky by nemala, ale chutí jej to
srdce brav.+chlieb+omáčka z varenia srciečka
granule RC junior(idem kúpiť RC pre NO junior)

Alebo posúdiť či jej tam dačo chýba a čo by som nemala a čo ešte mala. Chcem jej dať plnohodnotnú strvu, tak nestem na nič zabudnúť. Teraz jej chcem skúsiť dať kúsok jogurtu s broskynou a banánom.
Tami15
Okoloidúci
 
Príspevky: 21
Bydlisko: zvolen

Re: Surové mäso?

Poslaťod Silwuska » Pia 18.07.2008 11:59

Pridala by som raz za cas nejaky vitaminovy doplnok, dalej nieco na klbiky, kedze je to velke plemeno, drozdie, olej olivovy, oriesky, cesnacik, vajicka...je toho viac co ti tam chyba...a hlavne kosti...pozri si tento clanok viewtopic.php?f=48&t=1936

Jo a uplne by som vypustila to RC
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Surové mäso?

Poslaťod Tami15 » Pia 18.07.2008 12:33

Vidiš olivový olej považujem za samozrejmosť aj vajíčko dávam, tak raz za týžden(domáce vajíčko) že je dobré na srsť. No ale cesnak by ma nenapadlo jej dávať ani oriešky, tak skúsim primiešať do stravy. Ale inač mne sa už teraz smejú, že jej varím lepšie ako sebe. A čo ešte konkrétne mám pridať??? Dnes ideme na preočkovanie, tak sa hlavne na vápnik popýtam a som rozmýšlala aj nad doplnkami.
Tami15
Okoloidúci
 
Príspevky: 21
Bydlisko: zvolen

Re: Surové mäso?

Poslaťod Silwuska » Pia 18.07.2008 12:47

Precitaj si ten clanok co som ti dala link :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod genetik » Str 06.08.2008 8:23

Netvrdim, ze toto je jedina dobra kniha, ale je to tu vsetko velmi pekne vysvetlene -
Natural Dog Food, autorkou je Susanne Reinerth :smile:
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Re: Surové mäso?

Poslaťod Tobin » Pia 08.08.2008 12:28

genetik píše: Netvrdim, ze BARFovanie je veda, ale mat nejake poriadne info urcite nie je na skodu.. BARFom sa da vela ziskat, ale skazit sa da tiez vela. :jop:

Genetik, to je super rada pre vsetkych, kt. chcu zacat s BARFom.
Zacal som s BARFom, uz som si myslel, ze som nastudoval vsetko, ale figu borovu. Napr. do kazdej davky masa som namiesal aj vnutornosti, teraz ich po rozmrazeni so zadrzanym dychom pracne vyberam :hi:
Tu mi mudri ludia poradili pomer masa a priloh 2:1, a tak to aj davam. Ale na tej dole uvedenej linke sa zas spomina pomer 3:2 :otaznik: :otaznik: :otaznik: A zda sa, ze to je velmi erudovany veterinar, co tam hovori :jeah:
Kosti - OPATRNE! Najma u mensich plemien hrozi, ze sa v zaludku kosti specu do vacsieho objektu a pes to nedokaze vyondit.
A potom tie vitaminy! Mein Gott! Hlavne C vitamin, pes si ho sice vyrobi aj sam, ale malo. A pritom je potrebny kvoli chrupavkam, klbom. Ani so zeleninou to nie je take jednoduche kvoli traveniu. Zemiaky - len varene, niekto tvrdi ze nikdy. Surove bielko je nebezpecnejsie, ako som si myslel http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/Apetyt01.mp3 (to je linka, co som nasiel niekde inde tu na dogfore, viac je toho na http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/rozhlas.html, vypocul som si, pacilo sa.
Naposledy upravil Tobin dňa Pia 29.01.2010 9:37, celkovo upravené 1
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Surové mäso?

Poslaťod genetik » Pon 11.08.2008 13:18

Tobin píše:
genetik píše: Netvrdim, ze BARFovanie je veda, ale mat nejake poriadne info urcite nie je na skodu.. BARFom sa da vela ziskat, ale skazit sa da tiez vela. :jop:

Genetik, to je super rada pre vsetkych, kt. chcu zacat s BARFom. Len trochu budem oponovat: barfovanie pomaly hranici s vedou.
Zacal som s BARFom, uz som si myslel, ze som nastudoval vsetko, ale figu borovu. Napr. do kazdej davky masa som namiesal aj vnutornosti, teraz ich po rozmrazeni so zadrzanym dychom pracne vyberam :hi:
Tu mi mudri ludia poradili pomer masa a priloh 2:1, a tak to aj davam. Ale na tej dole uvedenej linke sa zas spomina pomer 3:2 :otaznik: :otaznik: :otaznik: A zda sa, ze to je velmi erudovany veterinar, co tam hovori :jeah:
Napr. bravcove kosti. OPATRNE! Najma u mensich plemien hrozi, ze sa v zaludku kosti specu do vacsieho objektu a pes to nedokaze vyondit. A z kosti pes vapnik neziska, treba ho este dodavat.
A potom tie vitaminy! Mein Gott! Hlavne C vitamin, pes si ho sice vyrobi aj sam, ale malo. A pritom je potrebny kvoli chrupavkam, klbom. Ani so zeleninou to nie je take jednoduche kvoli traveniu. Zemiaky - len varene, niekto tvrdi ze nikdy. Surove bielko je nebezpecnejsie, ako som si myslel http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/Apetyt01.mp3 (to je linka, co som nasiel niekde inde tu na dogfore, viac je toho na http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/rozhlas.html, vypocul som si, pacilo sa.
Opravujem opravene: :lol: BARF je veda


Budem oponovat - BARF nie je veda, staci pochopit system :jop: ale dodam - nie je to zasa az tak jednoduche :lol:
pises bravcove kosti - nikdy nedavajte surove bravcove kosti, je to pre psa zivotu nebezpecne!
paradajky, paprika, zemiak a ine - to vsetko patri do celade Solanaceae (Lulkovite) a pri krmeni touto zeleninou by som bol zvlast opatrny (ja ju napr. nedavam vobec)

BARFu zdar ! :jop:
genetik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51
Bydlisko: Malacky, Praha

Ďalší

Späť na Surová strava