Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Pia 05.09.2008 10:40

:lol: takytak, nemam na splatky labaku :plac:
Este je dobre http://staffbulls.net/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=58
A tu pise "Mäso je pre psov najprirodzenejšou a najstráviteľnejšou potravou. Mäso zdravých zvierat možno skrmovať surové, varením stráca časť svojej výživnej hodnoty. Mäso z núteného výseku je však nutné tepelne upraviť z dôvodu nebezpečia parazitárnych onemocnení. Mäso má veľmi nízky obsah vápnika, a vyznačuje sa nepriaznivým pomerom vápnika a fosforu, preto ak je pes kŕmený len mäsom bez vhodných doplnkov, vyvstáva veľmi závažný problém nedostatočnej mineralizácie kostí. Mäso je dobrým zdrojom kvalitných bielkovín, tukov, železa a niektorých vitamínov skupiny B, má výborné chuťové vlastnosti a vysokú stráviteľnosť. Ak je teda riadne doplňované zdrojmi vápnika, jódu a vitamínov A a D, radí sa medzi veľmi dobré krmivá."
Tak s touto mudrou poznamkou vystacime aj ze sellackym rozumem...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Pia 05.09.2008 10:49

uff, to mi teraz konecne odlahlo, ze sa maso pre masozravca radi k dobrym krmivam :heh:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Pia 05.09.2008 13:13

Tak, ideme na to. Tutok sa pokusim zosumarizovat, co musi BARF obsahovat. Nechcite pramene, je ich vela, pri sumarizacii tiez fungovala sellacke IQ (nechcem povedat priamo zdravy rozum). Berme to ako podklad pre dalsiu polemiku, doplnky, poznatky... A koho to zaujme, bude si musiet prepocitat, bo totok tutok je pre mojho 30 kg hava v strednej zatazi.
Klasicke zlozenie BARFu je: surove maso, kosti, priloha (ryza, cestovina), zelenina, ovocie.
Z tychto zakladnych sucasti MUSI denne v strave byt:
Maso a kosti 400 g (kosti max 10-15%; za maso pokladam aj jazyky a srdcia)
Priloha 200-250 g
1 rajcina
pol mrkvy
pol paprikoveho lusku
polovica pomarancu na striedacku s grapom
kusok celeru
asi tak 4 lyzice spenatu
2-3 listy hlavkoveho salatu
1 strucik cesneku
2 lyzice oleja (olivovy, slnecnicovy..., kazdopadne jednodruhovy a nie z geneticky upravovanych surovin)
250 g tvaroh, alebo biely jogurt (jogurt dodava aj jod!!!. Kvoli jodu je dobre raz za cas dat do vody psikovi zo 2 deci Vincentky)

Z tychto zakladnych sucasti MUSI obcas v strave byt:
vnutornosti (najlepsia je pecen, so slezinou opatrne) raz za tyzden 100-150 g
med
vajce (surove iba zltko, uvarene moze byt cele, ale aj skrupinu treba rozdrvit a pridat)
salatova uhorka 2-3 razy do tyzdna staci 1/4
ryby 1-2 razy do tyzdna (sardinky v oleji, trescia pecen, tuniak. Udene su nevhodne, vo vlastnej stave neplnohodnotne. Surovych sa radsej vyvarujem)
brokolica, 1-2 mensie ruzicky 1-2 razy do tyzdna (vo vacsich mnozstvach je brokolica pre psa toxicka!!!)

Nikdy v strave nema byt:
sol, kavu, kakavo, cokolada, horuce, nedobre rozmrazene, avokado

Nedaval som ranajky, budem davat. Rano cestovinu, tvaroh/jogurt, med, mrkvu, pomarance/grepy, brusnice, bylinky, vecer maso, ryzu a ostatnu zeleninku. Mne to vychadza tak, ze s takouto stravou pes by mal mat vyvazeny prijem fosforu a vapniku, dostatok jodu, vitaminov, mineralov a netreba nic doplnat (samozrejme, okrem skraslujucich pripravkov, napr. pupalkovy olej.... Otazne su chodnroprotektiva, ja budem chondroitin a glukosamin pridavat.

Takato strava zabezpeci mojmu psovi aj jeho energeticku potrebu, co je okolo 7000 kJ, nemal by chudnut, ani priberat.
Pre orientaciu:
Energetické požiadavky psa
Hmotnosť psa Potreba energie/denne (kJ/deň)
Malé
2 kg .....962
5 kg....1884
10 kg....3140
(Pudlík, čivava, jazvečík, malé teriéry, ratlík, pinč, rôzni kríženci ...)
Stredné
15kg.....4228
20kg.....5234
25kg.....6155
(rôzni kríženci, bulteriéri, baset, bígel, buldog ...)
Veľké
30kg.....7013
35kg.....7850
40kg.....8667
(Nemecký ovčiak, retriever, chrt, seter, boxer, rôzni kríženci..)

Puk, aj Marco Varhol, nas mlciaci VIP, budu samozrejme protestovat, ale doba travenia podla mojich skusenosti a podla vselijakych znakov a naznakov na webe vyzera takto:
Zelenina, ovocie: 8 az 10 hodin, z toho 3 hodiny v zaludku
(napr. vcera Tob veceral cervenu repu, asi okolo polnoci. A dnes rano o 9.00 bola z neho vonku)
Maso: 20 >>> hodin, z toho 10-13 hodin v zaludku (co sa mi zda vela, lebo v crevach je vraj potrava dlhsie, ako v zaludku, ale zas nemam moznost psovi nakuknut do dvanastnika... :ha: )
Kosti 24 hodin, ??? v zaludku
Granule 4-5 dni, z toho 6 (?) hodin v zaludku
UPOZORNENIE: Toto NEVYDAVAM ani za navod, ani za odborny clanok, ani za zidanu dogmu, ci pravidla. Len som sa pokusil zosumarizovat to, co som sa docital a dozvedel a opakujem, za vydatnej pomoci sedlackeho rozumu.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Pia 05.09.2008 14:57

Ak ma aj kosti, vajecnu skrupinu, malo nebude. Aha, co pisu mudri (?) ludia:
"............. Pokiaľ je vápnika málo, organizmus si dokáže jeho prechodný nedostatok regulovať a zvýši absorpciu z čreva zo 40 az na 90%................."
napisal MVDr. Juraj Bodo
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Pia 05.09.2008 16:02

Tobin, nemozem si odpustit taky maly (upresnujuci) ryp:
Nikdy v strave nema byt:
sol, kavu, kakavo, cokolada, horuce, nedobre rozmrazene, avokado


potom ale nemozes davat toto:
(sardinky v oleji, trescia pecen, tuniak.

:no: :no: :no:

u nas sa ryby riesia varenou makrelou alebo hejkami/hoki
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Pia 05.09.2008 22:52

Amaguk píše:potom ale nemozes davat toto:(sardinky v oleji, trescia pecen, tuniak.

Ale ved peso by mal mat akytaky prijem soli, sol extra nie, v tomto ano. Si myslim.
Offtopic: Neberem to ako ryp, polemiku treba!
Jo, a zabudol som na dve veci, co by mali byt obcas:
Cervena repa (2-3 razy tyzdenne asi tak stvrt stredne velkej bulvy)
Cerstvy zazvor (spon 1x tyzdenne parkrat struhnut)
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Sob 06.09.2008 12:55

u nas je cvikla suverenne naojblubenejsia zelenina - peso ju miluje :smile:

k tym sardinkam: mne sa zda, ze je tam tej soli trochu "nadnormativne" :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Pon 08.09.2008 23:52

k tym zostavam: barf urcuje len iste zakladne pravidla, vychadzajuc z toho, ze nie kazda denna davka musi byt nevyhnutne vyvazena, ale strava ako taka ma byt celkovo a dlhodobo vyvazena,
zhrnutie zakladnych principov napr. tu
RMBs should make up 60-80% of the dog's diet. The other 20-40% should be comprised of veggies, offal, meat, eggs, and possibly grain or dairy foods.

co je zaujimave, ze pisu, ze
Ian Billinghurst (autor barfu) recently revised the BARF diet to exclude grains altogether because he feels that a dog does needs very little if any grain in the diet and many dogs are highly allergic to grains. Some dogs may also be sensitive to dairy products.
. http://www.starlitt.com/barf.html

nieco strucne je aj tu: http://www.brunifid.com/vk_krmeni.htm
ja som napr. zo zaciatku hodne vychadzala z tohoto:
http://www.njboxers.com/faqs.htm
http://www.aniaksibes.com/feeding.shtml
zaujimave veci sa daju povyhrabavat aj tu: http://www.shirleys-wellness-cafe.com/
aj tu: http://www.b-naturals.com/newsletter/

teraz davam doslova co mam akurat po ruke, co maju u masiara, na trhu a co je doma v chladnicke
napr. dnes mal cca 25 deka kurata s kostami a kozou poobede, vecer k tomu cca 20 dkg tvarohu, 2 vajcia na masle, jacmenne krupy, jednu vacsiu paradajku, plus som mu do toho slahla nejake riasy a chondro
zajtra bude hov. srdce s tekvicou, oliv olejom a este niecim podla inspiracie...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Str 10.09.2008 11:22

este jeden zaujimavy link na jedalnicek a dalsie otazky okolo Barfu: http://www.totallyrawdogfood.com/SampleMenu.aspx
:smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod unicorn » Str 10.09.2008 11:33

na tej stranke je dokonca aj kalkulacka, ktora vam umozni vypocitat mnozstvo, resp. vahu potravy, ktoru by mal vas pes prijat. da sa tam navolit dospely pes, suka cakajuca na stenata, a samozrejme aj stenata a ich vek a vaha. myslim, ze uzitocna vec pre niektorych z vas, kedze pri krmeni BARFom pada otazka mnozstva potravy velmi casto..
https://www.totallyrawdogfood.com/meal-calculator/
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Str 10.09.2008 11:40

hej, ale je to uvedene v librach, takze si to treba prepocita na kg :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Silwuska » Str 10.09.2008 11:51

Na dospeleho psa to vychazdaju priblizne tie 2% aj podla kalkulacky :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Štv 11.09.2008 12:31

Moj havo (30 kg, 2 r. 9 mes., stredna zataz) za mesiac spapa okolo 17 kg masa za ca. 1,000 Sk
hov. pred s k. 3
hov. srdce 2.5
kur. stehna 2
br. srdce 2.5
kur. trupy 3.5
br. rebra 2
pecen 1
slezina 0.5
Okrem toho 30 rajcin, 15 paprik, 10-12 mrkiev (mrkav?, mrkvi?), 3 hlavky salatu, 2-3 hlavky cesnaku, 4 uhorky, 2 cvikle, 1.5 celeru, 200 g medu, 4 kg jogurtu/*, 1/2 zazvoru, 4 zavinacov, 1-2 sproty, 2-3 sardinky, tuniak, 2 kg ryze, 2 kg cestovin, 1/4 l olivoveho a 1/4 l slnecnicoveho oleja, 10 toboliek pupalkoveho oleja, 5-6 zltkov, aj skrupinu, nejake riasy, bylinky.... snad som nic nezbudol... :hi: a mozno nieco chyba :otaznik:
Takze, ak dobre ratam (co sa mi casto nedari :lol: ), denna stravna jednotka je oklo 50.- Sk/den


/* Recept z webu, este som neskusal:
Ako mať jogurt stále doma. Dám si prevariť l liter mlieka ( záleží na Vás aké, či nízkotučné, alebo plnotučné) nechám do vychladnuť na teplotu 37 °a zamiešam do neho 1 kelimok bieleho jogurtu(dávam biojogurt, alebo nízkotučný ) Dám to na teplné miesto - ku radiátoru a do rána mám 1 liter kvalitného domáceho jogurtu. Ten si dochutím ako chcem, čučoriedkami, alebo džemom, alebo pridám musli a mám jogurt s vlákninou.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Pon 03.11.2008 11:35

Sunny píše:Ale to ešte neznamená, že vločky sú nicht gut

Jasne, ze su gut, aj ja OBCAS davam, ale nie ako trvalu sucast porcie. Proste obcas su ok.

Mackie píše:ale vraj kombinacia maso+zelenina+obilniny moze spravit v zaludku neplechu

No, neplechu priamo nie, ale cestoviny by sa naozaj nemali davat spolu s maskom; je to podobny problem pre psie travenie, ako granule, dost moc to psa zatazuje, ale casom si peso vacsinou zvykne. Aj tak
Davam na ranajky vlocky/cestovinu/nic, k tomu jogurt/acidko/tvaroh/ryby, med, ovocie, surove zltko s uvarenym bielkom... Nechuti, castokrat spapa len malu cast, dnes vobec nic... ovocie vobec nesce, ani nakrajane, ani mixovane :plac: Bude mat na veceru :oo: A na veceru maso, zeleninu, ryzu. Hoci je ryza obilnina, nie je to obilie; pes ju stravi lahsie.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Mackie » Pon 03.11.2008 13:29

na okraj.. odkedy davam surove maso "a ine veci", pomalicky mi os :kak: to ine, ak je toho viac ako masa, stava sa z nej fajnovka, uz len maso maso maso (ale staci par dni bez "inych veci" a zase spapa vsetko)
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava