Varená strava pre obézne psy

Sem píšte všetko ohľadne varenej stravy.

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod misha25 » Uto 07.07.2009 11:48

Ahoj,
mám 9ročnú fenku kríženca s nadváhou cca 3kilečká, momentálne má 17kg, tie 2-3kg potrebujeme ešte zhodiť, teda podľa lekára, aj podľa mňa...Mojou vinou z nevedomosti, čím kŕmiť, jedla od stola + milovala čerstvé rožky, niekdy denne zjedla aj 3ks :oo: , dávali sme jej celá rodina...no hrozné...
Odkedy mám však druhého psíka, kt. bol zvyknutý len na granule a konzervy, tak som sa rozhodla radikálne zmeniť stravovanie aj jednému aj druhému...
Samozrejme všetko som vyčítala na tomto super fóre...
Ide však o tú moju fenočku, jedno kilečko totiž schudla/henď sa cíti lepšie/, ale viac sa nám akosi nedarí :ua:
Dávam jej len 2% jedla denne z jej váhy t.j 340g na deň. Je ráno a večer, nič mimo, občas kúsoček syra.
Strava: narobím si balíčky na dlhšie obdobie, v nich je kuracie, morčacie light povarené mäsko, aby nestratilo všetky živiny, trochu vnútorností, kuracie krky light povarené + ryža, ovsenné vločky, pohánka, zelenina...všetko navážené..., alebo surové kosti obalené mäskom, alebo napr. na večeru dostane 2kuracie krídelka atď.
Pohybu, je pravda, až tak moc nemá, pretože nevládze a je aj dosť lenivá, taký typický gaučový pes, snažím sa ju teraz ťahať do lesa na prechádzky, aj sa tie klasické venčiace prechádzky snažím predĺžiť, ale váha sa proste zastavila na tej 17-ke a hotovo...
Poraďte prosím, ako ďalej, fakt by som bola rada, keby nejak nenásilne ešte schudne... :ua:
misha25
Okoloidúci
 
Príspevky: 12

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod Sunny » Štv 16.07.2009 10:32

Ja keď som potrebovala schudnúť pesinu, úplne som vylúčila ryžu, vločky a ostatné prílohy, okrem zeleniny a ovocia. Mäsko iba ľahké - čiže to kuracie je OK :jop: A čo najmenej mastné (aj tie kože na krídlach sú tuk, s tým treba rátať). Dávku mäsa som znížila, ale aby bol žalúdok plný, zaplácavala som to väčším množstvom zeleninky, hlavne uhorky - tá je nízkokalorická a zalepí žalúdok. A samozrejme ten pohyb, bez toho to nejde.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod gabrielik » Štv 16.07.2009 11:53

Ak chcete dalej pokracovat v diete, tak davajte 2% zo zelanej hmotnosti a nie z tej co ma teraz aj s nadvahou.
Dalej tak isto ubrat prilohy okrem zeleninovych. Tie kludne pridat. Dobre je do zeleninovych priloh pridat listovu zelen. Do toho ratam zihlavove a pupavove listy, ale aj spenat alebo salat.
gabrielik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 81

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod dia76 » Str 19.08.2009 7:29

moj psik mal podobny problem..po kastracii velmi pribral (mojou vinou).
Najprv som krmila granulami, ale nepomahalo. Presla som na varenu stravu - a po nejakom case sa vaha upravila.

Prve pravidlo bolo, ze psik ma dostavat tolko jedla, kolko by dostaval, keby mal zelanu hmotnost. Cize nie 2% z terajsej hmotnosti, ale z hmotnosti, ktoru by mal normalne mat.

A po druhe, vylucila som takmer vsetok tuk (trosku som nechala kvoli vstrebavaniu vitaminov rozpustnych v tukoch), cestoviny a aj ryzu. Iba maso a zelenina, obcas mliecne vyrobky - jogurt, syr (light).

A pridat na pohybe - mojmu sa sice velmi nechcelo, ale musel sa prisposobit..mal 20 kg, nosit som ho nemohla :heh:
Nasli sme si psiu kamosku a chodievali sme na dlhe prechadzky stale s nou - v partii sa mu behalo lepsie :smile:
Radšej život pod psa ako život bez psa...
dia76
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122
Bydlisko: Bratislava

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod adushiik4 » Str 19.08.2009 15:56

Cim by som mala krmit, resp. akymi granulami?
Moj psik ma problem s nozickami ( puka mu v nich) na rengene bolo zistene iba to, ze ma strasne blizko pri sebe posledne 2 platnicky. Potrebovala by som granule, alebo radu cim krmit s varenej stravy aby trocha schudol ( je to westik) jeho terajsia vaha je 7,5-8 kg. Mohla by ist na tych 6,5 -7kg ...
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod dia76 » Štv 20.08.2009 6:10

Ak krmis granulami - existuje specialny typ granul (rozne znacky) pre obeznych psov. Zaklad vsak je davat granule podla zelanej hmotnosti. Cize v odporucacej tabulke si najdes, kolko by mal zjest 6 kilovy pes a taku davku granul mu kazdy den dat. Nic ine!! Ziadne pamlsky alebo ine doplnky - to vsetko su kilojouly navyse.

Ak chces kombinovat granule + varena(surova) strava - o tolko musis znizit dennu davku granul. Pripadne, ak aj das nejaky pamlsok, tiez treba znizit davku granul.

Pri varenej strave moze psik vsetko nizkokaloricke, nizkotucne. Cize kludne maso (nie mastne), zeleninka (cim viac zeleninky tym lepsie), celozrnne cestoviny, vlocky,...podla toho, na co je zvyknuty..moze aj nizkotucny jogurt, tvaroh.. pri takejto strave je vsak potrebne ustrazit davku a skutocne mu dat iba vypocitane mnozstvo - tiez podla zelanej hmotnosti.

A ak sa da, aspon trosku zvysit pohyb. Ak ma problemy s nohami, tak velmi behat nemoze. Ale aspon predlzit kludne vychadzky..vzdy je lepsia pomala chodza ako vylihovanie na gauci. Kazdy spotrebovany kilojoul sa rata.
Radšej život pod psa ako život bez psa...
dia76
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122
Bydlisko: Bratislava

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod adushiik4 » Štv 20.08.2009 10:07

Takze behat nemoze, to je iste.. ale nase prechadzky su hodinove.. vzdy..
Krmim Pro Planom ale to len niekedy... Najviac jeho jedalnicka obsahuje varena strava...
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod dia76 » Štv 20.08.2009 13:16

super, behat nemusite, tie hodinove vychadzky su ok.
len davaj pozor pri varenej strave, aby nemala vysokokaloricku stravu, radsej nieco dietne..
A pojde to. Bude to chvilku trvat, ale ak sa budes drzat planu a nepolavis, tak urcite schudne.
len ziadne vysokokaloricke pamlsky
Radšej život pod psa ako život bez psa...
dia76
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122
Bydlisko: Bratislava

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod adushiik4 » Štv 20.08.2009 19:26

Medzi maso po ktorom sa pribera najviac je bravcove alebo hovadzie??
Moj ma najradsej kuracinu, a ta je ok ako som citala..Hovadzinu nezje a bravcove ako tak..
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod Baarbora » Štv 20.08.2009 20:15

adushiik4 píše:Medzi maso po ktorom sa pribera najviac je bravcove alebo hovadzie??


cista svalovina v podstate mastna nie je a nemal by z neho pes nejako viacej priberat. Dolezite je vyhybat sa tukom obrastenym castiam( detto u kuracieho-hrubsia koza ma pod sebou viac tuku), kozi(najma tej bravcovej) a fakt sa snazit vyberat co najcistejsie maso(cista svalovina, srdce..). Nejake tie tukove vlakna neuskodia, to je jasne.
inac medzi aktivity mozes kludne zaradit plavanie, tam spali vela tukov a je to bezpecne pre klby. pokial mu praskaju klby, skus nejaky pripravok na baze kyseliny hyaluronovej(napr. http://www.hyalutidin.cz/sk/dc/)
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod Emily » Štv 20.08.2009 21:17

Tak v tom bude asi najväčší problém - manželova mama nám síce prisahá, že celý deň psom nedala nič, ale ...

toto doverne poznam - nie manzelova mama ale babka... aj ked ju prichytim taaaaaaaak sak len troska ved su hladny ako pytaju... svokra super, vzdy sa opyta, ci im to dam... a babku buzeruje. Uz nic nezaberalo na babku - tak som jej povedala ze lieky na hnacku stoja polku mojho platu :ha: a na chvilu si dala pokoj.
ja by som varila nieco hlavne s ryzou... niekde som to citala. Drzim palce
Obrázok
Emily
Junior
 
Príspevky: 452
Bydlisko: Hlohovec

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod adushiik4 » Štv 20.08.2009 21:29

Baarbora píše:. pokial mu praskaju klby, skus nejaky pripravok na baze kyseliny hyaluronovej(napr. http://www.hyalutidin.cz/sk/dc/)

Jeee dakujem, mas s niecim takym skusenosti. Neviem preco mu praska v klboch, nevies aka by mohla byt pricina??
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod Baarbora » Štv 20.08.2009 22:05

nie priamo u psov, skorej u koni. pricina bola, ze klb netvoril dostatok mazu. ale mozem sa aj mylit. Preliecenie nejakym klbnym prepratom urcite neuskodi a tatok kyselina sa v podstate pridava do vsetkych preparatov, ale osamote je ucinnejsia....
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod adushiik4 » Štv 20.08.2009 22:18

Veterinar nam dal na klby PetVital...mame to prvy krat takze neviem ake to je, no nepatri to medzi tie najlacnejsie klbne vyzivy...
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Varená strava pre obézne psy

Poslaťod dia76 » Pia 21.08.2009 7:56

čo sa týka praskajúcich kĺbov - samozrejme, liečba je dôležitá, nech sa to podchytí a nezhoršuje.
PetVital je dobrý - je na deficit vápnika a podporuje hojenie kostného tkaniva. Ja osobne som to dávala môjmu ako prevenciu kĺbových problémov
Radšej život pod psa ako život bez psa...
dia76
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Varená Strava