Recepty pre šteniatko

Podeľte sa snami o Vaše recepty.

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod unicorn » Ned 16.03.2008 8:19

chcem sa spytat, ked chcem davat steniatku surovu, respektive varenu stravu. niekde som cital, ze by mal dostavat len cisto mesove porcie, a to striedat so zeleninovymi a obilninovymi.

cize nemam mu dat meso s ryzou alebo ako to mam chapat?

dalej sa chcem spytat ci pri surovej strave nie je riziko ze pes dostane nejakeho parazita, co ja viem pasomnicu, alebo nejaku inu gutu, ktora sa v surovom mese moze nachadzat, ci nie je dobre, aspon nechat prejst meso varom, ked uz ho uplne neuvarit.

dakujem.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod Amaguk » Ned 16.03.2008 10:03

o ne-miesani pocujem prvy krat, skor niektori zastavaju nazor, ze obilniny psom vobec netreba davat.

vsetko maso v normalnom masiarstve je kontrolovane na parazity, nakaza tam nehrozi, napr. posledne nakazenia svalovcom boli z domaceho masa, diviakov a psov :ua:

Inac sa doporucuje maso dobre premrazit:
Larvy Trichinella spiralis sa usmrcujú najlepšie tepelným opracovaním a zmrazovaním. Mäso sa môže zmrazovať niekoľkými metódami, pričom sa musia dodržať niektoré všeobecné pravidlá. Zmrazovanie mäsa má prebiehať rýchlo a rovnomerne vo všetkých častiach, mäso má byť uložené do úplného zmrazenia oddelene, nemalo by sa rozmrazovať a opätovne zmrazovať.

Uvádzame niektoré kombinácie času a teploty na zmrazovanie:

1. Mäso s priemerom alebo hrúbkou do 15 cm sa musí zmrazovať podľa jednej z nasledujúcich kombinácií
času – teploty:
20 dní pri teplote –15 °C,
10 dní pri teplote –23 °C,
6 dní pri teplote –29 °C.

2.Mäso s priemerom alebo hrúbkou 15 až 50 cm sa musí zmrazovať podľa jednej z nasledujúcich kombinácií
času – teploty:
30 dní pri teplote –15°C,
20 dní pri teplote –25 °C,
12 dní pri teplote –29 °C.

Aj na usmrcovanie trichinel tepelným opracovaním existuje niekoľko účinných metód. Môže to byť ohrev bravčových produktov na minimálne kombinácie času/teploty, zmrazovanie pri špecifických kombináciách času/teploty alebo nakladanie (lákovanie) podľa špecifických metód. Musia sa použiť také postupy tepelného ošetrenia (ohrevu), ktoré zabezpečia riadne ohriatie všetkých častí produktu. Je dôležité, aby bol každý kúsok klobásy, šunky alebo iného výrobku ošetrovaného ohrevom vo vode úplne ponorený počas celého ohrevu a aby sa teplota kontrolovala v najväčších kusoch výrobkov, v najvnútornejších spojeniach reťazcov klobás alebo iných nahromadených kusoch a v tých kúskoch, ktoré sú pri ohreve v najchladnejšej časti zariadenia. Všeobecne platí, že k bezpečnej deštrukcii trichinel dochádza tepelným spracovaním mäsa alebo mäsového výrobku tak, aby teplota v jadre dosiahla aspoň 70 °C.

http://www.svssr.sk/sk/spotrebitel/latky/Trichinely.asp
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod max » Ned 16.03.2008 12:25

na http://www.holistika.sk sa pise o tom, ze maso sa nema miesat s obilovinami v jednej krmnej davke a ze ak chceme pridavat prilohy treba ich pridavat zvlast iba so zeleninou :no:
ako to teda je?
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod unicorn » Ned 16.03.2008 12:38

ja som to pochopil tak, ze asi je rozdiel medzi obilninami ako su vlocky, psenicne klicky a tak podobne. a ryzou(aj ked aj ta je obilnina) lebo co ine mu k tomu das? cestoviny moze?
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod max » Ned 16.03.2008 13:03

Toto som nasla na http://www.holistika.sk

Mäso a obilie by sa nemalo podávať súčasne, lebo spôsobuje nadúvanie. Pes by teda mal jesť dva krát denne, keď chcete kŕmiť aj obilovinami. A to z dvoch dôvodov – kvôli tráveniu a kvôli zníženiu rizika torzie žalúdka.
Raz do týždňa by sa ako odľahčovací deň mala podávať len zelenina alebo vločky. Ak to pes dobre znáša, môže mať aj jeden deň úplne pôstny – len s vodou.
Zeleninu môžte podávať samostatne alebo súčasne s mäsom. Sú psi, ktorí nemajú radi zeleninu a vtedy je dobré zeleninové pyré primiešať do mletého mäsa.
Keď vychádzame z toho, že pes žerie dvakrát denne, týždenne dostane dvanásť porcií (ak má jeden pôstny deň). Z týchto 12 porcií je 8 mäsovo-kostných, 4 zeleninové a 4 obilno-mliečne.

Príklad: 4 porcie čisto mäsovo-kostné
4 porcie mäsovo-zeleninové
4 porcie obilno-mliečne

Keď chcete kŕmiť bez obilnín, mala by zelenina tvoriť 10-25%, mäsité kosti, vnútornosti a mäso 75-90%. Podiel kostí (myslia sa surové, mäsité kosti) by nemal prekročiť 30% celkového množstva stravy, ideálne je asi 10%.

Neviem ako to mam chapat, ci tak, ze pokial je pes v pohode a dobre znasa obiloviny mozu sa pridavat laebo je to lepsie delit, alebo ich nedavat vobec? :nwm:
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod lucik » Ned 16.03.2008 13:47

asi najlepsie je to odskusat.. moja obiloviny moze a ani ju nenaduva, ked jej to dam spolu s masom.. ale vacsinou sa jej snazim cojaviem ovsene vlocky s acidkom a jablkom ako rannu davku a maso vecer - nie spolu.. ale niekedy ked je maska malo, doplnim tam trosku aj vlociek a problemy to nerobi..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod Amaguk » Ned 16.03.2008 14:44

max píše:na http://www.holistika.sk sa pise o tom, ze maso sa nema miesat s obilovinami v jednej krmnej davke a ze ak chceme pridavat prilohy treba ich pridavat zvlast iba so zeleninou :no:
ako to teda je?


ja teda miesam, a nikdy nas nic nenaduvalo, ovel viac pdrel, ked bol na granuliach :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod max » Ned 16.03.2008 16:48

Dakujem za odpovede. Ked som havovi varila tiez som vzdy miesala s ryzou a bez problemou. Tak ma trosku prekvapilo, ze vsade sa hovori o prilohach nieco ine. Teraz sme na granuliach a asi este dlhsi cas budeme, ale potom hned ako bude moznost chcem prejst na BARF. Tak zatial zhanam dostupne informacie a ucim sa aby som potom mohla dobre "varit", teda nevarit ale miesat :no:
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod Bibiana » Ned 16.03.2008 19:56

Aj my miešame (mäso- vločky, ryža alebo cestoviny- zeleninová príloha) a prdká len občas, to hlavne vtedy keď to zbáchne za pár minút a potom hltá aj vzduch.. Ale stále je to neporovnateľné s vajcami :heh:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod Aris » Štv 10.07.2008 19:41

rony bol zo začiatku chudý teraz sme to upravili. ja rozpoznám či je hladný alebo nie podla toho, že ked je najedení tak spí a nepozerá stále do misky a ked je hladný robí to opačne :no:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod Daida » Uto 21.07.2009 10:36

barf u steniatka:
"BARF pre šteňatá
Prirodzenou stravou BARF sa môžu samozrejme kŕmiť aj malé šteňatá po odstavení. Dodržiavame približne tieto množstvá:
denná dávka krmiva: 5 – 7% (+/-) z hmotnosti šteňaťa (množstvo priebežne prispôsobujeme rastúcej hmotnosti)
ovocie a zelenina - 20% z celkového množstva
mäso a mäsové kosti – 80% z celkového množstva – tento diel by mal pozostávať z 20 – 25% čistého mäsa a zo 75 – 80% mäsových kostí (kosti od 6. – 7. týždňa)

Suroviny vhodné pre šteňatá:

Od 4. – 5. týždňa:
Ovocie: banány, jablká
Zelenina: mrkva, fenykel, čínska kapusta, cuketa
Obilniny a rôzne: ryža (pre malé šteniatka len biela ryže, nie natural), prosové vločky, ryžové vločky, ovsené vločky (vločky musia byť vždy zaliate vriacou vodou a napučané), tvaroh, kozie mlieko, cottage cheese
Mäso, ryby a vnútornosti: hovädzia svalovina, hovädzie srdce, konské mäso, losos
Doplnky: šípky, pivovarské kvasnice, hodnotné oleje

Od 6. – 7. týždňa:
Zelenina: šalát
Obilniny a rôzne: žĺtok a škrupinka z vajca
Mäso, ryby a vnútornosti: kura, morka, teľacie mäso, zelené držky
Mäsové kosti: kuracie krky, kuracie chrbty, hovädzie riedke kosti

Od 12. týždňa:
Ovocie: marhule, hrušky, ostružiny, jahody, maliny
Zelenina: červená repa, cukrová kukurica, rukola, šalátová uhorka
Obilniny a rôzne: cestoviny, napučané špaldové vločky, orechy, cmar, bio jogurt
Mäso, ryby a vnútornosti: jahňacie mäso, ovčie mäso, kozie mäso, hovädzia pečeň (1x do týždňa), hovädzie pľúca (1x do týždňa), králik, treska, makrela, pstruh, tuniak
Mäsové kosti: veľké hovädzie riedke kosti, konské kosti, morčacie krky, hovädzí chvost, teľacia hrudná kosť
Doplnky: spirulina, chlorela, múčka z morských rias, aloe vera, propolis, med
Čerstvé bylinky: trebuľka, bazalka, kerblík, malinové a ostružinové listy

Od 5. – 6. mesiaca:
Ovocie: čučoriedky, ríbezle, čerešne, kiwi, mandarinky, pomaranče, broskyne, slivky, mirabelky, ananás
Zelenina: tekvica, kukurica, špenát, mangold, zeler
Obilniny a rôzne: bulgur, amarant, pšeničné klíčky
Mäso, ryby a vnútornosti: hrtany, kolenné kĺby, jahňacie rebrá
Oleje a tuky: olej z tresčej pečene, lososový olej, ľanový olej, konopný olej, pupalkový olej, olivový olej, repkový olej, olej z vlašských orechov, maslo
Čerstvé bylinky: petržlen, mäta

Množstvá potravy a pomer zložiek pre mladých a dospelých psov:
denná dávka krmiva: 2 – 3% (+/-) z hmotnosti psa
ovocie a zelenina – 25 - 30% z celkového množstva
mäso a mäsové kosti – 70 - 75% z celkového množstva – tento diel by mal pozostávať z 25 – 30% čistého mäsa a zo 70 – 75% mäsových kostí "
zdroj: http://www.staffies.net/blogs.php?cid=4&c_id=4&p=2
autor: Pani Kudlakova

podla mna velmi dobry clanok o barfe pre stenata
Obrázok
Daida
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 300
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod Katka:) » Sob 29.08.2009 8:20

no je dobry :jop: aspon si konecne presne vypocitam aku davku potrebuju
Katka:)
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 87
Bydlisko: Michalovce

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod conny » Štv 15.10.2009 18:52

neni malo u 5 mesacnych steniatok 2-3 % ....ja davam 6%
Nezabudnite,že pes verí úprimne,preto je také ľahké ho zradiť!
conny
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 66
Bydlisko: Martin

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod 6_BosorkA_6 » Str 23.12.2009 19:31

Ahojte ... ja mam susedu sice je dost straucka a svojho psa neskutocne prekrmuje ... je to sice krizencek ale velkost ma asi taku ako jazvecik a hadajte kolko vazi??? cez 25 kg :oo: :oo: :oo: :oo: :oo: .... Ale podla mna musi mat ten pes nieco s hormonmy je to fenka uz ma sice 9 r. aj to ma neky podiel ale je nehorazne tucna takeho psa som este nevidela :oo: ... clovek ked ho vidi nevie ci sa ma z neho smiat alebo plakat
6_BosorkA_6
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 347
Bydlisko: Košice

Re: Recepty pre šteniatko

Poslaťod lavyrle » Pon 28.12.2009 16:55

daida, super - to je niečo konkrétne čo som hladala :jop: dakujem
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Predchádzajúci

Späť na Recepty