Bosch

Sem píšte všetko ohľadne granúl.

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 13:22

ja len doplnim, ze clanok o krmivach, z ktoreho Michaela citovala mame aj tu na fore aj v sk preklade:
viewtopic.php?f=48&t=201
:no:

P.S. Michaela, ja netvrdim, ze propylgallat musi vyvolavet alergiu, ma vsak alergizujuci potencial a toho by si clovek mal byt vedomy. A ze hydinova mucka je zlozka nielen neznamej cistoty ale dokonca aj zlozenia je fakt. Nic viac a nic menej. S pogromom ani odbornou diskousiou to nema vela spolocneho :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod michaelak » Ned 14.12.2008 13:38

Chápem, ja som tiež bola účastníčkou niekoľkých diskusií na tému zloženie krmiva, od istého momentu som si ale povedala, že nebudem reagovať, nakoľko niesom odborníčkou. Dnes som ale mala nutkanie prispieť, keďže mám taký pocit, že nieje krmivo, ku ktorému by neboli nejaké výhrady. V SK preklade článku chýba práve stať o marketingových trikoch, ktorú som uviedla v angličtine. Na webe je spústa možností nájsť informácie o "kvalite alebo nekvalite" krmív - viď napr. dogfoodanalysis, ktorá podľa môjho názoru kope za istú spoločnosť. Takže musíme sa na tieto "nezávislé" inštitúcie pozerať a brať ich názor s rezervou. O alergizujúcom potenciále som napísala, že dnes už v priemyselne vyrábaných krmivách má alergizujúci potenciál veľa ďalších zložiek - dokazuje to stále veľké množstvo nových a nových krmív s pridaním exotického druhu mäsa, ktoré sa zatiaľ tvária ako vet. diéty. Som len zvedavá, ak sa vyčerpajú možnosti, aký základný druh živočíšnej bielkoviny bude obsiahnutý v granulovaných krmivách, pretože neverím, že by tento segment skončil. No a k mnou menovaným pogromom: zdá sa mi, že okrem istej skupinky sú všetky krmivá nanič, tvrdia to ľudia, ktorí nemajú žiadne praktické skúsenosti s danými typmi krmiva. Rozhodovať sa totiž len na základe akéhosi popisu zloženia na webe alebo etikete na vreci je naozaj scestné. Akú má asi výživnú hodnotu pre psa bilinková zmes, alebo paradajka, alebo jablko , ak prejdú extrudérom? No žiadnu, ale to sa z etikety nikto nedočíta. To je môj názor.
Naposledy upravil michaelak dňa Ned 14.12.2008 13:52, celkovo upravené 1
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 13:50

keďže mám taký pocit, že nieje krmivo, ku kotrému by neboli nejaké výhrady.

tvoj pocit je podla mna spravny, myslim, ze u nas je to pri granulovom krmive vzdy len o vacsom ci mensom kompromise. Takze clovek vzdy musi zvazit, ake su tie pre a proti, vyhody a nevyhody. napr. ja keby som mala uvazovat o granulach, tak do Boschu by som nesla, prave na zaklade tej mucky a propylgallatu, a na to mi ako informovanej neodbornicke staci aj aj tych par riadkov o zlozeni, ktore si precitam na webe, a vobec to za scestne nepovazujem. naco zo psa robit pokusny objekt a cakat ako na to zareaguje? :nwm: (btw, rozhodovat o vybere potravin pre ludsky konzum na zaklade etikety za scestne nepovazujes? :no: :ach: )
inac, co sa tyka tych skrytych konzervantov, ktore vyrobca nemusi uvadzat - ano toto jest otazka, Marco tu vsak raz upozornoval na to, ze sa treba pozerat na obsah tokoferolov

dnes už v priemyselne vyrábaných krmivách má alergizujúci potenciál veľa ďalších zložiek

ano, a preto celkovo celozivotne krmenie len granulami ja osobne povazujem za nevhodne - a tento nazor som si vytvorila prave na zaklade tychto a podobnych diskusii o problematickych a potencialne problematickych zlozkach granulovaneho krmiva (okrem toho sa nerade nechavam oblbovat marketingovymi trikmi :no: )
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod michaelak » Ned 14.12.2008 13:57

Osobne volím radšej krmivo s múčkou ako to, ktoré sa tvári, že sú tam len čerstvé kúsky kuracích pŕs. Kŕmim svojho maltezáka Boschkou na doporučenie viacerých českých chovateľov, zmenila som na základe odmietania predchádzajúceho kriva, resp. nechutenstvom na iné "naturálne" krmivo. Kŕmim zatiaľ 7 mesiacov.

Čo sa týka etikety na ľudských potravinách: ruku na srdce, koľkým ľuďom niečo povie spôsob konzervácie, ak je tam uvedená kyselina askorbová, alebo nejaký iný chemický prvok, koľkým ľuďom niečo povie E - čko s číslom? Aj pri zaváraní kompótov alebo džemov alebo iných "domácich" dobrôt musíš použiť chémiu, ak sa chceš vyvyrovať toho, že vyhodíš celý náklad do smetí, lebo dostane pleseň, alebo skysne alebo... I v nálevových prípravkoch je chémia, takže sa s ňou stretávame na každom kroku. Pcháme do seba všetko možné. Voľakedy, v čase môjho detstva boli len výnomočné prípady detských alergií, dnes už mám taký pocit, že je skôr výnimočný prípad, že niektoré dieťa alergiu nemá. Ale to už je hodne OT.

Offtopic: Vzhľadom k času obeda Želám dobrú chuť k nedeľnému obedu.
Naposledy upravil michaelak dňa Ned 14.12.2008 14:04, celkovo upravené 1
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 13:59

aha, tak uz chapem tvoju obhajobu :no:

Osobne volím radšej krmivo s múčkou ako to, ktoré sa tvári, že sú tam len čerstvé kúsky kuracích pŕs

preco?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod michaelak » Ned 14.12.2008 14:06

To nieje o obhajobe, ja nikoho netlačím, aby kŕmil týmto krmivom, opisujem svoje doterajšie skúsenosti . Skôr nemám rada prísspevky typu: To je pekné svinstvo, stačí si to dať do googlu. Vadia mi odborníci cez Google... To je všetko. No a kku krmivám z múčky asi toto: V prírode sa vlk tiež neživil len kuracími prsami, ale jedol aj kožu, kosti, vnútornosti a iné "vedľajšie" produkty. Mala som jedného kolegu, ktorý kupoval svojmu psovi pražskú šunku v domnení, že mu dáva to najlepšie a on sám jedol konskú salámu. Takže takí sme my ľudia. Labradorovi varím a musím povedať , že si to vďačne niekedy medzi sebou vymenia, aj keď labroš zje všetko, čo nezje jeho a maltezák toho naozaj veľa neskonzumuje.
Naposledy upravil michaelak dňa Ned 14.12.2008 14:13, celkovo upravené 1
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 14:12

Čo sa týka etikety na ľudských potravinách: ruku na srdce, koľkým ľuďom niečo povie spôsob konzervácie, ak je tam uvedená kyselina askorbová, alebo nejaký iný chemický prvok, koľkým ľuďom niečo povie E - čko s číslom? Aj pri zaváraní kompótov alebo džemov alebo iných "domácich" dobrôt musíš použiť chémiu, ak sa chceš vyvyrovať toho, že vyhodíš celý náklad do smetí, lebo dostane pleseň, alebo skysne alebo... I v nálevových prípravkoch je chémia, takže sa s ňou stretávame na každom kroku. Pcháme do seba všetko možné. Voľakedy, v čase môjho detstva boli len výnomočné prípady detských alergií, dnes už mám taký pocit, že je skôr výnimočný prípad, že niektoré dieťa alergiu nemá. Ale to už je hodne OT.

hmm, toto uz aj uvadzas argumenty, ktorym ja osobne nerozumiem, aj ked dlhodobo pozorujem, ze su vo vseobecnej oblube. pre mna vsak nic nedelia ani nenasobia, ani nic nemenia na podstate veci
ja neviem, kolkym ludom sposob konzerevacie nieco napovie. mne osobne napovie, bo som si tie informacie zistila a viem, ze napovie vela aj inym, ktorych poznam.
ja osobne do seba vsetko mozne nepcham :no: (a aj keby som, co to ma spolocne s krmenim psa? :nwm: ) a pri zavarani chemiu nepouzivam, ver mi, ze sa jej da uspesne vyhnut :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod michaelak » Ned 14.12.2008 14:16

osobne si rada dám aj paštétu, kde sú E čka, to je asi moja "úchylka" , nemám možnosť nakupovať len "BIO" potraviny. S kŕmením psa to nemá nič spoločné, ale ja som tému ľudských potravín nezačala :no: Verím, že sa dá chémii vyhnúť aj pri zaváraní, ale po mojich praktických skúsenostiach sa jej v istej miere nevyhýbam :ua:
Naposledy upravil michaelak dňa Ned 14.12.2008 14:19, celkovo upravené 1
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 14:17

michaelak píše:To nieje o obhajobe, ja nikoho netlačím, aby kŕmil týmto krmivom, opisujem svoje doterajšie skúsenosti . Skôr nemám rada prísspevky typu: To je pekné svinstvo, stačí si to dať do googlu. Vadia mi odborníci cez Google... To je všetko. No a kku krmivám z múčky asi toto: V prírode sa vlk tiež neživil len kuracími prsami, ale jedol aj kožu, kosti, vnútornosti a iné "vedľajšie" produkty. Mala som jedného kolegu, ktorý kupoval svojmu psovi pražskú šunku v domnení, že mu dáva to najlepšie a on sám jedol konskú salámu. Takže takí sme my ľudia. Labradorovi varím a musím povedať , že si to vďačne niekedy medzi sebou vymenia, aj keď labroš zje všetko, čo nezje jeho a maltezák toho naozaj veľa neskonzumuje.


no kolega bol zjavne meschuge
ale aj tak neviem, preco das radsej prednost krmivu, ktore v zlozeni uvadza mysterioznu ingredienciu "hydinova mucka", nez tomu, ktore je vyrobene napr. z mucky kuracej plus nejakeho podielu cerstveho masa (a pochybujem, ze sa tam jedna o ciste kuracie prsia bez koze :no: :lol: ). Mne moja laicka logika navrava, ze ked uz nic ine, tak take krmivo, kde je aj podiel cerstvej zlozky, bude mat v sebe menej skrytej konzervacie :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 14:23

michaelak píše:osobne si rada dám aj paštétu, kde sú E čka, to je asi moja "úchylka" , nemám možnosť nakupovať len "BIO" potraviny. S kŕmením psa to nemá nič spoločné, ale ja som tému ľudských potravín nezačala :no: Verím, že sa dá chémii vyhnúť aj pri zaváraní, ale po mojich prakrtických skúsenostiach sa jej v istej miere nevyhýbam :ua:

inac, nie vsetky Ecka su skodlive :no:
a paralelu s ludskymi potravinami som sice pouzila ja, ale cisto ako protiargument tomu, ze tvrdis, ze orientovat sa podla etikety ti pride scestne. Mne to naopak pride logicke pozriet sa na zlozenie - ci to nasledne budes do seba alebo psa "pchat" je uz uplne ina otazka a vec tvojej osobnej volby.
a btw, tie pastety lubim aj ja, obcas dokonca vyrobim doma, nemam ich vsak v jedlanicku kazdy den vo velkom mnozstve a snazim sa ich vybalansovat ai niecim inym :no: sice nie vzdy v biokvalite (az dovodov rozpoctu), ale predsa. to je ta cesta vacsich ci mensich kompromisov :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod michaelak » Ned 14.12.2008 14:26

Etikety sú nepresné, o kvalite Ti toho nepovedia nič, spôsob konzervácie utajený atď. Takže veriť v rozumnej miere, ktorá sa však dá ťažko odhadnúť. K skrytej konzervácii : Ak už by som teda mala ísť touto cestou, tak radšej pridám naozaj čerstvé mäso a nemusím sa triasť o to, či niekto uvádza pravdivé údaje o spôsobe konzervácie. Nepresviedčam nikoho, len uvádzam môj názor. Prepáč, ale musím odísť, možno to ešte niekedy rozdebatujeme. Pekný deň.
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 14:33

o kvalite Ti toho nepovedia nič

myslim, ze sa to takto absolutne prehlasit neda, nieco ti predsa len napovedia, len ich treba vediet citat.... :no:
ale ja ta tiez o nicom presviedact nemienim, rozhodla si sa pre Bosch, objahujes ho z pohladu sirsieho granuloveho kontxetu, v poriadku, je to tvoja volba a tvoj pohlad na vec. Ako pisem, ja osobne by som po Bosch-i nesiahla a nekrmila nim dlhodobo - to nakoniec ziadnymi granulam, ale to sa uz opakujem :no:

tak radšej pridám naozaj čerstvé mäso a nemusím sa triasť o to, či niekto uvádza pravdivé údaje o spôsobe konzervácie.

tak to jo, v pripade Boschu sa naozaj o pravdivost udajov asi triast nemusis, tam je vsetko jasne, kdezto u inych to moze a nemusi byt pravda, a tam treba obcas pridat radsej aj cerstve maso :ha:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bosch

Poslaťod Tobin » Ned 14.12.2008 14:54

michaelak píše: V prírode sa vlk tiež neživil len kuracími prsami, ale jedol aj kožu, kosti, vnútornosti a iné "vedľajšie" produkty.

Kosti, koza, vnutornosti nie su vedlajsie produkty zivocisneho povodu. VPZP - to je perie, hlavy, kopyta, pazury (behaky), moc, trus, supiny z ryb, hlodavce, dokonca aj psie kadavre. Tak sa v granulach zvysuje obsah proteinov a bielkovin (N-latok), lebo ich naozaj obsahuju.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Bosch

Poslaťod michaelak » Ned 14.12.2008 15:02

Amaguk, prosím , nevytrhávaj vety z kontextu tak, aby ich zmysel bol potom úplne iný. Celá veta totiž znela v tom zmysle, že ak by som sa rozhodla pozerať na vec z hľadiska nižšieho možného podielu skrytej konzervácie, tak by som radšej pridávala čerstvé mäso aby som sa nemusela triasť o pravdivosť údajov o konzervácii. Mala som pocit, že to bola doposiaľ konštruktívna debata, ale už ho žiaľ nemám. Každý tu bude uvádzať svoje argumenty a na prelomenie je niekedy potrebný asi zázrak. Tak nejak to vidím ja. Nikdy som nepovedala, že do konca budem kŕmiť Boschkou, ak Ti o toto ide, ale zatiaľ môjmu krpcovi vyhovuje. Ak to tak nebude, pôjdeme inou cestou. Malé plemená sú dosť vyberavé (niekedy nechce ani to mäso so susednej misky, ale to robieval aj pri kŕmení iným krmivom, nielen teraz), takže to môže byť len otázka času. To je všetko z mojej strany na tému tohoto krmiva. A prosím už mi nepodsúvaj nič, čo som nenapísala, o.k. ?

Tobin: ja som napísala, že kosti, koža a vnútornosti sú vedľajšie produkty? :oo: Prosím čítať , porozumieť a potom sa keď tak vyjadriť
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Bosch

Poslaťod Amaguk » Ned 14.12.2008 15:07

no prepac, dovolila som si trosku drobnej ironie, logika tvojho argumentu si ju totiz priamo ziadala... :no: :no: :no:
ale inac nevidim nikde, zeby som ti podsuvala nieco, co si nepovedala.
tiez si myslim, ze som uz na tuto temu povedala asi vsetko, ba venovala som mu mozno aj viac casu, nez si zasluzi (alebo nez si momentalne mozem dovolit).
V kazdom pripade drzim palce, aby tvojmu krpcovi slo k duhu :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Granule a konzervy