Bodreek

Sem píšte všetko ohľadne granúl.

Re: Bodreek

Poslaťod zuzka:) » Pia 14.06.2019 13:19

Ok, vdaka :)
Inak tiez sa mi paci nazov, ale tiez mi chvilu trvalo, kym mi doslo :D
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Bodreek

Poslaťod Renata » Pia 14.06.2019 13:21

MisheliQ prosim ta pomoz mi :hi: ja tomu fakt nerozumiem, odkedy sa kua maso vyraba? ja som bola doteraz v tom, ze maso pochadza so zvierat a tie sa chovaju, nie vyrabaju, ja sa vzdaaavam

to ako fakt? :joint:
či sú všetky chované na slovensku sa garantovať nedá. Je to mäso zo zvierat na slovensku zabitých a spracovaných.


to su presne ako tie popisy "narodene v Nemecku, chovane v Polsku, zabite na Slovensku" aaaa mame krmivo zrodene pod Tatrami s vysokym obsahom lokalneho masa. A vies co Exor? nevadi mi to, nevadilo by mi, ani keby malo povod v Mongolsku a zabite na Slovensku, ale to ako si :kak: do vlastneho hniezda a robis presne to, co kritizujes na druhych.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Bodreek

Poslaťod Exor » Pia 14.06.2019 13:28

Renata a kde kto píše o výrobe mäsa?
Priznám sa, tu ti fakt nerozumiem. Toto sú také trochu už primitívne vyhľadávačky chybičiek, len aby nebodaj neostalo ticho. pozri si fabriky Ryba Žilina, Ryba košice a opýtaj sa ich, či tie ryba boli chované na slovensku. A aj tak je to slovenský výrobok, ktorý vznikol pod tatrami. Ano, Bodreek má všetky zložky zo slovenska, od slovenských dodávateľov. Ale ja si nemôžem byť istý, či Hyza nedoniesla 1000 kurčiat z madarska. Ak si myslíš, že toto sa dá nejak dohľadať do detailov vo výrobe pre psy, tak si naivne mimo. Tu už kupuješ nezabalené mäso od slovenského dodávateľa, ktorý tiež väčšinu produkcie robí zo zvierat chovaných na slovensku. keby som zaklamal a napísal by som, že to garantujem, zas by si vyštartovala jak malý pitbull, že jak to môžem garantovať. ľuďom ako ty, stačí hociaká veta na to, aby si si mohla rypnúť. Lebo je to veľmi dôležité, či slovenské krmivo má 98% mäsa zo slovenska, alebo 100% mäsa zo slovenska. A ty pojdeš do obchodu a kúpiš si poľské alebo madarské mäso a možno o tom ani nebudeš vedieť. Ak by si chápala systém získavania toho mäsa, ver mi, takéto veci by si nepísala. Ak to raz zistíš a budeš si toto spätne po sebe čítať, budeš si plieskať dlaň o čelo.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Bodreek

Poslaťod Nisus » Pia 14.06.2019 14:21

Ja, ja, ja mam nerypavu otazku :lol:
Ako je na tom krmivo s dobou spotreby po otvoreni? O granuliach toho vela neviem, ale tak nejak mi vyplyva, ze ak je to bez chemickych konzervantov, po otvoreni nebudu mat dlhu dobu spotreby. Nerozmyslal si preto urobit aj co ja viem, napr 10 kg balenie? Lebo ak je to tak, ako si myslim (co sa mozem mylit), tak clovek s jednym psom bude bud kazdy tyzden az dva kupovat 3 kg vrecko, alebo kupi 17+3 kg a moze sa modlit, aby sa mu nepokazilo.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Bodreek

Poslaťod Exor » Pia 14.06.2019 14:24

Nisus - po otvorení najlepšie spotrebovať do dvoch mesiacov. Ak je to dobre uskladnené, napr. barel a chladnejšia špajza, tma, bez pohybov vzduchu, vydržia dlhšie určite. Niektorí, ktorí testovali prvé šarže, mali otvorené aj štyri mesiace bez viditeľných zmien a bez straty apetítu u psa.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Bodreek

Poslaťod moschino » Pia 14.06.2019 16:42

Ja nechcem rypat, ale myslim, ze co sa tyka masa na ludsku sporebu (mozno aj mimo), mala by platit vysledovatelnost. Aj kde sa narodilo, kde sa chovalo a kde sa zabilo aj spracovalo... takze toto by si si mal vediet dohladat, ked pises, ze nevies uplne odkial je a nevies garantovat povod. Mna by to ako vyrobcu zaujimalo.

A otazka k expiracii. Cisto zo zvedavosti. Neviem ako je to u krmiv, ale u potravin sa zvyknu robit laboratorne testy na trvanlivost a az potom sa tato moze uvies na obale. Z coho si vychadzal, ked si daval expiraciu na obal?
(Pri potravinach sme bezne robili testy trvanlivosti, kedy sa rovnaka sarza toho vyrobku skladovala pri roznych podmienkach, postupne sa otvarala po nejakej dobe a robila sa tam analyza vratane chemie, mikracky a senzoriky. Vyrobca potom dostal vystupne protokoly, podla nameranych hodnot a porovnani s povolenymi limitmi sa riadil dalej co sa tyka datumu spotreby alebo minimalnej trvanlivosti. Funguje to takto aj pri krmivach? Predpokladam ze by malo :nwm: )
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Bodreek

Poslaťod Exor » Pia 14.06.2019 16:59

Tak posledný príspevok. Vystopovateľnosť tam je, ale ja nie som výrobca. Som majiteľ značky a distribútor, výrobca je niekto iný. Od všetkého sú samozrejme faktúry, všetko je kontrolované veterinárne. Ale pre účely výroby krmív mi stačí to, že je to zabité a spracované na slovensku a že drvivá väčšina, ak nie všetko mäso pochádza zo slovenska. Osobne si myslím, že všetko mäso je chované na slovensku, ako som písal vyššie, dovážať sem živé zvieratá je nerentabilné, väčšinou sa vyvážajú.
Spotreba sa samozrejme testovala na iných produktoch tohto výrobcu. Tie vlastnosti konzervantov sú rovnaké. 12 mesiacov je spotreba minimálna, kedy ešte výrobca garantuje zachovanie vitamínov. V skutočnosti pri dobrom skladovaní vydrží aj 14-16 mesiacov. Krmivá s prírodnou konzerváciou ale majú odporúčané udávať 12 mesiacov, ktoré garantuje výroba tokoferolového mixu aj pri horšom skladovaní.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Bodreek

Poslaťod Puk » Pia 14.06.2019 17:24

No, nemám teraz veľa času, ale k tým státisícom ton mäsa voľného na Slovensku len toľkoto : dodám fakty, kto chce, môže si overiť :
K hydine : http://www.uniahydinarov.sk - ročná produkcia hydiny na SK (všetky druhy cca 100 tisíc ton. všetky druhy!!! 133 ton
morčacieho mäsa!!!
http://www.crzp.uniag.sk

Produkcia hydiny na SK je naplnená na 54% potreby. Takže 46% DOVÁŽAME

Ku králikom : http://www.retailmagazin.sk/produkt/pot ... ieho-masa-
dominuje- juh-europy Komu sa nechce čítať, len na okraj : 70% produkcie dovážame z Maďarska. A znovu
nemáme schválený jediný bitúnok na králiky. Tento fakt neskôr...

Čo sa týka bravčoviny : https://spravy.praavda.sk/ekonomika/cla ... sa-meni-na bravcove-smetisko
http://www.agroporadenstvo.sk/zivocisna ... ticle=1095
komu sa nechce čítať, fakt : produkcia na Slovensku je vykrytá a 40%, zvyšok dovážame.

Tak len toľko, nech si každý urobí svoj pohľad na vec : do výrobkov je bežne používaný mäsový separát, ale státisíce ton máme "voľné" pre potreby výroby granúl. Ach jaj. Tu ide buď o neinformovanosť, alebo zavádzanie. Takže pri takýchto číslach dovozu ide skutočne o mäso "spod Tatier". Dokázateľný pôvod - viem, výhovorka bude znieť : výrobca mi to garantuje... :pac: len trochu reality : v obchode dnes kilo čerstvej bravčoviny 4 eurá. Ale pán výrobca dostane určite zľavu...

A v prípade, že sa jedná o "nový zdroj" mäso nepoužitý na ľudský konzum, ale je "po dátume spotreby, tak potom odporúčam :
Zákon 337/1998 o veterinárnej starostlivosti, konkrétne :
§ 28 ods. 2
§ 31 ods 2 - tento špeciálne pre pána vynálezcu na zistenie totožnosti výrobcu : stačí jeden telefonát a viem to! Ale on mi zato naozaj nestojí, to len keď sa hrá na utajovanie a detektíva Orieška....
§ 39 ods. 1 Tu sa vrátim k tým králikom, možno sa pán výrobca zamyslí nad realitou odkiaľ môže oficiálne králika získať...
No a potom skutočne odporúčam chuťovku : § 51 ods 2, ktorá hovorí že...

Takže keď už sa pustil pán výrobca naozaj na túto cestu, prosím. Nebudeme teoretizovať a pôjdeme do reality, lebo on to tak chce a bude koniec kecom a zahmlievaniu. Môžeme básniť o mäse ďalej. Večer sa vyjadrím k tomu, čo mi vťčera večer charakterne vymazal. Ešte mám prácu, idem núkať AG... :yes: Pokiaľ má chuť sa ďalej strápňovať rečami bez dôkazov, štýlom možno, viem, ale nepoviem, len ja mám pravdu... nedbám. Radšej túto "debatu" skončite, pán vynálezca, lebo sa zahrabete.
Takže takto. Kde je realita a kde je zoznam novodobých rozprávkarov si povie a zváži každý sám.
PS. "Srdce Liptova" skutočne nie je tajomstvo. Ale je to len a len možný dodávateľ bravčoviny... :yes:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Bodreek

Poslaťod moschino » Pia 14.06.2019 17:51

Exor píše:Spotreba sa samozrejme testovala na iných produktoch tohto výrobcu. Tie vlastnosti konzervantov sú rovnaké. 12 mesiacov je spotreba minimálna, kedy ešte výrobca garantuje zachovanie vitamínov. V skutočnosti pri dobrom skladovaní vydrží aj 14-16 mesiacov. Krmivá s prírodnou konzerváciou ale majú odporúčané udávať 12 mesiacov, ktoré garantuje výroba tokoferolového mixu aj pri horšom skladovaní.

spotreba by sa mala testovať na každom druhu výrobku, pretože má rôzne zloženie
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Bodreek

Poslaťod elfinka » Pia 14.06.2019 18:10

Puk píše:Zákon 337/1998 o veterinárnej starostlivosti, konkrétne :
§ 28 ods. 2
§ 31 ods 2 - tento špeciálne pre pána vynálezcu na zistenie totožnosti výrobcu : stačí jeden telefonát a viem to! Ale on mi zato naozaj nestojí, to len keď sa hrá na utajovanie a detektíva Orieška....
§ 39 ods. 1 Tu sa vrátim k tým králikom, možno sa pán výrobca zamyslí nad realitou odkiaľ môže oficiálne králika získať...
No a potom skutočne odporúčam chuťovku : § 51 ods 2, ktorá hovorí že...

No pockaj ale, tento zakon uz neplati. Plati to aj v aktualnej legislative? :no:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Bodreek

Poslaťod Renata » Pia 14.06.2019 18:38

vies co Exor? ja ti k tvojim odpovediam mozem uz len povedat, ze koncim a vylez mi na hrb... vkladas mi do ust slova co som nikdy nepovedala a vies lepsie, co by som robila, keby som robila to a to a co by som vedela, keby som vedela nieco ine :pac:
raz si vyrobca, ktoreho dobre ze nie uz detskym snom bola vyroba vlastnych granul, vlastna receptura, bez ktoreho by majitelia psov ostali navzdy sprosti, co sa vyzivy tyka a zrazu uz nie si vyrobca, ale skryvas sa za "majitel znacky a distributor". Raz je to granula s vysokym obsahom lokalneho masa, potom je to maso, povod ktoreho nemozeme od teba samozrejme ziadat, lebo ako ty mas vediet, odkial ho lokalny dodavatel/spracovatel zobral? :pac:

v tejto teme v diskusii s tebou koncim, nikam to nevedie, granulam zelam vela odberatelov, lebo nie je to tak, nezavidim, nevyryvam, len som chcela zopar veci vediet, nemyslim si ze granula obsahuje zlato, ved je to granula, ale to neznamena, ze musi byt shit0, nemyslim, ze tvoje granule su zle, este raz, vela zdaru a nakoniec si dovolim citovat z tvojej vlastnej web stranky

toto presne si ty, sem presne si sa dostal - roznorodost pravdy
V tej dobe nás totiž šokovala rôznorodosť “právd“ a nedostatok odborných, verejne dostupných zdrojov na tému výživy psov. Ponuka krmív sa v priebehu pár rokov znásobila a výrobcovia v snahe odlíšiť sa, si protirečili, mohli tvrdiť v podstate čokoľvek a bežný psíčkar si ich tvrdenia ani nemal ako overiť.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Bodreek

Poslaťod Nisus » Pia 14.06.2019 18:38

Exor píše:Spotreba sa samozrejme testovala na iných produktoch tohto výrobcu. Tie vlastnosti konzervantov sú rovnaké. 12 mesiacov je spotreba minimálna, kedy ešte výrobca garantuje zachovanie vitamínov. V skutočnosti pri dobrom skladovaní vydrží aj 14-16 mesiacov.


Ja mam v tom gulas. V predoslom prispevku si mi napisal, ze sa odporuca spotrebovat do 2 mesiacov, pricom granule nemaju urobeny test trvanlivosti a teraz pises, ze vyrobca garantuje 12 mesiacov (na zaklade testov jeho inych produktov :nwm: )? Sorry, ale v tomto sa ani diva svina nevyzna. A garantovat dobu spotreby niecoho, co nie je otestovane, mi nepride velmi doveryhodne. Vyrobca mi moze tvrdit kolko chce, ze ine jeho vyrobky maju 12 mesacnu dobu spotreby. To mna nezaujima, mna ako spotrebitela konkretne zaujima doba spotreby toho, cim krmim psa
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Bodreek

Poslaťod vavrena » Pia 14.06.2019 18:47

Offtopic: Nisus, ale praktické testy na spotrebu sa robia tak, že sa daný výrobok ponechá ladom a po 12, 14 a pod mesiacoch sa testujú jeho vlastnosti. Bodreek toľko na trhu nie je, a ja netuším, ako je to so špecifikáciou teoretických vlastností, to by Moschino asi vedela k tomu napísať, ale ak sa použije konzervant s garantovanou zárukou uchovania všetkých vlastností, tak zrejme to na etiketu stačí. Je na to legislatíva, nie? Rovnako sa asi postupuje aj pri iných výrobkoch, v dnešnej dobe sa asi nečaká čojaviem polroka, kým uvedú čokoládu na trh, či dokáže byť naozaj polroka chutná. Či ako to je s uvádzaním výrobkov všeobecne?

inak, keď sa konzervuje tokoferolmi, prejavia sa v analytickom zložení, nie?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Bodreek

Poslaťod zuzka:) » Pia 14.06.2019 18:48

Ja som tu spotrebu pochopila tak, ze vrece od vyroby vydrzi 12 mesiacov, ale po otvoreni treba minut idealne do 2 mesiacov
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Bodreek

Poslaťod moschino » Pia 14.06.2019 19:11

Offtopic: práve áno, čakáš pol roka, keď chceš vedieť, či ten výrobok má rovnaké vlastnosti a hodnoty ako by mať mal po pol roku. Až potom by mal ísť na trh. nemôžeš dať na trh niečo, čomu dáš na etiketu spotrebu 2 roky a teraz sa to rovno s tým, ako je to v predaji začne testovať a zistí sa, že po roku sa už mení hodnota niektorých parametrov,a le ľudia už majú doma výrobky so spotrebou 2 roky. Teoreticky by sa asi dalo otestovať na pol roka, ak je to ok dať do obehu výrobky s expiráciou na pol roka, ale stále pokračovať v testovaní a keď sa po roku dokáže, že je všetko ok, nové šarže už dostanú spotrebu dlhšiu. My sme bežne robili niečo podobné. Výrobok mal expiráciu napr. rok, predával sa tak, ale výrobca chcel, aby mohol uviesť dlhšiu, tak sa testovalo a keď boli všetky hodnoty a senzorické vlastnosti ok, nové šarže už dostali dlhšiu. Neviem ako je to pri krmivách, ale neverím, že pri potravinách by niekto riskoval a dával na trh výrobky, kde si dal spotrebu len tak z brucha :nwm: a to pri rovnakých výrobkoch môže byť rôzna spotreba. Napr. rôzne druhy balených koláčov. Taký punčový rez môže mať inú spotrebu ako doboška a inú ako laskonka. Je tam iná vlhkosť, iné zloženie a tiež sa inak menia senzorické vlastnosti každého postupom času. Akurát je to samozrejme náklad navyše, testovať jablkové, kakaové, makové, tvarohové...

edit: a nie je to len o chutnosti. Je to aj o mikrobiológii samotnej, o chémii (napr. naberanie vlhkosti, zemen pH...) a potom aj o tej senzorike. Postupom času môžu mať výrobky zatuchnutú chuť, suchú textúru, mazľavú a rôzne iné

edit 2: a ešte by som si dala pozor o texte na etikete. Opäť neviem ako je to pri krmivách, ale pri potravinách ide doslova o písmenká. A nie len text, tiež veľkosť písma na samotnej etikete a také drobnosti. Ani o milimeter menšie, nepoužívať formulky, ktoré by sa nemali, nepoužívať obrázky, ktoré by sa nemali (napr. pri potravinách by sa nemali kresliť na obal samotný napr. jahody, ak výrobok samotný jahody neobsahuje ale má iba jahodovú príchuť a také preličky, ktoré sa stále menia a ja už neviem, ako je to teraz aktuálne). Ale dala by som si na to pozor a radšej si nechala etiketu skontrolovať niekým, kto sa do toho vyzná. Pri potravinách vedia byť pokuty pekne vysoké, bohvie ako krmivá :nwm:
Naposledy upravil moschino dňa Pia 14.06.2019 19:20, celkovo upravené 3
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Granule a konzervy