Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a mačky

Sem píšte všetko ohľadne granúl.

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Puk » Pon 16.02.2009 14:40

silwuš, strava ako taká je len jeden z faktorov. Percentuálny podiel ti nikto nepovie... Žiaľ, alebo našťastie - toť otázka... Vieš k intolerancii - jasné, granule nie sú ani prirodzené a ani "najzdravšie". Ale vie mi zástanca surovej stravy povedať, čo v jednotlivých komponentoch či zložkách skrmuje? Ťažko - keď si premietnem svoju zootechnickú minulosť a predstavím si, čo všetko sa dávalo napríklad do kŕmnych zmesí, ako sa "clonili" proti chorobám mláďatá, ako sa v konečnom dôsledku na bitúnkoch obchýádzali liečené zvieratá, atď, je mi mdlo. A už vôbec nechápem napr. tých, ktorí pokladajú za delikatesu teľaciu pečeň (detoxikačná stanica tela :hmm: ), či napríklad hydinové mäso. To sa ešte stále nebavíme napr. o kurčatách dovezených z Číny a prebalených do slovenských obalov, o ktorých vie slovenský spotrebiteľ trt a dva orechy ... :ha: Takže zhrniem - je to o zdravom rozume a o "viere" v neškodnosť, či škodlivosť jedného, či druhého... Holt, zviera so zdravým korienkom prežije. Prežije aj zviera s problémami, len na tom druhom by sa, aspoň podľa mňa, nemalo minimálne chovať. Ale práve to je len a len o samoreflexii každého majiteľa... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Obsah granúl

Poslaťod Aaron » Str 18.02.2009 10:38

No som tu a čítam. Tak som tak trocha :aaa: to preto, že viem ako sa niektoré druhy granúl vyrábajú a viem aj čo sa tam dáva. Poznám technológiu aj čo sa tam vkladá na vstupu. Nieje všetko pravda, čo sa píše v úvodnom článku. Preklad niečoho z niečoho, nieje celkom pravdivý obsah a za všetkým je treba hľadať reklamu, a v podstate je aj dosť zavádzajúci. Jeden z posledných príspevkov je zasa o "produktoch" z bitúnku. Všetko som si dneska čítala nanovo a :lol: :lol: :lol: to preto, že som prešla aj "domácou výrobou granúl" v čase, keď bol tento produkt v plienkach. Aj by som sa vrátila k výrobe ale, dnešná legislatíva je tak ......... :plac: :hmm: :ua: že to v podstate nejde. Podávame našim zlatíčkam granule aj varené. No a aké granule? Každý organizmus reaguje inakšie na zloženie tých ktorých. A nie vždy je treba sa obávať pomeru značka/cena. Obal nám povie veľa, ale nieje zárukou obsahu. Ja som každému poradila: prečítaj si všetko na obaloch od všetkých "špičkových" výrobcov. Napchaj si to do tabuľky aj s predajnou cenou na 1kg a potom od tejto ceny odrátaj maržu obchodníka tak 30% a maržu distribútora tak 15% a nakoniec maržu výrobcov, to je tak 25%. Čo ostane? 30%, a potom z tejto ceny prerátaj možnosť výroby. Vedľa polož "urobenú kôpku" od toho tvojho zlatíčka (nie od manžela) po konzumácii 1kg granúl, odváž a rátaj. Že čo rátať? Tak ako tá naša "Cica nežer", koľko dnu a koľko von, koľko priberiem na hmotnosti a koľko z toho krmiva vlastne potrebujem. Už končím :zz:
Aaron
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Tobin » Str 18.02.2009 19:57

Aaron píše: Preklad niečoho z niečoho, nieje celkom pravdivý obsah a za všetkým je treba hľadať reklamu, a v podstate je aj dosť zavádzajúci.

Ako - z "niecoho"? Zdroj - a nie jeden!!!! - je uvedeny.
Konkretne prosim, toto nie je ziadny argument. V com konkretne je ten clanok zavadzajuci?
Reklamu - na co???? Na maso a na zeleninu?
Reklamu treba hladat - a veru sa aj najde :haha: - na kazdom obale granuli!!! :aaa: :aaa: :aaa:
Aaron píše:viem ako sa niektoré druhy granúl vyrábajú a viem aj čo sa tam dáva

Ktore granule NEPOUZIVAJU spominane vstupne suroviny, aka je ta "ina" technologia a ktorych granuli... A prosim ta, odkial to vies?
Aaron píše: Podávame našim zlatíčkam granule aj varené

Obrázok amen
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod max » Štv 19.02.2009 8:24

Puk píše: Ale vie mi zástanca surovej stravy povedať, čo v jednotlivých komponentoch či zložkách skrmuje? Ťažko - keď si premietnem svoju zootechnickú minulosť a predstavím si, čo všetko sa dávalo napríklad do kŕmnych zmesí, ako sa "clonili" proti chorobám mláďatá, ako sa v konečnom dôsledku na bitúnkoch obchýádzali liečené zvieratá, atď, je mi mdlo. A už vôbec nechápem napr. tých, ktorí pokladajú za delikatesu teľaciu pečeň (detoxikačná stanica tela :hmm: ), či napríklad hydinové mäso. To sa ešte stále nebavíme napr. o kurčatách dovezených z Číny a prebalených do slovenských obalov, o ktorých vie slovenský spotrebiteľ trt a dva orechy ... :ha:


Puk mas zjavne prehlad preto mi mozno das odpoved na moju otazku, ktora mi uz dlho lezi v hlave...Pises tu o tom, ze si videl co sa dava do krmnych zmesi (nechcem si ani predstativt) ako sa prebaluju kurence z Ciny, ktore su urcite "totalnym odpadom" co sa mozno uz neda nazvat masom...Stale sa bavime o masa urcenom na ludsky konzum. Je tak?
Ak ano, z akych zvierat je potom maso urcene pre zvierata? Napriklad maso ktore ponuka Bordy ci Vetamix? Ked napr. telacie maso, svalovinu ponukaju za cca 70Sk?
Uz som dostala odpovede vacsinou typu, ze je to maso so zvierat, ktore si napr. zlomili nohu atd...A tu prave vidim ten kamen urazu...Nedavno som si nasla nejaky veterinarny predpis ci vyhlasku kde sa hovorilo, ze aj maso urcene pre zvierata musi byt veterinarne kontrolovane a nemalo by byt z chorych zvierat...Nemalo, ale v urcitych pripadoch zrejme moze. A ked tu teda hovoris ako sa to obchadza pri masa urcenom pre ludi nechcem si ani predstavit ako to je pri masa urcenom pre zvierata ci mase, ktore ide do granul...Myslim, ze aj tam ide prave taketo maso. Alebo sa mylim? Je medzitym nejaky rozdiel?
Ked si zoberiem hodnotu masa urceneho pre ludi a cenu granul co tam potom ide? Lebo aj ked sa tvrdi, ze krmenie surovym vyjde lacnejsie ako granule nie je to tak. Ak by som krmila svojho psa iba masom urcenym pre ludi, vo viere, ze dostava nieco lepsie ako granule vyjde ma to asi dvakrat drahsie...
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Tobin » Štv 19.02.2009 10:43

max píše:Lebo aj ked sa tvrdi, ze krmenie surovym vyjde lacnejsie ako granule nie je to tak. Ak by som krmila svojho psa iba masom urcenym pre ludi, vo viere, ze dostava nieco lepsie ako granule vyjde ma to asi dvakrat drahsie...

Max, sorry, mylis sa. Vyjde to bud o nieco lacnejsie, abo narovnako. Kuk http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=52&t=4798
Puk píše:Ale vie mi zástanca surovej stravy povedať, čo v jednotlivých komponentoch či zložkách skrmuje?

Veru ano! Axa nebudeme bavit o "cinskych" kurcatach, prebalovanych do slovenskych obalov, co je IMHO mytus a ilegalne, ale o kvalite masa, urceneho na ludsky konzum, zakonite musime dojst k zaveru, ze v granulach celkom iste nemoze byt ako vstupna surovina nic, resp. maloco, co preslo vet. kontrolou a ta ho uznala za pripustne na predaj v masiarstvach pre ludi. Proteiny a bielkoviny je aj perie, hnijuci bioodpad, pazure, kopyta... Puk, myslis, ze z ludskeho bitunku hned po veterinarnej kontrole ide CELE kuriatko do fabriky na granule? :no:
Ak sa bavime o zivinach, barfista vie ovela presnejsie, ake ziviny psisko dostal, bo pozname obsah jednotlivych zivin, ich dennu potrebu a pribliznu resorbciu. U granuli je to velka neznama (uz som to dakde spominal), pac obsah, deklarovany na obale je jedna vec, druha je resorbcia - jeden komponent ovplyvnuje resorbciu ineho (napr. obiloviny, otruby, kt. je v granulach prevaha, znizuju resorbciu vapnika. O kolko? Kolko teda v skutocnosti peso vapnika aj dostane do telicka?
Iste, v barfe je to podobne. S tym rozdielom, ze granule zerie pes den co den, stale rovnake prebytky/nedostatky, kym barf je pestry a nejde o dennu, ale dlhodobu vyvazenost zivin.
Z granuli ma pes umelo standardne howinko, barfujuci pes nie - a to howno je super indikator zlozenia stravy.
Este sa spytajme: Aka je resorbcia syntetickych a prirodnych vitaminov?
Je demagogicke argumentovat tym, ze aj maso pre ludi je vselicim kontaminovane. Ak by sme aj pripustili, ze do granuli ide to iste, co na pulty masiarstiev, technologia vyroby granuli a pridavky chemie a syntetiky vstupnu suroviny diskvalifikuju.
To, co je v masiarstve, je to najlepsie (aj ked nie najoptimalnejsie), co mozeme zohnat. Papame to my, moze to papat aj pes.
Ledaze by sme si pre svojich psov zalozili biofarmu :joint:
BYW, krava so zlomenou nohou NIE je chora a ma plnohodnotne maso.
max píše: z akych zvierat je potom maso urcene pre zvierata? Napriklad maso ktore ponuka Bordy ci Vetamix? Ked napr. telacie maso, svalovinu ponukaju za cca 70Sk?

Presne!!!!
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod max » Štv 19.02.2009 10:52

Tobin pozerala som tu temu kolko to stoji...Ja som si to preratavala ale ked kupujes aj hovadzinku aj specialitky ako telaci krk alebo nebodaj ako livia jahnacinu a baraninu aby peso nemal stale to iste tak to vyjde aj viac :yes: A panickovia si utahuju opasky :heh:

Ja viem, ze krava so zlomenou nohou nie je chora ale bolo mi tak povedane, ze take zvierata uz nie su urcene pre ludsky konzum ale idu pre zvierata...Naozaj neviem co je na tom pravdy...pisala to sama teta od Vetamixu...Len potom stoji zase na zamyslenie, ze ci si naozaj tolko zvierat zlomi nohu aby sa pokryla poptavka.
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod pigie » Štv 19.02.2009 10:58

na ludsku spotrebu nemoze ist ani uz "uderene" maso. Takze napr, ked "orachaju" kurence este predtym nez ich zabiju :ua:, alebo ked nemaju istu vahu a potrebuju vypratat celu halu, tak tak isto, ide to uz CELE mimo ludskej spotreby - toto sa skor preda ako mrazene maso pre psa, co ide vsak do granul bude o dost horsie, aspon podla mna :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Megi » Štv 19.02.2009 11:14

Tiež si neviem predstaviť, čo je to za mäso, ktoré je určené len pre zvieratá, nejak sa mi nechce mu dôverovať.

K tej cene - prerátavala som to naozaj dôkladne, fakt mäso + zelenina nevychádza drahšie ako priemerné granule - príklad:
granule nás stoja 32,- Sk/deň (sorry, v Sk mi to ide zatiaľ ľahšie :hi: )
morčacie krky, krásne čerstvučké mäso so stavcami - 60,- Sk/kg = 25,- Sk/deň
k tomu zelenina za 8,- Sk v pohode

V prípade lacnejšieho mäsa je denná dávka finančne zanedbateľná, podarilo sa nám zohnať kosti za 10 centov/kg, sú s chrupavkami na koncoch a s troškou mäska, takže keby k tomu mal aj drahú prílohu, furt to nebude nejaká neznesiteľná pálka.

Ale aby som nebola celkom OT: prvého psíka sme kŕmili vyše 8 rokov granulami v najlepšej viere, akú má kvalitnú a vyváženú stravu. Teraz, ako čítam na tomto fóre aj inde na nete, čo sú granule zač, mi spätne dochádza, čo sme mu vykonali - zubný kameň otrasný, žalúdok háklivý na každú prehltnutú trávičku, čokoľvek čo zbodol na ulici išlo onedlho von, najhoršie je ale to, že zrejme permanentný nedostatok vitamínov Béčkovej rady spôsobil neurologické problémy. Aspoň všetky príznaky a prejavy tomu nasvedčujú.
Každý nech si urobí svoj názor, ale mne je jasné, že môj miláčik už nedostane granule ani na dovolenke. :nie:
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod pigie » Štv 19.02.2009 11:19

Problemom je, ze neviem odkial si, ale u nas
granule - 75 - 160 Sk/den (106Sk/kg)
morčacie krky, krásne čerstvučké mäso so stavcami - 99,- Sk/kg = 150-200,- Sk/deň
pre mojho psa :no:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Megi » Štv 19.02.2009 11:23

Offtopic: Ono ani nejde o to, odkiaľ som, ale o to, že Megi má cca 32 kg na rozdiel od tvojho drobčeka :heh:
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod pigie » Štv 19.02.2009 11:27

Offtopic: Preto som uviedla aj cenovy pomer granul :no: Kolko ma ten pes stal predtym a za kolko by som to iste krmivo kupila ja, tu v svojom okoli a proste je to viac ako tie granule :smile:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Megi » Štv 19.02.2009 11:30

Offtopic: Zlaté Topoľčany a zlatá teta v mäsiarstve (mimochodom, jedinom, ktoré je ochotné sa so mnou baviť o tomto sortimente). :smile:
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Mackie » Štv 19.02.2009 11:48

Offtopic:
Ano, drzat psa stale na najlacnejsich produktoch (krky, kridla, hov. jazyk, hov. srdce)

co je na tychto produktoch zle? :nwm:
musim este podotknut, ze napr. v prispevkoch od Amaguk to vyzera, ze najlacnejsie masiarne su prave v BA
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod max » Štv 19.02.2009 12:20

Offtopic: Pjosim, pjosim ale moj prispevok tam este nechaj hadam sa Puk ozve
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky

Poslaťod Tobin » Štv 19.02.2009 12:41

Offtopic:
max píše:[ot]Pjosim, pjosim ale moj prispevok tam este nechaj hadam sa Puk ozve

Som opravil tu prosbu na Silwus s prenesenim, iba posledne 4 prispevky z minulej a tuto, co sa bavime o cenach... Aj ja by som rad poznal Pukovu reakciu...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Granule a konzervy