Granule pre psov s potravinovou alergiou

Sem píšte všetko ohľadne granúl.

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 31.03.2013 16:22

Tak to je ťažko. Vyskúšaj sa presunúť do témy Alergia, možno tam ti niekto niečo ešte poradí. Ale faktom je, že ak netušíš na čo je alergická, ani hypoalergénne krmivo ti nemusí pomôcť...
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Puk » Pon 01.04.2013 11:25

Marco Varhol píše:Puk no prepac ale vysvetlovat co je stav a co predpoklad hadam nikomu nemusim. Oboje ovlpyvnuju imunitny system a tieto dva pojmy uz maju k sebe tak blizko... ci pes bude mat neustale hnacky alebo sa skriabe je vzdy problem ale zdroj je rovnaky a liecba nutna. quote]

"Vysvetlenie" v prvej časti je viac ako šalamúnske! :lol: S druhou časťou sa už v podstate dá súhlasiť...

Zarušík píše:zuzkabluzka - veľmi rada by som s ňou šla na testy, lenže momentálne si to nemôžem dovoliť z finančných dôvodov :ua: Mám ju doma cca dva mesiace a odvtedy som len za vetou dala okolo 200 Eur, lebo mala ťažký zápal priedušiek. Momentálne som bez práce s hypo na krku, takže ďalej nemusím asi ani pokračovať... so psom som chodila k vetovi a do seba pchala kvôli zubu od rána do večera brufeny, lebo mám súkromného a oprava zubu by ma vyšla na cca 160 Eur. Čiže viac asi nemusím dodávať... Každý na mňa pozeral ako na magora, ale čo sa budem pozerať ako sa mi pes dusí kašlom alebo ide uškrabať na smrť? :nie: Samozrejme, že hneď ako to bude možné, na testy s ňou pôjdem, ale do vtedy sa chcem aspoň pokúsiť jej pomôcť eliminačnou diétou... Najradšej by som prešla na varené, ale nemám mrazák a chladničku malú, čiže by som jej musela každý deň chodiť kupovať mäso, čo asi nie je moc reálne...


Treba si ujasniť pár významov! Alergia nie je potravinová intolerancia! Alergia je vždy reakcia organizmu taká, kde reaguje imunitný systém. Alergia nastupuje spravidla do hodiny a reaguje zažívací trakt, koža, dýchacie cesty, reakcie sú pomerne prudké a najťažšou formou je anafylaktický šok, pri ktorom ide už o život. Na daný alergén (látka bielkovinovej povahy) reaguje imunitný systém tvorbou protilátok - povedané veľmi zjednodušene. Pri intolerancii chýba reakcia imunitného systému, reakcia môže nastúpiť aj po 72 hodinách, život psa nie je bezprostredne ohrozený a spôsobuje mu viac menej zdravotné problémy neohrozujúce život. Najčastejšou príčinou je enzymatická nedostatočnosť (alebo úplná absencia daného enzýmu, alebo jeho defekt) genetickej, alebo reálnej výbavy psieho organizmu. Príznaky a reakcie sú však dosť podobné pri intoleranci (pseudoalergii) a alergii samotnej, ale z hľadiska urgencie liečby je určite potrebné robiť rozdiely! Ešte jedna podstatná vec : TESTAMI NA ALERGIU POTRAVINOVÚ INTOLERANCIU NEZISTÍŠ!!!!

Zarušík, eliminačnú metódu môžeš vyskúšať aj doma, len je otázka, nakoľko si schopná ju (z viacerých hľadísk) dodržať. Pretože je dosť náročná na nekompromisnosť, čo sa týka práve jej dodržiavania. Je aj viacero faktov - genetika, získané dietetické problémy, čistota surovín (kdesi dosť vzadu v tejto téme je príspevok Megie, ktorý má hodne veľkú výpovednú hodnotu), ktoré majú svoj podiel viny. Každopádne v každom prípade by malo platiť jedno univerzálne pravidlo : posiľňovať imunitu daného psa a vyvarovať sa všetkého (pokiaľ to len ide) aby nebola oslabovaná.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod zuzkabluzka » Pon 01.04.2013 11:44

Puk, mne robili dve zložky - IgE a IgG. Jedno by mala byť alergia a jedno intolerancia, nie?
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Puk » Pon 01.04.2013 16:04

Až takto by som to nezadefinoval. IgG tvorí zhruba 3/4 imunoglobulínov v krvnom sére. Tieto IgG v podstate blokujú protilátky typu IgE a bránia im v spustení alergickej odpovede. V krvnom sére je ako normál isté rozpätie hladín imunoglobulínov (je ich 5 hlavných typov). Každá odchýlka od tohto rozpätia svedčí o fyziologickom a zdravotnom probléme. Napr. zvýšená hladina protilátok typu IgE svedčí hlavne o prítomnosti parazitárnej infekcii (pri tomto konkrétnom prípade sú naviac zmnožené eozinofily, takže diferenciálna diagnostika nie je ťažká), alebo o alergii. Ale tých možností je viac...
Naposledy upravil Puk dňa Str 03.04.2013 20:31, celkovo upravené 1
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod zuzkabluzka » Pon 01.04.2013 16:11

Tak to je nejako brutálne zložité.
Čo vieš vyčítať z tohto?

Parameter Value Reference value
food allergens (IgE) (lgG)
beef reaction class 5 reaction class 4
pork reaction class 2 reaction class 2
lamb reaction class 5 reaction class 2
duck reaction class O reaction class O
chicken react ion class O react ion class 2
turkey reaction class 1 reaction class O
wheat reaction class O reaction class O
soya react ion class 1 react ion class 1
barley reaction class O reaction class O
rice react ion class O react ion class O
potatoe react ion class O reaction class O
corn reaction class 1 reaction class 1
oats reaction class O reaction class 1
milk reaction class 5 reaction class 3
egg reaction class O reaction class O
fish reaction class O reaction class 1
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Zarušík » Pon 01.04.2013 16:48

Puk píše:
Treba si ujasniť pár významov! Alergia nie je potravinová intolerancia! Alergia je vždy reakcia organizmu taká, kde reaguje imunitný systém. Alergia nastupuje spravidla do hodiny a reaguje zažívací trakt, koža, dýchacie cesty, reakcie sú pomerne prudké a najťažšou formou je anafylaktický šok, pri ktorom ide už o život. Na daný alergén (látka bielkovinovej povahy) reaguje imunitný systém tvorbou protilátok - povedané veľmi zjednodušene. Pri intolerancii chýba reakcia imunitného systému, reakcia môže nastúpiť aj po 72 hodinách, život psa nie je bezprostredne ohrozený a spôsobuje mu viac menej zdravotné problémy neohrozujúce život. Najčastejšou príčinou je enzymatická nedostatočnosť (alebo úplná absencia daného enzýmu, alebo jeho defekt) genetickej, alebo reálnej výbavy psieho organizmu. Príznaky a reakcie sú však dosť podobné pri intoleranci (pseudoalergii) a alergii samotnej, ale z hľadiska urgencie liečby je určite potrebné robiť rozdiely! Ešte jedna podstatná vec : TESTAMI NA ALERGIU POTRAVINOVÚ INTOLERANCIU NEZISTÍŠ!!!!

Zarušík, eliminačnú metódu môžeš vyskúšať aj doma, len je otázka, nakoľko si schopná ju (z viacerých hľadísk) dodržať. Pretože je dosť náročná na nekompromisnosť, čo sa týka práve jej dodržiavania. Je aj viacero faktov - genetika, získané dietetické problémy, čistota surovín (kdesi dosť vzadu v tejto téme je príspevok Megie, ktorý má hodne veľkú výpovednú hodnotu), ktoré majú svoj podiel viny. Každopádne v každom prípade by malo platiť jedno univerzálne pravidlo : posiľňovať imunitu daného psa a vyvarovať sa všetkého (pokiaľ to len ide) aby nebola oslabovaná.


Puk a ako by si mi teda radil postupovať? Končia nám teraz granule, čiže súrne potrebujem zohnať druhé. Tie čo mala do teraz (losos a ryža od Proplanu) jej už nekúpim, nechutia jej a strašne po nich celá smrdí rybacinou. Odstránilo sa nimi síce cca 75% škrabania a kúsania, ale stále to nie je ok. Najviac som chcela granule od Exclusionu, presne ako zuzkabluzka písala, lenže oni nemajú šteňacie :( Šteňacie som nenašla v podstate ani jedny také, ktoré by napr. neobsahovali kurací tuk alebo repné rezy... Vieš prosím niečo poradiť, ako postupovať? Díky moc.
Zarušík
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: BA - Rača

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod meggie26 » Pon 01.04.2013 17:50

zuzkabluzka píše:Tak to je nejako brutálne zložité.
Čo vieš vyčítať z tohto?

Parameter Value Reference value
food allergens (IgE) (lgG)
beef reaction class 5 reaction class 4
pork reaction class 2 reaction class 2
lamb reaction class 5 reaction class 2
duck reaction class O reaction class O
chicken react ion class O react ion class 2
turkey reaction class 1 reaction class O
wheat reaction class O reaction class O
soya react ion class 1 react ion class 1
barley reaction class O reaction class O
rice react ion class O react ion class O
potatoe react ion class O reaction class O
corn reaction class 1 reaction class 1
oats reaction class O reaction class 1
milk reaction class 5 reaction class 3
egg reaction class O reaction class O
fish reaction class O reaction class 1


V tejto kombinácii by som doporučila grannule ryba so zemiakmi ale skôr by som sa priklonila k hydrolizovanej forme lebo jeden stupník intolerancie voči rybičke brblavičke tam je. Dosť by som tam asi dbala na vyváženie Omega3 a Omega6 kyselín.

Puk - ďakujem za pochvalu príspevku - snažila som sa to podať nejak tak lopatisticky :lol:
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Puk » Pon 01.04.2013 21:43

Zarušík, v Tvojom prípade máš niekoľko východísk.
1., Prejsť na BARF (ale len na ten druh mäsa a obilia, na ktorý pes nemá reakciu). Ale má to svoje ale - to je ten odkaz na príspevok Meggie - aby si vedela, čo z toho krmiva má čistý pôvod. A to bude makačka zistiť.
2., Eliminačná metóda. Pri nej musíš v prvom kroku použiť ten druh mäsa, s ktorým sa pes ešte nestretol (nie je teda predpoklad na reakciu organizmu) a ak chceš použiť obilninu, tak tie, čo nemajú lepok. Takto kŕm cca 6 - 8 týždňov, ak nebude žiadna reakcia. Potom postupne a po jednom pridávaj. Ale vždy len jednu zložku a kŕm tak asi týždeň. Ak nastane reakcia - vyraď. Ak nenastane, nasaď ďalšiu, znovu na týždeň. Takto vlastne eliminuješ všetko nevhodné. Trvá to trochu dlhšie, treba vydržať. Chce to byť dôsledná a všetko si písať. Potenciálne alergény nasaď ako jedny z posledných. Ale myslím, že dovtedy nájdeš niekoľko zdrojov, takže to už asi nebude potrebné skúšať.

Zuzkabluzka : K tomu, čo už máš výsledky : vychádzaj z toho, kde je pri oboch druhoch Ig nulový výsledok. Ak už musí byť nejaké nízke čísielko, nech je, ale vždy tam, kde je pri IgE nula. Máš tam kačku, morku, rybu, jačmeň, ryžu, zemiak. Do pozornosti (mne to potvrdzuje prax) - neškodné vajce - čím sa tu vlastne zvykne príliš často strašiť. :no: Na druhej strane zaráža jahňacina...
A nerieš momentálne za takéhoto zdravotného stavu radu puppy a adult... To neskôr.
Inak zase odvolávka na Meggin príspevok - nečakaj zázraky, ak je zanešvárený organizmus od odstavu. Je potrebné ho "vyčistiť", resp. tie výsledky sa dostavia trošku neskôr. Inak k tomu čo hovorí Meggie k omegám - práve toto disbalancujú "všemocné" rastlinné tuky... :ach:
PS. Skús si niečo naštudovať o "orálnej tolerancii" (mne sa nechce to rozpisovať a Ty budeš mať dobrý pocit :no: ). Možno práve tam pramenia Tvoje problémy so šteňúchom.
Naposledy upravil Puk dňa Str 03.04.2013 20:33, celkovo upravené 1
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod meggie26 » Pon 01.04.2013 21:56

Offtopic: Puk ... mám otázku ... neviem či som prehliadla nejaký príspevok ale čo zas kto povedal negatívneho na repné rezky? lebo som tu už vzhliadla vyjadrenia v štýle to nechcem to má repné rezky :ach:
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Zarušík » Pon 01.04.2013 22:37

meggie - myslím, že o nich písal Marco
Zarušík
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: BA - Rača

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod meggie26 » Pon 01.04.2013 22:48

aj dôvod uviedol? ... či?
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Zarušík » Pon 01.04.2013 23:41

K tomu som sa nedopátrala...
Zarušík
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: BA - Rača

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Puk » Str 03.04.2013 20:28

Offtopic: Meggie, tí čo dnes vyrábajú krmivo z GMO obilnín teraz "objavili" pre zmenu novú Ameriku... To je tak, pred dvomi rokmi, krmivo ktoré neobsahovalo lycopén, bolo v rebríčku všelijakých "rebríčkov" podradné... :heh: A takto to ide dookola.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod meggie26 » Str 03.04.2013 20:47

Offtopic: Jááááj to je jak keď na trh zrazu vyleteli Grain free krmivá tak každá obilnina bola na :kak: ... ahá už chápem :heh:
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Granule pre psov s potravinovou alergiou

Poslaťod Zarušík » Štv 25.04.2013 20:46

Ahojte, mám otázku - bude problém, ak budem dávať psovi hypoalergénne granule a budem ich zalievať vývarom z mäsa, na ktoré je pes možno alergický? Teda ma zaujíma, či alergiu vyvoláva aj vývar alebo samotná konzumácia mäsa. Ďakujem pekne za odpovede :no:
Zarušík
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: BA - Rača

PredchádzajúciĎalší

Späť na Granule a konzervy