Výstup na Choč

V tejto téme organizujte stretávky dog fóra.

Výstup na Choč

Poslaťod Kikz » Uto 19.01.2010 18:22

Kedže moja téma o stretku v DK neuspela, pokúsim sa o trochu väčšiu "túru".

Najvyšším vrchom v Chočských vrchoch je Veľký Choč (1607 m n. m.). Z jeho vrcholu sa nám ponúka nádherný výhľad na Malú a Veľkú Fatru, Oravskú Maguru, Západné a Nízke Tatry. Vystúpiť na tento vrch sa oplatí kvôli nádhernému výhľadu, hoci po namáhavej trase.

Ako východisko si môžeme zvoliť obce Jasenová, Vyšný Kubín alebo Lúčky. Výstup trvá z každej z nich približne 3,5 hodiny. Z Jasenovej ideme po červenej značke strmým, namáhavým výstupom s veľkým prevýšením. Cestou je pre nás pripravených množstvo pestrých, striedajúcich sa scenérii (lesy, poľany, kosodrevina, skalnatý horský chrbát).

Z viacerých miest na trase sú krásne výhľady a od Drapáča máme nepretržitý rozhľad po celom severnom Slovensku. Z Vyšného Kubína zelenou značkou prejdeme cez Drapáč a Strednú poľanu strmým výstupom cez smrekové lesy a horské poľany k stredne náročnému záveru, kde je za hmly sťažená orientácia. Z Lúčok ide o orientačne bezproblémový strmý výstup horskými lúkami, horou a kosodrevinou po červenej značke. Cestou máme Choč stále pred sebou.


Mal by niekto záujem? Nieje to ešte aktuálne, uvažujeme o tomto výstupe niekedy cez leto alebo na jar keď nebude moc horúco, zatiaľ sme štyria záujemcovia (ja, kamarátka s WHWT,druhá kamarátka s bíglom,sesternica s krížencom) tak ak by mal teda niekto záujem vidieť fakt krásnu prírodu, budeme radi ak sa pripojíte :smile: o konkrétnom dátume či teréne by sme sa mohli dohodnúť spolu, kedy ako a odkiaľ, podľa toho, čo bude najviac vyhovovať. :smile:

Choč v pozadí Obrázok
Kikz
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1761
Bydlisko: Bratislava

Re: Výstup na Choč

Poslaťod deny » Uto 19.01.2010 18:58

No mne by sa táto túra veľmi páčila :yes: , keďže som už bola dvakrát vo Valaskej Dubovej, raz sme šli z RK do Valaskej Dubovej peši, po značke a bola tam i odbočka na Veľký Choč a veľmi by som tam chcela ísť. A vzhľadom na to, že teraz pravidelne cestujem ZV-KK, často i cez RK, (a odtiaľ do Kubína je len na skok) tak by som to nemala až tak od ruky a mohla by som sa zúčastniť, avšak tým pádom neviem, či by som bola schopná sa zúčastniť aj s Benym, keďže ten je v KK a necestuje so mnou. Takže ja by som sa zapísala asi ako dogforák bez psa :ach: , prípadne ak by mi to pomohol niekto nejako vymyslieť :ha: , konkrétnejšie budem vedieť povedať, až keď bude stanovený termín.
deny
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 443
Bydlisko: KK

Re: Výstup na Choč

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 19.01.2010 20:53

och Kika nedávaj mi chrobáka do hlavy :angel: tie hory mmmmmmm ...možno aj my niečo poriešime :ha:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Výstup na Choč

Poslaťod adushka » Uto 19.01.2010 21:20

Ja sice nie som velka turistka ale len z casovych dovodov, no na toto by som sa nechala nahovorit, pridala by som sa s Benom, mam rada krasnu prirodu :smile:
adushka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 180
Bydlisko: Zvolen/Piešťany

Re: Výstup na Choč

Poslaťod Kača » Uto 19.01.2010 21:22

Ak by vyhovoval dátum a mala by som odvoz prípadne dobrý spoj, prečo nie :smile:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Výstup na Choč

Poslaťod nikolletttka » Uto 19.01.2010 23:49

No aj nam sa to dost paci, takze ak by naslo u niekoho miesto v aute a vyhovoal by aj termin, tak by sme sa radi pridali :no:
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Výstup na Choč

Poslaťod obsidian » Str 20.01.2010 1:36

Velky Choc je nadherny kopec, poskytujuci priam letecky pohlad. Vidiet ho z mnozstva pohori (a naopak). Border-cori, ta fotka je super, taktiez tie z podpisu, kde figuruje aj Velky Choc :). Mat ho tak kazdy den na dohlad.... Dufam, ze ostatni viete o tom, ze vystup nan je pekny zaberak do kopca :). Na Velky Choc sa da ist bez nejakej extra vystroje aj v zime. Kedze je casto navstevovany, chodniky su vacsinou preslapane. Pozor si treba dat ale v pripade tvrdeho zladovateleho snehu. Myslim, ze tam neboli useky, ktore by sa nedali vyjst v preslapanom chodniku bez maciek (mam na mysli trasy od zapadu).

Prikladam zopar technickych udajov, vypocitanych podla http://hiking.sk/hk/li/sluzby-hikeplanner.html. Je mozne pouzit rozne vystupove a zostupove trasy:

Vysny Kubin - Velky Choc - Vysny Kubin
dlzka: 13,6km / hore: 1133m / dole: 1133m / cas: 5:08

Jasenova - Velky Choc - Jasenova
dlzka: 13km / hore: 1068m / dole: 1068m / cas: 4:52

Valaska Dubova - Velky Choc - Valaska Dubova
dlzka: 9,4km / hore: 953m / dole: 953m / cas: 4:20

Lucky - Velky Choc - Lucky
dlzka: 14,8km / hore: 1008m / dole: 1008m / cas: 4:47

Zostupit sa da aj do Ruzomberku, po cervenej, tesne okolo hradu Likavka alebo po modrej. Treba pocitat s dlzkou zostupovej trasy cca 12km. Zaver sa vsak ide po asfaltke cez dedinu Likavka, co nemusi byt 2x prijemne na kolena. Celkom rad by som si tuto zimu zopakoval zimny vystup zo zapadu, este kym je sneh. "Hrozi" totiz zazitie inverzie :smile:.

Ten maly ostrovcek v mori inverzie, je vrchol Velkeho Chocu (pohlad z centralneho hrebena NT):

Obrázok
Rebelova homepage: http://www.obsidian.sk
obsidian
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1626
Bydlisko: Košice

Re: Výstup na Choč

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 1:39

trasu z Vysneho Kubina moc neodporucam - dooost stupak :no: ihmo z V. Dubovej je to o cosi milosrdnejsie. Tie dalsie trasy nepoznam
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výstup na Choč

Poslaťod deny » Str 20.01.2010 2:51

obsidian píše:Celkom rad by som si tuto zimu zopakoval zimny vystup zo zapadu, este kym je sneh.

táto myšlienka sa mi veľmi páči :yes:, i keď neviem ktorý výstup je ten zo západu, ale na tom nezáleží, to nerozhoduje
deny
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 443
Bydlisko: KK

Re: Výstup na Choč

Poslaťod kikula22 » Str 20.01.2010 7:57

Ja! Ja :smile: So mnou môžte rátať ak si zoženiem odvoz alebo celkom dobré vlakové spojenie. :smile:
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Výstup na Choč

Poslaťod obsidian » Str 20.01.2010 9:41

deny píše:táto myšlienka sa mi veľmi páči :yes:, i keď neviem ktorý výstup je ten zo západu, ale na tom nezáleží, to nerozhoduje

V zime sme isli trasu Vysny Kubin - Velky Choc - Ruzomberok. Ako to tam vyzeralo, mozes vidiet tu. O cosi jednoduchsie je ist, ako pise Amaguk, z Valaskej Dubovej. Pri tej trase sa ide cez rozpravkovu polanu s Hotelom Choc :smile:.
Rebelova homepage: http://www.obsidian.sk
obsidian
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1626
Bydlisko: Košice

Re: Výstup na Choč

Poslaťod Lindchen » Str 20.01.2010 14:45

Ja by som sla tiez, no ale dostat sa tam z Blavy je dost brutal. Keby ma nahodou mohol niekto hodit (nemyslim priamo z BA, ale niekde po ceste), tak sa rada pripojim.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výstup na Choč

Poslaťod deny » Str 20.01.2010 15:11

obsidian, Hotel Choč mi nie je úplne neznámy :heh:
Fotky sú skvelé, tá trasa mi je sympatická, mne nevadí, že je zložitejšia, ja osobne to zvládnem (verím si :ha: ), avšak ako rozhodne väčšina, tak sa pôjde. A prispôsobím sa i v ročnom období, i keď ja som za zimu a sneh :hi: .
deny
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 443
Bydlisko: KK

Re: Výstup na Choč

Poslaťod Kikz » Str 20.01.2010 17:57

Tak to som raad, že máte záujem :yes: nečakala som.
V podstate mne je to uplne jedno kedy aj odkial, mám to kúsok. Volba na vás, ako sa rozhodnete, ja sa prispôsobím :no:
Kikz
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1761
Bydlisko: Bratislava

Re: Výstup na Choč

Poslaťod Lucy » Str 20.01.2010 18:12

No ak by som bola práve v tej dobe na oblazoch,tak by sme skočili aj my :no:
Lucy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 830
Bydlisko: BA/BB

Ďalší

Späť na Stretávky