Píšeme list chovateľovi

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Píšeme list chovateľovi

Poslaťod Slausa » Uto 31.05.2016 20:22

Keďže nič také som tu nenašla, zakladám tému. A ide o nasledovné: čo vlastne mám chovateľovi napísať? Ako sa mám vôbec prvý krát ozvať? Mám mu popísať, kde bude haf bývať? Kedy je vhodný čas sa spýtať na cenu?
Dajte nejaké skúsenosti, ako to cca prebiehalo u vás, prípadne ako vám, chovateľom písali "zákazníci"? :smile:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod majjuna25 » Uto 31.05.2016 20:49

Pri písaní e-mailu chovateľke som sa zamerala na všetky také informácie, aké by som si rada ja prečtala , ak by som bola chovateľ :lol:
Teda niečo stručne málo o mne, priateľovi, našej fenke, o zázemí, plánovaných aktivitách so šteniatkom, napísala som i dôvody, prečo by som chcela šteňa práve z tohto spojenia, moje predstavy o šteniatku. Na cenu som sa v prvom maili nepýtala - viem, ako sa v súčasnosti pohybujú ceny a teda to mi v základe stačilo, cenu sme si povedali až po prvom stretku :lol:
Na záver som jej napísala, že ak si myslí, že by som možno mohla byť vhodným majiteľom štenaitka z jej chovky, rada dojdem na nezáväznú návštevu :lol:
Snažila som sa byť stručná, ale napísať všetko :lol:
Jo a napísala som jej narovinu, že chcem rodinného psa, všetky aktivity budeme robiť na úrovni "fun" vrátane prípadných závodov a nemôže od nás očakávať žiadne výsledky, výhry, tituly :lol: (aby nebola sklamaná)
Na stretku, ktoré prebehlo nasledujúci deň :lol: mi povedala, že som jej napísala najlepší e-mail, aký od záujemcov kedy čítala :heh:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod Slausa » Uto 31.05.2016 20:58

Jéj, diki moc, ani som moc nečakala, že niekto napíše :hi:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod elfinka » Uto 31.05.2016 21:14

Len tak pre pobavenie, jedna znamejsia chovatelka NO v lamerike ma takyto dotaznik pre zaujemcov :lol:
http://suzanneclothier.com/content/hawk ... tionnaire/

Ja som pisala take najdolezitejsie info (ze pes v byte, ze na cvicenie, ze prvy pes), par otazok co mi este neboli jasne a potom sme si este pred prvou navstevou zavolali a mala som dalsi milion otazok. Na cenu az ked bolo vyjasnene ze som ja vyhovujuca panicka a naopak ze chcem naozaj od nich stenucha :yes:

Ked budem pytat dalsie stena tak pripojim aj Fidov zivotopis ako zaruku kvality (alebo na odplasenie) :haha:

Ale teda na opytanie sa na cenu sa trasiem uz teraz :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod adavra » Uto 31.05.2016 21:25

prečo sa tak bojíte opýtať na cenu? Veď je to jedna zo základných informácií. :nwm:
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod Aris » Uto 31.05.2016 21:33

elfinka, to čo je :aaa: sa čudujem, že ešte netreba výpis z registra trestov :aaa:

Tá cena, to je taká ošemetná záležitosť. :ach: Napríklad pre mňa je dôležitá. Psa plánujem ako partáka a úprimne 1000€ by som nedala ani náhodou. Iné je to keď sa pes zraní, je chorý atď. to aj prvé posledné. Len človek keď sa spýta na cenu šteňaťa tak pomaly je ukameňovaný, že to nie je podstatné. No pre mňa je :nwm:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod Margita » Uto 31.05.2016 21:36

al etak bezne normalne sa tie ceny pohybuju okolo 500€-700€ plus minus
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod wer » Str 01.06.2016 5:53

Podla mna to nie je vhodne pytat sa na zaciatku... Kto by sa ma to takto opytal - akoby kupoval rozky - tak rovno strelim najvyssiu moznu cenu. :nwm: A pritom, keby clovek videl naozaj zaujem, tak skor je ochotny predat stena do dobrych ruk aj lacnejsie. Ved nie, dakujem, sa da povedat aj neskor... :nwm: A ano, clovek by mal mat uz prehlad dopredu a vediet, co ocakavat plus minus
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod pigie » Str 01.06.2016 5:58

Tak ja cenu za Huga som sa tiez pytala az medzi poslednymi vecami, bolo mi povedane rozpatie od do... Skutocnu cenu som sa dozvedela az pri odbere :heh: Inak, ja som pisala jej ako poradkyni chovu este pol roka predtym, ako som chcela stena, pisala som jej, ze som v Kanade, ale ked sa vratim, chcem stena, vyberam uz teraz, tak ci by mi vedela povedat, kto kedy co planuje. Tym som si u nej splhla asi :heh: Ani pri Fryovi som sa nepytala na cenu hned, ale chovatel mi ju sam obratom napisal aj s tym, ze pes je v kvalite pet.
Jo, ale to najdolezitejsie je, napisat podla mna preco dane plemeno, ako sa on planujes starat, ci nejake aktivity s nim planujes alebo vystavy atd.
Mne chovatelka vybrala Huga "do mesta" a vybrala dobre. Chovatel podla tych poziadaviek casto uz vie, ze ktore stena by sa do akeho prostredia, ci aktivit hodilo.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod Bad » Str 01.06.2016 8:10

adavra píše:prečo sa tak bojíte opýtať na cenu? Veď je to jedna zo základných informácií. :nwm:

Protože to neberu jako obchod, ale jako adopci nového člena rodiny (a pro mě prostě dítěte) a to mi cena jako základní info nepřipadá.
A rozpětí cen u plemene je poměrně známé.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod adavra » Str 01.06.2016 8:34

Môžete to baliť do čoho chcete, stále je to obchod a podmienky predaja musia byť jasné obom stranám. :ach: Keď budete predávať šteňatá, tak pochopíte, že aj cena je veľmi dobré sitko a ušetríte si kopu zmareného času s blbcami. Hlavne s tými, čo si myslia, že vystavenie PP stojí 200 eur.
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod pigie » Str 01.06.2016 8:36

Ved aj budu, ale je to posledne, co mna zaujima :nwm: Ja ked som si vybrala Huga, keby mi zatasila o 10 tisic vacsiu sumu, tak beriem aj tak :angel: Rozumiem, ze pre niekoho je podstatna a dolezita, ale isto by nemala byt na prvom mieste - do prveho mailu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod adavra » Str 01.06.2016 8:54

Tiež som to tak brala, keď som psy kupovala. Ale zažila som to aj z opačnej strany, najtrápnejšie pre mňa bolo práve to branie peňazí za našich miláčikov. Pripadala som si ako sviňa priekupnícka. :aaa: Ale brať človeka, ktorý sa okrem iného opýta aj na cenu za špekulanta, mi príde fakt mimo. Čo vám príde urážlivé na tom, že sa niekto opýta na cenu? Pri tých šteňatách je dosť práce, nie je čas na vypisovanie mailov. Napísať pár informácií o sebe, a opýtať sa na to, čo človeku nie je jasné. Načo chodiť okolo horúcej kaše. Aj tak osobné stretnutie povie o záujemcovi viac.
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod elfinka » Str 01.06.2016 8:54

Bad píše:A rozpětí cen u plemene je poměrně známé.

Hm, tak to som asi fakt uplny mimon, pac neviem rozpatie ani u vlastneho plemena, ani u tych dvoch o ktore sa zaujimam.

A ono vediet ze rozpatie je 500-1500 eur cloveku tiez moc nepomoze :lol:

Nepytat sa v prvom maile je jasne, ale zas cakat az do odberu... Ked chcem napriklad na konkretne krytie cakat rok, tak ma zaujima ci si cenim to krytie na tolko na kolko chovatel - drobne odchylky su okej, ale keby mi zasusi po roku cakania 3x vyssiu sumu nez je bezne (ak by to nebolo podmienene nejakymi specialnymi okolnostami, ako ze zahranicne krytie a narodilo sa len jedno stena) tak dost skripem zubami.
Ked mi niekto bude chciet napriklad predat stena drahsie, lebo mu bude pripadat ze mam moc drahe auto, alebo podobne veci o ktorych viem ze sa deju.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Píšeme list chovateľovi

Poslaťod pigie » Str 01.06.2016 8:58

Ale ved ja nehovorim, ze treba cakat do odberu, len ze nerobit to v prvom maile. Mne to naozaj bolo jedno, nemala som moc na vyber. Jediny vrh na Slovensku, stena som moc chcela. Bolo mi to jedno, kolko zacvakam. Sak som prisla z Kanady, bola som bohata :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo