Switch to full style
Poradňa pre začínajúcich chovateľov.
Odoslať odpoveď

Starostlivost matky ku steniatkam

Sob 05.09.2009 14:45

Mohol by mi prosim niekto napisat,ako sa obvykle ma spravat fena ku steniatkam po porode?Moja mi porodila ale vsetky 4 mrtve tak sme jej adoptovali steniatko. Stara sa o neho,koji,mame ho dva dni uz ho aj oblizuje a umyva len v noci od neho odbiehala najskor,dnes v noci len raz,lebo ma strasne vetry nas krpec a ona sa vzdy strasne zlakne :heh: a ujde.Ale zvyka si. Ale kazdopadne dovolenka sa mi konci a bojim sa ist do roboty a nechat ich same,steniatko ma dnes 8dni a ked budem v robote a odbehne od neho a neda mu napapat??Som z toho zufala lebo instinkty ma materinske ale nie je to na 100% ked knucka malinka tak ju necha nasa Aysha tak nech pisti.
Uff co mam robit?

Re: Starostlivost matky ku steniatkam

Ned 06.09.2009 23:02

naša sučka bola pri šteniatkach 3 týždne stále, až potom začala od nich odchádzať, spala vo vedľajšej izbe.
V 8 dňoch by ho mala kojiť asi po 3 hodinách, v noci s dlhšími prestávkami, musí mu oblizovať riťku, aby sa dobre vyprázdňoval.
Skús nájsť niekoho, kto sa na nich aspoň príde pozrieť a tvoja sučka ho pozná..., my sme so šteniatkami 24 hodín denne, ale zapája sa celá rodina aj svokra...

Problémové správanie po pôrode / sučka odmieta šteňatá

Pia 16.04.2010 17:20

Ahojte,

prosím Vás, máme dvoj ročnú sučku Kaukazský ovčiak, pondelok 12.4. porodila 8 šteniatok, ale nejak sa ich matka o ne nestará, keď si ide k nim lahnúť tak musíme dávať pozor lebo si lahne na malinké, a vôbec sa o ne nestará. bola poslušná ale ako keby zblbla od pôrodu

chcela by som sa spýtať že ako krmiť malinké lebo ani jesť im nechce dať, len kým niekto je pri nej, a chcela by som jej štence zobrať a krmiť radšej sama, len neviem čo im môžem dať, a že z čoho by vedeli najlepšie jesť? zo striekačky alebo z flaše pre deti? z dudlíku?

za Vaše rady vopred moc ďakujem,

Linda

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 17:29

ale keď ich aspoň ako tak kŕmi, tak by nebolo lepšie ak by pili radšej mliečko od nej? :nwm: podľa mňa je to to najlepšie čo môžu šteníky dostávať a nedá sa to ničím iným presne nahradiť. prípadne ak by toho bolo málo, tak ich len dokrmovať, myslím, že lepšie cez cumlík ako zo striekačky, aby sali pekne samé koľko chcú a tak...
ale ja nemám žiadne skúsenosti s odchovom šteniatok, to je v podstate len môj názor...

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 17:42

Suseda mala štence, fena sa one tiež nestarala (chválabohu len prvé 3 dni) dovtedy ju jednoducho susedka nechala lahnuť na bok, vzala štence a jedno po druhom nechala cicať, či fena protestovala alebo nie...

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 19:05

Ak poslúchne, treba jej nakázať, aby každé dve hodinky šteniatka nakojila, ale neide len kojenie, ak im neoblizuje zadočky, treba im ich masírovať, inak sa nevykakajú... ak má dosť mlieka, bolo by škoda kŕmiť ich umelo, nemali by dosť protilátok proti chorobám, ktoré majú od mamy....
V noci treba kojiť zo začiatku aspoň každé 4 hodiny, ak si k nim ide ľahnúť, treba dávať pozor, aby ich nepriľahla ...
"zblbla po pôrode"... niekedy sa to stáva, ak šteniatka berú do rúk nevítané návštevy, alebo ak nemá so šteniatkami súkromie a niečo ju vyrušuje - nemala náhodou takú skúsenosť?

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 19:20

Zuzka - aj ja som nato myslela že najlepšie by bolo keby ich mamka dáva mliečko, ako dáva ale nestará sa o ne skoro vôbec

Tatranská Afrika treba dávať pozor aby ich neprilahla, tak nato dávame pozor, lebo občas veru na ne aj lahne, a mlieko ani by som nepovedala že má, má ale nie v každom cecku, má ich 8, v celkom predných dvoj nemá podľa mňa vôbec lebo ich má malé, takže z 8 šteniatok sa vie ako tak najesť len 6, "zblbla po pôrode" ona je od mala bláznivá, rada sa hrá, a má nás veľmi rada, a to veru neviem či jej mohlo na psychiku ublížiť že jej štence berieme do rúk, samozrejme len vtedy keď ich skoro prilahne a dávame ich len dalej, a súkromie má, nikto cudzí jej tam nechodí, len syn ja a manžel, a písal si ešte že ak poslúchne, no kým sme pri nej tak pekne leží, ale ked ideme od nej tak hned je hore alebo sedí, a malé len ufkajú, lebo sú hladné.. a lízať ich líže no ale nie často, skôr by som povedala že ich len ako tak oblizuje,
:ua:

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 19:33

aspoň to mliečko ktoré má sa snažte určite využiť, iba ak by ho bolo fakt málo, tak asi by trebalo dokrmovanie. a ako píše afrika, ak sa o nich inak stará málo, tak im pomôžte namiesto olizovania, čistenia a tak...

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 20:07

áno jasné, skúšame nejak využiť aj to málo mliečko čo má, je medzi nich jedno šteniatko, to je polovica malých, nevieme či prežije :ua: ked aj áno tak asi bude moc malá, ale tá je asi najzlatšia, chytí mamke cecku a nepustí ani za nič :lol: a píšeš že dokrmovať, s čím by sa dalo? a jasné o čistenie bude postarané,

ďakujem Vám za pomoc, keby Vás ešte niečo napadlo ako dať rozum veľkej sučke dajte vedieť :lol: , btw čo by som jej mala dať aby mala viac mliečka?

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 20:33

to je normálne, že v zadných cecíkoch je mliečka viac, šteniatka každý deň vážte a tie, čo priberajú menej dávajte dozadu.
sučka u nich nemusí byť stále, ak nechce, treba ju tam doviesť a počkať, kým sa šteniatka napijú - keď mliečko tečie, šteniatka začnú hlasno hltať a míhajú sa im chvostíky... sučke treba dávať kvalitnú stravu aspoň 5x denne, tvorbu mlieka podporuje aj časté cicanie šteniatok. Ak by nepriberali, alebo chudli, prikrmujte šteňacím mliekom (Puppy Milk, napr. od Royal Canin, alebo Bosh.

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pia 16.04.2010 20:48

no menšie teda budeme dávať dozadu :smile: a s chvostíkmi mihajú hehe, sú jak antiradar :lol: to sa mi osobne moc páči sú zlaté tie štence, a o tom mlieču som počula, keby nemala teda dosť mlieka tak kúpim ten Canin,

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pon 19.04.2010 10:31

Ja ho kupujem pre istotu už pred pôrodom, ak by náhodou zrazu mliečka nebolo dosť (nedaj Bože v noci), nie je čas behať po veterinároch... aj tak ho potom od 3 týždňov pridávam do kaše.
Zmenilo sa pri mamine niečo k lepšiemu?

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pon 19.04.2010 10:43

áno, po pár dňoch sa zmenila, už sa o nich celkom stará, oblizuje ich, dáva im normálne papať jak sa má, a dáva si pozor kde ide lahnúť :smile: neviem z čoho zrazu oblbla? :oo: ale už je to dobre, a som rada :winner:

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pon 19.04.2010 14:27

proste s ňou hádžu hormóny, to sa stáva... dobre, že ste vydržali, keby ste jej ich odobrali a kŕmili sami, už by ich možno nechcela...

Re: Týždnová mamička nechce svoje psíky

Pon 19.04.2010 15:58

áno aj ja som si myslela že potom sa na ne vykašle, som aj ja veľmi rada že zmúdrela :smile:

a moc Vám dakujem za informácie
Odoslať odpoveď