Výber šteniatka chovateľom

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 12:50

Offtopic:
Leiluska píše:píšem, že to mi ako prvé napadlo, chcela som niečo, kde jasne vidieť rozdiel povahy - dva extrémy, ospravedlňujem sa, ak to bola taká strašná hlúposť. išlo mi o to, že iné šteniatko potrebuješ na prácu, iné potrebuješ na pokojný život v rodine s deťmi. chápeme sa... :ha:

jj, v tomto sa chapeme - ved aj vyssie pisem, ze zakladne pracovne predpoklady sa odhadnut daju, to nepopieram
ale s tou CT je to nezmysle, tak som eragovala predovsetkym na to, aby to nahodou niekoho nepomylilo a nemal nespravne ocakavania
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod meridia » Str 20.01.2010 12:52

skacenka píše:Daná CHS proste zadáva šteniatka len podľa svojho výberu. Jednoducho, budúci majiteľ si zadá požiadavky a chovateľ vyberie - majiteľ buď odmietne alebo prijme...

Vzali by ste si šteniatko od takého chovateľa? V čom vidíte pozitíva a v čom negatíva?
)

Já osobně v životě nikdy ne.Ale chápu,že někomu to může vyhovovat nebo nevadit mu to.Pro mne je však výběr psa(neberu v potaz to,že někde na ulici prostě seberu tuláka a on mi jaksi zůstane) něco tak osobního až intimního,že bych na to nikdy nepřistoupila.Rozhodnu se až na místě a dokonce klidně proti původním zaručeným plánům :no: .Pro mne je to totiž otázka instinktu a srdce jak tu už někdo psal a signály směrem od psa jsou určeny pouze mě a nikdo jiný je slyšet logicky nemůže :jazyk: .Tak to vidím já..
Beru fakt,že zkušený chovatel může částěčně odhadnout povahu štěněte,ale taky často slyšíte ..Co si z něj uděláte,to budete mít...
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod calwen » Str 20.01.2010 12:54

skacenka píše:
Leiluska píše:význam tohto vidím, ako som písala, len pri špecifikách ako predpoklady pracovné alebo výstavné.



Daná CHS sa orientuje prevažne na prácu.


Len je aj rozdiel na aku pracu stena chces. Ak ma stendo obrovsky koristnicky pud a chces ho k ovciam alebo na agility tak by ho bola skoda. Nehladiac na to, ze aj v plemene su povahy ine a ked je vidno na stenati, ze je nadmerne hyperaktivne, tiez nie je vhodne pre kazdeho. Napriek tomu (aj ked ma caka rovnake rozhodovanie ako teba skacenka) si neviem predstavit to, ze budem musiet prijat rozhodnutie niekoho ineho. Uz mam svoj vkus aj co sa vzhladu tyka a ked sa mi holt nieco nepaci vzhladom, tak to nechcem... :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 12:57

aj ked ma caka rovnake rozhodovanie ako teba skacenka


Veď ja viem :ach: :no:

Neviem mňa to stále máta, na jednej strane vidím pozitíva a na druhej veľké negatíva a presne aj tú "neosobnosť" výberu, ktorú spomína meridia :nwm:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod calwen » Str 20.01.2010 12:59

To s tebou totalne zdielam :ua:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod p0casie » Str 20.01.2010 13:02

meridia: no ja som napr aj videla fotky maleho Denisa...a citila ze ho chcem, aj napriek tomu ze mi bol prideleny :)
A mala som moznosti aj blizsie pri KE aj za menej penazi aj od znamych. Ale citila som ze to je "moj" pes a pojdem si po neho aj na koniec sveta. A je to ten pripad ked mi vobec nevadi ze prave od mi bol vybrany :jop:
p0casie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 202
Bydlisko: Košice

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Nyssa » Str 20.01.2010 13:05

baby, vy čo zas zamýšľate? :hih: :hih:
ono všetko má svoje pozitíva aj negatíva. keď som pred časom komunikovala s jednou ukrajinskou chovkou, tiež som zadala isté "parametre" a oni mi povedali, ktoré štendo by bolo najvhodnejšie. takisto pri Meggie (už som to písala viac krat) som chcela psa na prácu, chovateľka mi ukázala 2 sučiny, ktoré sa na to najviac hodia a výber už bol na mne, kľudne som si mohla vybrať aj iné. takže ja by som skôr brala takú zlatú strednú cestu. zadáš požiadavky, oni ti môžu odporučiť, keďže chovateľ štendá najviac pozná, ale nakoniec si aj tak vyberieš podľa tvojho feelingu.
ale zase na druhej strane USA - obrovské chovky majú rozdelené štendá od "pet" až po "top of the littter" a tiež ide o to, na čo si psa kupuješ :no:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 13:07

skacenka píše:
aj ked ma caka rovnake rozhodovanie ako teba skacenka


Veď ja viem :ach: :no:

Neviem mňa to stále máta, na jednej strane vidím pozitíva a na druhej veľké negatíva a presne aj tú "neosobnosť" výberu, ktorú spomína meridia :nwm:

ta sa ni prave javi az prilis :nwm: mne osobne by to bolo proti srsti :ua:
mozu novi majitelia aspon vidiet vsetky stenata predtym ako im bude jedno pridelene?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Ulfheiðr » Str 20.01.2010 13:08

To je naozaj relatívne. Myslím si, že ozaj dobre si vie vybrať len skúsený človek, ktorý presne vie čo chce a plemeno dobre pozná.
Ale ak idem do nejakého plemena po prvý krát, tak by som sa určite nechala viesť chovateľom.
Takže niekomu to môže vyhovovať, iný naopak povie nikdy a je to pochopiteľné.
Tiež neviem či by som mala odvahu niekam prísť na prvú šupu a vziať šteňa po rodičoch, čo som videla len na obrázku. A ďalšia výhoda, najmä pre začínajúceho človeka je mať chovateľa aspoň relatívne na blízku. Nieže cesta za ním ma víde majland, alebo sa prinajlepšom raz uvidíme na výstave. Lebo v prípade akéhokoľvek problému v tom človek ostane sám.
Pre začiatočníka v plemene je ideálne si nechať poradiť šteňa a nebrať od chovateľa na opačnom konci zemegule.
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Str 20.01.2010 13:11, celkovo upravené 1
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 13:10

Amaguk píše:ta sa ni prave javi az prilis :nwm: mne osobne by to bolo proti srsti :ua:
mozu novi majitelia aspon vidiet vsetky stenata predtym ako im bude jedno pridelene?


Jasné šteniatka pozoruješ v "mailovej podobe" od narodenia :no:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Nyssa » Str 20.01.2010 13:13

podľa mňa ide aj o to, či ste si na 100% isté, že chovateľovi môžete veriť, že naozaj to myslí úprimne a naozaj poradí s dobrým úmyslom, nie len že "super, zbavím sa najhoršieho šteňaťa a odrbem nejakú čajočku zo zahraničia"?
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 13:13

skacenka píše:
Amaguk píše:ta sa ni prave javi az prilis :nwm: mne osobne by to bolo proti srsti :ua:
mozu novi majitelia aspon vidiet vsetky stenata predtym ako im bude jedno pridelene?


Jasné šteniatka pozoruješ v "mailovej podobe" od narodenia :no:


myslela som skor osobny kontakt :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod calwen » Str 20.01.2010 13:15

Nyssa píše:podľa mňa ide aj o to, či ste si na 100% isté, že chovateľovi môžete veriť, že naozaj to myslí úprimne a naozaj poradí s dobrým úmyslom, nie len že "super, zbavím sa najhoršieho šteňaťa a odrbem nejakú čajočku zo zahraničia"?

:jop: Suhlas, aj ked moja vybrata chovka ma urcite meno a poznam ludi co maju od nich psa a myslim, ze v tomto sa im doverovat da. Ale to ze mi oni vyberu stena...to neviem ci predycham :pac:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 13:16

Amaguk píše:myslela som skor osobny kontakt :no:


Ako som písala- osobný kontakt možný je, ale vzhľadom na to, že CHS je pomerne ďaleko, tak reálny kontakt až pri odbere...


Nyssa píše:podľa mňa ide aj o to, či ste si na 100% isté, že chovateľovi môžete veriť, že naozaj to myslí úprimne a naozaj poradí s dobrým úmyslom, nie len že "super, zbavím sa najhoršieho šteňaťa a odrbem nejakú čajočku zo zahraničia"?



Z tejto CHS je zatiaľ jedna sučina v ČR a majiteľka je s výberom veľmi spokojná a taktiež je spokojná s chovateľmi a ich prístupom. :yes: aspoň tak sa vyjadrila :jop:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 20.01.2010 13:26

moji majitelia si väčšinou predbežne vyberajú podľa fotiek, ale stáva sa, že sa potom aj rozmyslia, keď ich vidia naživo a porozprávame sa o povahe.
Pri 2 mesačných šteniatkach najlepšie chovateľ spozná aj či to bude leňoch skôr do bytu, alebo večne vonku lietajúci hyperaktív...
Ja majiteľom odporúčam, ale určite im nevyberám, je to na nich...
väčšinou im až po ich výbere poviem, koho by som im vybrala ja...
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo