Výber šteniatka chovateľom

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 13:11

Stretli ste sa už s tým, že šteniatko si nevyberiete vy, ale vám ho podľa vašich kritérií vyberie chovateľ?
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Str 20.01.2010 13:19

áno, ak máš doma špecifické podmienky a potrebuješ psa flegmoša alebo opačne, potrebuješ psa na prácu. robia sa povahové testy šteniatok alebo len chovateľ vypozoruje a povie ti na rovinu, že tebou vybrané šteniatko sa k tebe povahovo nehodí alebo do tvojich podmienok...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 13:24

Daná CHS proste zadáva šteniatka len podľa svojho výberu. Jednoducho, budúci majiteľ si zadá požiadavky a chovateľ vyberie - majiteľ buď odmietne alebo prijme...

Vzali by ste si šteniatko od takého chovateľa? V čom vidíte pozitíva a v čom negatíva?

CHS je ďaleko a nie je možnosť sa na šteniatka prísť pozrieť skôr ako pri odbere( teda možnosť je, ale finančne by to bolo dosť náročné )
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod rybka » Str 20.01.2010 13:25

My keď sme si išli po náš ho,tak sa nás chovateľ pýtal či nám ma vybrať,že pred nami čo vyberali tak nezobrali najkrajšie šteňa. Ale my sme povedali,že nie. Iba keď sme odchádzali s našim jelitkom tak som sa opýtala či je to ono šteňa a on povedale, že nie. Ale my sme vyberali srdiečkom a nepomýlili sa :). My sme psa s PP nikdy nemali (mali sme vždy krížence) ,nevyznali sme sa a tak sme vyberali iba podľa naštudovaného a nejakého pocitu či je to to naše. Teraz už by som mala problém vybrať lebo človek do toho ako to v chove chodí vidí.
rybka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 698

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 13:27

skacenka píše:Daná CHS proste zadáva šteniatka len podľa svojho výberu. Jednoducho, budúci majiteľ si zadá požiadavky a chovateľ vyberie - majiteľ buď odmietne alebo prijme...

Vzali by ste si šteniatko od takého chovateľa? V čom vidíte pozitíva a v čom negatíva?

CHS je ďaleko a nie je možnosť sa na šteniatka prísť pozrieť skôr ako pri odbere( teda možnosť je, ale finančne by to bolo dosť náročné )

hmm, to sa mi zda prilis absoluticke
najma pri prvomajiteloch chapem, ze skuseny chovatel vie poradit ohladne povahovych predpojkladov vybraneho stenata a pomoct s ich sklbenim s pozidavkami, resp. predstavitelmi novych majitelov, ale taketo bud alebo sa mi javi ako prilis :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Str 20.01.2010 13:28

význam tohto vidím, ako som písala, len pri špecifikách ako predpoklady pracovné alebo výstavné. ja ako chovateľ by som toto neurobila, ale ak viem, že jedno zo šteniatok bude bohovský stopár alebo canisterapeut, vyberiem majiteľa, ktorý bude toto rozvíjať. osobne by som si však chcela vybrať sama, pretože - hovorím za svoje plemeno - chcem konkrétne sfarbenie a predpoklad jasných, žltých očí, krátkeho ucha a vlčej hlavy. u chovateľky som si rezervovala šteniatko, ktoré toto bude spĺňať.
ale viem, že chovateľka - myslím iná - odporučila jednému zo záujemcov o sučku radšej jedného psíka, ktorý bol flegmoš, miloval deti a oni doma deti majú, tak si ho vzali a pochvaľujú si.
význam vidím v tom, že som majiteľ aktívny a ako chovateľ odporučím dané štendo. ale vyslovene s predchádzajúcim dohovorom s majiteľom a jeho súhlasom, že mu štendo môžem vybrať. nasilu určite nie.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 13:31

Offtopic:
ale ak viem, že jedno zo šteniatok bude bohovský stopár alebo canisterapeut,

toto sa u tak malych steniat neda vobec odhadnut :no:
imho sa daju naozaj odhadnut len zakladne povahove crty a tym padom iste prepoklady, aj to len dost vseobecnych obrysoch, kedze strasne vela zavisi od toho, ako sa nasledne so psom pracuje
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod p0casie » Str 20.01.2010 13:32

no ja mam takto psika.
Mala som vybrate ze z tohoto vrhu chcem jedneho. Videla som foto rodicov a pacili sa mi prave oni.
Kedze sa narodili 3 a trebalo ist az do Novych Zamov z Kosic, tak nam bolo povedane ze si samozrejme vyberieme ktore chceme stena. Ale casovo nam nevychadzalo prist, dajme tomu "nacas". Uz chodili ostatni zaujemcovia a tak sme povedali co priblizne chceme-ako by mal vyzerat a aky by mal byt - priblizne. Tak nam nechala pani jedno taketo steniatko podla nasich poziadaviek az kym sme si po neho nemohli prist.
A musim povedat ze je presne take ake sme chceli. Najmensie z vrhu a aktivny, blaznivy psik :aaa:
Musim sa vsak priznat ze som mala obavy z toho, ze nie ja si vyberiem, ale "bude mi pridelene".
Ale som spokojna :poklona:
p0casie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 202
Bydlisko: Košice

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Str 20.01.2010 13:32

pri dvojmesačných šteniatkach? myslím, že isté predpoklady na prácu veru hej...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 13:34

zakladne predpoklady na pracu ano, ale nie specializacia - napr. ci bude so psa dobry stopar
a uz vobec sa neda v 2 mesiacoch odhadnut, ci bude pes vhodny na CT, to je nonsens :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 13:36

Konkrétna CHS má niekoľko desiatok ročné skúsenosti s chovom a zatiaľ som komunikovala s jednou majiteľkou a tá si výber veľmi pochvaľuje :yes:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Str 20.01.2010 13:37

podľa povahy neodhadneš? (by the way boli to príklady, čo mi ako prvé napadlo). ako myslíš, že sa vyberajú psy na prácu? poznáš test PAWS?
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Amaguk » Str 20.01.2010 13:39

Leiluska, vhodnost na canisku v dvoch mesiacoh nemas sancu odhadnut. Ver mi, viem o com hovorim, A ak ti niekto tvrdi opak, tak zavadza
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Str 20.01.2010 13:41

píšem, že to mi ako prvé napadlo, chcela som niečo, kde jasne vidieť rozdiel povahy - dva extrémy, ospravedlňujem sa, ak to bola taká strašná hlúposť. išlo mi o to, že iné šteniatko potrebuješ na prácu, iné potrebuješ na pokojný život v rodine s deťmi. chápeme sa... :ha:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod skacenka » Str 20.01.2010 13:42

Leiluska píše:význam tohto vidím, ako som písala, len pri špecifikách ako predpoklady pracovné alebo výstavné.



Daná CHS sa orientuje prevažne na prácu.
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Ďalší

Späť na Chovateľstvo