Výber šteniatka chovateľom

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod MisheliQ » Štv 13.05.2010 17:25

Bialea každopádne ak sa ti niečo nebude zdať, tak sa na to spýtaj chovateľa a ak ti jeho odpoveď nebude vyhovovať, tak rozhodne takého psíka nekupuj. Ja som tak kúpila svoju 1.papierovu fenku. Brala som si ju, keď mala nejakých 5 mesiacov. Chovateľka mala ešte z vrhu, kde bolo 5 šteniat, doma posledné 2 fenky. A ani jedna z nich ku mne nechcela prísť, čo sa mňa a môjho priateľa (čiže cudzích ľudí) báli. Až po tom, čo k nám prišla ich mamina, sa Fergie (moja fenka) rozhodla, že k nám teda môže prísť. Ako vôbec si neviem vysvetliť čím bolo spôsobené takéto bojazlivé chovanie. Sama som ešte neodchovala žiaden vrh šteniat, tak nechcem nikoho obviňovať, ale moja predstava bola taká, že šteňatá pri správnej socializácii by nemali byť bojazlivé ale skôr kontaktné a vyrovnané. Ale rozhodne sa riaď srdcom. Ja som nevedela povedať nie a teraz mám z toho aspoň ponaučenie.
Určite ak si nie si istá, či si správne vyberieš, skús poprosiť niekoho, či by ti nepomohol a nešiel by tam s tebou :))
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod mairi » Štv 13.05.2010 17:40

inač osobne si myslim, ze je clekom normlane, ak chovatelovi ostane jedno dva steniatka aj kusok dlhsie, hlavne ak ma pocetny vrh a nechce dat stena len tak hocikomu, ja by som kludne mala u seba staniatko aj do polroka, kym by som mu nevybrala tych pravych
a casto je to fakt, ze ostavaju na koniec tie najlepsie stenata, lebo zvycajne si vyberaju podla fotiek buduci majitelia uz ako malicke hned po narodeni, kedy sa este neda zistit ani povaha ani exterier, ale proste "oni chcu toto"
takze to co ostane je zvycajne vec skor nahody ako zamerneho vyberu toho najlepsieho.
takze ja by som sa nebala ze je to nieco nenormlane alebo podozrive, pokial steniatko nebude vykazovat nejake zjavne exterierove vady, bude zdrave a vesele, tak by nemal vzniknut ziaden problem.
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Bialea » Štv 13.05.2010 19:58

Práve že nie som žiaden odborník tak preto sa pýtam, musím sa priznať pôvodne sme chceli bez PP šteniatka boli krásne ale rodičia riadni škaredkovia malo to ďaleko od weimara tak sme hľadali ďalej a natrafili na tento inzerát s pánom som stále v kontakte tak uvidíme pri osobnej návšteve dúfam že si povezieme fenku domov :yes:
Bialea
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 118

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod pigie » Štv 13.05.2010 20:06

Kedze u nas to bolo tak, ze som si brala plemeno nestandardne do bytu, tak chovatelka mi jedinca vybrala. Teda pisala mi, ze ma jedneho chlapca, co by bol do bytu ako stvoreny. Ja som tomu nebola naklonena, psa si chcem vybrat sama. V den odberu boli pred nammi uz jedni, co si odnasali stena a zostali 3 psiky, chovatelka sla vyprevadit tych pred nami a ja som si za ten cas vybrala stena. Vzala na ruky a povedala si, ze bez tohto neodidem! Chovatelka prisla, kukla pre istotu do ucha na tetovanie a len skonstatovala, ze sme sa nasli, lebo to je presne ten, ktoreho mi vybrala - Hugo :lol:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Bialea » Štv 13.05.2010 20:19

jéééé dúfam že sa to prihodí aj nám prsne takto nejako si to predstavujem :lol: že sa zaľúbim na prvý pohľad až na to že musím brať ohľad na deti ( máme 3) tak by som bola za kľudnejšiu fenku :no:
Bialea
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 118

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod lucinki » Štv 13.05.2010 20:35

neviem, ci to tu uz bolo, ale je to mozne a takeho chovatela celkom chapem
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 13.05.2010 22:11

krista píše:Mám jednu teoretickú otázku.Čo v prípade ak si ja vyberiem konkrétne šťeniatko ( fotky,osobný kontakt,viac návštev)
ale chovateľka je ochotná mi hodať len v prípade absolvovania výstav,uchovnenia atd(čo ja nechcem),pretože podľa nej to dané šteniatko má veľké predpoklady.Je to možné?
ak to tu už bolo,pardon :angel:

Samozrejme, chovateľ má na to plné právo, dokonca takého jedinca dať len do spolumajiteľstva, alebo tie podmienky ukotví v zmluve. Takisto ako môže rozhodnúť o tom, že konkrétne šteniatko dá len ako miláčika, lebo tam niečo nesedí a tiež to zakotví v zmluve. Poznám ľudí čo si brali takého psa a v zmluve majú vyslovene že nie výstavy. (ale teraz keď vidia súrodencov na výstavách tak už sa vypytujú, že či by sa predsa len nedalo :heh: )

S tým starším štendom to neberte že chcem znechucovať, alebo straším. Sama chcem do budúcna niečo také znova vyhľadať. Len viem aj o tej druhej stránke a nemôžem nepovedať, že mnoho chovateľov je schopných človeku nahúkať hocičo, len aby sa zbavili šteňaťa. No mám pocit, že u malého začínajúceho chovateľa by sa to nemalo stať, ešte niesu pokazení a majú plno entuziazmu :heh: :jazyk:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod shishi » Štv 13.05.2010 23:50

krista píše:Mám jednu teoretickú otázku.Čo v prípade ak si ja vyberiem konkrétne šťeniatko ( fotky,osobný kontakt,viac návštev)
ale chovateľka je ochotná mi hodať len v prípade absolvovania výstav,uchovnenia atd(čo ja nechcem),pretože podľa nej to dané šteniatko má veľké predpoklady.Je to možné?
ak to tu už bolo,pardon :angel:



Ja to tiez chapem, ja nablizsie planujem zahranicne krytie psom, ktory nenakryval ani v cechach ani na slovensku prave z dovodu prinesenia novej krvi do chovu... a preto urcite chcem aby vacsina steniat bola u aktivnych "kynologov" - vystavy skusky, uchovnenie...

ale urcite sa vsetko da zmluvne upravit a vyriesit, dohodnut sa...
Je to váš přítel, váš společník, váš obránce, váš pes. Vy jste jeho život, jeho láska, jeho vůdce. Bude váš, věrný a oddaný, do posledního úderu srdce. Jste mu povinován zasloužit si takovou oddanost. N.N.

www.buonacasa.sk
shishi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod pigie » Pia 14.05.2010 7:15

krista píše:Mám jednu teoretickú otázku.Čo v prípade ak si ja vyberiem konkrétne šťeniatko ( fotky,osobný kontakt,viac návštev)
ale chovateľka je ochotná mi hodať len v prípade absolvovania výstav,uchovnenia atd(čo ja nechcem),pretože podľa nej to dané šteniatko má veľké predpoklady.Je to možné?
ak to tu už bolo,pardon :angel:

Ako pise shishi, prave preto niektori chovatelia - zvycajne velmi uspesni "zadeluju" steniatka, aby sa dostali tam, kde ich bude "vidno" a nie, ze sa stratia "v koterci". A niektori chovatelia mozno maju na to ine dovody :angel: :piskot:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 14.05.2010 9:17

ešte sa vráti k starším veciam - Darley má teraz posledného psíka z vrhu, nikto ho nechce, pretože podmienkou je uchovnenie. ale! je posledný a je najkrajší!!! a to nehovorím preto, že Darley je moja kamarátka, ale preto, že už keď sme boli u nich prvýkrát, upútal ma neskútočne krásnou hlavičkou a farbou, čistá kópia otca, ktorý je veru nádherný pes... takže kľudne zostať môže aj najkrajší psík a nikto ho nechce...
ďalšia vec - u čsv je bežné podmienka absolvovanie výstav, zvodu, rtg,... :nwm: neviem, čo je na tom divné, ja ako chovateľ chcem vedieť, čo moji odchovanci a tiež - nepredávam šteniatka na dvor alebo záhradu. aj keď to bude len kamoš na túry. aj tí najzarytejší pohoďáci a flegmoši, s nezáujmom o výstavy nakoniec priznali, že to nebol taký zlý nápad a psa uchovnia (aj keď napr. nechcú chovať)
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod drymarchon » Pia 14.05.2010 17:56

čože???? on je ešte voľný? :oo:
veď je to najkrajší pes z vrhu, teda podľa toho čo som videla, keď bol ešte menší....
ja že je už dávno preč
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 14.05.2010 20:54

jj, je voľný. aj ja som prekvapená... krásny je veru
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Atrioša » Sob 15.05.2010 20:14

K pôvodnej téme - ja úplne chápem tých chovateľov. Keby som bola úspešná chovateľka, ktorá má zadané šteňatá hneď ako sa narodia a brali by mi ich ľudia z veľkej diaľky (zahraničie) tiež by som vyberala pre nich ja. Pri takýchto šteňatách je utópia myslieť si, že prídem v 8. tt a môžem si vybrať z celého vrhu. Tí už sú dlllho rozdelení podľa toho kto s nimi čo chce robiť. A seriózna chovateľka, keď vie, že nemá dostatok show qual. šteniat, tak záujemcom o výstavy povie, že počkajte si. Keď veríš CHS, choď do toho. Ono je to zase super, že na fotkách môžeš sledovať to svoje šteňa povedzme od 4 tt. A zase, ktoré šteňa sa normálnemu človeku nezapáči, no nie? To sa neboj, že si budeš horšie vytvárať vzťah. Veď aj dieťa si nevyberáš, je naj lebo je tvoje. :lol:

K téme staršie šteňa - pokojne môže zostať najkrajšie šteňa doma aj bez podmienok chovateľa. Veď práve keď vyberajú "amatéri srdcom" (nemyslím to v zlom :no: ), môžu to exteriérovo najkrajšie proste obísť. My sme brali psa keď mal 11 tt. Volala som chovateľovi celá šťastná, že som vypátrala nejaký vrh a povedal, že má ešte psa a suku. Nevedela som sa rozhodnúť do telefónu a keď sme o dva dni prišli, bol už len pes. Videla som 4 psov zo 6 z vrhu a musím objektívne povedať, že náš je exteriérovo najvydarenejší :lol: , výstavne aj najúspešnejší. Keby som prišla a bolo by ich tam ešte 6, možno by som si nevybrala takého skvelého psa ako mám. :smile:
Máme šteniatka - Vianočnú jedenástku. Pozrite ku nám na www.gordonseter.sk
Atrioša
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 108

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod usagi » Sob 15.05.2010 21:48

ja budem tiez riesit kupu psika s pp a kedze mam iste predstavy o nasom spolocnom spoluziti a o aktivitach ktorym sa chcem so psikom venovat,necham vyber vhodneho steniatka na chovatelovi :yes: myslim,ze skuseny chovatel uz urcite rozpozná povahove crty,charakter a mozne uplatnenie psika aj v stenitkovskom obdobi.je mi jasne,ze na 100% sa neda urcit nic,ale aspon priblizne :yes:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Výber šteniatka chovateľom

Poslaťod Bialea » Pon 17.05.2010 13:55

Predstavujem Vám našu Alku mali sme na výber medzi dvoma fenkami ale Alka nám bola neustále v pätách a je naša :aaa:

Obrázok
Bialea
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 118

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo