Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod usagi » Str 20.06.2012 21:32

Offtopic: ja som tiez zo zaciatku mala problemy, potom to preslo uplne a teraz bezne spime nalepení na sebe a vobec nic...no testy mi vysli pozitivne, vonku mi nevadi ziaden pes, no v uzavretych priestoroch je typ srsti ktory neznesiem.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod sagitta » Štv 11.04.2013 11:04

A ako je to potom s DKK ? Ak kúpim šteniatko po nulových rodičoch a v roku zistím dyspláziu, pre ktorú psa nemôžem uchovniť, mám nárok na vrátenie peňazí? Je na to nejaký zákon?
sagitta
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 157
Bydlisko: Holíč

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod hruska » Štv 11.04.2013 11:08

len odkial sa vie, ze dbk/dkk, akekolvek ine problemy s nohami si nezapricinila ty nespravnou stravou, pretazovanim psa?
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod sagitta » Štv 11.04.2013 11:10

Nejde o mňa, ale zaujíma ma to. To je pravda, to naozaj nijako nedokážem. Ale čo ak by sa našlo napr. viac súrodencov s ťažkou dyspláziou? Je to niekde v zákone ošetrené?
sagitta
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 157
Bydlisko: Holíč

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod hruska » Štv 11.04.2013 11:14

mozno skor zavisi od dohody s chovatelom. Co sa tyka dbk ci dkk, tusim sa ani poriadne nevie, nakolko to ovylvnuje dedicnost a ostatne faktory.
Ale ak su rodicia i predkovia cisti, no neviem, kolki chovatelia by peniaze vracali a vlastne osobne by som ich ani nepytala.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Bad » Štv 11.04.2013 11:15

hruska píše: Ak kúpim šteniatko po nulových rodičoch a v roku zistím dyspláziu, pre ktorú psa nemôžem uchovniť, mám nárok na vrátenie peňazí? Je na to nejaký zákon?

Asi určitě ne, negativní rodiče automaticky neznamenají negativní potomstvo, takhle příroda nefunguje. Reklamovat můžeš vady zjevné v době předání. Abys mohla reklamovat DKK, musela bys to mít zakotveno ve smlouvě a to fakt žádný normální chovatel neudělá!
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod katkariinka » Štv 11.04.2013 11:19

Ja mam v zmluve nieco o tom, ze v pripade, ze pes nebude zdravy, mam narok na dalsie stena.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod sagitta » Štv 11.04.2013 11:21

Ďakujem za info. Jednoducho ak psovi s PP nevyjde DKK a bolo by pozitívne aj u súrodencov, prípadne celého vrhu, i tak nárok na vrátenie peňazí nie je. Inak zhodou okolností, ja už svojho psíka v zmluve mám formulku o dedičných chorobách a DKK - už aj pár takých chovateľov je, ale našťastie my to máme v poriadku..
sagitta
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 157
Bydlisko: Holíč

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Bad » Štv 11.04.2013 11:21

Katkariinka, máš to tam obecně nebo specifikováno?

Do smlouvy by se hodilo dát dejme tomu "vady zabraňující v uchovnění" = vrácení části peněz....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod katkariinka » Štv 11.04.2013 11:29

Offtopic: veruze neviem,musim ju vyhrabat. Ale tak ci tak je to najma o dohode v pripade konkretnej situacie, lebo od americanky by som sa asi len tazko domahala plnenia, ak by nechcela :heh:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod halo » Štv 21.12.2017 16:41

Momentalne som v podobnej situacii ktora sa spominav teme. Akurat je to trochu vaznejsie.

Davnejsie mi odisla moja fenka NO. Kedze najlepsi liek na prekonanie takejto straty je dalsi psisko tak som si vzal novu fenku NO. Bola od toho isteho chovatela ako ta predchadzajuca. Mala okolo 3 mesiacov, vzal som ju domov a pomaly sme sa zoznamovali. Usi jej nestali, chodila tak vseliak, captala. Ale vsak je to steniatko, tak to byva. Z čaptania sa stalo krivanie. Z krivania sa stalo skoro nechodenie koli bolestivosti. Zacal som to teda riesit s chovatelom - ten neodporucil ziadne vysetrenia a podla jeho nazoru to bolo v poriadku, same sa to malo upravit vekom - mala by z toho vyrast. Dostali sme akurat dalsi vapnik, na posilenie rastu(jednu tabletu denne). To mala akurat 4 mesiace. Stav sa nezlepsoval, zasli sme teda na nasu veterinu.

Prebehla diagnostika rtg + ct. Potvrdena diagnoza OCD lezia (osteochondroza) v oboch ramenach a bedrove klby na tom tiez niesu najlepsie. Tiez vyrazny ubytok svalstva v ramenach. Lory teda absolvovala operaciu ramien vo veku 5 mesiacov, nastastie vsetko prebehlo OK (teda, uvidi sa az za cas). Vybrali jej odlucenu chrupavku ktora uz mala zaoblene hrany a bola volne v klbe, podla naseho ortopeda to znamena ze defekt tam je priblizne 2 mesiace. Velktost tejto chrupavky bola v pravo 9x9mm a v lavo 17x15mm!!! Tolko jej chybalo z klbu !!!

Co sa tyka chovatela, ten najprv odmietal moznost ze s jeho psom nieco je. Neskor ked sme mu oznamili diagnozu povedal ze to nieje mozne a ze len z nas klinika vycucala peniaze. Potom ako som mu poslal komplet lekarsku dokumentaciu k ramenam napisal ze teda odporuca lekarsky zakrok. Odvtedy nekomunikuje.

Podla vsetkeho sa jedna o dedicnu chorobu. Podla statistik je vznik lezii podporeny bud urazom (tam ale vznikne iba na jednej strane) alebo nespravnou vyzivou (napriklad aj spominane podavanie vapnika). Prave ta nespravna vyziva , si myslim, bude nas pripad. Podavanie vapniku urcite prispelo k vzniku lezii. Potvrdili to aj krvne testy kedy pomer vapnik : horcik : fosfor nebol spravny.

Tak a co teraz. Za lory som dal 350e. Diagnostika stala 490e. Operacia 740e. Caka ju rehabilitacia a dalsie kontroly. A to ju mam necele 3 mesiace. Lory nemoze byt uchovnena, odporucanie ortopeda je viest neaktivny zivot, ziadne sutaze ani narocne tury. Iba ako pes-spolocnik. Nehovorim radsej o tom, ze doteraz nevie co to je iny pes, pretoze chodenie na prechadzky bolo nemozne. Takze socializacia ziadna. atd...

Takze, ak ste toto docitali az dokonca - Ludia, vyserte sa na vsetkych chovatelov, drviva vacsina z nich to robi len pre peniaze , pre nic ine! Berte si psov z utulkov ! Nepodporujte tie slovenske preslachtene plemena u ktorych mate zaruku akurat tak toho, ze ked bude so stenatom nejaky problem, tak vas akurat tak poslu doprdele.

Nerad by som bol keby tento moj prispevok niekto bral ako nejake vyplakavanie alebo stazovanie sa. Mal by sluzit na zamyslenie sa nad stavom aky tu mame na slovensku. O svoje psy sa staram najlepsie ako viem, nikdy by som ziadneho nedal uspat za ziadnych okolnosti. Takze budeme bojovat aj nadalej!

PS : Moja Tarinka kym este zila (†7)
Obrázok
PS2 : Moj Nico (3r) z utulku
Obrázok
PS3 : Moja Lory (6mesacov)
Obrázok
halo
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 62

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Margita » Štv 21.12.2017 16:50

to mi je luto :ua:
moj pes (s PP) ma tiez nepeknu diagnozu,ale no stane sa,dedicneho povodu to skor mat nebude,alebo aspon je tam dost nizka pravdepodobnost a penazi ma to stalo tiez dost,neobvinujem nikoho a s chovatelom stale v kontakte a mame dobry vztah

ale teda chovatel v tvojom pripade sa nezachoval velmi seriozne,mohol aspon vratit peniaze
vies aj o inych psoch z tej chs ktori maju taku dg?alebo surodenci ako su na tom?rodicia?tety,ujovia?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod martin_s » Štv 21.12.2017 17:03

Sice je to len pohlad z jednej strany, ale tiez si myslim ze reakcia chovatela je prinajmensom zvlastna... Pri vybere psa s PP netreba podcenovat vyber CHS a je jedno ci je to na SK alebo v zahranici... A aktualny stav by som si overil aj u CHS u ktorej som vedel ze pred rokmi mali kvalitne vrhy a na plemene im zalezalo... Su to len ludia a vela veci sa moze rokmi zmenit...
A podobny mozny nasledok pridavania vapnika u steniat mi opisal aj vet - ortoped, ked som sa ho pytal ci by nieco odporucal preventivne pridavat na vyvoj klbov...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Margita » Štv 21.12.2017 17:16

ved na podporu vyvoja klbov potom skor chondroitin a glukosamin.ci?
a inak bohvie ci ozaj ten stav nesposobil tomu psovi sam tym vapnikom ale pravdepodobne tam uz nejaky nalez bol ked pes krival...no bohvie,su to teraz uz len dohady
mna by zaujimalo este aj ako su na tom surodenci a tak
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod martin_s » Štv 21.12.2017 17:23

To ano, skor nejake chondroprotektiva ked uz. Ja som sa ho pytal vseobecne ci nieco, nie konkretne na vapnik poprosila ma o to znama co ma chs, chcela pocut nazory viacerych odbornikov, a ked uz som isiel k ortopedom kvoli rtg klbov, tak som sa opytal)...
Pri opisanej reakcii chovatela bude asi tazsie sa dopatrat ako je to so surodencami, teda pokial s nimi halo nie je priamo v kontakte...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo