Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod maja.fetch » Pia 08.01.2010 23:34

Ahojte, poprosím Vás o Váš názor, resp. skúsenosti:

Kúpila som si za dosť vysokú cenu z významnej CHS v ČR málopočetné plemeno- samozrejmne s PP. Chcela som výstavy, uchovnenie a možno aj vlastnú CHS a samozrejme nejaký ten výcvik. Časom sa však ukázalo, že pes bohužiaľ nemá ani len zubný základ zubov P2 a P3 na oboch stranách. Veterinár povedal, že by som ho mala vrátiť, resp chovateľ by mal vrátiť peniaze, alebo poskytnúť šteňa zadarmo. Samozrejme som psíka nevrátila, to si neviem predstaviť, ale som toho názoru, že suma, ktorú som zaplatila za psa s genetickou vadou, prenosnou s otca na syna a dcéry sú latentné prenášačky, je privysoká. Ďalšiu vec, ktorú pes podľa štandardu nespĺňa je povaha. Prešiel všetkymi socializačnými fázami tak ako bolo treba, má denný kontakt so psami, ľuďmi a inými vzruchmi, napriek tomu sa u neho prejavuje výrazná "strachová" agresivita. Nikto mu nikdy neublížil a ani nepržil negatívny zážitok s človekom a napriek tomu sa k neznámym ľuďom prejavuje maximálne nevraživo, deti nie sú výnimka. Občas mám pocit, že do tela môjho austrálskeho ovčiaka sa prevtelil stredoaziat :) k nám je maximálne trpezlivý, pohodový a prítulný. Neznámeho nemá problém poriadne zahnať a prípadne aj "štipnúť" :) neexistuje, že by na neho niekto cudzí chcel siahnuť, rozhodca v kruhu by asi zostal bez prstov :no: Chovateľku som kontaktovala hlavne kôli tým zubom, povahový tik viem usmerňovať. Jej vyjadrenie bolo, že ostatní chovatelia to ani neriešia, že s tým sa dá v pohode chovať...toto ani nekomentujem. alebo že ak tak veľmi na tom trvám, vráti mi 1/4 ceny ktorú som zaplatila, resp šteňa za polovicu ceny- o šteňa však od nej už záujem nemám...

čo vy na to, aké máte skúsenosti?

Ak by som bola seriózna CHS, myslela som si že tá z ktorej beriem psíka ňou je, tak by som nemala problém túto záležitosť veľmi rýchlo riešiť.
"Teprve pes dělá z člověka opravdového člověka..."(Irena Sehnerová)
maja.fetch
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 32

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Tatranská Afrika » Sob 09.01.2010 0:05

Keď si kupovala, vedela si o tom, že otec nemá zuby, respektive že toto nesie?
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod calwen » Sob 09.01.2010 10:22

Osobne si myslim, ze ak nemas nieco ohladom chovnosti a pod. ukotvene v kupnopredajnej zmluve, tazko nieco poriesis, lebo chovatel vtedy nie je povinny nic.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod anet » Sob 09.01.2010 10:25

Záleží od toho čo máš v zmluve. Niektorý chovatelia tam uvádzajú, že nepreberajú zodpovednosť za prípadnú chudozubosť alebo vady skusu. Rodičia museli spĺňať štandard a byť riadne uchovnený.
Ďalšia vec je, že to že si kupuješ psa po neviem akých šampiónoch, neznamená, že aj ten tvoj bude šampión. Kupuješ si genetický materiál s predpokladmi. Ako si toho psa spravíš je už na tebe.
Mylím že ak ti chovateľka ponúkla vrátenie 1/4 z ceny, alebo ďalšie šteňa je od nej celkom fér.
anet
BANNED
 
Príspevky: 170

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod julieta » Sob 09.01.2010 10:45

suhlasim s anet len doplnim ze aj po plnochrupych psoch sa moze narodit chudozuby jedinec a naopak, chudozuby jedinec moze geneticky davat plnochrupe jedince. co sa tyka zubov, chovatel nemoze vediet, ci trvale zuby narastu vsetky alebo nie a nejako to ovplyvnit. Keby mu v stenacom chrupe chybali zuby alebo mal stenaci skus zly tak samozrejme odskodnenie je na mieste.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Leila Tobrok » Sob 09.01.2010 11:11

a obaja rodičia boli plnochrupí? nejako to v texte nenachádzam. a čo ostatní súrodenci?
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Tatiana » Sob 09.01.2010 13:27

Tiez si myslim ze vratenie urcitej sumy je o.k,lebo pri preberani stenata by si mal kazdy nadobudatel v prvom rade skontrolovat pocet zubov ,ja osobne vzdy ratam spolu s nim :smile: s P byva obcas problem,v stenacom nemusia byt ale mozu vyjst trvalky a naopak :nwm: pravidlo hlavne u P1,ale ak je v mliecnom isto vyje aj v trvalom inak iba dufat,dokonca ak boli rodicia plnochrupi moze sa ako pise Juli najst u potomstva chudozubost,je to tym ze mozno pra ci pra-pra tieto zuby nemali,podmienky klubu urcuju kolko zubov moze chybat u konkretneho plemena,a ako bolo povedane od chovatelky ze sa moze chovat tak zrejme prave u tohto plemena sa chudozubost vyskytuje asi pravidelne a klub s tym pocita,urcite je ideal mat plnochrupeho psa no bohuzial dnes je to skor rarita ako pravidlo :ua:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Fraga » Sob 09.01.2010 17:08

Suhlas s Juliet. Ja mam tiež v zmluve, že nenesiem zodpovednosť za zuby trvalé. Na čo som nových majiteľov upozornila a zmluvu čítali predo mnou - v prípade nejasností aby mohli hned reagovať. Obaja rodičia sú plnochrupí, po plnochrupých predkoch, takže je veľmi pravdepodobné, že aj šteniatka budú plnochrupé. Prečo? pretože aj ja som kupila šteniatko, nemalo zuby ok a nikto sa so mnou neparal, nieto ešte aby mi vracal peniaze. Takže ak ti ponúkla 1/4 ceny je to fér. Tak isto som s novými majiteľmi, keď si prišli pre šteniatka, skontrolovala počet rezákov (6) hore dole, a postavenie zubov. Najskôr sa im to zdalo smiešne, ale ja viem, že by sa mi to mohlo vypomstiť. Takže si nakoniec dali povedať a počítali so mnou. Tak isto kontrola pupčekov, vlčích pazurkov (jasne tie nemáme) a tetovacieho čísla, reakcia na zrakové a sluchové podnety. Až potom som šteniatko dala novým majiteľom.
Naposledy upravil Fraga dňa Sob 09.01.2010 17:17, celkovo upravené 1
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Tingri » Sob 09.01.2010 17:16

Aj ja si myslím, že ponúkaná možnosť je fér. Každý chovateľ vie, že sa to v chove môže vyskytnúť, už to tu bolo viackrát spomínané, že aj po plnochrupých rodičoch môže chýbať zub....mliečne mohli byť všetky a trvalé aj tak nevyjdú. Robím to veľmi podobne ako Fraga pri preberaní šteniatka a upozorňujem na všetky veci, ako sú napr. zuby alebo aj DBK, takisto po A-čkových rodičoch nemusí vyjsť len A-čko. Neviem ako v iných kluboch ale u nás je prípustné ak chýba zub spomedzi P-čiek, alebo M-iek....treba si to zistiť v danom klube, čo treba na uchovnenie. Na výstavách sa väčšinou pozerá iba na skus...rozhodcov "zubárov" čo pozerajú psovi čo mal na raňajky je málo.
Tingri
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod gaya » Ned 10.01.2010 23:59

takisto si myslim ze ponuka chovatelky je fer........ja mam podobny problem....ide o civavu a chybaju jej rezaky, v zmluve mam napisane ze pes je urceny na vystavy a chov, chystame sa na RTG a az ked to budem mat na papieri ze tam tie zuby niesu zacnem konat.....som zvedava ako sa chovatelka zachova.....psa by som jej samozrejme nevratila, lebo je to clen rodiny a osobne si neviem predstavit co by s nim robila.....a tiez by som dlho zvazovala dalsie steniatko od nej....inak je psik v poriadku- patelly su ok, fontanela je uplne malicka, sucka je standardna, temperament typicky............som velmi zvedava ako to dopadne
Chovateľská stanica plemien: Cane Corso a Chihuahua- Devil in the House

WWW.DITH.SK
gaya
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1863
Bydlisko: Hriňová...na konci sveta

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Tatiana » Pon 11.01.2010 11:09

No Gaya rezaky su problem,neviem ako u civav no u mojich plemien koniec moznosti zaradenia do chovu :ua:
a pri odbere ti to zatajila alebo ako?lebo rezaky uz kazde stendo ma vonku v mliecnom chrupe :nwm: ine su P alebo M,tie tam nemusia byt vidiet..
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Tingri » Pon 11.01.2010 12:17

Podľa mňa trošku odvaha napísať do zmluvy, že pes je určený na výstavy a chov....malé štendo môže mať len predpoklady na výstavy a chov...nikdy ani chovateľ nevie predpokladať čo sa môže vyskytnúť...napr. aj tie zuby...Alebo toto napísať by bolo vhodné pri odbere jedinca, čo je už starší. Viem, že ak si chovateľ berie štendo a chce mať istotu čaká na prezubenie atď... ja mám doma ešte jedno štendo má 7 mesiacov a už vidím presnejšie čo a ako....ako pri 2-mesačnom prckovi.
Tingri
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Mackie » Pon 11.01.2010 15:38

viem o minimalne jednom chovatelovi csv, ktory si do zmluvy dava "povinnost" psa uchovnit a spravit urcite skusky (podla jeho slov si to vie zaistit vyberom ludi, ktorym psov preda), takze je mozne, ak je v zmluve zakotvena ucast na vystavach a chove a pes toho nebude schopny napr. kvoli tym zubom, tak je to porusenie zmluvy zo strany predavajuceho a obabral sa sam :nwm:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10417
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 11.01.2010 16:47

Témičku sledujem už dlhšie. To by zaujímalo aj mňa (nemám taký problém, len čisto záujem). Tiež si myslím že napísať do zmluvy "určený na chov a výstavy" je jaksi nezmyselné. Ale asi by to chcelo vidiť v kontexte s inými bodmi zmluvy (kto za čo nesie zodpovednosť). Ak by tam bolo že za exteriér a kvality štandardu zodpovedá chovateľ a za ja neviem úrazy a bla bla zabraňujúce vystaviť psa zas majiteľ tak ok.
Hoci ja by som takú zmluvu nepodpísala, nedá sa zaručiť, že psovy sa nikdy nič nestane a len pre výstavy ho nemienim krátiť o pekný život neustálym vodítkovaním ,ako to mnohí robia :ua:

Offtopic: Keď už sa tu bavilo o tých P-éčkach. My máme P1 dokonca na jednej strane zdvojenú :ha:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Pes s vadou/vrátenie peňazí od CHS

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 11.01.2010 17:50

Mackie píše:viem o minimalne jednom chovatelovi csv, ktory si do zmluvy dava "povinnost" psa uchovnit a spravit urcite skusky (podla jeho slov si to vie zaistit vyberom ludi, ktorym psov preda), takze je mozne, ak je v zmluve zakotvena ucast na vystavach a chove a pes toho nebude schopny napr. kvoli tym zubom, tak je to porusenie zmluvy zo strany predavajuceho a obabral sa sam :nwm:


myslím, že je to ošetrené tým, že samozrejme, pes má na to exteriérové a kvalitatívne danosti. a zbonitovať sa dá aj P14 pes. myslíme obe na tú Českú chovku?
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Ďalší

Späť na Chovateľstvo