Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod lavyrle » Štv 10.12.2009 15:00

Ahojte,
po veľkom pátraní, čítaní, hľadaní sme si nakoniec vybrali plemeno, pohlavie a na 99% aj CHS. S pani majiteľkou som v kontakte, videla som fotky psíkov, viem mená rodičov nášho budúceho šteniatka.
Je to plemeno Veľký švajčiarsky salašnícky pes, ktorý podľa mojich info máva problémy s kĺbmi, nedožíva sa vysokého veku, nakoľko zvykne dostať rakovinu :ua: vyskytuje sa u nich aj epilepsia. Znie to hrozne, ale ked som šla plemeno po plemene - každé má nejaké takéto riziká. Preto aj vznikla táto moja otázka - čo teraz? Ako fakt "prekutrať" info o danej chovke, ako zistiť či ten náš psík je zdravý a nemá geneticky nejaké predpoklady mať vážnu chorobu????? Bojím sa toho, lebo už sme pred rokmi takto kúpili psíka s PP, ktorý mal nakoniec vážne ochorenie chrbtice, kvôli ktorému aj po operácii zomrel :ua: :ua: A teda to obdobie bolo strašné....viem, že stať sa môže všeličo, ale chcela by som aspon urobiť všetko preto, aby sme si dobre vybrali...
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod Baarbora » Štv 10.12.2009 15:22

niektore chovky zvyknu mavat prehlad svojich odchovov- ako dlho ktory jedinec zil a na aku chorobu uhynul. pokial to chovka nema, dopatras sa tazko. mozno ma nejake zaznamy klub, ale inak Ti potom zostava iba prehlad rodokmenu a nasledne vyhladavat info o konkretnych psoch v rodokmeni.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod lavyrle » Štv 10.12.2009 15:28

A to kde vyhľadám?
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod Baarbora » Štv 10.12.2009 15:34

google :ha:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod lavyrle » Štv 10.12.2009 16:05

jááááj :pac:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod MisheliQ » Štv 10.12.2009 17:11

no ak by si mala vybratých aj psov, po ktorých by si chcela šteniatko, tak pri tých by si si mohla odsledovať to, aké mali vrhy, aké vyšetrenia majú spravené...
Čo sa týka informácii o chovateľskej stanici, tak najlepšie je ísť sa pozrieť osobne. Samozrejme, ale sa dá pred dopredu oznámenou návštevou veľa veci zamaskovať. Jedine, čo sa nedá, je v tom momente prevychovať psa, takže ak by sa dalo ísť na návštevu, tak si poriadne všímaj psy. Kde žijú, ako žijú, ako sa k nim správajú chovatelia a podobne. Chovateľov sa na všeličo možné, čo ťa zaujíma, pýtaj. Správny chovateľ by mal byť ochotný odpovedať na každú otázku, ak by nevedel odpovedať, tak ti odpovie neskôr, keď si o tom zohná nejaké informácie. (Aspoň tak si predstavujem ja správneho chovateľa). Určite by taká nezáväzná návšteva nemala serioznemu chovateľovi vadiť. No a v neposlednom rade sa dá nejaké to info nájsť aj na internete :))
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod lavyrle » Pia 11.12.2009 14:09

No napríklad tu je budúca matla nášho šteniatka - teda pravdepodobná :ha: čítam rodokmen, ale som z toho jeleň :hi:

http://www.benco.sk/bornie.html
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod lavyrle » Pia 11.12.2009 14:13

Rozumiem napríklad, že u rodičov sučky, od ktorej by sme chceli psíka je DLK 1 a u otca zas DBK 1/1 čo už je nejaký nález, nie? Čo to z toho vyplýva pre nášho psa?
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod lavyrle » Pia 11.12.2009 14:17

A ešte otázka :hi: píšu, že nejaká ich sučka odchovala 37 šteniatok :oo: nie je to nejak veľa??? Alebo je to normálne :nwm: ?
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod Kača » Pia 11.12.2009 14:22

Rozumiem napríklad, že u rodičov sučky, od ktorej by sme chceli psíka je DLK 1 a u otca zas DBK 1/1 čo už je nejaký nález, nie? Čo to z toho vyplýva pre nášho psa?


Tomuto sa nerozumiem, kedze "moje" plemeno s tym nema absolutny problem, ale myslim, ze je dost pravdepodobne riziko, ze tu jednotku bude mat aj steniatko..
Ale NEROZUMIEM sa tomu, to je len moj logicky dohad :smile:

No napríklad tu je budúca matla nášho šteniatka - teda pravdepodobná čítam rodokmen, ale som z toho jeleň

No to ti moze poradit len niekto od VSS psikov, alebo si sama studovat a studovat, potom ti aj mena budu davat zmysel. :jop: A budes vediet, co odkial cakat.
Ale ako teraz pozeram, vidim ze aj buduca maminka tvojho psika ma obidvoch rodicov s "nie cistymi klbmi". Ale naozaj, tejto problematike sa nerozumiem.

Jedine na co pozeram: kedy planujete steniatko? Mamina ma este len 11 mesiacov.. neviem kedy ju chcu nakryvat ale nevyzera to, ze az tak po dvoch rokoch.. Predsa len, ide o velke plemeno, treba sa potom prist pozriet na fenku, ci je uz schopna a "dospela" - nielen rastom, vyzorom, - mat steniatka
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 11.12.2009 14:23

lavyrle píše:No napríklad tu je budúca matla nášho šteniatka - teda pravdepodobná :ha: čítam rodokmen, ale som z toho jeleň :hi:

http://www.benco.sk/bornie.html


čo konkrétne z toho nerozumieš? teba by to malo zaujímať ak sa chceš venovať chovu a hľadáš konkrétne línie. inak je to skôr informatívne

lavyrle píše:Rozumiem napríklad, že u rodičov sučky, od ktorej by sme chceli psíka je DLK 1 a u otca zas DBK 1/1 čo už je nejaký nález, nie? Čo to z toho vyplýva pre nášho psa?


znamená to, že pravdepodobnosť výskytu DBK je vyššia ako u "čistých" rodičov.

lavyrle píše:A ešte otázka :hi: píšu, že nejaká ich sučka odchovala 37 šteniatok :oo: nie je to nejak veľa??? Alebo je to normálne :nwm: ?


chápem to tak, že za celú svoju "chovnú históriu", vo všetkých jej vrhoch dokopy je to spolu toľko šteniatok. takže mala cca 4 a viac vrhov.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod Kača » Pia 11.12.2009 14:24

lavyrle píše:A ešte otázka :hi: píšu, že nejaká ich sučka odchovala 37 šteniatok :oo: nie je to nejak veľa??? Alebo je to normálne :nwm: ?


Druhou sučkou bola Brita z Gemerskej Polomy. Počas svojho života dosiahla titul champion Slovenska, interchampion, champion veteránov. Odchovala 37 šteniatok (24 psov, 13 sučiek). Z nich za spomenutie stoja: Cindy Benco, Frixie Benco, Lin Benco, Juliette Benco, Jimiro Benco, Monthy Benco (champion Poľska), Mistress Benco (championky Ruska).


Dobre si vsimas... ano, na jednej fenke slo 37 steniatok... to odhadujem tak na 4/5 vrhov... no... Takto. Nieje to este extrem, osobne poznam aj viac, ale je to celkom dost. Ide o to ako pocetne to boli vrhy...
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod raky » Pia 11.12.2009 14:26

Zistil by som si informacie aj cez klub ak majú... :smile: Over si či sú registrovaná chovka - ten rodokmeň je krátky - mal by mať 5 generácií - plus si prečítaj návštevnú knihu atď... Ten počet vrhov ma trocha zarazil...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod calwen » Pia 11.12.2009 14:34

lavyrle píše:Rozumiem napríklad, že u rodičov sučky, od ktorej by sme chceli psíka je DLK 1 a u otca zas DBK 1/1 čo už je nejaký nález, nie? Čo to z toho vyplýva pre nášho psa?


To este nalez nie je, no ja by som sa tomu tak ci tak vyhla. Neviem ako je to v chove VSSP, u niektorych plemien je dysplazia bezna, inde nie. No ja by som sa rodokmenu, kde nejake tie ciselka a pismenka ine ako 0 a A su, vyhla.
Tu je rodokmen mojho psa http://www.pedigreedatabase.com/dogs/du ... 15196.html
Tusim jedna prababka mala DBK 0/1. Ale len jedna a nie je to taka katastrofa. Keby tam toho bolo viac, uz sa tomu vrhu asi vyhnem.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Mám vybraté plemeno aj CHS, čo ďalej

Poslaťod Kača » Pia 11.12.2009 14:35

Mimochodom aj z tejto CHS, co si vybrala, vychadzaju chory psy.. citujem prispevok v navstevnej knihe...

:ua:

Dobrý deň pani Žigová, máme od Vás veľkého švajčiara menom Zorba , potomok Laury a Alda. Má niečo cez dva roky. Vaše poznatky o povahe sa do bodky splnili.Vyrástol do krásy, ale prejavila sa u neho choroba- epilepsia. Keďže podľa odborníkov je to dedičná choroba, je nám jasné, že ho nemôžeme ponúknuť na krytie. Ako sú na tom jeho „súrodenci“? Ktoré lieky sú najúčinnejšie pre toto plemeno?
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Ďalší

Späť na Chovateľstvo