Predaj šteniatka človeku s nezáujmom o chov a výstavy

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Predali by ste....?

Poslaťod skacenka » Pia 25.09.2009 8:57

Lenže tak isto môže budúci majiteľ tvrdiť, že sa chovu venovať bude a nakoniec si to rozmyslí, hoci jeho fena/pes bude povahovo a exteriérovo :jop: Nikdy dopredu človek nevie 100% či budúci majiteľ bude/nebude chovať aj keď si pri odbere myslí, že hej/nie....V prvom rade by sa však malo hľadieť na to, do akých pomerov štendo ide, či je to vhodné prostredie, vhodná rodina, aké aktivity sa s pesom budú robiť(teraz nemyslím tie chovateľské)...
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 25.09.2009 9:23

no v kúpno-predajnej zmluve sa takéto veci dajú podchytiť a nie je málo časté, že tam je, že pes/sučka musí byť uchovnená a musí zložiť skúšku z výkonu - hovorím konkrétne o čsv. tiež vec so spolumajiteľstvom. ak majiteľ kupuje šteniatko fakt kvalitné, môžu sa dohodnúť, že ten vrh odchová chovateľ a nie majiteľ na danej sučke. všetko je o dohode majiteľa a chovateľa a samo od konkrétneho prípadu :smile:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Aris » Pia 25.09.2009 16:36

leliuska vidíš to je tiež dobrý nápad, ale má to pár háčikov :heh:

uvidím ešte ako sa situácia vyvinie nakoniec možno predsa nebudem sterilizovať a kedže mám pocit, že Mišo aj tak hodí domov fenu ktorá sa bude páčiť jemu a bude ju chcieť v chove nech si budem vezme počas hárania :jazyk:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Re: Predali by ste....?

Poslaťod starr » Sob 26.09.2009 14:36

Ja, keby som bola chovateľ, by som určite nemala problém predať sučku s tým, že bude v budúcnosti vykastrovaná, práveže by som mala z toho radosť, že budúci majiteľ rozmýšľa zodpovedne. Určite je to oveľa lepšia možnosť, ako keď niekto nechce mať štence a náhodou by sa pritrafilo, že sučku nakryje nejaký "sused" z ulice, toto je skôr veľký problém podľa mňa.

Ja osobne sa veľmi čudujem, prečo toľko veľa ľudí zo psieho sveta pokladá kastráciu za zlú vec, nerozumiem ich negatívnemu názoru na túto problematiku. Jeden z mojich psov je kastrovaný a je taký istý ako aj pred kastráciou, proste k zlému sa vôbec nič nezmenilo a k dobrému to, že nemôže priviesť na svet nechcené potomstvo.

Napríklad v chovateľskom svete mačiek, to chodí tak, že keď chceš nejaké mačiatko iba na miláčika, tak je jeho cena nižšia (často až polovičná), ako keď ho chceš na chov. Pričom to mačiatko môže byť ako vystrihnuté zo štandardu, no keď má ísť na miláčika, tak je za tú nižšiu cenu a jeho budúci "účel" je aj zmluvne podchytený, že je zákaz použiť ho do chovu a v PP má na zadnej strane napísané, že "zviera nie je určené na chovné účely". Veľa chovateľov (hlavne zahraničných) to robí aj tak, že predá takéto mačiatko budúcemu majiteľovi už vykastrované, aby mali 100%-tnú istotu, že do chovu v žiadnom prípade nepôjde.

Plus je v mačacom svete bežné "pravidlo", že pokiaľ nejaká mačka nie je chovná, tak ju dá jej majiteľ automaticky vykastrovať. Pretože plodné zviera, na ktorom sa nemá ďalej chovať, je podľa určitej "etiky" lepšie dať vykastrovať, pretože načo by sa malo trápiť, mať pravidelné ruje, nežrať, strádať a dožadovať sa kopulácie, keď ju mať proste nemôže? Plus sú tam samozrejme aj nežiaduce sexuálne hlasové a značkovacie prejavy, ktoré sú síce u psov oveľa menšie než u mačiek, ale myslím si, že lepšia cesta je určite kastrácia.

Ľudia sa často oháňajú tým, že je to neprirodzené, ale neprirodzenejšie je podľa mňa plodnej bytosti musieť žiť nedobrovoľne v celibáte a byť zmietaný silou hormónov, a mať z toho neraz zdravotné a psychické problémy, ako mať raz a navždy pokoj od toho.

Na druhej strane, jasné, že ak nejaké zviera nemá s rujou žiadne problémy, tak nemusí byť kastrované, u niektorých sa ani poriadne nevie, že sa hárajú, iní zasa môžu demolovať, značkovať a neviem čo, takže je to individuálne a ja osobne by som to vždy robila tak, že by som volila cestu menšieho zla tak, aby bolo spokojné aj zviera, aj ja, aj prípadné okolie, ktorého by sa to mohlo týkať.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Predali by ste....?

Poslaťod drymarchon » Sob 26.09.2009 15:52

starr, nikto tu proti kastrácii nie je, zvieratá na ktorých sa nechce chovať by práveže kastrované byť mali...
ja som písala len toľko, že pokiaľ by bolo zviera prínosom pre chov, tak ho predám niekomu kto má o chov záujem. sú CHS kt. odchovávajú veľa šteniat, tam by to myslím nevadilo, ale napr. niekto kto chová menej a kvalitne chce aby sa jeho šteňa do chovu dostalo. ako som už písala, pokiaľ by sa mi niekedy narodilo netypické šteňa, katrácia podmienkou... :no:
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Predali by ste....?

Poslaťod starr » Sob 26.09.2009 16:08

Jasné, chápem. Ja som vôbec nenarážala na Teba :smile: .

Kedysi (pred pár mesiacmi alebo možno už aj rokom) som si čítala samostatnú tému na tomto fóre venovanú kastrácií, no a tam bolo strašne veľa ľudí proti tomu, dokonca výhradne, takže skôr som myslela na to :no: .

Pohodka :ha: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Predali by ste....?

Poslaťod drymarchon » Sob 26.09.2009 19:45

aha :lol: :lol: no tak tú tému som nečítala, len som napísala že tu to tak nie je :no: :no:
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Predali by ste....?

Poslaťod starr » Sob 26.09.2009 20:52

:jop: :angel:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Zoe » Pia 02.10.2009 12:55

Ja som asi divna ale ja kebyze som chovatel, tak by som sa asi dokonca viac potesila a predala steniatko niekomu pre koho evidentne nie je prvorade ho iba dalej rozmnozit, ze ho pravdepodobne bude mat v prvom rade ako maznacika a nie ze ked vyrastie a nebude vyhovovat standardu a podmienkam na parenie tak potom ho vymeni alebo co ( lebo nevyhovuje prvotnemu zameru rozmnozovanie ) nechapte to zle ale proste psi sa podla mna nemaju rozmnozovat len na to aby sa dalej rozmnozovali, ci su uz s PP alebo bez PP, ale to je len moj osobny nazor :lol:
Zoe
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 02.10.2009 13:15

možno to platí pri iných plemenách ale pôvodne išlo Aris o ČsV, stále je to málopočetné plemeno, kde je potrebná krv. Hlavne z dobrej, menej využívanej línie ti chovateľ povie, viete čo, ja vám šteniatko nepredám, lebo je to dobrá línia a chcem, aby sa zachovala, tak by som chcela, aby sa na týchto šteniatkach chovalo, nie aby sa sterilizovali.
Ide o to, že ide o málopočetné plemeno. Pri iných je to iné. i keď aj tam sú určite línie, ktoré by sa mali zachovať. Potom už aj tak záleží na chovateľovi ako vyberá majiteľov. Ja napr. chcem, aby majitelia splnili podmienky chovnosti so šteňaťom, aj keď napr. chovať nechcú. Ale ak bude dobré spojenie, budem chcieť na vytypovaných jedincoch, aby sa v chove pokračovalo, alebo aspoň jeden vrh v rámci spolumajiteľstva...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Zoe » Ned 04.10.2009 12:21

pri malopocetnom plemene ako CSV to chapem :smile: ale aj tak su ludia ktori chcu cistokrvneho psika a skoro kazdy chovatel s PP chce svojho psika dat niekomu kto tie geny bude posuvat dalej, a potom cloveku zostava len si zobrat psika z utulku alebo "s vadou" od chovatela, a protim odsudzuju ked si clovek vezme psika bez PP ( nie kazdy ich rozmnozuje za peniaze ) len som chcela povedat nie su veci cierna a biele, treba veci riesit individualne a aj preto si ludia beru potom psikov bezPP, lebo sa nechcu venovat chovu a rozmnozovaniu
Zoe
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13

Re: Predali by ste....?

Poslaťod starr » Pon 05.10.2009 12:57

Leiluska píše: Ja napr. chcem, aby majitelia splnili podmienky chovnosti so šteňaťom, aj keď napr. chovať nechcú.


Úplne bez emócií by ma zaujímalo, že prečo to chceš, aby to museli spĺňať, aj keď nechcú chovať? Načo im to bude? A keď niekto odmietne, lebo mu to bude napr. proti srsti sa ísť ukazovať na výstavy, tak šteňa od Teba nedostane? Mne to príde strašne divná podmienka, prepáč. :nwm:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 05.10.2009 13:07

pretože je pre mňa dôležité, aby to šteňa bolo zbonitované a prezreté odborníkmi, či spojenie malo význam alebo nie. môžem odchovať super vrh a čo z toho, keď tí psíci pôjdu niekam na záhradu a už ich nikdy nikto neuvidí? medzi čsv takto skončilo veľké množstvo neskutočne potrebných psov z hľadiska krvi a už sú nenávratne preč. zanikli tak pre nás dôležité línie a teraz sa snažíme to aspoň nejak oživiť.
ak niekto o to záujem nemá, tak šteňa pôjde tomu, kto ten záujem mať bude. áno, mnohí si berú psa ako spoločníka, ale aj tí najväčší flagmoši dokázali ísť so psom, ktorého majú len na turistiku trebárs, na zvod alebo bonitku, výstavu...
táto podmienka, teda aspoň podmienka zvodu/bonitácie, výstav je dosť bežná u chovateľov ČsV a budúci majitelia s tým nemajú nejak extra problém. a na čo im to bude? s tým psom treba robiť viac ako len po lese behať...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Predali by ste....?

Poslaťod starr » Pon 05.10.2009 13:54

Ďakujem za vysvetlenie, už rozumiem.

Akurát tá posledná veta, že "s tým psom treba robiť viac, ako len po lese behať", neviem, ako je myslená, keďže si myslím, že práve také behanie po lese a prechádzky po prírode sú pre ČSV to "pravé orechové". Keby chcel ČSV niekto iba ako spoločníka, tak ten les by aj stačil, nie? :lol: Samozrejme, ak abstrahujeme od ostatnej starostlivosti, výcviku, lásky a pod. :no:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Predali by ste....?

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 05.10.2009 14:19

vie že ani nie? všímam si to na svojom psovi a aj na psoch kamošov, čo majú čsv. pri obyčajnej venčovačke - príroda, hory,... mi ten pes zíva a nudí sa. kdežto v meste, kde je kopa ľudí, dáka akcia, kde sa niečo deje, to je pre neho. áno, miluje dlhé prechádzky a behanie, ale nie stále. keď venčím 3 dni za sebou len v tichu polí a lesov, tak je ten pes evidentne znudený. musí mať stále nový program. tie isté cesty pri venčení ho nudia. chce to viac, ako len to. to som tým myslela. a také spoločné chaty, akcie, tábory, výstavy, to je super spestrenie a to pravé pre neho. ono čsv sa nedá veľmi fyzicky uštvať, na to by bolo potreba denne 30km behu a viac. jeho unavíš psychicky a keďže veľmi cvičenie nemajú v láske, je takéto iné zamestnanie super. môj peso miluje chodiť do mesta, keby si ho videla! vážne je zabitý a má to rád (až na tie zhrozené pohľady a komentáre od spoluobčanov... :ua: )
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo