Spermobanka a inseminácia (umelé oplodnenie)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: inseminácia

Poslaťod teena » Sob 19.09.2009 18:22

No asi to bude smiesne, ale neviem si predstavit ako toho psika potrapia kym mu odoberu semeno....Fakt som to este nikdy nezazila, ako sa to robi? :hi:
teena
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83
Bydlisko: Michalovce

Re: inseminácia

Poslaťod Donna » Pon 21.09.2009 16:06

ja len prinasam novinku ohladne fenecky koli ktorej som zalozila tuto temu... inseminaciu klub povolil takze sa hlada zenich. v spermobankach sme nic nenasli takze musime popozerat po strankach chovnych stanic a oslovit priamo majitelov ci by boli schopny a ochotny nieco taketo podniknut.
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: inseminácia

Poslaťod ZdenulkaM » Str 26.05.2010 21:05

ako sa vlastne zoberie psovi semeno :hi:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: inseminácia

Poslaťod mairi » Str 26.05.2010 21:39

co myslis? :lol: rucne strucne :jazyk: :heh:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: inseminácia

Poslaťod ZdenulkaM » Štv 27.05.2010 4:46

ale to musi byt zaujimave a hlavne nechutne nie :nwm: :oo:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Inseminácia

Poslaťod Vikiki22 » Str 09.06.2010 13:07

V novom čísle Svět psů je celkom zaujímavý článok o inseminácii a umelom oplodnení psov. Skúsim to stručne zhrnúť, čo som sa dočítala...

Umelé oplodnenie je oplodnenie samice pomocou vhodných nástrojov. Tzn., že už nie je potrebný priamy kontakt medzi oboma chovnými zvieratami.
Metódy umelého prenosu semena:
1. Prenos čerstvo získaného ejakulátu - po získaní ejakulátu sa ihneď prenášaný do pohlavných orgánov sučky.
2. Prenos tekutého konzervovaného semena - ejakulát je zmiešaný špeciálnymi riediacimi roztokmi, ktoré predlžujú schopnosť spermií prežiť. Z toho vznikne viac porcií semena, ktoré je potrebné spotrebovať do 2-3 dní. Semeno musí byť v chlade.
3. Prenos hlboko zmrazeného konzervovaného semena - ejakulát zriedený so špeciálnymi roztokmi a podchladený na -196°C v tekutom dusíku. Je možný uchovať semeno aj niekoľko tisíc rokov.
Pri umelom oplodnení rozlišujeme 2 metódy:
1. Prenos do pošvy (intravaginálne oplodnenie)
2. Prenos do maternice (intrauterinné, vnútromaternicové oplodnenie) - účinnejšie
Výhody umelého oplodnenia:
Nie je potrebný priamy kontakt psa a sučky.
Semeno jedného psa môže využiť viac sučiek ako pri prirodzenom krytí.
Ku krytiu môžu byť využívané aj zvieratá, u ktorých nie je krycí akt možný.
Prehliadkou psa a semena možno rýchlejšie odhaliť poruchy rozmnožovania u chovných zvierat.
Spermatické banky umožňujú zachovanie genetického materiálu pre budúcnosť.
Riziká umelého oplodnenia:
Zužovanie genetickej základne.
Riziko rýchleho šírenia dedičných chorôb.
Riziko prenosu chorôb semenom.
Využívanie zvierat, ktoré neboli uznané do chovu.
Väzba na osoby/organizácie, ktoré umelé oplodnenie konajú.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: inseminácia

Poslaťod Vikiki22 » Str 09.06.2010 13:12

ZdenulkaM píše:ale to musi byt zaujimave a hlavne nechutne nie :nwm: :oo:

Zaujímavé to je, ale nechutné nie. Videla som aj, ako odoberajú semeno žrebcovi, vyzeralo to celkom nebezpečne. :heh: Ale u psa je to celkom v pohode. Treba ho len naviesť ,,na správnu vlnu´´. :lol:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: inseminácia

Poslaťod ruutu » Ned 09.01.2011 16:30

ahojte,mam otazocku,moj samec uz 3krat za 6 dni pustil cosi ako moc,ale bez pachu a farby na to iste miesto,kde liezava vedla mna v posteli....mam obdobie zenskych pravidelnosti a moj pitbul strasne rad sa vzdy lize,olizuje,seba,zadocek,a tak....myslite ze sa moze jednat o semeno? ci moc?
ruutu
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 586
Bydlisko: Petrzalka

Re: inseminácia

Poslaťod Vikiki22 » Uto 11.01.2011 21:20

ruutu, ak je to bezfarebné a bez pachu, semeno to nie je. Môže ale ísť o tekutinu, ktorá sa vylučuje ešte pred ejakuláciou pri rozmnožovaní. A myslím, že moč by si si tiež všimla, pretože to má pach tiež.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Spermobanka

Poslaťod Liola » Štv 13.01.2011 9:29

:ahoj: ,
vyuzil/vyuziva niekto tuto sluzbu? Ak ano, ako ste boli spokojni?
Vopred dakujem za info.
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Spermobanka

Poslaťod LiENKA » Štv 13.01.2011 11:19

moja znama to vyuziva v cechach, myslim, ze "oba svoje psy ma zmrazene" :)
ako ono je to fajn, uz len ked si vyberiete psa napriklad z ameriky, tak vacsina ludi tam nejde, ale da si poslat spermie..
u nas v klube je tusim umele oplodenie pripustne, ak uz suka mala aspon raz prirodzene steniatka..
dokonca poznam psa, co nekryje, ale len spermie posielaju, este nikdy nenakryl ziadnu suku..
LiENKA
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2771
Bydlisko: Trondheim

Re: Spermobanka

Poslaťod Lindchen » Štv 13.01.2011 11:31

LiENKA píše:dokonca poznam psa, co nekryje, ale len spermie posielaju, este nikdy nenakryl ziadnu suku..

Offtopic: Možno sa boja nejakého ochorenia, čomu by som sa ani nedivila pri niektorých chovateľoch :ua: .

Ale inak sa mi to zdá ako fajn vec :yes: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Spermobanka

Poslaťod LiENKA » Štv 13.01.2011 11:34

Noo ja som pocula, ze on proste nevie ako na fenu vyskocit :lol:
ale tak zase je mlady.. nema este ani dva roky a uz od 15tich mesiacov "kryl"..
kamosova bordera omylom nakryla krizenku, ked mal 6mesiacov a taky plodny :) a zas poznam aj 18mesacnych psov, co proste nenakryli..

a sranda, ze pes zomrie a zrazu po 5tich rokoch je tu jeho potomok :lol:
LiENKA
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2771
Bydlisko: Trondheim

Re: Spermobanka

Poslaťod Basha » Štv 13.01.2011 11:40

Ja som moc neni zastanca UI....ale ked uz, tak by mali byt podla mna dodrzane urcite podmienky - napr. to, ze sa jedna o skutocne vynimocne zvierata co sa chovu a vlastnosti tyka a takisto, aby mala fenka/pes uz predtym aspon raz vrh "prirodzene". Inak to skonci stylom, ze zvierata nebudu schopne mat o par rokov ani prirodzene potomkov...a vsetko bude "umele". A aby som nezabudla - velke mnozstvo mrazenych davok = ako zbytocne vela potomkov po jednom plemennikovi, tiez nie je podla mna to prave orechove.
Takisto by som neporovnavala zaujmovy chov domacich zvierat s hospodarskymi zvieratami - to mi pridu ako dve odlisne veci.
Naposledy upravil Basha dňa Štv 13.01.2011 11:43, celkovo upravené 1
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Spermobanka

Poslaťod LiENKA » Štv 13.01.2011 11:49

Basha v tomto suhlasim aj ja.. ze naozaj je potom po jednom psovi strasne vela potomkov..
ale zase na druhej strane, taky "chovatel" co to mnozi hlava nehlava si vacsinou nevyberie psa, ktoreho spermie si necha poslat :) proste vybere hocico, co nie je drahe a je kusok od neho.. alebo si dookola bude nakryvat svojim psom..
LiENKA
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2771
Bydlisko: Trondheim

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo