Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod rybicka » Str 29.04.2009 14:02

Ahojte, mam taku malu otazku, nikde som to nenasla vsetko pokope, tak sa chcem spytat, ci by mi niekto mohol skompletizovat, co vsetko potrebujem pred porodom nachystat-okrem porodneho boxu samozrejme?
Viem, ze porodny box, uteraky a handry, vahu, zapisnicu, do ktorej zapisem kazde narodene stena, odsavacku mlieka, flase a pripadne susene mlieko pre stenata. Zabudla som na nieco???
A este taka mala otazka, kde sa da zohnat take nieco, ze susene mlieko pre stenata, odsavacka mlieka pre fenu, flase a cumle kupim v babyshope, ale ten zvysok???
Obrázok
rybicka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 659
Bydlisko: Skalica

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod MisheliQ » Str 29.04.2009 15:05

A asi by bolo dobre mať prichystané aj niečo, čím si jednotlive šteniatka od seba odlíšiš tak, aby si neskôr vedela, ktoré je ktoré, nie? A sušené mlieko kúpiš u veterinára alebo aj cez internetový obchod /aspoň čo ja viem, ale nemám s chovom skúsenosti/
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod lucik » Str 29.04.2009 16:32

perfisna vec pod steniatka su tie plienky, ktore sa davaju pod ludi s unikom mocu - sice sa ich spotrebuje vela, ale super sa to vymiena ked si naspinia a tiez pri samotnom porode..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Tasha » Str 29.04.2009 16:43

No tie obojčeky na rozoznanie šteniatok vo vrhu je super vec. myslím, že sú v 12 farbách. čo sa týka mlieka, tak mne napríklad od sušeného pre šteniatka neskutošne hnačkovali. Keď som dala sunar, tak to bolo v pohode. Alebo kozie. Tak mi bolo povedané, že aj to je super. Nezabudni na nožničky, keby fenka nechcela prehryznúť pupočnú šnúru. Ale mne osobne sa to jednoduchšie pretrhlo za pomoci nechtu ako s nožničkami.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod rybicka » Str 29.04.2009 19:01

darley, no obojceky si kupim, na tie myslim, co sa tyka pupocnej snury, tak sa bojim, ze to pretrhnem zle, alebo tam zanesiem infekciu-treba aj nejakej desinfekcie asi, co je najlepsie, alebo co sa bezne pouziva na desinfekciu po pupocnej snure???
Obrázok
rybicka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 659
Bydlisko: Skalica

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Khyi-Mi » Str 29.04.2009 23:58

Priprav si aj vedro alebo vrece na odpad - bude ho v podstate dosť, peán na priškrtenie pupočníka, veľa kávy :) a nejakú dobrú knižku alebo časopis. Ak pôjde všetko ok, skús čo najmenej zasahovať do pôrodu a hlavne sa nenechaj znervózniť, prejde to aj na sučku. Pekne v pohode, pôrod je prirodzená vec a deje sa v prírode každú sekundu, netreba u sučky vyvolávať pocit, že je to niečo mimoriadne.
My sme handry ani uteráky nepoužívali, použivali sme kuchynské papierové utierky - je to čisté a hneď sme ich mohli vyhadzovať.
Ak si ruky pred pôrodom a počas pôrodu budeš umývať, infekcie sa báť nemusíš, však ani sučka nemá sterilnú papuľku :). Ja som skúšala aj chirurgické rukavice, ale štendá sa šmýkali, rukavice boli nanič. Možno je to sila zvyku.
Odporúčam sučke dať po prvom šteniatku napiť vody, naša Bhoomi odmietala deň pred pôrodom jesť aj piť, ale po prvom šteniatku bola veľmi smädná.
Bhoomi rodila nadránom, mali sme zasvietené iba malé svetlo a hodila sa baterka na skontrolovanie papuľky šteniatok, či nemajú rázštep podnebia.
Nám sa hodila aj vyhrievacia podložka na prvé tri-štyri dni - keď sme Bhoomi brali von na venčenie, dali sme pod štendá teplú podložku a nebáli sme sa, že prechladnú.
Nič viac mi nenapadá, akurát že držím palce, aby bolo všetko tak, ako treba :jop:
Bhoomi *26. 4. 2006
Bod-ja *1. 4. 2010
http://www.khyimi.eu
Khyi-Mi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 65
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 30.04.2009 10:32

mne sa namiesto obojkov a šnúrok viac pozdáva metóda farebného spreja. spraviť bodku na určitom mieste...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Fraga » Štv 30.04.2009 10:43

Leily ak máš typ čo je to za sprej tak sem sním, ja som sa pýtala zatial mi nikto neodpovedal, a farbu na šteníky striekat určite nemienim (myslim farbu na drevo, alebo plech). Takže ak máš info čo je to za sprej a kde sa to dá kúpit tak napíš.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 30.04.2009 10:49

ono to bolo niečo ako ten dezinfekčný, čo farbí. neviem presne ako sa volá... neviem ho ani ja zohnať, som ho chcela. všade majú len bezfarebný. toto bol taký modrý a zelený... ale za ten svet neviem, ako sa volá... :ua: inak napr.tie farebné speje čo sú na vlasy by nemali uškodiť si myslím. vieš, také jednorázovky.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod sibra » Štv 30.04.2009 11:40

obojceky na rozlisenie steniatok- z toho som mala vzdy obavu, ci druhemu steniatku do obojka nezachyti labka alebo sa moze zachytit o nieco ine, pripadne do chlpov matky...neviem, vsetci to pouzivaju, len ja sa neviem rozhybat.
Moja zatial najosvedcenejsia metoda- na rozne casti tela som im urobila znacku lakom na nechty, dolezite je len obcas ju obnovit. :no:
sibra
Junior
 
Príspevky: 334
Bydlisko: BA/MA

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Fraga » Štv 30.04.2009 11:47

No ja sa tych obojkov a bavlniek tiež obávam predsa len je iné ked zatiahne velky pes a obojok povolí ako jazvečíček a na tak malého psa myslím ani nie sú, takže bavlnky. Ale tiež som videla označené sprejom, len som nevedela čo je to zač. Hm farebné na vlasy fuha no budem musieť porozmýšlať. Lak sa mi tiež moc nepozdáva :ua: Alebo farebnú špirálu? :ach:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 30.04.2009 11:52

v podstate tie spreje na vlasy sú neni vodeodolné a ako neškodia vlasom ľudí, neškodia ani na chĺpkoch šteniatok... lak na nechty sa mi zdá trošku moc. špirála farebná je skoro to isté. alebo ešte farbičky čo sú na tvár pre deti... ale neviem ako by to držalo na srsti :nwm:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Tasha » Štv 30.04.2009 13:15

Tie obojčeky majú také to bezpečné zapínanie, čiže kebysa niekde zachytilo, tak sa to otvorí. otvára sa to dosť ľahko. Ja som pupočné šnúry nepodväzovala. Ani feny to nerobia. Len som ju pretrhla a vydezinfikovala sprayom Chinoseptan. Do vody pre fenu som zvykla primiešavať ....neviem presný názov. Glukopur? ono je to vlastne nejaký cukor. Malo by jej to dodať energiu. Spray na vlasy mám ružový, ale na druhý deň to už nie je vidieť. fena ako čistí šteniatka, tak to zlíže...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Kyra9 » Štv 30.04.2009 13:36

Ahojte,

mne dost pomohli info z tejto stranky: http://www.lady-ridgeback.sk/index_sk.htm
Vpravo dole je RR a chov a tam Krytie, tehotenstvo a porod.

Co sa tykalo samotneho porodu, tiez sme mali nachystane tie plienky pre dospelych (ktore sme pouzivali aj neskor a stenata sa na ne naucili chodit robit potrebu) Nachystane sme mali aj noznicky (ktore som predtym chvilu vyvarila vo vriacej vode) ale aj tak som ich pouzila len raz, fenka odkusla pupocnu snuru sama.
Dost som vyuzila aj odsavacku na hlieny a klasicke plienky na utieranie steniat spolu s papierovymi servitkami.
Obojkov som sa najprv bala, dostali ich az ked mali 2 a 1/2 tyzdna. Daju sa lahko rozpojit, cize aj ked sa moc hrali, tak ked bolo najhorsie, obojok povolil sam.
Treba si este zapisovat aj pocet placent, ktore vyjdu, priznam sa, my sme v tom chaose nejak stratili prehlad a potom sme len dufali, ze v nej nic nezostalo. A ak je porod dlhy, je dobre mat Oxitocin.

Susene mlieko som kupovala cez docsimon a potom som zistila, ze bolo po zaruke, cize "super", nastastie sme ho nepotrebovali.

Toto je len moja skusenost, rodili sme 1x.
Kyra9
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 166
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo všetko nachystať pred pôrodom

Poslaťod Tasha » Štv 30.04.2009 15:06

Ja by som to trošku poopravila. Ani nie ak je pôrod dlhý, ale keď sú prestávky medzi jednotlivými šteniatkami veľmi dlhé. Ale ja by som sa tomu snažila vyhnúť. Nemám s tým dobré skúsenosti. Ani kamarátka...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Ďalší

Späť na Chovateľstvo