Tetovanie vs. čip

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Silvuch » Str 03.10.2012 10:17

JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Nisus » Str 03.10.2012 18:34

Zajtra je v Petsore na Záporožskej 6 deň otvorených dverí, kde sa nude nachádzať pojazdná ambulancia a bude čipovať psíkov, mačičky a fretky za akciovú cenu namiesto 25 eur za 18,90 :smile:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod malamila » Pon 08.10.2012 16:51

Dobry den, zaujimala by ma jedna vec ohladom cipovania, ktore je od minuleho roku povinne..cipovane ma byt zviera /pes/ aj pred predajom ci zemnou majitela..zo zakona by to malo platit pre vsetkych, nielen pre oficialne chovatelske stanice /nehovorim o tiezmnoziteloch, ktori maju zvierata na biznis a este ich aj tyraju/. vie mi niekto povedat, co moze byt okrem snahy prveho majitela steniatok usetrit /ekonomicky dovod/ dovodom? teda ak majitel povie potencialnemu kupujucemu, ze je to na nom a pripadne mu odporuca skor tetovanie? bud neovlada zakon alebo chce usetrit, co by si vsak mohol zohladnit v cene. dnes sa da cipovat aj za 10 eur. primarne sa pytam na toto, ak by mal niekto nutkanie pisat o tom, preco nekupovat steniatka bez pp. dakujem vopred za odpovede.
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Sunny » Uto 09.10.2012 11:45

Tetujú sa len zvieratá s PP, takže pri bezPP je tetovanie bezpredmetné.
Prečo nečipovať - niektorí majú pocit, že je to pre zviera zlé, že je to nejaký cudzí predmet v psom tele a podobné dôvody, ale ak ide o predaj bezPP psov, na 90% to bude skôr nezáujem a snaha ušetriť. Ja som čipovať dala všetky šteniatka a to boli náhodné neplánované, v cene som to ani poriadne nezohľadnila, išlo mi o to, aby som mala dôkaz, že sú to "moje" šteniatka a aby sa dal vypátrať chovateľ, keby niečo...
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Margita » Uto 09.10.2012 11:59

ja mam stareho tetovaneho a mlady je cipovany aj tetovany,niektory tvrdia ze cip sa da lahko vyrezat,ale tetovanie zase casom vybledne,moji ho maju na slabinach a starsiemu uz ani poriadne nie je vidiet iba taka modra machula,a po dalsie ak s ati zabehne pes a ma tetovanie hned aj v lese ked ho najdes vies ze mozes zistit odkial je aj bez citacky,co pri cipe sa neda...ale zase pretacat psa na chrbat a riesit mu tetovanie na slabinach nie je bohvieco ak ide o cudzieho psa, to uz skor v ucu ak ho ma
ale tak toto su take veci.ktore by nemali byt prekazkou preco jedno nie alebo druhe,ak by som kupovala psa a chovatel mi povie ze on ho nezatetuje a zacipovat si ho mam dat sama,to kde sme?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod malamila » Uto 09.10.2012 16:52

Dakujem obom za odpovede..Pani/slecna Margita, myslim, ze chovatel /teda ten, co sa seriozne venuje chovu/ by steniatka dal zacipovat pripadne zatetovat. Neviem, ako je to s tetovanim steniatok narodenych po ucinnosti zakona. Zda sa mi, ze po novembri 2011 uz musia byt vsetky psy zacipovane, ale mozno sa mylim.. Skor mi ide o tych, co predavaju steniatka bez pp..mne to stale vychadza tak, ze zakon hovori, zr cipovat ma kazdy prvy majitel, ci uz seriozny chovatel alebo aj ten, co predava steniatka bez pp. mne napadlo jedine to, ze by z nejakeho nechcel, aby sa vedelo, ze mal bez pp steniatka. vymyslim si teoreticky priklad. ma fenku s pp a k chovnosti mu chyba splnit nejaku poziadavku. zatial to nie je z nejakeho dovodu mozne. fenka uz ma viac rokov a je zastanca zdravotneho vrhu. na to sa nazory lisia, podla toho, co som citala..bud to moze byt aj takyto dovod. aleboa je to kombinacia neznalosti zakona, ze pes musi byt cipovany. takze novy majitel sa nemoze rozhodnut, ci cipovat alebo tetovat, plus snaha usetrit, co by si ale mohol dat do nakladov. ved kupujuci si, hadam, spocita, ze je jedno, ci to zaplati a uz dostane stena zacipovane alebo si ho da sam. je to rovnake, mozno okrem vybavenia..preto ma zaujimalo, ci za tym, moze byt aj iny dovod, kedze tento sa mi zda akysi neobstojny.
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Efa » Pia 12.10.2012 10:42

malamila - ako napísala sunny „Tetujú sa len zvieratá s PP, takže pri bezPP je tetovanie bezpredmetné“ – u zvierat s PP tetovacie číslo slúžilo na zaevidovanie šteňaťa do plemennej knihy a bolo niečím ako rodné číslo u ľudí, no bezPP zvierat sa tetovanie NIKDY netýkalo.

Dnes v zmysle platného zákona je povinné čipovanie a toto už nedelí psy na jedince s PP alebo bez PP, ale má sa týkať plošne všetkých psov a malo by slúžiť na ľahšiu identifikáciu zvierat a dohľadanie ich identity. Nápad je to dobrý, ale postihol maximálne tak registrované chovy s PP, kde sa tetovacie číslo pri zápise šteniat do plemennej knihy nahradilo číslom čipu. Ale u bPP len v malej miere zopár zodpovedných ako aj sunny :jop: dá začipovať štence pred odovzdaním ich novým majiteľom, ale bohužiaľ ako si napísala „neznalosť zákona“ stále hraje do karát neregistrovaným množiteľom ...
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Icebreg » Uto 27.11.2012 2:03

Inac nasiel som tu jeden rozhovor:

http://polovnictvo.pluska.sk/polovnictv ... ekara.html

A tam ma zaujalo toto:

Nevýhodu čipov vidia majitelia poľovných plemien i v tom, že sa dajú ľahko odstrániť z tela živého či mŕtveho psa a pre­miest­niť do iného psa so zámerom sfalšovať jeho pôvod. Majú pravdu?
„Toto nie je možné, pretože v protimigračnej hlavičke ostáva tkanivo, ktoré sa bez poškodenia mikročipu nedá odstrániť. Pri opakovanej aplikácii by ho telo iného psa odmietlo, rana by sa zapálila a čip by vyhnisal von. Naopak, tetovanie psa sa dá kedykoľvek a v akomkoľvek veku pretetovať, a tak sfalšovať.“

Vie o tom niekto viac? Na google som nenasiel nic, nula vysledkov :) Asi tam maju preklep a ma to byt protiimigračná ale aj tak nic..

Je to clanok z 19.01.2012 , cize nieco aktualne ?

EDIT:
http://www.rfidnews.com/iso_11784short.html
tu napriklad, kritizuju ten ISO 11784 standart, ze da sa klonovat cip, preprogramovat a ze do zvierat je nevhodny..
hmm.. by ma zaujimalo co je na tom pravdy teda..
Conclusion
There are a number of legitimate, very worthwhile potential uses for ISO 11784/85 transponders, however national animal registration databases relying on postive and unique identification is not one of them. For a comprehensive discussion please see: http://www.rfidnews.com/iso_11784.html
Icebreg
Snoopy
 
Príspevky: 183

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod lucik » Uto 27.11.2012 8:38

protiimigračná??? nesranduj.. protimigračná hlavička je akoby taká strieška alebo dáždniček alebo ako to nazvať - zabraňuje migrovaniu/pohybu čipu z miesta - čip obrastie tkanivom a týmpádom sa ďalej nehýbe..

k ostatnému sa nevyjadrujem, tvoje pochybnosti a argumenty považujem za úplne neopodstatnené.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod bubka » Uto 27.11.2012 9:18

Uz to vidim, ako tu niekto na Slovensku urobi labak na klonovanie mikrocipov, aby mohol... co vlastne? naco by mu to bolo? :pac: urcite tu vsetci ti, co su proti cipovaniu maju take vzacne zvierata, ktore by vsetci chceli ukradnut a vlastnit ich cip, lebo potom fakt nechapem, preco dookola riesite, ze im ho niekto moze vyrezat a sfalsovat :no:
Obrázok
bubka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1704
Bydlisko: Košice

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Icebreg » Uto 27.11.2012 22:05

no ved v tom clanku pisu naco je klonovanie zneuzitelne.
napr dnes EU uvali embargo na dovoz lacnych psov z ruska/ukrajiny/rumunska lebo medved.
a niekto si naklonuje cip a ma hned vyhrate..
alebo naklonujem cip nejakeho vitaza sampiona cohokolvek a predam ho za par tisic a podvod je na svete..

ale o to mi velmi neslo, skor o to, ze na akom principe funguje ta protiimigracna sranda, napr. ak tak ze obrastie tkanivo, aka je pravdepodobnost ze to pes citi pri pohybe atd :)

ale pochybujem ze je to dobre davat nieco do psa, s dazdnikom, len "pre pripad" :) pride mi to ako priprava na pad asteroidu, "co ak" :D

len nechapem, ze ako je mozne, ze nejaka protiimigracna vec zabrani prenosu cipu do ineho psa, na akom principe, ved ked to vyoperujem bez poskodenia cipu a nasledne voperujem opatrne, preco by to dalsi pes nezobral? Ak by to teda niekto poriadne vycistil, ved cip nie je organicky, ze by "zomrel" nejakym sposobom...
Offtopic: inac sranda je, ze stale ziadny kompetentny nebol ochotny si dat do krku cip, v pomerovej velkosti samozrejme :) cize cca 24mm a 4mm (zalezi ako je vypaseny dany politik).. aby mi nasledne povedal, ako "nepatrne vacsia ihla je bezbolestne aplikovana pod kozu v oblasti krku" ;)

Offtopic: PS: na klonovanie cipu netreba labak, staci nejaka citacka (upravena?) a samotny cip.. ale nie som az tak IT-schopny aby som na toto stavil, no nic nie je prelomitelne, otazne je, ci to niekto urobi, ale ak bude celosvetovo jedine ISO, tak je to lakavejsie (vid co vsetko ludia prelomili, co kazdy povazoval za nezmyselne prelamovat). Lenze o to mi ani tak neslo, ale aj to je relevantna slaba stranka cipu :) teda tak ako na tej stanke uviedli (nemam dovod im nedoverovat, kedze sa vyjadrili k veci jasne a trefne a to nie su 18 rocni studenti co sa nudia, ale seriozna diskusia o ISO (a nie len tomto jednom ale o vsetkych prakticky..)

Offtopic: Este zaujimavejsi je fakt, ze v samotnej EU smernici pisu, ze ak pouzijem iny ako ISO 11784 cip, tak musim so sebou nosit aj citacku, no vtip je v tom - ze ak budem mat unikatny cip a unikatnu citacku, ako budu vediet, ze cip je naozaj v tele psa a nie je to falosna citacka co pipne cisl ocipu ked stalcim nejaky gomgik? :D

Offtopic: Ved ak tak strasne niekto nieco chce, nehovorim ze to nie je dobra vecicka ak sa psik strati, tak nech si to kludne da, dobrovolne, no ale nech to na nikoho nenutia :) Ale ved do 09.2013 este casu dost :D nieco sa vyysli a bude, resp skor nebude :) Kazdy bude spokojny :) A ja budem verit na klasicke plagaty na stlpoch, ked uz sa mi pes strati, nie som taky nevdacny, ze ak sa mi strati, tak budem doma sediet s nohami na stole a cakat kedy mi ho prinesu :) Potom nebude dovod na vypisanie odmeny napriklad :D dalsia nevyhoda cipu :P (pre nalezcu). konieckoncov v stavke je moj vlastny pes - vyssia stavka neexistuje, cize si ho musim aj nalezite strazit a nie spoliehat sa na 9falosnu bezpecnost) - mikrocip :)

Skor je to podla mna o zefektivnenie dani = KAZDY pes bude evidovany a KAZDY pes bude musiet platit tam kde je evidovany, resp KAZDEMU pride vyzva na uhradenie dane, napr aj tym, co psa cipovaneho nemali a bol len tak "na dvore" (preco by asi davali cipovanie zadarmo? na dedinach atd..)

A v tom im nebranim, cize ak im staci vypis z banky ze je dan uhradena, namiesto cipu, tak obe strany vyhraju.. A ziskaju "to svoje"..
Icebreg
Snoopy
 
Príspevky: 183

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod miusiatko » Uto 27.11.2012 22:21

Offtopic: teraz sa po 3 rokoch vratil domov pes vdaka cipu. Z Prahy skoncil az v KE utulku.
To by si sa teda tych plagatikov navylepoval, kym (ak vobec) by si ho nasiel.
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod juba » Str 28.11.2012 0:52

jen drobné ujasnění pojmů
imigrace >> přistěhovalectví, přistěhování; dovoz kapitálu
migrace >> přemisťování, stěhování, přecházení, změna místa pobytu

já mám načipovaných 5 psů a žádný si ještě nestěžoval, že by mu vadil při pohybu

dejme tomu, že si seženeš duplikát čipu nějakého šampióna a dáš ho jinému psovi který bude k nerozeznání podobný a s velkou pravděpodobností ho seženeš zadarmo, pak ještě budeš muset zfalšovat rodokmen, pet passport, kódy k čipu, šampionáty a hlavně najít nějakého hlupáka který si toho "šampióna" na dvorek koupí protože na nic jiného mu nebude pak na tom jistě vyděláš pár tisíc - no je to hezká pohádka :lol:
juba
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod lucik » Str 28.11.2012 8:15

Offtopic: :oo: :nwm: ja fakt nemám slov na tie tvoje konšpiračné teórie "čo keby"
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Margita » Str 28.11.2012 10:16

Offtopic: icebreg a konzervy uz mas?21.12 je koniec sveta :joint:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo