Tetovanie vs. čip

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Tetovanie vs. čip

Poslaťod gabrievamfim » Str 08.04.2009 13:17

Nikde som niečo také nenašla, tak ak som duplicita, tak sorry a presuňte mi to. Ď. Čo si myslíte o nutnosti tetovať šteniatka, keď vo väčšine krajín už postačuje čipovanie? Doteraz som mala pracovných psíkov, tak ma to až tak veľmi neštvalo, ale teraz mám čínske bábätká a už ma z toho chytá hystéria - aby som vetovi neublížila alebo tak.. :ach: :plac:
"...to víte, s blbejma se nebavte, někdo si vás splete..." J. Werich
gabrievamfim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: niekde medzi Levicami a Novými Zámkami

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod calwen » Str 08.04.2009 13:21

Podla mna to velky vyznam nema...teda tetovanie. Je to pre male stres, po case aj tak tetovanie mnohym psom znecitatelnie :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Lena » Str 08.04.2009 13:28

myslím že sa to tu už niekde rozoberalo ale ja som tiež skôr za čip....nemyslím že by to bola až taká velikánska bolesť....aj človeku - bábätkám dievčatkám musia prepichovať ušká na náušnice a nik sa ich nepýta takže ak to niekto považuje za týranie tak myslím že to je neadekvátne....aj nám úplne mizne tetovanie...má ho na slabine a je veeeľmi ťažko čitateľné takže keď budú nejaké peniaze navyše tak ideme čipovať....
Lena
Big Dog
 
Príspevky: 1754

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod calwen » Str 08.04.2009 13:30

My mame zatial tetovanie dobre, ma ho v uchu. Ale chystam sa aj zacipovat ked budu €. No aj tak bude coskoro cip na vycestovanie potrebny, tak na co trapit stence aj tetovanim :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Lena » Str 08.04.2009 13:32

no a to je ďalšia vec...keby niekam chceme ísť tak aby mal aj čip...plus mu vyhotovíme aj pas rovno s čipom :smile: a keby sa nedajbože niečo stalo tak aspoň budú vedieť komu patrí....
Lena
Big Dog
 
Príspevky: 1754

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Efa » Str 08.04.2009 14:13

no je to celé také na zváženie a všetko má svoje pre aj proti. V oboch prípadoch by som povedala že ide o chvíľkový stres bez trvalej ujmy na psychike, tetovať sa psy tetovali celé roky a nemali z toho žiadnu traumu, čip je vlastne niečo iba ako injekcia.
pri tetovaní to má nevýhodu že časom sa môže stať tetovanie nečitateľným, ale výhodu má v tom že aj neskúsený si ho všimne a v prípade potreby (strata) sa možno pre nájdenie majiteľa spraví viac a povedzme si pravdu že zrejme tieto zvieratá budú mať lepšiu šancu na umiestnenie ako zvieratá bez PP

pri čipovaní to má nevýhodu, že to u nás ešte stále nemá také rozšírenie ako by sa predpokladalo - koľko psov je reálne skontrolovaných čítačkou keď sa nájdu? a za ďalšie aká je asi istota že bude čipovaný jedinec aj zavedený do databázy a v prípade straty aj dohladateľný? čo som čítala tak na SVK je vraj viacero databáz a nie všetci čo by potrebovali tam majú možnosť nahliadnuť, resp. naše databázy nie sú celosvetovo kompatibilné. Moja sučina nie je tetovaná, ale je iba čipovaná (a mimochodom bez zapísania v databáze :hmm: takže je nám to na dve veci) a pri akejkoľvek skúške sme mali problém z identifikáciou, nakoľko bol problém zohnať čítačku čipov a pri jednej príležitosti mi ktosi povedal, že to je povinnosťou psovoda ju vlastniť aby ktokoľvek a kedykoľvek mohol psa skontrolovať :pac:

Takže ako zhrnutie by som dala toľko, že mne osobne by sa viac pozdávali tie čipy no na to aby mohli byť plošne aplikovateľné, by bolo treba aby sa najskôr zlepšila úroveň evidovania čipovaných psov (aby všetky čipované psy boli evidované v databáze a voľne dohľadateľné) a za ďalšie aby bola všade kde je to potrebné vybavenosť čítačkami čipov - v opačnom prípade sa mi to zdá zbytočné :nwm:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod gabrievamfim » Str 08.04.2009 14:16

No, veď o to ide. Sú to podľa mňa len skostnatené názory kynologických pimprlákov (odpusťte mi, ak sa v tom niekto našiel), čo sa zastavili pred desiatimi rokmi a už akosi nič nechovajú. Tetovanie je obyčajné a zbytočné - šteňa to bolí, stresuje a po čase číslo aj tak neprečítaš. A z chovateľa to vycucáva nervy a peniaze. A mňa ide poraziť!!! :ua:
Nám zdrhla strážna čuba z roboty, v uchu číslo ako hrom a aj tak to nikto v útulku nepozrel. A čítačku na akciu ja nevidím ako neriešiteľný problém a do klubu takisto nie. A opakujem, neštvalo ma tetovanie u psov, ktorí majú akúsi "odolnosť voči bolesti " v pracovnej zmluve. Ale keď sa drbkám so šteniatkami spoločenského plemena, chodím do mesta, nechávam vyhladkávať a potom sa to dodrbká kvôli pitomine - ide ma šľak trafiť. Efa, z Jelenca poznáš moju číňanku a vieš, že nemá problém s chovaním - no, skús jej pozrieť do slabiny - asi ťa chvíľku nebude mať rada.. A doteraz ju všade len čítali a na nečitateľné tetovanie sa každý vy :kak: al.
Naposledy upravil gabrievamfim dňa Str 08.04.2009 14:30, celkovo upravené 1
"...to víte, s blbejma se nebavte, někdo si vás splete..." J. Werich
gabrievamfim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: niekde medzi Levicami a Novými Zámkami

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Efa » Str 08.04.2009 14:21

ak by čipovanie malo najskôr spravenú dobrú odrazovú základňu (vybavenosť + funkčná databáza + zákonom upravené povinnosti všetkých zainteresovaných) tak si myslím že by to malo zmysel, lebo je jedno či u tetovača zaplatíš za tetovanie alebo za aplikáciu čipu - ale zasa by museli byť "čipovači" nastoľko zodpovedný aby následne aj psa zaviedli do databázy. Žiaľ opak je pravdou a nefungujúci systém príliš veľký zmysel nemá :nwm:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod pigie » Str 08.04.2009 14:29

Efa - ocipovat, bez uvedenia do databazy u nas nie je trestne?
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Efa » Str 08.04.2009 14:33

to já ti karle nevím - moju čipovali ešte u chovateľky v Praze kde se žije blaze ale zrejme se neeviduje do databázy :hmm:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Jannka » Str 08.04.2009 14:53

Ale zatial sa musia vsetky PP psy, narodene na uzemi SR tetovat, aby mohli byt zapisane do SPKP SKJ. :ua:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod gabrievamfim » Str 08.04.2009 15:14

To vieme, že musia. Bavíme sa o tom, či to nie je nezmysel... Efa, kamoška rozprávala fórik, ako nejaký vystavovateľ išiel do Dánska alebo proste tam hore do Škandinávie na výstavu. Pes bol naočkovaný, načipovaný a ešte neviemaký, ale vet nedodal info o očkovaní rabies do systému. Tak ho od vstupnej brány aj s papierom o prijatí na výstavu otočili. Chlap sa vrátil domov, žaloval veta a vysúdil z neho aj gate (aj vieme, od ktorého - ČR)
"...to víte, s blbejma se nebavte, někdo si vás splete..." J. Werich
gabrievamfim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: niekde medzi Levicami a Novými Zámkami

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Tasha » Str 08.04.2009 17:00

Ja som šteniatka aj tetovala (teda proti svojej vôli, keďže je to zatiaľ povinné) a aj čipovala a dostali hneď aj pas...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Jannka » Str 08.04.2009 17:13

gabrievamfim píše:To vieme, že musia. Bavíme sa o tom, či to nie je nezmysel...

No podla mna to nezmysel je, ja len ze, zbytocne sa o tom bavit, ked i tak to neporiesime, kym nezmenia zakon :plac:
Ja osobne by som bola len za CIP (aj my mame len cip) ale bohuzial, musi sa doriesit ta databaza, preze napr. my nie sme evidovany v ziadnej volnopristupnej databaze, kedze sme export.... :hmm:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Tetovanie vs. čip

Poslaťod Fraga » Str 08.04.2009 20:42

Takže táto tema tu je len treba hladať. Pôvodný názov je Čipovanie potom bola Téma Čipovanie alebo Tetovanie, ale kedže stale o tom istom, tak sa zlúčili všetko potrebné nájdete tu :no:
začiatok ako čipovanie
viewtopic.php?f=15&t=762&hilit=%C4%8Dipovanie#p5668
pokračuje ako čipovanie alebo tetovanie
viewtopic.php?f=15&t=762&start=60#p24028
Túto temu poprosím presudnúť do pôvodnej alebo uzamknúť a zmazať :no: :lock: :lock: :lock: :lock:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Ďalší

Späť na Chovateľstvo