Uchovnenie

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: uchovnenie

Poslaťod Nia » Štv 18.12.2008 19:05

neviem ema...vies, ked chony pes ziskal chovnost s VD, tak vies si predtsavit ako to je..proste nebude o neho zaujem. no vypestovat chlpy, to by vazne uz trvalo a hlavne, ze bude ich mat absolutne ine a hlavne tvrdsie a to by mu museli sakra rychlo rast, kedze psy v strednej troede maju uz viac ako po zem chlpy a takisto aj papulku dorastenu
Obrázok
Nia
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3073
Bydlisko: Levice

Re: uchovnenie

Poslaťod mekkapu » Štv 18.12.2008 21:24

lucik píše:monika, lenze ona pise, ze psik uz bol ostrihany.. chod na vystavu s ostrihanym yorkom :ach:


V Maďarsku na bonitáciu bežne chodia ostrihaní yorkovia. A v pohode.. Minulý mesiac som na jednej takej bola, len 2 psi boli v srsti. U nás sa to tiež môže, bolo to písané v správe zo zasadnutia, ale ešte som sa s tým nestretla osobne na výstave, no bolo by to divné aj pre rozhodcu, aj pre ostatných, ale môže sa ísť..
mekkapu
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1039
Bydlisko: okres Komárno

Re: uchovnenie

Poslaťod Nia » Štv 18.12.2008 22:38

ani ja som to nevidela a ani si to neviem predstavit..to by musel mat fakt dobru stavbu tela aby ziskal V...teda aspon podla mna..lebo YT bez srsti...neviem no. :ua:
Obrázok
Nia
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3073
Bydlisko: Levice

Re: uchovnenie

Poslaťod Ivanka.P » Štv 18.12.2008 22:41

Ja s tým skúsenosti vôbec nemám, ale Nia mala správne faktické poznámky :lol:

YT je fakt početné plemeno a na výstavách je velká konkurencia. Takže to ostrihanie mu nedorastie a bude mať oničom hodnotenie. A ak aj uchovnia tak je podlamňa velmi vela krycích psíkov a možno si ho nikto nevyberie. Vela námahy a zbytočne vyhodené peniaze.

Pri inom menej početnejšom a bezúpravovom plemene by to bolo o inom.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: uchovnenie

Poslaťod kikus » Pia 19.12.2008 20:18

od mekkapu v Štv 18.12.2008 20:24

lucik Napísal:monika, lenze ona pise, ze psik uz bol ostrihany.. chod na vystavu s ostrihanym yorkom :ach:



V Maďarsku na bonitáciu bežne chodia ostrihaní yorkovia. A v pohode.. Minulý mesiac som na jednej takej bola, len 2 psi boli v srsti. U nás sa to tiež môže, bolo to písané v správe zo zasadnutia, ale ešte som sa s tým nestretla osobne na výstave, no bolo by to divné aj pre rozhodcu, aj pre ostatných, ale môže sa ísť..


bonitacia je ina vec, tam nevadi ked je psik ostrihany, lebo potrebne vystavy ked bol v srsti uz ma za sebou. Bonitacia je uz len popisna prehliadka, kde psika zmeraju, zapisu miery a daju povolenie na zapis "CHOVNY" do PP. Ale na vystavu nemoze ist ostrihany pes, lebo to by potom mohli ist vsetci ostrihani a nemuseli by pestovat srst ani ostatni chovatelia. To by potom kazdy psik mohol mat uces aky chce :heh: :heh: ?
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: uchovnenie

Poslaťod mekkapu » Pia 19.12.2008 21:29

kikus: To by si sa čudovala, ako to tam je... Vôbec žiadne výstavy nemajú za sebou, ani v srsti neboli, iba prídu na uchovňovačku, ani ich nemerajú, iba ich posúdia normálne na stole, a v pohybe, a zapíšu, či je jedinec chovný, alebo nie. Keďže u nás nie je bonitácia zvlášť, ale je súčasťou klubovky, bolo by blbé brať tam medzi neostrihaných psov ostrihaného, ale môže sa to. Len ešte som také nezažila.
A vlastne tak je to písané v správe zo zasadnutia, že je na rozhodcovi, ako dotyčného psa posúdi. Samozrejme, že by asi nebol v prvej štvorke.. :no:
mekkapu
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1039
Bydlisko: okres Komárno

Re: uchovnenie

Poslaťod kikus » Pia 19.12.2008 22:09

kikus: To by si sa čudovala, ako to tam je... Vôbec žiadne výstavy nemajú za sebou, ani v srsti neboli, iba prídu na uchovňovačku, ani ich nemerajú, iba ich posúdia normálne na stole, a v pohybe, a zapíšu, či je jedinec chovný, alebo nie. Keďže u nás nie je bonitácia zvlášť, ale je súčasťou klubovky, bolo by blbé brať tam medzi neostrihaných psov ostrihaného, ale môže sa to. Len ešte som také nezažila.
A vlastne tak je to písané v správe zo zasadnutia, že je na rozhodcovi, ako dotyčného psa posúdi. Samozrejme, že by asi nebol v prvej štvorke.. :no:


aha, tak to u nas v klube je tak, ze pes musi mat dve vystavy s vybornou, jedna z narodnej al. medzinarodnej a jedna z klubovky a potom moze ist na bonitaciu, kde ho riadne zmeraju, vysku, dlzku, hlavu ... vsetky proporcie a zapise sa to na bonitacny list na zaklade ktoreho na SKJ zapisu psovi chovnost do PP. Preto na bonitaciu moze prist ostrihany, ale na vystave neviem ci by dostal potrebnu vybornu bez srsti... Asi nie a ani ja som este nevidela ostrihaneho yorka/lhasaka na vystave. Podla mna je to proti standardu a taky pes by sa nemal posudit. Zazila som v Ostrave, ze do kruhu "bavlnakov" prisli vystavit neupraveneho psa a rozhodkyna ich vylucila.
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: uchovnenie

Poslaťod Nia » Sob 20.12.2008 0:38

ako hovori mekkapu, taketo pripady boli teraz na klubovke v NR. Ja neviem ako ostatny, ale ja som mala pri niektorych jedincoch pocit, ze su prvy a posledny krat na vystave, len majitel chce rychlo rychlo uchovnit. niektore tam boli take kusy, ak si si vsimla.asi 3. alebo 2. psik tam siel s totalne stiahnutym chvostikom...neviem no..bolo mi ho luto..ako aj endy vymyslal, no skor bol divy a nie zaseknuty.
kebyze je v 1.stvorke ostrihany pes a mojho zhovadia, tak podam protest.tak ked uz raz niekto ostriha psa, tak uz neuvazujem predsa o vystave.ved potom kazdy by si mohol ostrihat svojho psa a behat s nim po vystavach jedna radost.
Takisto klub vydal divne povolenie, lebo standard hovori o dlhej splyvavej srst...jednak u takehoto psa to ani nevidno a nevidno uz ani sfarbenie(teda aspon si myslim,ako som postrehla).vystavujem strasne kratko na to, aby som mohla sudit inych psov, ktory su osrsteny, ale toto by nastvalo aj mna keby dosiel do kruhu ostrihany pes.
Obrázok
Nia
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3073
Bydlisko: Levice

Re: uchovnenie

Poslaťod Ema 012 » Sob 20.12.2008 1:23

Nia to je pravda že nieje vidieť farba. Ty keby si strojčekom prebehla endyho tak bude úplne čierny, :nwm: proč ale je to tak a vážne je to dost divné. Pochybujem že by sa taký hafan uplatnil v chove bez výsledkov a titulov :ach:
Offtopic: Nia ja by som ten protest podala skor, srst je na metličkách naaaaaaj :jupi:
Obrázok
Ema 012
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 942
Bydlisko: Kajal

Re: uchovnenie

Poslaťod mekkapu » Sob 20.12.2008 2:08

5.5. Rôzne

Ø Ing. Fodorová navrhuje, aby aj ostrihaný YT mohol byť posúdený na výstave a zaradený do chovu

* Ing. Kubaľa upozornil, že je potrebné rešpektovať výstavný poriadok
* MVDr. Seman podotkol, že je vecou chovateľa, ako YT vystaví a je vecou posudzovateľa, ako to posúdi

NAPR. BY SOM TO CHÁPALA, KEBY SA NIEČO STALO TOMU PSOVI, A MUSELI HO OSTRIHAŤ, NO NEVIEM TERAZ POVEDAŤ PRÍKLAD, ALE PROSTE KEBY BOL ZDRAVÝ ATĎ, TAK BY SOM BOLA ZA, VEĎ ČO INÉ SA DÁ ROBIŤ, KEĎ TÁ SRSŤ NENARASTIE TAK RÝCHLO. NAPR. KEBY SI NIEKTO KÚPIL SUČKU, OSTRIHANÚ, A UCHOVNENÚ V INEJ KRAJINE, KTOREJ BONITÁCIU NA SLOVENSKU NEUZNAJÚ, TAK JE TO POCHOPITEĽNÉ, ŽE NEBUDÚ ČAKAŤ 2 ROKY, KÝM TÁ SRSŤ NARASTIE :smile: JA LEN AKO PRÍKLAD - ZBONITOVANÚ SUČKU Z ČESKA UZNAJÚ, ALE Z MAĎARSKA NIE, UŽ SME SA RAZ INFORMOVALI na SKJ. ALE JA BY SOM TO BRALA LEN NA KLUBOVKÁCH, TEDA NA UCHOVŇOVAČKÁCH, INAK NIE, VEĎ SAMOZREJME TO MÁ BYŤ DLHOSRSTÉ PLEMENO. A NIA, MÁŠ PRAVDU, VEĽA ĽUDÍ DÁ LEN PSÍKA UCHOVNIŤ A POTOM S NÍM UŽ NEJDE NA VÝSTAVU. BUĎ DOTYČNÝ NECHCE CHODIŤ, NEZAPÁČI SA MU TO, ALEBO PSÍK NEMÁ POVAHU NA VÝSTAVY... JE VEĽA DôVODOV. :smile:
mekkapu
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1039
Bydlisko: okres Komárno

Re: uchovnenie

Poslaťod kikus » Sob 20.12.2008 10:52

ako hovori mekkapu, taketo pripady boli teraz na klubovke v NR. Ja neviem ako ostatny, ale ja som mala pri niektorych jedincoch pocit, ze su prvy a posledny krat na vystave, len majitel chce rychlo rychlo uchovnit. niektore tam boli take kusy, ak si si vsimla.asi 3. alebo 2. psik tam siel s totalne stiahnutym chvostikom...neviem no..bolo mi ho luto..ako aj endy vymyslal, no skor bol divy a nie zaseknuty.

u nas je to tak, ze pokial psik nenosi chvost hore nad chrbatom a ma ho stiahnuty, alebo pusteny dole, tak nemoze byt ani uchovneny. A podla mna je to spravne, lebo aky prinos donesie do chovu ustrachany, nervovo labilny pes? Ja by som takym nenakryla ani za nic na svete. Taky psik moze zit ako gaucak a maznacik rodiny, ale ako chovny..?

kebyze je v 1.stvorke ostrihany pes a mojho zhovadia, tak podam protest.tak ked uz raz niekto ostriha psa, tak uz neuvazujem predsa o vystave.ved potom kazdy by si mohol ostrihat svojho psa a behat s nim po vystavach jedna radost.
Takisto klub vydal divne povolenie, lebo standard hovori o dlhej splyvavej srst...jednak u takehoto psa to ani nevidno a nevidno uz ani sfarbenie(teda aspon si myslim,ako som postrehla).vystavujem strasne kratko na to, aby som mohla sudit inych psov, ktory su osrsteny, ale toto by nastvalo aj mna keby dosiel do kruhu ostrihany pes.


tak s tym suhlasim uplne :smile:

Ja si myslim, ze kazdy by mal byt objektivny a triezvy pri chove a nemal by chovat iba preto lebo ma doma psa s PP... Nie kazdy pes na to ma a aj tak sa to odzkadly na odchovoch...
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: uchovnenie

Poslaťod mekkapu » Sob 20.12.2008 11:25

hej, hej!!!! to si napísala dobre. :jop: Ale, môže sa stať, že pes nezdvihne chvost nie kvôli povahe, ale zo stresu, z toľkých ľudí, z toľkých psov... že to proste nemá v povahe, len z okolností, niektorí sú takí, keď sú prvý raz na výstave, preto by ich majiteľ mal občas zobrať so sebou zvykať si, keď sú ešte malí, ale veľa ľudí to nerobí.

Ja mám doma jednu sučku, ktorá je "uletená", skáče, hrá sa, poletuje po dome, nebojí sa, ale keď bola MVP v Nitre, zobrala som ju so sebou, ale bola taká "pos*atá", že si ju beriem so sebou aj zajtra. Aby si zvykla na to prostredie.
mekkapu
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1039
Bydlisko: okres Komárno

Re: uchovnenie

Poslaťod Nia » Sob 20.12.2008 15:42

tak to je jasne, ze zo stresu...lenze taky pes je na vystave prvy a posledny krat a majitela mozno ani nezaujima, zeby si psik mal zvkyat..aj endy bol vystresovany z prvej vystavy, no na jednej strane je fajn, ze je taky temperamentny, lebo rychlo prekonal stres, ale zase na druhej strane niekedy sa jasi v kruhu.
Offtopic: Inaaaak drzime zajtra palce v Budapesti! potom napis ako ste dopadli!!
Obrázok
Nia
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3073
Bydlisko: Levice

Re: uchovnenie

Poslaťod Evel!n » Sob 20.12.2008 19:01

Ja si osobne myslím, že je velmi velky problem, že bol ten pes ostrihaný...aj to rata do uchovnenia :nwm:
Evel!n
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 510
Bydlisko: Levice

Re: uchovnenie

Poslaťod leni » Sob 31.01.2009 22:39

Ako je to s uchovnenim neviem, ale :nie: nesuhlasim :nie: ze ostrihany, york, je uplne cierny, york, co ma trieslovu farbu, nemoze aj po ostrihani byt cierny. A mozno keby mu srst dorastla, tak by sa aj dal uchovnit.
Dať psovi kosť neni láskavosť. Láskavosť je podeliť sa so psom o kosť, ked máš hlad ako pes
leni
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 256

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo