Uchovnenie

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Chovná fena

Poslaťod Puk » Sob 15.11.2008 10:55

Len taká malá úvaha - kto toto všetko vlastne vo vývoji plemien spôsobuje? Podľa mňa sú to tri veci. Právnici zvyknú hovoriť Qui bono...
Takže v prvom rade sú to samotní chovatelia. Ich "zvláštne" záujmy :lol: (každý chce mať šampióna tak sa do nemoty vyžíva vo výstavách a vymetá ich do radu... - v zdravej podstate však nič zlé. Horšie je, keď sa to preháňa - šľachtiteľsky, úpravami, operáciami, až po podvody). Ono je ľahšie kúpiť šampónik, púdrik, fén a poď ho! Na výstave ma vidí celé mesto... :lol: To že mám pracáka a venujem sa mu po celý rok, chodím zablatený radšej poza humná, to nevidí nikto - pripomína mi to hlášku : Keď som nadrbaný, to vidí každý, keď som smädný, to nevidí nikto... No, a keďže človek vždy tiahne k tomu, čo sa dá získať ľahšie, potom je to jasné, prečo to tak je.
V druhom rade sú to chovateľské kluby (nie každý, ale žiaľ, väčšina...). Jednak nemajú žiadnu víziu, ako do budúcnosti, a jednak sú tam neraz nadobro "zamurovaní" funkcionári, ktorí z toho majú prospech (vlastné chovničky, vlastná propaganda, vlastné ovplyvňované biznisy...) a jednoducho sa ho nevzdajú.
V treťom rade sú to rozhodcovia z exteriéru. Myslím, že sú to práve oni, ktorí by, ako ľudia najfundovanejší a najinformovanejší, práve posudkami na výstavách mali určovať do budúcnosti smerovanie a vývoj príslušného plemena. Práve oni by mali uprednostňovať trend, ktorý nevedie k zániku, ale naopak. Žiaľ, koľko ich je takých? Naviac, nie raz sú sami chovatelia, či funkcionári v chovateľských kluboch a potom, viď o odstavec vyššie.... Začarovaný kruh.
Niet z tohto východiska, jednotlivec neurobí nič. Pokiaľ sa nedá dokopy v rámci toho ktorého plemena istá skupina (nejaké to zdravé jadro!) chovateľov, ktorá nebude hľadieť na "svetový trend", ale bude sa prísne držať toho posvätného štandardu, a bude ľudí presviedčať argumentami z reality, dovtedy to pôjde dole vodou...
A vlastne spoločný menovateľ všetkých troch dôvodov je len ten jeden jediný. Ktorý asi? Som skeptik... :hmm:
Naposledy upravil Puk dňa Sob 15.11.2008 17:21, celkovo upravené 1
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Chovná fena

Poslaťod Tatiana » Sob 15.11.2008 15:47

Nyssa píše:no práve to v pracovnej triede ma serie....keď tam idem s pracákom, tak si myslím, že by sa mala práve hodnotiť tá kondička a celkovo výzor pracovného psa - osvalenie a tak a nie to, že má viac chlpov - na to sú triedy otvorené a pod. :hmm:

tak to mas pravdu,v pracovnej triede by mal rozhodca predovsetkym vziat do uvahy ze to je pes na pracu a podla toho hodnotit,vacsina rozodcov ma vsak v oku ine kriteria a to je skoda,mal by vediet ocenit snahu majitela viest to ktore plemeno pracovne a nie kvoli ako hovoris par chlpom dat nizsiu znamku :ua:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Chovná fena

Poslaťod gabrievamfim » Štv 20.11.2008 14:56

Nyssa píše:no práve to v pracovnej triede ma serie....keď tam idem s pracákom, tak si myslím, že by sa mala práve hodnotiť tá kondička a celkovo výzor pracovného psa - osvalenie a tak a nie to, že má viac chlpov - na to sú triedy otvorené a pod. :hmm:

V podstate si myslím, že máš pravdu. Nehodnotí sa osvalenie a kondička, ale trieda pracovná bola pôvodne vymyslená pre psov, s ktorými sa pracuje a aby majiteľov nesprdávali za to, že má zle učesaný krátky chlp, čo si urval pri práci v lese, pri ovciach, vo vode alebo na obrane. Mňa na tom "srie", keď vidím triedu pracovnú obsadenú čoklom, čo má sotva skúšku 1. stupňa robenú pred tromi rokmi! Ak ju vôbec naozaj splnenú má. Ale to je už o inom :ach: :ahoj:
"...to víte, s blbejma se nebavte, někdo si vás splete..." J. Werich
gabrievamfim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: niekde medzi Levicami a Novými Zámkami

Re: Chovná fena

Poslaťod kikus » Štv 20.11.2008 16:47

Aj ja v podstate suhlasim s tym, ze by sa jednotlive plemena mali vyuzivat aj na to na co boli povodne vyslachtene. Z druhej strany vsak je velmi tazke zkombinovat vystavu a pracu. Napr. u rusakoch sa v Rusku bezne robia pracovne skusky roznych stupnov a vsetci znami a uspesni "show" psi tie skusky maju. ALE - od toho su tam odbornici, kt. poznaju to plemeno od zakladov na 100%, kym u nas rusak je v podstate "rarita" na cvicakoch. A kedze je "vytvoreny" z RTW, bradaca a novofundlaka ma dost komplikovanu povahu. Oni su mierni a neagresivni, ale pokial v nich niekto toho RTW neodborne prebudi, tak moze na vystavy zabudnut. A kedze ja som na cvicaku uplny laik a nepoznam ani skuseneho cvicitela pre toto plemeno, nikdy s nimi nebudem pracovat. Oni strazit a ochranovat vedia od samej podstaty a su perfektni ovladatelni a neagresivni vo vystavnom kruhu. Osobne poznam 2 rusakov s pracovnymi skuskami a maju velke problemy v ringu na vystave ich zvladnut. A ja nechcem mojich psov takto "pokazit".
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Chovná fena

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 29.11.2008 10:05

Pri jednej príležitosti som našla fotografiu z krytia, kde fena mala počas "aktu" náhubok. Čo si o tom myslíte? Bola to BOM.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chovná fena

Poslaťod Puk » Sob 29.11.2008 10:23

Ulfi, keď sem nemenovaný prvý chovateľ doviezol suky BOM a založil na nich chov, tak museľ pred vlastnou sukou - matkou strážiť šteňatá, aby ich nepozabíjala. Na takýchto psychopatoch boli postavené základy... Čo ty na to? :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Chovná fena

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 29.11.2008 22:54

Ja na to to, že sa to prenáša? A treba za nimi asi cestovať...
:angel:

... ale ete že si to otvorene dali na stránku. dá sa aj zatĺkať...
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chovná fena

Poslaťod Nyssa » Sob 29.11.2008 23:04

tak ja sa verejne musím priznať, že keby som chcela kryť svoju suku, tak by musela byť v narkóze, lebo psa k sebe nepustí aj keby čo bolo. inak je to zlatinko, ale v momente keď ju pes dlhšie než ona uzná zavhodné oňucháva zozadu a nebodaj by na ňu chcel vyskočiť, tak je v ňom. vlastne bol jeden pes, ktorým by sa dala, ale bol to NO, a tam sme sa smiali, že oni by mali sex nie kvôli zachovaniu druhu, ale že sa im to páči :haha:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Chovná fena

Poslaťod lusy » Sob 29.11.2008 23:14

nyssa nechces na to xara??? :heh: on je dost neodbitny. :haha:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Chovná fena

Poslaťod Nyssa » Sob 29.11.2008 23:17

no jedine, že by si chcela mať z neho 4 malých :heh:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Chovná fena

Poslaťod kikus » Ned 30.11.2008 18:08

no jedine, že by si chcela mať z neho 4 malých :heh:


co ty vies? Mozno by si hned padli do oka. :heh: :heh: Alebo sa jej jednoducho pacia fesaci inej rasy :haha: :haha:
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Chovná fena

Poslaťod Nyssa » Ned 30.11.2008 18:15

jooj mi ani nehovor, kým som mala ešte v pláne kryť, tak som mala z toho riadne mindráky, že prídem niekde do Nemecka a budem im vysvetľovať, že tá blbaňa je frigídna fúria a budeme ju musieť držať štyria :haha:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Chovná fena

Poslaťod Ema 012 » Ned 30.11.2008 18:18

možno nieje :nwm: asi len nieje spokojná že je bradáč :haha: :haha:
Obrázok
Ema 012
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 942
Bydlisko: Kajal

Re: Chovná fena

Poslaťod Amaguk » Ned 30.11.2008 18:21

pohlavny pud je jeden z uplne najzakladnejsich a ak sa sucka nechce sparit dobrovolne, asi to bude mat nejaky dovod. matka priroda vacsinou vie co robi :no:

navyse: viem, ze sa to bezne robi, ale uprimne, taketo znasilnovanie sa mi zda voci tomu psovi dost surove :ua:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Chovná fena

Poslaťod Nyssa » Ned 30.11.2008 18:23

aj mne, bolo to myslené ironicky :no: mne bolo až do plaču, keď som videla ako kryli NO a suka ryčala ako besná, ale zas na druhej strane keď hovoríš, že je to najzákladnejší pud, vieš mi vysvetliť, prečo suka nechce? btw. často sa stáva, že môžu ju držať a nastavovať ako chcú a môžu mať skúseného plemeníka, suka sa stiahne a neurobia nič :hi:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo