Uchovnenie

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Chovná fena

Poslaťod MisheliQ » Pia 14.11.2008 5:36

Zaujímalo by ma aké kriteria by mala podľa Vás spĺňať chovná fenka? Niekde tu na fóre som čítala niečo o tom, že by bolo fajn, ak by sa so psom robilo to, na čo bol vyšľachtený...
Tak si teda zoberme takú fenku westhiglandského bieleho teriéra. Tieto psy boli vyšľachtené na lov drobnej zvery, a teda by podľa Vás mala mať fenka nejaú tú skúšu za sebou? Aby sa zachovala jej ,,prirodzenosť"?...

Čo všetko by ste chceli, aby fenka spĺňala..dajme tomu napríklad tá, už spomínaná, fenka westíka? Veľmi by ma to zaujímalo, nakoľko by som chcela poznať Vaše kritéria...i keď pri fenkách stačí jedna výstava, uchovnenie a dosť...Ďakujem :smile:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chovná fena

Poslaťod Silwuska » Pia 14.11.2008 9:20

Toto by si sa skor mala pytat chovatelov westov...alebo na nejakom "westiom" fore :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Chovná fena

Poslaťod zeane » Pia 14.11.2008 9:51

skôr klubu chovateľov triérov - http://terriers.sk/index_s.htm :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Chovná fena

Poslaťod Puk » Pia 14.11.2008 10:03

MisheliQ, zaujímavá téma, ale výsledky nebudú, len názory, tak svoj skúsim.
Kdesi som tu dával link ohľadne chrtov (nechce sa mi to hľadať), na akú križovatku došiel chrt, čo sa týka výstav a toho, na čo bol prakticky využívaný. Tí pracovní si dnes na žiadnej výstave neškrtnú, pretože sa exteriérove začal preferovať úplne iný typ psa, ktorý si ale neškrtne v praxi. A naopak... Takto človek spizdil dnes už pomaly každé plemeno.
Ak sa na to pozrieš zo širších súvislostí, akýmsi zákonom pre chovateľa by mal byť štandard príslušného plemena. Ten vlastne spomína (v tomto prípade žiaľ len okrajovo) pôvod a cieľ pre ktorý bolo dané plemeno vyšľachtené, jeho exteriér a povahové a pracovné vlastnosti. Štandard by sa MAL dodržiavať vo všetkých smeroch, nakoľko posudzuje ideál. Každá odchýlka od ideálu je chybou, minimálne v posledných dvoch bodoch. Ak je plemeno pracovné, malo by preukázať svoje schopnosti prácou, prípadne vhodnou náhradou za šľachtiteľský zámer (skúška, bonitácia - kde preukáže svoje povahové predpoklady - čiastočne... :no: ), ak je lovecké, tak loveckou skúškou, ak je spoločenské, tak minimálne svojou vyrovnanou nervovou sústavou na bonitácii. Tieto exteriérové a pracovno - povahové vlastnosti sa dedia. Preto by nemalo byť chovateľovi jedno (žiaľ, častokrát kvôli vynaloženým prachom mu je to úplne jedno, a cieľom je len, aby sa jeho investície minimálne vrátili...) na akých zvieratách sa rozhodne chovať. Ak si tú latku dá nízko, taká bude aj kvalita jeho chovu. Pre chovateľa by nikdy nemala byť (zaslepene) jeho chovná suka bez chýb, či nedostatkov. Suka preto, že práve ona je základom chovu! Ako je to v praxi? :oo:
A tu je v podstate jadro problému - v samoreflexii chovateľa. Odtiaľto sa odvíja rank chovateľa a rank "chovateľa". Výsledkami, nie reklamou a haluzami.
Asi nebudeš s mojim názorom spokojná konkrétne, lebo nehovorím o westíkovi, ale všeobecne... Každopádne aj westík, hoci dnes už skôr bytové, ako lovecké plemeno, by si mal zachovať svoj pôvodný zámer a tieto schopnosti, vysoko dedičné, by mal aj preukázať v bežnom živote. Či to tak je a bude, záleží na jeho chovateľoch. Alebo aspoň na nejakom zdravom jadre... :no: Ono napríklad u jazvečíkov - roky mnoho generácií žije doslova na gauči a potom príde zrazu šteňa, ktoré sa v lese chová tak úžasne, že človeku idú vypadnúť oči (že, Fraga?). Ale tak ako sa to dokáže uchovať, tak sa aj za pár generácií dokážu tieto schopnosti vytratiť z rodičovskej genetickej informácie (hlavne ak sú ešte podporené exteriérovými snahami ad absurdum). Pár generácií odklonu sa dokáže prejaviť totiž aj v etológii (napr. domáca mačka je toho žiarivým príkladom...). Ale už som OT.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Chovná fena

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 14.11.2008 11:15

Offtopic:
Tí pracovní si dnes na žiadnej výstave neškrtnú, pretože sa exteriérove začal preferovať úplne iný typ psa, ktorý si ale neškrtne v praxi. A naopak... Takto človek spizdil dnes už pomaly každé plemeno.

Tak toto je pekná trefa. Narazila som raz na stránku CHS huskynov a skoro som padla zo stoličky. Písali tam, že existujú športové husky, ktoré potrebujú prácu, ale môžete si vybrať psi výstavné (teda ich psi), ktor sú obyčajné rodinné psi z nízkym temperamentom, s rovnakými nárokmi na život a pohyb ako akýkoľvek iný bytový pes.
Ako skoro som naozaj odpadla. Ak sa mi podarí, tak sem dám link, našla som to náhodne.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chovná fena

Poslaťod Tatiana » Pia 14.11.2008 12:14

MisheliQ píše:Zaujímalo by ma aké kriteria by mala podľa Vás spĺňať chovná fenka? Niekde tu na fóre som čítala niečo o tom, že by bolo fajn, ak by sa so psom robilo to, na čo bol vyšľachtený...
Tak si teda zoberme takú fenku westhiglandského bieleho teriéra. Tieto psy boli vyšľachtené na lov drobnej zvery, a teda by podľa Vás mala mať fenka nejaú tú skúšu za sebou? Aby sa zachovala jej ,,prirodzenosť"?...

Čo všetko by ste chceli, aby fenka spĺňala..dajme tomu napríklad tá, už spomínaná, fenka westíka? Veľmi by ma to zaujímalo, nakoľko by som chcela poznať Vaše kritéria...i keď pri fenkách stačí jedna výstava, uchovnenie a dosť...Ďakujem :smile:

ja si myslim ak mas chut preco by si nemohla absolvovat skusky? koniec koncov West je polovne plemeno iba jeho modnost vlastne potlacila jeho povodne vyuzitie, no vlastnosti zostali zachovane ,ked sa skusok zucastnuju bedlingtoni tal v pohode aj westik,treba ho vycvicit a skusit to,ja mam patterdalov a ziadne skusky naostro som nerobila iba trening,a psik po mojej sucke vyhral nedavno duricske skusky :smile: takze je to v psovi zakodovane tie vlohy , :no:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Chovná fena

Poslaťod MisheliQ » Pia 14.11.2008 14:59

Silwuska, zeane: No veď áno, skôr by som sa mala pýtať ich, ale ja by som rada počula aj Váš názor...a ako príklad som uviedla westíka, pretože toto by mňa zaujímalo. Trebárs taká bonynka (dúfam, že píšem správne) by hádam niečo vedela, myslím si...takže preto to aj tu dávam...človek nikdy nevie, kto má aké informácie a kto má aké názory, pretože mne nejde len o to, čo je nariadené v klube...mne ide o to aké predstavy máte o uchovnení fenky (dajme tomu, že westíka) Vy..čo všetko by mala spĺňať :no:
Na uchovnenie ako také potrebujem mať jednu výstavu kde získa nejakú známku, potom klubovku a potom uchovnenie (sa mi zdá), ale toto ma v tejto téme nezaujíma..
Puk, presne ten link, ktorý si tu niekde dal mi pripomenul to, čo ma zaujímalo predtým, ale na čo som potom zabudla :) ďakujem ti za siahodlhú odpoveď, cením si ju, pretože i keď nie je konkrétne o westíkoch, ale je tam, to čo som potrebovala počuť (čítať). Pretože napríklad aj také labradory (spomínam si, že tie sa tú tiež pre niečo podobné rozoberali) majú už 2 línie, pracovnú a výstavnú (exteriérovu). A podľa mňa by sa každý mal držať štandardu, čiže aj toho, na čo bol pes vyšľachtený. I keď v dnešnej dobe mu to bude na nič a schopnosti svojho psa nemusí využiť, ale v minulosti to tak bolo, ta prečo to nezachovať?
Čo som bola teraz v Nitre na výstave, tak tuším tam bola jedna pani so sučkou (westíka samozrejme :D) a s rozhodkynou sa tusim bavila o tom, ze fenka robi nejake skusky, a tak podobne (snazila som sa ju pocut, ale velmi sa nedalo..) no a ta sucka sa umiestnila v kruhu na poslednom mieste, co si myslim, ze ako ,,pracovny" pes by sa mala umiestnit aspon na tom druhom, no...aj exterierovo bola pekna, ale do posudku (tusim) napisali, ze je velka (mysli sa tym velka na sucku).
Tatiana, no áno, mohla by som robiť skúšky. Ale mám z toho obavy, pretože ako Puk spomína, už sa preferuje na výstavách úplne iný typ psa. A zmenila sa tým pádom tak trochu aj línia. Pes pracovný je robustnejši ako pes vystavny, ktory je stihli. A aj teraz jedna sucka, z ktorou pani chovatelka robila (robieva) skusky, nevyhrala. A zaujimalo by ma preco. Ci prave preto, ze tym, ze bola pracovnym psom, tak nesplnala "standard" alebo na to ozaj nemala? Neviem..
Ale skusit to asi skusim. Poradim sa s chovatelkou, aky nazor bude mat ona na to :) a dam vediet.

Kazdopadne si tymto suhlasim
Preto by nemalo byť chovateľovi jedno (žiaľ, častokrát kvôli vynaloženým prachom mu je to úplne jedno, a cieľom je len, aby sa jeho investície minimálne vrátili...) na akých zvieratách sa rozhodne chovať. Ak si tú latku dá nízko, taká bude aj kvalita jeho chovu. Pre chovateľa by nikdy nemala byť (zaslepene) jeho chovná suka bez chýb, či nedostatkov. Suka preto, že práve ona je základom chovu!
Naposledy upravil MisheliQ dňa Pia 14.11.2008 15:25, celkovo upravené 3
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chovná fena

Poslaťod Silwuska » Pia 14.11.2008 15:02

Podla mna...mala by byt aktivna, ale ovladatelna, nebojacna, ale nie uvrieskana ani agresivna...proste povahove crty zdraveho sebavedomeho psa...viem ze toto vsetko je hlavne o vychove, ale je to velmi dolezite pri naslednom odovzdavani "skusenosti" steniatkam...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Chovná fena

Poslaťod Amaguk » Pia 14.11.2008 15:07

ano, je to aj o vychove, ale aj o genoch - povahovych predpokladoch, ktore sa vychovou rozvijaju a upevnuju. ak ma pes slabu nervovu sustavu, je velmi tazko z neho vychovou vykresat zdravo sebavedomeho psa...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Chovná fena

Poslaťod MisheliQ » Pia 14.11.2008 15:33

Kočky, Silwuska, Amaguk, ďakujem Vám veľmi za príspevky :smile:

Ono skoro vo všetkých prípadoch sa hľadí väčšinou na psa, ktorý by mal byť tým šampionom a šteniatkam by mal dať tieto jeho šampionske gény. A po tom, čo fena môže byť uchovnená, sa len uchovní (vo väčšine prípadov) a už sa vstavam s ňou až tak veľmi nevenujú. Jej získané ceny sa dajú napísať na 1 riadok, ale samozrejme na uchovnenie to však stačilo. To však neznamená, že keď niekto nakryje úspešným psom dajme tomu málo úspešnú sučku, že z toho bude úspešný vrh, ale bude skôr priemerný. Si myslím. Ale zase je pravda, že ani po šampiónoch rodičoch nemusí byť vo vrhu každé šteňa šampiónom, ale má k tomu oveľa väčšie predpoklady + keby malo ešte spravené skúšky, ktoré sa pri danom plemene môžu (mali by sa!) spraviť, tak sa s tym prenesu aj tieto geny vdaka ktorym v minulosti toto plemeno prezivalo (na toto bolo vyuzivane a vdaka tomu sa udrzalo tak ako sa udrzalo, vdaka jeho schopnostiam, ktore su v dnesnej dobe pri niektorych plemenach dost zanedbane)...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chovná fena

Poslaťod Nyssa » Pia 14.11.2008 17:29

Pes pracovný je robustnejši ako pes vystavny, ktory je stihli

MisheliQ toto nie je úplne pravda, resp. nie u všetkých plemien...ja to preorientujem teraz na veľkých bradáčov....výstavné psy sú mohutné ako medvede, chlpy majú pomaly ako rusáci, a práve pracáci sú športovejší, "šlachovitejší" a majú málo chlpov...takisto labíci - výstavní sú obrovské tlsté hebedá (samozrejme nie všetci) a pracovní sú vyšší, chudší (takéto postrehy mám ja, ak sa mýlim, ľudia od labradorov ma opravte)
ale môj názor je ten, že u psa by sa mala zachovať aj využiteľnosť. :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Chovná fena

Poslaťod MisheliQ » Pia 14.11.2008 17:38

Nyssa tak asi som to trochu zamenila :hi: chybyčka se vloudila :ha:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chovná fena

Poslaťod Cathie » Pia 14.11.2008 18:28

Nyssa píše:výstavné psy sú mohutné ako medvede, chlpy majú pomaly ako rusáci, a práve pracáci sú športovejší, "šlachovitejší" a majú málo chlpov


Toto plati aj u borderiek.. ono ked si normalne clovek predstavi vystavneho psa alebo aj kona, proste ma vacsinou krasnu dlhu srst/hrivu, chvost, aj ked nechapem velmi preco :lol: A ked sa dlho chova cisto na vystavy, aj ta stavba tela je uz trosku ina, ked nemusi zvladat narocnu pracu.. :smile: pes nemusi byt tak obratny a stihly..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Chovná fena

Poslaťod lucik » Pia 14.11.2008 22:25

Nyssa píše:takisto labíci - výstavní sú obrovské tlsté hebedá (samozrejme nie všetci) a pracovní sú vyšší, chudší (takéto postrehy mám ja, ak sa mýlim, ľudia od labradorov ma opravte)
ale môj názor je ten, že u psa by sa mala zachovať aj využiteľnosť. :ahoj:

:yes: v podstate mas pravdu. LR su uz tiez chovane v dvoch liniach - pracovnej a vystavnej (trial a show), kde pracovna linia je chuda, slachovita, malo ludi a tiez rozhodcov na vystavach ju pozna, preto na vystavach sancu nema. vystavna linia su mohutnejsi, ale u nas castokrat prekrmeni az tlsti.. najde sa len ozaj malo labrosov, ktorych drzia majitelia v kondicke - aj v pracovnej triede je vidiet 40kilove psy, ktore po prebehnuti kolecka-dvoch dychcia od unavy.. a zas, na prekvapenie vsetkych, na poslednej klubovke kamoska prvykrat na Slovensku postavila do kruhu trialovu labradorku a cudujsasvete, dostali V3 - rozhodca, anglican, poznal trial liniu a ocenil tak nielen krasnu fenu ale aj kamoskinu pracu s nou.. neskor niekam hodim aj fotky z pracovnej triedy - rozdiely je tam vidiet dost jasne..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Chovná fena

Poslaťod Nyssa » Pia 14.11.2008 23:03

no práve to v pracovnej triede ma serie....keď tam idem s pracákom, tak si myslím, že by sa mala práve hodnotiť tá kondička a celkovo výzor pracovného psa - osvalenie a tak a nie to, že má viac chlpov - na to sú triedy otvorené a pod. :hmm:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Ďalší

Späť na Chovateľstvo