Dodatočné vydanie PP

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Sunny » Sob 30.08.2008 13:49

Ahojte, potrebovala by som nabrať nejaké rozumy od chovateľov :smile: Ide mi o konkrétny prípad: Chovný pes nakryl fenku s PP, ale ešte neuchovnenú (nemala povinných 15 mesiacov). Keď sa fenka uchovní, je možné šteniatkam vydať PP dodatočne? A za akých podmienok?
Viem o prípadoch, kedy sa to takto riešilo, takže sa to asi dá :smile: A tuším, že podmienky si určujú jednotlivé kluby? Neviem, kde by sa to dalo zistiť :ua: Prelozila som stránku českého klubu chovateľov teriérov (jedná sa o Parsonov), ale nič o dodatočnom vydaní PP som tam nenašla.
Díky
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Tatiana » Sob 30.08.2008 14:13

v ziadnom pripade,PP sa vydava iba stenatam po riadne uchovnenych rodicoch a na zaklade odporucania na parenie ktore bolo vystavene este pred krytim na ziadost majitela chovnej sucky,jedina vynimka aj to ozaj vynimocne je ze sice ziadost bola poslana ale skor ako vydali odporucanie sucka harala a musela byt nakryta ak nechceli presvihnut vhodny den,ale dodatocne PP :nie:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Sunny » Sob 30.08.2008 14:38

Nooo, tak ja viem o prípade maďarskej vyžly - chovný pes nakryl neplánovane fenku ešte pred skúškami, takže neuchovnenú. Fenka skúšky spravila, bola uchovnená, poradca chovu spojenie schválil a šteniatka papiere dostali. Len tuším že tie skúšky spravila ešte pred narodením šteniat, ale to neviem na 100%. A dodatočné zaslanie krycieho listu sa tu už tiež pár krát spomínalo.Tak ma napadlo, že či sa niekde tie podmienky nedajú nájsť, ale asi to záleží od klubu a od konkrétnej situácie.
Dík za odpoveď :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Tatiana » Sob 30.08.2008 14:59

tak zalezi ako dobre poradca pozna dotycneho ,skratka dovera atd,ale v ziadnom klube zrejme v podmienkach nieco o dodatocnom vystaveni PP nenajdes,to skor ze PP nebudu vydane stenatam ak nebolo vystavene odporucanie vcas :no: naisto viem ze sa neda uchovnit sucka ked uz je nakryta,to si ziadny poradca na krk nevezme :ua:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Luculka » Sob 30.08.2008 15:04

pre Sunny:
skus si pozrieť na stránke http://www.terriers.sk/pod_chov.htm
to je stránka slovenského klubu chovateľov teriérov a foxteriérov, je tam aj diskusné fórum, tak skus tam napísať, alebo sa priamo spýtať hlavného poradcu chovu. Všetko si pozri na stránke
ako som Ti spomínala, na uchovnenie Parsona je potrebné: dovršenie 12 mesiacov veku, nie 15, a z klubovej alebo špeciálnej výstavy ocenenie V alebo VD.. k tomu nožnicový záhryz a predpísaný počet zubov..
Luculka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 500
Bydlisko: Košice, sídlisko nad Jazerom

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Luculka » Sob 30.08.2008 18:37

fena musí byť chovná v dobe vrhu..
teraz som si zistila.. škoda...
Luculka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 500
Bydlisko: Košice, sídlisko nad Jazerom

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Sunny » Sob 30.08.2008 21:10

Mno, toho som sa bála. To bol asi aj ten prípad, o ktorom viem - že v dobe nakrytia síce chovná nebola, ale v dobe vrhu už ano a dalo sa to. Ale ešte si to preverím u kamošky (jej pes nakryl tú fenku, takže info z prvej ruky :smile: ).
A chovatelia Giliných rodičov sa skúsia popýtať tam u nich poradcu chovu a ufidíme. Ak to klapne, tak fajn, ak nie, nič sa nedeje :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Mackie » Sob 30.08.2008 21:31

Offtopic: prepacte OT ale steniatka uz su na svete? ked su si taki isti, kto im nakryl fenu, tak preco s tym nieco nerobili, kym sa dalo? a ze ludia s bezpapierakmi su nezodpovedni, no co potom takito, co maju skoro chovnu fenu a aj tak nedavaju pozor.. keby bola uz chovna a stala sa im takato nehoda, co zaruci, ze to bolo s dotycnym psom? nechapem no :nwm:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod ess » Sob 30.08.2008 22:05

myslim, ze ked su stenata na svete, tak dodatocne sa toto vybavit neda...pokial sa fena kryla (nejake neocakavane haranie, alebo nieco) a odporucanie na krytie nestihlo "dojst" tak par dni po pretelefonovani situacie sa to asi da....ale ked su uz stenata na svete, myslim, ze poradca sa nepodpise pod taketo odporucanie a ani pod takyto vrh...
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Puk » Ned 31.08.2008 14:56

Sunny píše:Ahojte, potrebovala by som nabrať nejaké rozumy od chovateľov :smile: Ide mi o konkrétny prípad: Chovný pes nakryl fenku s PP, ale ešte neuchovnenú (nemala povinných 15 mesiacov).


Podľa mňa nedá, aspoň nie v normálne fungujúcom chovateľsko klube. A nikdy by som sa o to ani neusiloval. Už aj preto nie, že sa jedná o istú formu podvodu a chovateľská česť by mala byť jedna. Ak takouto cestou chce začať chce nový chovateľ svoju dráhu, nechcem vidieť, čo si dovolí "prevádzať" po 3 rokoch...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Tatiana » Ned 31.08.2008 15:50

vsak to,pokial klub stanovil 15 mesiacov ako minimalny vek na moznost kryt sucku musi byt kryta az po dovrseni tohto veku,musi byt uchovnena a musia byt vybavene vsetky nalezitosti,vsetko inak nie je koser :no:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Sunny » Uto 02.09.2008 7:58

Ak sa to nedá vybaviť oficiálne, tak sa samozrejme o to nikto snažiť nebude. Mňa to len tak napadlo vzhľadom na ten prípad, čo som spomínala. Nie som chovateľ, nevyznám sa v tom. Ako som pochopila, tak sa to nedá a bodka, tým to končí :smile:
P.S. Nebolo to úmyselné krytie - majú doma aj chovného psa a podarilo sa im dostať k sebe, to je všetko. Šteniatka riadne odchovali so všetkou starostlivosťou a dávajú oveľa väčší pozor počas hárania fenky, aby sa to už neopakovalo. Takže žiadny začiatok chovateľskej kariéry, ani podvod ani nič podobné. Netreba hneď všetkých odsúdiť ako množiteľov... :ua: (napriek tomu, že majú záujemcov o šteniatka aj na ďalšie 2 vrhy, odmietli).
Díky všetkým za odpovede.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Puk » Uto 02.09.2008 19:52

Sunny, odsleduj osudy tých šteniatok a ozvi sa o rok. Potom podebatujeme. Ale už asi nebude o čom.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod yetti » Uto 02.09.2008 22:42

Jednoducho je to nemozne.... nechovne zviera nesmie, ale ani nemalo by byt nakryte... :ha: :ha: :ha: , ked takemuto zvieratu je dodatocne vystavene pripustacie povolenie a stenata zapisane v plemennej knihe tak potom sry... ten co to podpisal a povolil je u mna pekny k...t a pokrytec nevzdelany a nekompetentny... je to trosku hrube ale pravdivo vystihujuce.... :lol:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: Dodatočné vydanie PP

Poslaťod Sunny » Str 03.09.2008 7:40

Puk píše:Sunny, odsleduj osudy tých šteniatok a ozvi sa o rok. Potom podebatujeme. Ale už asi nebude o čom.

Šteniatka majú pol roka (to dodatočné vydanie PP ma zaujímalo čisto teoreticky) - a dokonca aj ja viem o všetkých kde sú a ako sa majú, mám aj fotky :smile: S chovateľmi sme všetci stále v kontakte, navštevujeme sa. Takže klidne môžeme debatovať o rok aj o 10.
Ale vlastne neviem, prečo stále dokola obhajujem a vysvetľujem :ua: Mám krásnu zdravú fenku s perfektným odchovom, socializáciou, full servis od chovateľov kedykoľvek čokoľvek potrebujem - a mám rada ľudí, ktorí odsudzujú vopred :hmm:
P.S. Neviem už presne kedy - ale rozoberal sa tu prípad chovateľky tuším bradáčov, ktorej nakryl fenu úplne iný pes, ani to nevidela, ale na klub nahlásila dodatočne krytie, štence dostali normal PP a pri tom to boli krížence, ako sa neskôr ukázalo. Teraz na agility tábore pobehovala bordera s PP - na predchádzajúcom tábore ju vraj nakryl bez PP labrador. Ale sú to chovatelia, známe chovné stanice a kopa ľudí si od nich spokojne zoberie šteňa a nerieši.
No nič, končím :lock:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Ďalší

Späť na Chovateľstvo