Chovanie sa na bonitácii

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 14.08.2008 13:35

to bolo na schôdzy, tuším keď je potrebný genofond alebo niečo také... ale to sa len tak nerobí... možnosť tu ale je. je však rozdiel pri chove takéhoto plemena. ako bolo na wolfdogu nedávno písané
Populace ČSV je velmi málopočetná - za hranici málopočetné populace je v literatuře obvykle uváděna taková populace, kdy se v jednom kalendářním roce podílí na zplození potomstva 400 různých rodičů. U ČSV jsme se loni po dlouhých letech dostali nad 50 (přesně 54, naposledy bylo nad 50 v roce 1994, a to 51), v některých letech to bylo i pod 30. Při těchto počtech je nutné, aby bylo využito co nejvíce z toho, co máme k dispozici. Samozřejmě že někteří plemeníci jsou kvalitnější než jiní a budou využití častěji, ale nelze si dovolit luxus, aby třeba 4 vrhy jedné feny byly "vyplýtvány" s jedním tzv. "úspěšným" či "osvědčeným" plemeníkem.
čiže ak je NAOZAJ nevyhnutný nejaký pes, zváži sa jeho použitie v chove, aj keď je bezpapierový alebo podobne
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Silwuska » Štv 14.08.2008 14:31

leiluska píše: ty chceš aby keď k tebe domov príde niekto cudzí, aby sa ti hneď pes líškal a pustil cudzieho? ja teda nie.


Ja nemam pocit ze ste tam boli doma :smile: boli ste v cudzom prostredi, a ak tam pes po niekom vybehol ked ho chcel pohladit, len tak, nezavysle na situacii, tak to je bud strachova alebo agresivna reakcia...pokial sa pozrieme co napisal miki tak je jasne ze prave to su vylucujuce chyby ...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 14.08.2008 14:50

no neviem, ale tak chatku môj pes považoval za "naše územie", rovnako aj psy u susedov nemcov, nechceli pustiť dnu upratovačky, bránili si územie. tak si myslím, že to je ok. ale ak ide o priateľský kontakt, záleží, ako veľmi chceš mať psa naučeného, nech si nechá od kohokoľvek robiť čokoľvek...
nejako moc sa tu začína rýpať vo vadách a chybách a už sa mi to nepáči... nie preto, že by som plemeno obraňovala abo čo, sama mám psa, ktorý nemusí hladenie od cudzích, ale je ešte mladý, nevyspelý, puberťák. sú ľudia, ktorí vyslovene nechcú, aby sa pes nechal hladiť od cudzích, lebo ako tu bolo už niekde písané, nechá psa odloženého niekde pred obchodom a ukradnú ti ho... to sú veci o ktorých sa má diskutovať v konkrétnom prípade a diskutujúci by mali toho konkrétneho psa a situáciu poznať, nie len oháňať sa stanovami a citovať štandard... citovať vie každý...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Ivanka.P » Štv 14.08.2008 15:04

Offtopic: Neviem čoho je to dôkaz /strach alebo ogresia/ ale ani moja sa nenecá pohladkať od niekoho cudzieho a nezáleží na území. Najprv cúvne hlavou a niekedy aj šteká, na tom nieje nič zvláštne a vyraďujúce ale už to je naozaj OT
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Baarbora » Štv 14.08.2008 15:25

leiluska píše: sú ľudia, ktorí vyslovene nechcú, aby sa pes nechal hladiť od cudzích, lebo ako tu bolo už niekde písané, nechá psa odloženého niekde pred obchodom a ukradnú ti ho...

sory, ze citujem, ale podla mna je sakra rozdiel, ci Tvoj pes vybehne po niekom, ked majitel nie je v dohlade, alebo si brani svoje uzemie, ale ako som pochopila, v spominanom pripade sa fena chovala agresivne v pritomnosti majitela a tusim bola agresivna dokonca na vlastneho majitela. nehodnotim konretne plemeno, ani konretny pripad, ale toto rozhodne nie je modelove chovanie, ktore by sa malo ospravedlnit tym, ze fena bola v strese. rozhodne mi to nepride normalne, nech sa jedna o akekolvek plemeno, fenu, ci psa. Nevidim dovod pustat taketo zvierata do chovu.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod 5miki5 » Štv 14.08.2008 15:30

leiluska píše:to sú veci o ktorých sa má diskutovať v konkrétnom prípade a diskutujúci by mali toho konkrétneho psa a situáciu poznať, nie len oháňať sa stanovami a citovať štandard... citovať vie každý...

leiluska, neber všetko osobne a vyslovene na nera. Mojou skúškou povahy prešiel v Hronci bez problémov. Ste obaja mladí, on ešte len začínajúci pubertiak, zohráte sa, pripraviš ho neboj. Má dosť sebavedomia, nie je žiadny verejný cicmák, ale reakcie na vydráždenie sú OK. Vzbĺkol, vychladol, zadriemal, ale sledoval, naozaj v pohode.
Len to citovať vie každý mi nejako na teba nesedí: dôvod:
citát p. Karla Skoupého z bratského klubu.
5miki5
Big Dog
 
Príspevky: 1050

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Mackie » Štv 14.08.2008 15:33

teraz uz fakt vyzeram akoby som si sr* :kak: do vlastneho (a od 10 rokov budem chciet psa a ziaden chovatel sa so mnou nebude bavit, lebo som rozvratila mienku o csv)
JA by som nesla ku kazdemu psovi, lebo som ich nepoznala, ale tych, co som mala po ceste k chatke, nebol problem poskrabat na hlave, videli, ze niekto ide, tak prisli pozriet
demonstrativne tam zavrkli ci brechli mnohi, aj moja sa pridala, ked vystekavali novo prichadzajuce psy, co inac nezvykne, ale stacilo sa psovi prihovorit a bol ako macka
ked takto prichadzajucich do bezvedomia vystekavaju NO (nechcem sa nikoho dotknut, moja skusenost) tak sa to berie, ze je to strazne ustekane plemeno, ale u csv uz je to zle a sup sup prec s nim z chovu?
teraz narazam na to, ze sa to fakt zvrtlo na nieco, co to nie je, Silwuska pises, ze "ked pes vybehol" tak hovorim, ze ziaden nevybehol
co sa tyka toho, ci sme boli doma alebo nie, moja stiahla skoro 3 litre vody a necurala 20 hodin, musela som ju vytiahnut mimo tabor, takze usudzujem, ked tam psi byvali a su zvyknute chodit sa vencit, aj ked su v kotercoch, tak tam tiez necurali a brali to ako domace prostredie, ktore si "chranili"
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 14.08.2008 15:40

nemyslela som Nera, myslela som všeobecne veci, ktoré sa tu preberajú. nemyslela som ani fenu, hovorila som skôr o tej veci, že pes by sa mal nechať pohladkať od cudzieho kedykoľvek... tak to totiž vyznieva, že ak sa nedá je agresívny...
nemám rada takúto formu komunikácie, hlavne ak ide o veci, ktoré vyznievajú inak ako sú myslené... začína sa to tu komplikovať a je to neprehľadné...
na margo tej feny neviem nič povedať, nebola som tam, neviem, preto sa nevyjadrujem, o nej som v príspevkoch nevravela. písala som o tom, že ak mám psa na úväze, môže k nemu hocikto prísť a maznať sa s ním alebo bude pes nevrlý, bude vrčať,...
k tej citácii - v štandarde sú napísané vylučujúce vady, ale je iné to aplikovať na konkrétny prípad... ano, je jasne vylučujúca agresia. ale myslím, že posudzovateľ dostatočne fenu poznal a urobil hodnotenie a závery podľa svojho vedomia a svedomia... rada by som videla ten záverečný bonitačný kód, ktorý nakoniec dostala...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Silwuska » Štv 14.08.2008 15:41

Napisala som ze ak(bola to skor uvaha)...nenapisala som ze vybehol...prave preto ze co si ty napisala v podstate nic nevypovedalo...ak to vyznelo inak tak sa ospravedlnujem...ale rovnako sa pridavam, ze nechcem teraz vyzerat ako nejaky rozvacat dobreho mena plemena (ece sa to aj rymuje :lol: )...len to je o mojom pocite ze tak ako sa pise v prvotnych prispevkoch by sa nemal chovat pes ktory ma byt pripraveny na bonitaciu...no a samozrejme by sa tak nemal chovat poradca chovu :ach:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 14.08.2008 15:44

veď to je jasné, aj Sonička to na konci vravela, že psi neboli pripravení dostatočne na bonitáciu a je to chyba skôr majiteľa ako psa... to som písala hneď na začiatku...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod raky » Štv 14.08.2008 16:26

Napadla ma jedna vec, veď nie len na bonitácii musí psík ukázať povahu, predpokladám, že aj na výstave ukazujete zuby atď a taktiež pokiaľ dobre viem pre agresivitu je pes vyradený z posudzovania aj na výstave, stačí ak vybehne v kruhu po dalšom psovi....
Nebol som tam, ale súhlasím, že ak je zle psík pripravený na bonitáciu je to vo vačšej miere vina majiteľa a radšej mal bonitáciu odložiť a dopilovať správanie....
A nakoniec nechám psíka pred obchodom, tak môže pred neho padnúť aj malé dieťa a teraz čo? Vycvičený psík robí veci na povel a určite neútočí bez príčiny alebo povelu majiteľa...
Inak mňa táto téma zaujala, raz sa určite pôjdem pozrieť na Váš tábor.......

Ešte ma napadlo, že bonitáciu ste mali na konci tábora, teda po týždni trénovania?
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 14.08.2008 16:36

prídi a uvidíš, že tábor je super vec a psy sú v pohode... tu sa vyťahuje len to zlé...
čsv je nedôverčivý voči cudzím ale bezdôvodne nenapáda - to na margo toho decka, čo by spadlo pred psom...
bonitácia bola v sobotu, teda deň pred koncom. bol to jediný deň kedy lialo ako z krhly. ale niektorí prišli len na bonitku, neboli tam celý týždeň.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Donna » Štv 14.08.2008 16:37

moc to nesuvis s tym co tu je pisane dozadu. ja len ze ja na nasu bonitaciu nemam velmi dobre spomienky. Jednak nas bonitovala pani ktora ma najvecsiu chovatelsku stanicu na slovensku (cca 40 psov)a posudzovala j vlastne psi len jej tam vtedy "asistovala" este jedna. a potom namerali mu 35 cm, co som nejak moc neriesila az do doby ked sme nezacali chodit na agility a tam uz 35 je velkostna kategoria medium a nechcela som aby v jeho veku skakal take tazke parkury. No tak sme ho tam premeriavali a merali ho nezavisle od seba vsetci treneri a zrucnejsi clenovia klubu (asi 10 ludi) a ani jeden nenameral viac ako 32 cm a to pritom stal tak jak mal (takze fakt nechapem). a potom ked mi ho dali preklusat tak sme chodili po ostrom strku :pac: a on ako rocny pes tam skackal a nechodil tak jak mal tak mu tam napisali ze vyhadzuje zadne nohy. A akoby nestacilo boli tam hned kone a on este cely nateseny horsa za nimi .. ale to bola viacmenej moja vina ze som ho nemala tak zvladnuteho.. ale mal len rok. Neviem ale cele mi to prislo take nejake divne. Najviac ma nastvalo to meranie vysky lebo teraz mame napisane v b.k. ze je vedsi ako je standard, pritom je absolutne v strede medzi hornou a spodnou hranicou.
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod raky » Štv 14.08.2008 16:39

a nemohlo sa to stať aj tým, že psy neboli načasovaní, resp. odpočinutí pred bonitkou???
Už som bol na pár táboroch a prvý krát som si tiež skoro odrovnal psa....Po troch dnoch bola mátoha.....
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Chovanie sa na bonitácii ...

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 14.08.2008 16:56

veď o tom tu všetci točíme, len niektorí tu tvrdia že proste ten pes má byť v pohode za každých okolností. taliani tam cestovali aj 14 hodín, neviem ako to na psa pôsobí, keď hneď potom musí na bonitku... preto neodsudzujte hneď všetko bez toho aby ste poznali ozajstné príčiny...
štandard hovorí jasne, ale chvalabohu posudzovanie robia ľudia, ktorí vedia, čo je to za stres pre psíka a pre majiteľa - sama som bola neskutočne vystresovaná na zvode...
osobne chcem ísť na bonitku asi až v budúci rok a možno neskôr. pes je teraz v puberte a chcem ho nechať ustáliť, nepotrebujem rýchlo a hneď teraz pár písmenok... keď už, tka sa poriadne pripravíme... aj na zvod sme išli na môj vkus nepripravení a prirýchlo...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo