Spolumajiteľstvo psa

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Laura » Štv 31.07.2008 12:49

V čom spočíva spolumajiteľstvo psa? Čo môže chovateľ žiadať od spolumajiteľa a naopak? Ako sa stanovuje cena za psa? Aké "práva" na psa majú jednotlivé strany? A podobne...
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Zilla » Štv 31.07.2008 13:43

Spoluvlastníctvo psa sa za súčasnej právnej úpravy v ničom neodlišuje od spoluvlastníctva akejkoľvek hnuteľnosti. Práva a povinnosti majú spoluvlastníci rovnaké ako keď je len 1 vlastník s jediným rozdielom, že oni sú 2 či 3, 4....musia sa teda dohodnúť ako s predmetom svojho spoluvlastníctva (v tomto prípade so psom) naložia inak sa samozrejme možu obrátiť na súd a ten to rozhodne.
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Tatiana » Štv 31.07.2008 15:00

kedze som bola donedavna spolumajitelka mozem ti povedat zaklad je zmluva medzi tebou a spolumajitelom ,obaja musite suhlasit s podmienkami tejto zmluvy,musi tam byt podrobne uvedene vsetko co to obnasa,zalezi coho sa spolumajitelstvo bude tykat,ci iba uvadzanie mena spolumajitela,ci doba pocas ktorej musia byt splnene podmienky zmluvy,tiez financna stranka,dalej doba pocas ktorej budete spolumajitelia resp.ukoncenie zmluvy na zaklade prepisu psa na jedneho z vas,vsetko zavisi od dohody,ja osobne som spolumajitelka dvoch steniat z mojej ch.stanice a podmienkou je absolvovanie aspon klubovky a uchovnenie,potom prepisem ,tato podmienka bola zohladnena v cene stenula takze spolumajitel je povinny ju splnit :no:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Zilla » Štv 31.07.2008 15:48

Tatiana píše:musi tam byt podrobne uvedene vsetko co to obnasa

Teda presne vymedzený predmet spoluvlastníctva (v tomto prípade pes) - musí byť identifikovaný dostatočne jednoznačne,aby nedošlo k zámene. Musia byť samozrejme vymedzené vzájomné práva a povinnosti - jednak vo vzťahu k titulu vzniku spoluvlastníctva a jednak vo vzťahu k samotnému spoluvlastníctvu.

Tatiana píše:ci iba uvadzanie mena spolumajitela,ci doba pocas ktorej musia byt splnene podmienky zmluvy,

Podielové spoluvlastníctvo je vyjadrené mierou podielu akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci, ak právny predpis neustanovuje inak, alebo ak to nebolo dohodnuté, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. POZOR Právne úkony vykonávajú spoluvlastníci spoločne a nerozdielne, čo znamená, že žiaden zo spoluvlastníkov nemôže konať bez vedomia a na úkor ďalších vlastníkov spoločnej veci, alebo bez ich súhlasu. Z právnych úkonov sú potom tiež všetci spoluvlastníci oprávnení i povinní spoločne a nerozdielne.

Tatiana píše:ci doba pocas ktorej musia byt splnene podmienky zmluvy

Za predpokladu, že nejaké podmienky stanovované budú - nejedná sa o povinnú náležitosť - pri ich formulácii treba dávať pozor na to, aby šlo o podmienky možné - t.j. objektívne splniteľné
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Mayaa » Štv 31.07.2008 23:28

Zilla píše:Podielové spoluvlastníctvo je vyjadrené mierou podielu akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci, ak právny predpis neustanovuje inak, alebo ak to nebolo dohodnuté, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. POZOR Právne úkony vykonávajú spoluvlastníci spoločne a nerozdielne, čo znamená, že žiaden zo spoluvlastníkov nemôže konať bez vedomia a na úkor ďalších vlastníkov spoločnej veci, alebo bez ich súhlasu. Z právnych úkonov sú potom tiež všetci spoluvlastníci oprávnení i povinní spoločne a nerozdielne.

Nie je to celkom tak: :no:
O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Ešte by ma zaujímalo, čo si predstavuješ pod týmto: :nwm:
Musia byť samozrejme vymedzené vzájomné práva a povinnosti - jednak vo vzťahu k titulu vzniku spoluvlastníctva a jednak vo vzťahu k samotnému spoluvlastníctvu.
www.RAVENFIELD.eu
Flat Coated Retrievers
Mayaa
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 416

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Zilla » Pia 01.08.2008 8:18

Mayaa píše:
Zilla píše:Podielové spoluvlastníctvo je vyjadrené mierou podielu akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci, ak právny predpis neustanovuje inak, alebo ak to nebolo dohodnuté, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. POZOR Právne úkony vykonávajú spoluvlastníci spoločne a nerozdielne, čo znamená, že žiaden zo spoluvlastníkov nemôže konať bez vedomia a na úkor ďalších vlastníkov spoločnej veci, alebo bez ich súhlasu. Z právnych úkonov sú potom tiež všetci spoluvlastníci oprávnení i povinní spoločne a nerozdielne.

Nie je to celkom tak: :no:
O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Ale toto len dopĺňaš to čo som uviedla...jedno nevylučuje druhé - ak nie je možné dosiahnúť o predmete spoluvlastníctva dohodu spoluvlastníkov nastupuje súd. Ostatne presne to som uviedla v prvom príspevku. Ak by jeden zo spoluvlastníkov jednal bez vedomia druhého (ostatných) má ten druhý (ostatní) automaticky právo dožadovať sa ochrany pred súdom. Rovnako aj v prípade, že všetci spoluvlastníci nesúhlasia so spôsobom akým má byť s predmetom spoluvlastníctva naložené. V prípade občianskoprávnych vecí bude vždy platiť, že prednosť má dohoda účastníkov (ak sa teda nejedná o kogentné ustanovenie).

Mayaa píše:Ešte by ma zaujímalo, čo si predstavuješ pod týmto: :nwm:
Musia byť samozrejme vymedzené vzájomné práva a povinnosti - jednak vo vzťahu k titulu vzniku spoluvlastníctva a jednak vo vzťahu k samotnému spoluvlastníctvu.

Musia byť vymedzené vzájomné práva a povinnosti pokiaľ ide o napr. kúpno - predajnú zmluvu ako titul vzniku spoluvlastníctva, je nutné vymedziť obsah tejto zmluvy a samozrejme aj vzájomné vzťahy vrámci samotného spoluvlastníctva.
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Laura » Pia 01.08.2008 14:21

A ked chcem ostat doživotne spoluvlastnička psa ake prava mam? Dajme tomu ked ho predam za polovičnu sumu? Môžem si do zmluvy dať veci ako napr. : pes musi absolvovať to a to, mám právo to s ním absolvovat aj ja atd..

A co sa tyka starostlivosti o psa ako sa v takomto pripade rozdeluju financie napr. na veta, potravu, vystavy, skusky...?
A ak by sa pes stal chovnym mam pravo na urcitu ciastku za krytia(vrhy)?

Toto by ma hlavne zaujimalo..Neviem si to totiz predstavit ako to prebieha..
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Zilla » Pia 01.08.2008 15:01

Laura píše:A ked chcem ostat doživotne spoluvlastnička psa ake prava mam? Dajme tomu ked ho predam za polovičnu sumu? Môžem si do zmluvy dať veci ako napr. : pes musi absolvovať to a to, mám právo to s ním absolvovat aj ja atd..

Vlastník môže vec užívať, požívať, disponovať s ňou alebo ju zničiť - všetko toto môžu aj spoluvlastníci akurát je tu stanovený zvláštny režim rozhodovania - buď sa dohodnú, alebo sa obrátia na súd a ten to rozhodne za nich. Presne som nepochopila to s tým predajom...komu...chceš ho odpredať a tak získať spoluvlastníka? Ak hej, tak sa môžte dohodnúť ohľadom výšky podielov, v opačnom prípade platí zo zákona, že podiely sú rovnaké teda 50:50. Do zmluvy si môžeš dať všetko, čo zákon výslovne nezakazuje...v občianskoprávnych vzťahoch platí, že je dovolené všetko, čo nie je výslovne zakázané.

Laura píše:A co sa tyka starostlivosti o psa ako sa v takomto pripade rozdeluju financie napr. na veta, potravu, vystavy, skusky...? A ak by sa pes stal chovnym mam pravo na urcitu ciastku za krytia(vrhy)?

Obvykle podľa výšky podielu t.j. ak sú 2 tak každý polovicu...samozrejme dohoda môže byť akákoľvek.

Laura píše:Toto by ma hlavne zaujimalo..Neviem si to totiz predstavit ako to prebieha..

Nie je to vôbec komplikované, všetko je ako u bežného vlastníctva len sú na to 2, 3, 4...nič viac
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Tatiana » Pia 01.08.2008 15:53

zvycajne to je ze si sadnete so spolumajitelom a vzajomne sa dohodnete na podmienkach,mozu zahrnat iba trebars ze absolvujete urcite vystavy ktore hradite bud vy alebo on,ci spolu,taktiez krmivo a ostatne vydavky,po tejto dobe sa stanete vylucnim vlastnikom psa,druha vec cena stenata pri kupe ,ci je v nej zohladnena buduca investicia pre chov atd,vtedy moze chovatel a spolumajitel poskytnut zlavu,v tomto pripade potom naklady hradite vy pokial nepresiahnu vysku ceny ktora bola poskytnuta,pripadne vrhy a krytie je uz vec dohody ukotvenej v zmluve,skratka vsetko podstatne treba vlozit do zmluvy,ak niektora strana tieto podmienky nedodrzi da sa to riesit pravnou cestou :no:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod quinty » Ned 03.08.2008 14:08

Nedá mi nereagovať na túto tému. Pri spisovaní zmluvy sa nesmie zabudnúť ani na to, aby sa jasne uviedlo, že kto uhradí škody v prípade ak náhodou pes nejaké sposobí. Píšem to z vlastnej skúsenosti. Jeden NO v našej obci sposobil škodu na dvoch autách a hoci som toho psa v živote nechovala ten dotyčný ma uviedol ako spolumajiteľku psa / chcel sa mi pomstiť/ tri roky sme sa súdili kým som spor vyhrala a mohla som si konečne vydýchnuť, škoda bola 220 tisíc plus súdne trovy a úroky sa vyšplhali skoro na pol milióna. Na každom jednom pojednávaní som musela pozerať fotky uhynutého psa a keď sudca videl, že sa mi tisnú slzy do očí bolo mu ,,jasné,, že to bol moj pes.
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Zilla » Pon 04.08.2008 10:09

quinty píše:Nedá mi nereagovať na túto tému. Pri spisovaní zmluvy sa nesmie zabudnúť ani na to, aby sa jasne uviedlo, že kto uhradí škody v prípade ak náhodou pes nejaké sposobí. Píšem to z vlastnej skúsenosti. Jeden NO v našej obci sposobil škodu na dvoch autách a hoci som toho psa v živote nechovala ten dotyčný ma uviedol ako spolumajiteľku psa / chcel sa mi pomstiť/ tri roky sme sa súdili kým som spor vyhrala a mohla som si konečne vydýchnuť, škoda bola 220 tisíc plus súdne trovy a úroky sa vyšplhali skoro na pol milióna. Na každom jednom pojednávaní som musela pozerať fotky uhynutého psa a keď sudca videl, že sa mi tisnú slzy do očí bolo mu ,,jasné,, že to bol moj pes.


Len sa chcem spýtať, nešlo v tomto prípade o to, či si, alebo nie si spoluvlastníkom? Nech čítam, ako čítam (ak sa mýlim, tak pardón) vychádza mi, že šlo len o určenie vlastníctva...nie si vlastník nenesieš zodpovednosť, si vlastník nesieš. Iný výsledok nie je možný.
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Laura » Pon 04.08.2008 10:11

Ani ja som kedysis nebola za spolumajiteľstvo, lenže momentalne som v takej situacii ze by som splumajitelstvo chcela. Este mama volne jedno stena ale uz som si na neho zvykla a vidim v nom urcity potencial a preto by som chcela mat nad nim určitú "kontrolu" .Rysuje sa možnost predať ho známim preto som potrebovala poradit co mozem a nemôzem ocakavat od takehoto "spojenectva" :no:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod quinty » Pon 04.08.2008 11:16

Zilla píše:
quinty píše:Nedá mi nereagovať na túto tému. Pri spisovaní zmluvy sa nesmie zabudnúť ani na to, aby sa jasne uviedlo, že kto uhradí škody v prípade ak náhodou pes nejaké sposobí. Píšem to z vlastnej skúsenosti. Jeden NO v našej obci sposobil škodu na dvoch autách a hoci som toho psa v živote nechovala ten dotyčný ma uviedol ako spolumajiteľku psa / chcel sa mi pomstiť/ tri roky sme sa súdili kým som spor vyhrala a mohla som si konečne vydýchnuť, škoda bola 220 tisíc plus súdne trovy a úroky sa vyšplhali skoro na pol milióna. Na každom jednom pojednávaní som musela pozerať fotky uhynutého psa a keď sudca videl, že sa mi tisnú slzy do očí bolo mu ,,jasné,, že to bol moj pes.


Len sa chcem spýtať, nešlo v tomto prípade o to, či si, alebo nie si spoluvlastníkom? Nech čítam, ako čítam (ak sa mýlim, tak pardón) vychádza mi, že šlo len o určenie vlastníctva...nie si vlastník nenesieš zodpovednosť, si vlastník nesieš. Iný výsledok nie je možný.


Áno išlo o to či som, alebo nie som spoluvlastníkom toho psa, a verte mi, že som mala čo robiť , aby som dokázala, že toho psa ani len nepoznám.Dokonca sme museli vyhladať aj chovatela od ktorého bol ako šeniatko kupovaný on došiel aj so zmluvou ktorú podpisovali pri kúpe a hoci ten ozajstný majiteľ čo toho psa choval nemal žiadny doklad o tom, že by sme vobec niekedy boli spolumajitelia som sa súdila tri a pól roka. Na slovensku je možné aj nemožné. Tak práve preto ak možem poradiť ak spolumajitelstvo tak s jasnými pravidlami o právach a povinnostiach.

Máš pravdu šlo len o určenie vlastníctva - tá nočná mora ma vyšla na 57. 000,- sk plus zakaždým obrovské nervy,vysedávanie na súde 2 až 3 hodiny každé dva mesiace a pohlad na toho zrazeného psa mám do dnešného dňa pred očami.
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Zilla » Pon 04.08.2008 11:50

quinty píše:Áno išlo o to či som, alebo nie som spoluvlastníkom toho psa, a verte mi, že som mala čo robiť , aby som dokázala, že toho psa ani len nepoznám.Dokonca sme museli vyhladať aj chovatela od ktorého bol ako šeniatko kupovaný on došiel aj so zmluvou ktorú podpisovali pri kúpe a hoci ten ozajstný majiteľ čo toho psa choval nemal žiadny doklad o tom, že by sme vobec niekedy boli spolumajitelia som sa súdila tri a pól roka. Na slovensku je možné aj nemožné. Tak práve preto ak možem poradiť ak spolumajitelstvo tak s jasnými pravidlami o právach a povinnostiach.
Máš pravdu šlo len o určenie vlastníctva - tá nočná mora ma vyšla na 57. 000,- sk plus zakaždým obrovské nervy,vysedávanie na súde 2 až 3 hodiny každé dva mesiace a pohlad na toho zrazeného psa mám do dnešného dňa pred očami.

Bohužial, taká je súčasná realita súdnictva a to nielen na Slovensku.

quinty píše:Pri spisovaní zmluvy sa nesmie zabudnúť ani na to, aby sa jasne uviedlo, že kto uhradí škody v prípade ak náhodou pes nejaké sposobí.

Tu si vôbec nie som istá či to takto ide...osobne sa domnievam, že povinnosť nahradiť škodu bude pre oboch závisieť na výške podielu ak teda nebude spoločná a nerozdielna. Povinnosť nahradiťr spôsobenú škodu má ten, kto je povinný vykonávať dohľad (vlastník) a ak sú dvaja nazdávam sa, že to bude tak ako som uviedla.
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Sezen » Pon 04.08.2008 12:20

Lauri, môj príspevok nebude až taký profesionálny, ale vzhľadom na to, že som do nedávna bola spolumajiteľkou psíka, tak ti napíšem len vlastnú skúsenosť.
Ja osobne by som si už nikdy nevzala psíka do spoluvlastníctva formou 50:50 s rovnakým právom rozhodovania obidvoch strán. Je síce pekné keď si na začiatku rozumiete s potencionálnym spoluvlastníkom, ale keď už príde na rozhodovanie v určitých veciach, hoci aj v maličkostiach tak už to nemusí byť také ružové.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Ďalší

Späť na Chovateľstvo