Spolumajiteľstvo psa

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Levriero » Štv 07.02.2013 23:37

Hej mame pisomnu zmluvu.
Ono to nie je vada vylucujuca z chovu, takze uchovnit ju nebude problem (kryci pes pre nu bude musiet nat nohy uplne rovne aby sa to eliminovalo), boli sme s nou na troch vystavach a vzdy skoncila s vyborna2 prave kvoli tomuto (ideme s nou este na dve vystavy do medzitriedy kvoli uchovneniu tak som zvedava ci sa to zopakuje)...ale nemienim s nou behat po neviem kolkych vystavach len pre to aby mala sampionat, pre mna to nic neznamena...ma teraz 15 mesiacov, my s nou chceme hlavne behat, to ju strasne bavi, vystavy ju dost stresuju...po vikende ideme pisat chovatelke ci pristupi na odkupenie, tak potom dam vediet ako sme dopadli
inak jej surodenci su vystavne uspesni, jedine ona ma tento problem...jedine co ma zaraza je, ze nam to nespomenula hned ako sme si ju brali, lebo ked som si spatne pozrela jej fotky ked bola malicka tak to uz bolo vidno, kedze sme vtedy neboli az taky skuseni nenapadlo ma to, pri dalsom psikovy uz budem opatrnejsia....samozrejeme by som ju nedala za nic na svete, je to nas maly poklad
Levriero
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 85

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Jannka » Pia 08.02.2013 10:26

To ste sa dostali do neprijemnej situacie. Presne preto som ja cim dalej tym viac presvedcena, ze spolumajitelstvo je vec, ktora malokedy funguje tak, ako na papieri. Presne kvoli tomu, ze nevlastnime nezivu vec. V prvom rade chovatel nikdy nemoze vediet, co vyrastie z jeho "aj toho najnadejnejsieho steniatka". Cize zmluva by mala byt koncipovana tak, ze ak pes bude exterierovo a zdravotne vyborny, v tom pripade sa daju klast dalsie podmienky ako chov ci sampionaty. Realita je taka, ze aj s vadou, ktoru spominate, si sampionat vybehate, ale bude vas to stat vela energie a penazi. Vystavy su dnes uz bohuzial o tom. Sampionat si vybeha aj podpriemerne zviera. Myslim, ze pre Vas to bude neprijemne, obiehavat vystavy so suckou, ktorej budu stale nieco vytykat a kvoli tomu ju budu stale v konkurencii posuvat nizsie a v neposlednom rade stresovat psa, ktory nema rad vystavy...hm... Druhou vecou je jej chovnost, ak sucka nesie urcitu predispoziciu na dane vady, o ktorych pisete (ak ked to nie su ziadne vady vylucujuce z chovu) tak nemusi pomoct ani nakrytie "rovno-nohym" krycim psom. Genetika nefunguje takto jednoducho.... Tato vada bude pravdepodobne putovat dalej - a vobec nemusi preskocit na jej deti, ale praveze mozno pradeti atd atd. Samozrejme, chov nie je len o tom, ze mame spajat "dokonale jedince" (ved take ani nie su). Je to vec kompromisu. Ale ja osobne si myslim, ze niektorym chovatelom chyba sudnost a snazia sa do chovu pretlacit naozaj vsetko. Uprimne - naozaj by ma zaujimalo, ci pani chovatelka dokaze byt sebakriticka a ci bude riskovat to, ze si zoberie stena z tohto vrhu po vasej sucke a tym padom tiez riskuje, ze tato vada bude dalej sirena. Najma ak to uz mozno ma zanesene v chove (vada vasej sucky tiez nemusi byt ziadna nahoda! a najma URCITE to ako skusena chovatelka MUSELA na tom stenati vidiet!) A dalej - naco ju davat do chovu, ak ma plno surodencov, ktori su uspesni a tym padom genefond tejto linie moze byt zachovany vdaka nim. Mozno by som skusila urobit to, ze napisat jej, ci je moznost odkupenia s tym, ze nemate zaujem na sucke chovat ani ju uz vystavovat, ze chcete ju len na maznacika a na sport. Plus zadat argumenty preco ste sa takto rozhodli atd...atd...a odvolat sa prave na to, ze si nemyslite, ze Vasa sucka bude excelovat v chovnej sfere. Myslim, ze by sa vam ulavilo - ze by konecne vas nikto do nicoho nenutil a nekomandoval vas co robit a co nie. Srandovne na tom je to, ze ak sucka nevysla tak ako mala, nemali by ste za nu vlastne vobec doplacat. Ale predpokladam, ze v zmluve toto nemate vyriesene, ze aky je postup, ak bude fenka napr. neuchovnitelna. Su potom aj ine moznosti, ak by to slo do krajnosti....
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod casira » Pia 08.02.2013 13:30

Jannka
Velmi pekne napísané,úplne s tým súhlasím.Či to dopadne dobre,velmi závisí od toho,ako sa k danej situácii postaví chovatelka.Ak je "normálna",mala by to akceptovat a vyjst v ústrety.Držím palce. :no:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Levriero » Ned 10.02.2013 18:47

Ved prave, ze v zmluve nic take nie je, su tam iba podmienky ktore treba splnit z mojej strany ale nehovori sa tam o tom co sa stane ak sa to neda (alebo da ale velmi tazko), ponaucenie do buducna....Preto ma zaujimalo ci uz niekto riesil nieco podobne.
A ono uchovnuju sa psy s ovela horsimi vadami ako je tato, dokonca dost casto aj psy mimo standard (teraz hovorim o mojom plemene pri ostatnych neviem, kedze zdravotne testy nie su povinne niektori ludia nevahaju pouzit v chove psov s luxaciou pately, ocnymi vadami a dokonca epilepsiou!!!) takze neuchovnit fenu ktora okrem tejto malej chyby plne zodpoveda standardu a navyse ma skvely rodokmen by bola blbost (pri pocetnejsich plemenach je to samorejme ine), samozrejme ak budu zdravotne testy v poriadku.
Uvidime co povie druha strana, hadam sa dohodneme. Potom dam vediet ako to dopadlo :)
Levriero
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 85

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod wer » Ned 10.02.2013 18:51

nejde o uchovnenie, ale o "znizenie hodnoty" - ak to mam tak sprosto napisat... ja by som prave na vasom mieste na tom stavala... uz nie je uplne spickove zviera, ktore ste kupovali. :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Levriero » Ned 10.02.2013 20:32

Hej hej chapem, prave som si nahodou na fb vsimla fotku ineho psika od ´nasej´ chovatelky a tiez ma tento problem, akurat nie az tak moc viditelny...takze ked vravela, ze sa jej to este nikdy nestalo tak ma klamala vrrrr, neznasam neuprimnych ludi :( Tak teraz jej uz naozj nechcem vracat stena...a tento pes a nasa fenka maju rovnaku babku, idem pozriet dalsich psov z tej linie a ak to maju tak niekto dostane dost neprijemny mail, aj ked najprv to chcem riesit po dobrom...(ta fena ceu ktoru to podla mna ide je zakladatelka jej chovatelskej stanice :pac: )
Levriero
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 85

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod skacenka » Pia 01.03.2013 8:33

Ahojte, ideme si pravdepodobne brať šteniatko z českej CHS.
Chovateľka nám najprv ponúkala spolumajiteľstvo, ale to sme odmietli, tak nám ponúkla inú alternatívu a to, že by sučka bola v našom výlučnom vlastníctve, ale do zmluvy by sa dal dodatok, že prvý vrh (samozrejme ak sa podarí fenku uchovniť) by bol odchovaný na materskú CHS.
Chovateľka je veľmi prijemná osoba, aj mi teda vravela, že všetko by sme sa dohodli pri osobnom stretnutí a aj spolu napísali ten dodatok, aby nevznikli žiadne nedorozumenia..
Neviem či s tým už niekto máte skúsenosti, ale mňa by zaujímalo -
*či máte nejaké typy ako by mohol ten dodatok vyzerať
*či aj pri takomto type zmluvy sa znižuje cena za šteniatko-alebo aký je váš názor?
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Nisus » Pia 01.03.2013 11:40

Ja mám skúsenosť takú (nie osobnú, ale známa), že sučku dostala zadarmo s tým, že chovateľ si na nej u seba odchoval vrh na svoju CH.S., všetky náklady hradil chovateľ, aj zisk bol jeho a potom už bola sučka iba známej.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Levriero » Ned 03.03.2013 21:09

Tak my sme sa nikam nepohli, chovatelka nekomunikuje :(
Levriero
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 85

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Atrioša » Uto 05.03.2013 20:43

My sme na druhej strane, chceli by sme dať niektoré z našich šteniatok do spoluvlastníctva ako poistku pre ďalší chov. Je to náš vysnívaný vrh a nechávame si sučku, ktorá ako dúfame by mohla byť pokračovateľkou v chove. Môže sa ale stať všeličo a ak by sa nedostala do chovu tá naša, chceli by sme mať zálohu v podobe sučky v spoluvlastníctve. Bohužiaľ sa nenašiel zatiaľ nikto seriózny, kto by mal záujem. Tí, čo sme boli prebežne dohodnutí si na druhého psa netrúfli. Takže to padlo. Mali sme jedného záujemcu o spoluvlastníctvo posledného psíka, ale po jeho preverení sme sa rozhodli do toho neísť. :ua:
Máme šteniatka - Vianočnú jedenástku. Pozrite ku nám na www.gordonseter.sk
Atrioša
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 108

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Leila Tobrok » Str 06.03.2013 12:09

Ja som dávala štenítko do spolumajiteľstva zadarmo, vrh bude na mňa, polka nákladov na uchovnenie je na mňa, polka nákladov na odchov je na mňa a polka zisku. šteniatka dostanú servis a výbavu odo mňa, vyberiem nových majiteľov,... Sučka, ktorá je v spolumajiteľstve je u chalana, ten sa o ňu stará, je jeho. Len keď sa podarí uchovniť, ideme toto riešiť. Túto sučku som dostala vlastne ja za krytie mojim psom z českej ChS. Mali 3 rôzne vrhy a mohla som si vybrať. Vybrala som krvne veľmi zaujímavú, lenže doma miesto nie je, tak išla do spolumajiteľstva. Zmluvu mám tuším na 6-7 strán... :lol:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Spolumajiteľstvo psa

Poslaťod Bavlnka » Štv 10.10.2013 23:48

No ja mám zmluvu "len" na 3 strany :) zatiaľ som spokojná, lepších spolumajiteľov som si snáď ani nemohla priať, je to veľké šťastie, pretože tých ľudí som videla pri výbere šteniatka prvý raz a mala som dobrý pocit a vyplatilo sa, aj ked priznávam, ze sama som si nevedela predstavit ako to celé bude... ale som velmi spokojná :jop: podotýkam, že oni si sami vybrali psíka podľa svojich želaní (čiže nebolo to tak, že ja som si vybrala psa a povedala im že len tento a žiadny iný) vybrali si psika, ktorý sa im najviac páčil, vhodného aj na šport čo ma veľmi teší, takže máme "v rodine" ďaľšieho športovca :) ale fakt je to o šťastí, nedá sa vedieť dopredu na akých ľudí natrafíte vždy je to risk...

- Levriero držím Ti palce, aby sa Ti chovateľka ozvala a doriešili ste to k obojstrannej spokojnosti :smile:
- všetkým čo zvažujete spolumajiteľstvo prajem veľa šťastia pri výbere majiteľov
Ďakujem vám za modlitby o uzdravenie mojej milovanej sestričky!

http://zenobiaslittlesun.webnode.sk/
Bavlnka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 141
Bydlisko: Košice

Predchádzajúci

Späť na Chovateľstvo