koľko vrhov za život

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod kellee » Sob 27.12.2014 9:00

to teda, staci kuknut otca mojho pesa, 9 vrhov
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Elis » Sob 27.12.2014 10:31

kellee píše:to teda, staci kuknut otca mojho pesa, 9 vrhov


jenom 9? :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Margita » Sob 27.12.2014 10:41

ved ak niekto da psa na krytie v priemere 10x za rok,tak do 9rokoch ma 90kryti,v kazdom vrhu dajme tomu 5steniat, to je 450 steniat, :lol: ale tych steniat vo vrhu moze byt viac a aj kryti za rok...
inak ked sme pri tom ma pes nejako obmedzene kolko krat moze kryt?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Elis » Sob 27.12.2014 10:45

Margita píše:inak ked sme pri tom ma pes nejako obmedzene kolko krat moze kryt?


ma.
treba zrovna Raky bude vedet:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Bad » Sob 27.12.2014 10:46

Margita píše:inak ked sme pri tom ma pes nejako obmedzene kolko krat moze kryt

pouze dle příslušného chovatelského řádu
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Vikiki22 » Sob 27.12.2014 10:55

Ako viem, tak nie každý chovateľský poriadok rieši počet krytí so psom. Niektoré poriadky si dokonca ani so sukami veľmi hlavu nelámu:
V chove môže byť využitý len zdravý jedinec, ktorý je udržovaný v dobrej kondícii. Počet krytí jedným chovným psom počas kalendárneho roka môže v prípade potreby obmedziť Predsedníctvo XXX.
U chovnej sučky môže byť ku krytiu využité každé háranie.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Margita » Sob 27.12.2014 10:58

viki to je odkial? ja kukam teriersky
Suka môže mať v kalendárnom roku iba jeden vrh, vo výnimočných prípadoch maximálne tri vrhy v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov.

ale o psoch som sa este nedocitala
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Elis » Sob 27.12.2014 11:01

Vikiki22 píše:
U chovnej sučky môže byť ku krytiu využité každé háranie.


:ua: :prd:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Vikiki22 » Sob 27.12.2014 11:02

Vo veľkej väčšine poriadkov je 1 vrh za 1 kalendárny rok, príp. 3 vrhy za 2 roky. Ale tento, čo som citovala, ma dostal (SÚCHNO). :ua:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod bubka » Sob 27.12.2014 12:02

u nasho plemena je to tiez bieda, su chovatelia, co kryju bez rozmyslu a 6 vrhov pre suku je pre nich normalne - aj napriek tomu, ze jej potomkovia nikdy nicim nevynikli, skor boli priemerni az podpriemerni.
Jeden chovatel v CR nakryva svoje suky dookola svojim psom - naco by siel niekam dalej? Takze uz maju 5 opakovanych vrhov po dvoch sukach - sestrach! A poradca chovu s tym samozrejme nema problem, povoli krytie kazdemu. Aj napriek tomu, ze rodicia su prenasaci na kataraktu a uz sa po nich narodilo par chorych steniat.
Podla mna je vsak aj dolezita otazka, kolko vrhov za zivot u krycieho psa, nielen u suky. U nasho plemena v Europe je par krycich psov, ktorych chovatelia ich daju na krytie vsetkemu co sa hybe. Jeden pes v Polsku ma tak napr. "len" 18 vrhov vo svojej krajine, mimo nej este viac. Takisto v CR je par takych "vykvetov" - 21 vrhov, dalsi bude mat 15 vrhov. Tiez bolo "zaujimave", ked ista CHS, ktora uz skoncila kvoli zakazu chovu, uchovnila komplet cely vrh (nie ze by bol taky kvalitny :ach: ) a tak je po nich okolo 30 dalsich vrhov v CR, ti mali dalsie svoje stenata atd a vdaka nim sa tam zaniesla katarakta, kedze matka tych steniat je pozitivna, vsetky jej stenata su teda prenasaci a cely cesky chov ma s tym teraz problem. Nikde v Europe nie je tolko prenasacov (alebo aj chorych psov) na kataraktu ako v CR, kedze chovatelia sa tomu skor snazia vyvarovat, ako to rozsirovat dalej.

Ja raz tiez planujem chovat, no viac ako 2-3 vrhy od suky nechcem. V prvom rade by som chcela chovat pre seba, tak aby som si mohla nechat stena z kazdeho vrhu. A aj to bude druhy/treti vrh len v pripade, ze sa mi prvy odchov bude pacit po povahovej a zdravotnej stranke a budem vidiet vyznam v tom urobit dalsi vrh. :smile:
Obrázok
bubka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1704
Bydlisko: Košice

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod kellee » Sob 27.12.2014 12:36

Elis píše:
kellee píše:to teda, staci kuknut otca mojho pesa, 9 vrhov


jenom 9? :lol:



tak tolko som naratala, neviem ci su tam zapisane vsetky, ALE ked sa jedna o malopocetne plemeno aj 9 vrhov je vela :lol:
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Anushqa » Sob 27.12.2014 12:44

Podla mňa tiež tie 3 vrhy (max 4 vrhy) za život od jednej suky :smile: Je mi ich lúto lebo tá kotnosť je záťaž pre sučku, takže by som to ak tomu pánovi na psíkovi aj záleží vrhy nedávala za radom !
Anushqa
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Puk » Sob 27.12.2014 12:49

raky píše:ako spoznáš toho chovateľa????


Offtopic: A si si istý, že toto zrovna Tebe treba hovoriť??? :no:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod raky » Pon 29.12.2014 10:42

Používanie krycieho psa neúmerne veľa nie je dobré pre žiadne plemeno, zvlášť u plemien, kde už výber je obmedzený. Vyspelejšie chovateľské kluby to samozrejme regulujú - niekedy stačí pozrieť krajinu pôvodu. Čo sa týka feniek - no sú to asi dve úrovne pohľadu, zasa sa opakuje to už napísané, pri pracovných plemenách ešte treba prihliadať, že kvalitu vrhu ukáže až čas a taktiež pri rôznych plemenách je to čas ich dospievania. No a nakoniec to je tá etická stránka - ktorá z diskutujúcich by chcela rodiť každý rok? Pre mňa je asi normálne dva - tri vrhy a aj tu záleží od početnosti vrhu a kondícii fenky... :hi: No tak, ako som písal - rozdiely sú samozrejme už od plemien...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: koľko vrhov za život

Poslaťod Buchťa » Pon 29.12.2014 11:04

Offtopic: Rákoušku, porovnávát 9-ti měsíční těhotenství ženy s dvou měsíční březostí fenky ? :ach:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo