Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod MisheliQ » Ned 12.10.2014 12:07

Offtopic: Smie. Ibaže keď to zostane napísané len tu, tak to asi nebude mať svoj osoh...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod skacenka » Ned 12.10.2014 12:15

hruska píše:Skacenka, je rozdiel moznost a povinnost. To ze klub umoznuje, aby suka rodila ako tie na dedinach, co vsetkych tak pohorsuje neznamena, ze to budem robit, tam vidim tu neuctu k zvieratu, ved porody sakra vycerpavaju. Pre mna je to papierove mnozenie.

Nech zacne skj jednat a robit poriadky tam.


Hruška ale veď presne to píšem-je to o ľuďoch-niekto to robiť bude tak ako dovoľuje klub, niekto to chce robiť a bude robiť lepšie a niekto vôbec :no:
Začať ale treba v kluboch, pretože tie určujú pravidlá-a keď sú pravidlá moc voľné, tak chovateľ môže byť hoc kto :pac:
Pretože ako ty píšeš-je rozdiel možnosť a povinnosť-ale keď klub dáva možnosti prečo ich nevyužiť však? :ach: Ja ale netvrdím, že je to správne :no: To vôbec nie... Namiesto možností by asi boli na mieste tie skôr tie povinnosti...
Ja osobne by som bola za prísnejšie pravidlá-hlavne na povahu a zdravie jedinca, pretože na to sa častokrát zabúda-hlavne, že je pes pekný :ach:

Chovateľstvo by malo byť "prácou" s nejakým cieľom-žiaľ u nás je ten cieľ často len nakryť čo najlacnejšie a predať čo najdrahšie... :ua:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Buchťa » Ned 12.10.2014 12:33

skacenka píše: Chovateľstvo by malo byť "prácou" s nejakým cieľom .....


Ráda bych se zeptala, jaký cíl si představujete, když má být sučka nakrytá jednou až dvakrát za život?
Píši o skutečném chovatelství, né rádoby chovatelství.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Nyssa » Ned 12.10.2014 13:11

skacenka píše:A samozrejme tých "poctivcov" ktorí sa snažia robiť viac to celkom slušne môže deprimovať, pretože ten kto na to :kak: predáva štence ako na bežiacom páse, a ten kto reálne pre chov niečo robí(a to sa odráža aj na cene) má šteniatka doma dlho pretože sa ľuďom zdajú drahé :nwm:

ja som už moc nechcela reagovať v tejto téme, nakoľko všetko bolo povedané, ale jedna vec mi vŕta v hlave už x rokov a použijem na to skacenkin citát.
máme 2 plemená, približne rovnako veľké, teda rovnaké nároky na stravu (zámerne nemenujem plemená, i keď aj pri tom ma už dlho svrbí jazyk). prvé má pre uchovnenie podmienku leda tak 2 výstavy a vyšetrenie kĺbov. druhé taktiež 2 výstavy, kĺby + minimálne povahový test, na ktorý sa musí vopred aspoň minimálne pripraviť. a ak chovateľ chce, aby aj štence predal, aj taká skúška by sa zišla. no a sranda je, že napriek tomu, že má chovateľ A menšie náklady na celý chov, šteňa predá za 1000 € (a to už nepíšem o chovateľoch malých plemien :ach: ) a chovateľ B šteňa za 400 €.

a to je asi otázka aj napr. na rakyho, či MisheliQ, ktori kedysi aktívne prispievali do témy o nákladoch na chov. Ako je toto možné??? Nevyužívajú aj samotní chovatelia módnosť daných plemien a na tomto ryžujú? takže kde im škodia len množitelia? chovatelia pri mnohých plemenách si škodia hlavne sami.

skacenka pise:
Hruška v prvom rade ale stojí klub, ktorý stanoví určité pravidlá...

skacenka, ale ten klub tvoria práve ľudia, ktorí majú určovať smer a na tých ľuďoch imho stojí základ chovateľstva daného plemena

prepáčte, ale poslednou dobou mi ide celé chovateľstvo krkom a radšej budem celý život len majiteľom (ktorý by sa btw. ani nemal k chovateľstvu vyjadrovať, že áno :joint: ), než sa povracať pri pohľade do zrkadla :ahoj:

Buchťa a aký chovateľský cieľ predstavuje nakryť suku 5 x za život, poriadne ani nevedieť o potomkoch nič, čiže späťná väzba nulová a ešte k tomu v dnešnej dobe, kde sa jeden krycí pes vystrieda na 1/2 chovnej populácie?
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod skacenka » Ned 12.10.2014 13:40

Buchťa píše:
skacenka píše: Chovateľstvo by malo byť "prácou" s nejakým cieľom .....


Ráda bych se zeptala, jaký cíl si představujete, když má být sučka nakrytá jednou až dvakrát za život?
Píši o skutečném chovatelství, né rádoby chovatelství.


Keď sa bavíme o skutočnom chovateľstve tak myslím, že je každému jasné, že na to stačí suku nakryť aj raz za život, pretože nejde o kvantitu ale o kvalitu jedincov :no:
Práve pri tom rádoby chovateľstve sa nakrýva xy krát a zrejme len s jedným cieľom a určite nie chovateľským....
Pretože skutočný chovateľ by mal mať odsledovanú líniu suky aj psa tak, že keď ich spojí mal by si byť takmer istý čo "z toho vylezie" a v tom cieli bude pokračovať na potomstve a tak ďalej....
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Lindchen » Ned 12.10.2014 13:40

Nakryť suku 2x za život bohato stačí. 1x kryjem povedzme v 2,5 roku, po 2,5 roku sú nakryté jej dcéry a kryjú jej synovia, takže moja fena má 5 rokov, keď kryjem 2x, o 2 roky uvidím, ako sa darilo druhému spojeniu a pokiaľ to bola ozaj vynikajúca suka, čo predáva prednosti ďalej, tak prípadne ešte (podľa zdravia suky) urobím posledné krytie v tom 7. roku života. Takže skvelá suka môže mať na život max. 3 vrhy a chov o nič neprišiel.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 12.10.2014 13:51

nikdy nezaručíš, že potomstvo sa do chovu dostane. stať sa môže hocičo a teda s vyjadrením dva vrhy stačia súhlasím, ale nie 100%...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod skacenka » Ned 12.10.2014 14:02

Nyssa píše:
skacenka pise:
Hruška v prvom rade ale stojí klub, ktorý stanoví určité pravidlá...

skacenka, ale ten klub tvoria práve ľudia, ktorí majú určovať smer a na tých ľuďoch imho stojí základ chovateľstva daného plemena


Nyssa súhlasím, ale skúsim to takto porovnať:
Vezmime si napr,vysokú školu - ak budú prijímacie skúšky na ňu ťažké a budú vyžadovať skutočnú prípravu a zanietenosť pre daný obor, tak je veľká pravdepodobnosť, že tí čo sa tam dostanú a neskôr za rovnako prísnych podmienok doštudujú tak by malo vzísť z danej školy predsalen väčšie percento naozaj odborníkov...
Ak vysoká škola zníži nároky na prijímacie skúšky a neskôr nespraví dostatočnú selekciu ani pri štúdiu, tak jednak vyštudujú obor ľudia ktorí si to "odsedeli v lavici" a druhá skupina budú tí, ktorých naozaj daný obor zaujíma, vedia a vyznajú sa ale všetko to "navyše" spravili preto, že to chceli a že ich to baví....
A tu sa dostávame k jadru-máme tu väčšie percento tých, ktorí si to odsedeli a menšie tých, ktorí naozaj vyštudovali...Myslíš, že to väčšie percento bude kričať po tom, aby sa sprísnili pravidlá? Ja pochybujem a tiež pochybujem a skúsenosť aj preukázala, že ak po prísnejších pravidlách kričí malá skupina ľudí, tak sa s tým spraví :kak:

Ak na odchov šteniat s PP bude stačiť málo, tak to proste ľudia budú využívať a zneužívať a len málo je žiaľ takých, ktorý spravia mnohé navyše, pretože chcú a veria, že to tak má byť...A ak ich je menšina tak sa zase dostávame k tomu, že sa ťažko niečo zmení...
Budúci majitelia z radov laikov tak len veľmi ťažko môžu vyselektovať, ktorý chovateľ je dobrý a ktorý zlý, lebo však šteniatka sú s PP a to by malo stačiť :nwm:

A teraz taký príklad zo života - na jednej výstave som stretla známu...Má suku, uchovnili ju, tak prečo nemať štence však? Nevedela ani koľký vrh presne v poradí majú/či 3.alebo 4./ a dokonca nevedela ani meno krycieho psa....
Myslíte, že tie vrhy boli robené s nejakým cieľom? Asi nie, asi išlo len o to jedno...
Ale takýto človek sa bez problémov hrdí titulom chovateľ :pac: A je takých žiaľ mnoho a mnoho....
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod skacenka » Ned 12.10.2014 14:06

Leila Tobrok píše:nikdy nezaručíš, že potomstvo sa do chovu dostane. stať sa môže hocičo a teda s vyjadrením dva vrhy stačia súhlasím, ale nie 100%...


Peti jasné, že nezaručíš....
Dôležité ale je odpovedať si na otázku prečo? Prečo sa nedostalo to potomstvo do chovu a od toho by sa to malo odvíjať ďalej...
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 12.10.2014 14:40

skacenka píše:
Leila Tobrok píše:nikdy nezaručíš, že potomstvo sa do chovu dostane. stať sa môže hocičo a teda s vyjadrením dva vrhy stačia súhlasím, ale nie 100%...


Peti jasné, že nezaručíš....
Dôležité ale je odpovedať si na otázku prečo? Prečo sa nedostalo to potomstvo do chovu a od toho by sa to malo odvíjať ďalej...


preto píšem, že súhlasím, ale nie na 100%. ak napr. mám super majiteľa, ktorý však je rozlietaný so psom kade tade a nemá čas ho uchovniť, vo vrhu bolo málo psov, jeden napr.má teda majiteľa, čo nemá čas, nechce,... druhého zrazí auto,... nikdy to nie je len čierne a biele... preto takéto definitívne rozhodnutia - dva vrhy a dosť, musí stačiť sú síce na jednu stranu fajn, pri plemenách ktorých je habakuk, ale na druhú stranu, nebrala by som to až tak definitívne.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod MisheliQ » Ned 12.10.2014 14:57

Nyssa píše:máme 2 plemená, približne rovnako veľké, teda rovnaké nároky na stravu (zámerne nemenujem plemená, i keď aj pri tom ma už dlho svrbí jazyk). prvé má pre uchovnenie podmienku leda tak 2 výstavy a vyšetrenie kĺbov. druhé taktiež 2 výstavy, kĺby + minimálne povahový test, na ktorý sa musí vopred aspoň minimálne pripraviť. a ak chovateľ chce, aby aj štence predal, aj taká skúška by sa zišla. no a sranda je, že napriek tomu, že má chovateľ A menšie náklady na celý chov, šteňa predá za 1000 € (a to už nepíšem o chovateľoch malých plemien :ach: ) a chovateľ B šteňa za 400 €.

a to je asi otázka aj napr. na rakyho, či MisheliQ, ktori kedysi aktívne prispievali do témy o nákladoch na chov. Ako je toto možné??? Nevyužívajú aj samotní chovatelia módnosť daných plemien a na tomto ryžujú? takže kde im škodia len množitelia? chovatelia pri mnohých plemenách si škodia hlavne sami.

To nie je predsa len o "nákladoch" (čo sa do tých nákladov smie rátať?), ale aj o tom plemene (iná cena je pri AHT, WHWT a iná pri BT), chovateľskej hodnote psov, vlastnom rozhodnutí....
Ja viem, čo chceš povedať, a súhlasím, že pri rovnakých "nákladoch" a "kvalitách" by sa nemala cena až tak líšiť....

Dám aj ja príklad
máme 2 chovateľov westíkov, psy majú rovnaké nároky na stravu, podmienky pre uchovnenie, kým prvý chovateľ nemá vyšetrené psy, druhý áno, prvý má psa priemernej kvality, kým druhý výbornej kvality, prvý chovateľ nakryje psom, ktorého má doma (resp. psom z jeho chovu), kým druhý ide na krytie do zahraničia, prvý má xy vrhov do roka, kým druhý 1 vrh za rok
ten prvý chovateľ predá šteňatá za 500 €, ten druhý za 1 000 €, koho cena je tá adekvátna??

množitelia westíkov bez PP nijako neškodia chovateľom westíkov s PP, ale tým psom, ktorých sa to týka.....(tak ako im škodia aj množitelia westíkov s PP)....
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Buchťa » Ned 12.10.2014 15:46

skacenka píše:
Buchťa píše:
skacenka píše: Chovateľstvo by malo byť "prácou" s nejakým cieľom .....


Ráda bych se zeptala, jaký cíl si představujete, když má být sučka nakrytá jednou až dvakrát za život?
Píši o skutečném chovatelství, né rádoby chovatelství.


Keď sa bavíme o skutočnom chovateľstve tak myslím, že je každému jasné, že na to stačí suku nakryť aj raz za život, pretože nejde o kvantitu ale o kvalitu jedincov :no:
Práve pri tom rádoby chovateľstve sa nakrýva xy krát a zrejme len s jedným cieľom a určite nie chovateľským....
Pretože skutočný chovateľ by mal mať odsledovanú líniu suky aj psa tak, že keď ich spojí mal by si byť takmer istý čo "z toho vylezie" a v tom cieli bude pokračovať na potomstve a tak ďalej....


Skačenka, jak víš, že si zrovna naplánovaní rodiče z odsledovaných línií sednou? A tím pádem, jak víš, že se bude jednat o kvalitní jedince u potomstva? Kteří budou kvalitní sami o sobě, ale i své kvality dále přenášet na potomstvo? Tak genetika není tak jednoduchá :nie: .

Nyssa, to co píšeš, není žádný chovatelský cíl, naprosto souhlasím.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod skacenka » Ned 12.10.2014 16:28

Buchťa píše:Skačenka, jak víš, že si zrovna naplánovaní rodiče z odsledovaných línií sednou? A tím pádem, jak víš, že se bude jednat o kvalitní jedince u potomstva? Kteří budou kvalitní sami o sobě, ale i své kvality dále přenášet na potomstvo? Tak genetika není tak jednoduchá :nie: .


Buchti preto píšem "takmer istý" :no: Ono krásne na tom chovateľstve je to, že veľa vecí sa dá odsledovať, zistiť, vyšetriť...
Ja netvrdím, že to vyjde na 100%, ale určite to vyjde viac, ako keď nakryjem suku psom len preto, že sa k sebe hodia na pohľad :no: alebo si vyberiem krycieho psa len preto, že má xy šampiónov...

Hádať sa nebudem, mám jeden krásny príklad takejto líniovky vo svojom okolí, ktorá sa robí už hádam 20 rokov a výsledky sú krásne, zdravé a povahovo vyrovnané jedince :yes:

Pre mňa je krásne pozerať sa na to, ako niekto precízne vyberá krycieho psa a chovnú suku, sledovať tie štence ako krásne "vyšli"...A od toho človeka veru nevidno inzeráty na predaj každý rok...A po toľkých rokoch odsledovanej práce im chvalabohu vychádza aj to, že keď spoja A a B, tak výsledkom sú už spomínané zdravé, krásne a povahovo vyrovnané psy :yes:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod Buchťa » Ned 12.10.2014 16:47

Ano, Skačenka, máš v mnohém pravdu.

Jen sama píšeš - po tolika letech odsledované práce - myslíš, že hned na začátku věděli, že když spojí A s B = vše oki? A že i teď naprosto vše vychází na 100% a bude i vycházet u jejich potomstva?

Offtopic: Jen jeden příklad z mnohých (na margo odsledovat, zjistit atd.....) - dvě pravé sestry z jednoho vrhu, obě nakryté stejným psem (obě línie prověřeny) - jeden vrh exteriér a povahy super, druhý vrh - exteriérový šedý prúměr, povahy super. I tak si myslíš, že je to tak jednoduché :nwm: .

A myslím si, že tato debata by měla být spíše v etice chovu.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Nová iniciatíva SKJ "PES PRE ŽIVOT, NIE PRE BIZNIS"

Poslaťod skacenka » Ned 12.10.2014 16:59

Buchťa píše:Ano, Skačenka, máš v mnohém pravdu.

Jen sama píšeš - po tolika letech odsledované práce - myslíš, že hned na začátku věděli, že když spojí A s B = vše oki? A že i teď naprosto vše vychází na 100% a bude i vycházet u jejich potomstva?

Offtopic: Jen jeden příklad z mnohých (na margo odsledovat, zjistit atd.....) - dvě pravé sestry z jednoho vrhu, obě nakryté stejným psem (obě línie prověřeny) - jeden vrh exteriér a povahy super, druhý vrh - exteriérový šedý prúměr, povahy super. I tak si myslíš, že je to tak jednoduché :nwm: .

A myslím si, že tato debata by měla být spíše v etice chovu.


Hneď na začiatku určite nie...na začiatku sú v podstate dve možnosti-pokračovať v niekoho líniovke, alebo začať svoju....
Na 100% asi nevyjde nikde nič, to ani nechcem tvrdiť-príroda je predsa len mocná čarodejka :heh:

A ani som nechcela tvrdiť, že je všetko tak jednoduché, to sme sa zle pochopili :no: práveže vôbec nie, len určite sa mi viac páči chov, kde je nejaká vízia pre plemeno, ako chov kde chovateľ vidí len šteniatka a :money:

Myslím, že v podstate spolu súhlasíme, takže je zbytočné sa doťahovať :yes:
Na svete sa môžete spoľahnúť iba na tri veci : na seba, na uvítanie svojho psa a na smrť. Inak už na nič.
skacenka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1119
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo