Switch to full style
Poradňa pre začínajúcich chovateľov.
Odoslať odpoveď

Re: Genetika a plemenitba psov

Ned 02.12.2018 13:25

prečo riešiš nejaké machrovanie? :nwm: Offtopic: a prečo mi vykáš? je to proti pravidlám
veď môžem nemať pravdu, a v takom prípade som rada, keď ma na to niekto upozorní, ale prosím pridaj k svojmu protitvrdeniu zdroje, nech si to môžem preštudovať a nabudúce vedieť lepšie.

Re: Genetika a plemenitba psov

Ned 02.12.2018 16:31

Shel-chan píše:Offtopic: ooo, milujem, keď sa z čista jasna niekde objaví "nový" človek, ktorý vedie kázne ako keby "starousadlíci" boli úplne tupí :joint: to čo sa tu stalo za tie 3 týždne?

To mě hluboce zasáhlo! Ve svém volnu vytvoříte obrázek na kterém bude znázorněna segregace 12 chromozomů (šesti v každé sadě) do všech možných různých gamet! Vzorem Vám bude krásný obrázek který jsem nakreslil (a 12.11.2018 v 19:17 poslal) Já. Až sem obrázek nahrajete, potom si povíme více o pravděpodobnostech s jakými různě založené gamety vznikají a pak si taky budeme tykat :smile: :lol:

Re: Genetika a plemenitba psov

Ned 02.12.2018 17:31

a očakávaš... cenu za zásluhy, alebo tak? či čo? :joint:
keď si chceš s niekým vykať, tak asi musíš hľadať inde, než na dogfóre :no:
ja zatiaľ počkám na ten zdroj, na ktorý som sa pýtala v poslednom príspevku...

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 03.12.2018 17:47

Nebudete na nic čekat a nakreslíte ten obrázek... :smile: Jde o obecně uznávaný princip rekombinace a segregace chromozomů v průběhu meiózy. Podepřít to můžete například zákonem o volné kombinovatelnosti vloh.

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 11:00

spytam sa aj tu,mozno shel sem skor zavita :angel:

som sa dopocula,ze povodna farba skotskych terierov je psenicna,ze cierna a zihana su vyslachtene,vsade aj na historickych fotkach je skotak v ciernej farbe,ako to vlastne je?

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 15:54

z dvoch psenicnych (e/e red) psov nikdy nedostanes ine ako psenicne stenata, takze tazko.
zato z dvoch ciernych psov (ak nesu "spravne" alely) mozes dostat stenata psenicne aj zihane.

takze jedine ze by povodne psy boli psenicne a neskor sa prikrizili psy cierne alebo zihane.
podla mna to bude skor naopak, chovaju sa cierne a obcas sa vyštepia zihane a psenicne, ale systematicky sa nechovaju, inak by cierne zanikli.

a teda predpokladam, ze sa bavime o psenicnej (e/e red - gen, ktory maju napr. WHWT, od cervenej po bielu, bez akychkolvek ciernych chlpov), nie o sable ("cervenej", alebo ako sa to nazyva - ako maju cairn teriery alebo ISCWT, od cervenej po kremovu, typicky cierna maska ci cierne chlpy na usiach alebo na koreni chvosta, pri hrubosrstych psoch mozu v dospelosti vyblednut). lebo to su dva rozdielne geny. ak by existovali v populacii nahodou oba, tak by mohli z dvoch "psenicnych" psov vyjst aj cierne ci zihane stenata za predpokladu, ze jeden rodic by bol e/e a druhy sable.

pre porovnanie:
psenicne (geneticky "e/e red") steniatko skotskeho teriera:
zdroj: http://www.southernscotties.com/project/zack-male-wheaten-scottie-available/
scottish-terrier-pups-for-sale-Zack-1-wk-4.jpg


psenicne (geneticky "sable") steniatka irskeho jemnosrsteho psenicneho teriera:
zdroj: https://www.reddit.com/r/aww/comments/135aet/quadruple_aww_day_old_soft_coated_wheaten_terrier/
SdhfFRSYjNmhNr46dKMW3U1o8y6CYHcJqA-fmHOqCzI.jpg


(o historii skotakov neviem asi ze nic, len extrapolujem z genetiky farieb.)

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 16:09

diki shel
vyslovila to jedna chovatelka co chova skotov 40 rokov....ale to este nic nemusi znamenat

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 16:40

no zaujimalo by ma, co tym ta chovatelka myslela, celkom som zvedava. to si sa s nou asi nebavila priamo, ze?
a nz teda

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 16:43

bavila odchytila som si ju v Nitre na vystave,nechcela som to tam nejako rozoberat,som sa vypytovala ohladne steniek a tak :angel:

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 16:50

Offtopic:
Shel-chan píše:(e/e red - gen, ktory maju napr. WHWT, od cervenej po bielu, bez akychkolvek ciernych chlpov)

Westíkom sa nejaký čierny chlp sem tam objaví, nie je jasné kde a ani za akých okolnosti, ale stretla som sa s tým najskôr u mojej sučky whwt, neskôr mi to potvrdili aj iní chovatelia, ktorí to definovali ako "pozostatok po cairnovi", a potom som ho objavila aj u môjho najmladšieho westíka. Ten chlp je pri korení biely a zvyšná väčšia časť je čierna.

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 16:58

Offtopic: "pozostatok po cairnovi" to urcite nie je, skor somaticka mutacia - spontanne "opravenie" "chybnej" sekvencie, ktora sposobila bielu farbu. a potvrdit ti to mozem aj ja: minuly rok som nasla cierny chlp na kesinke, pred par tyzdnami na joyce :D strasna sranda

v kazdom pripade okrem tychto ojedinelych chlpov tieto psy nemaju ziadne cierne chlpy v zmysle ze nemaju masku, cierne usi, cierny prehoz na chrbte ci cierny koren chvosta, a takisto hmatove fuzy.

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 17:07

Offtopic: No je vtipné nájsť si na bielom psovi čierny chlp. Na základe čoho taká somatická mutácia vzniká? Čo jej predchádza? Je to pokus o návrat k čiernemu prapredkovi? :heh:
Tak to áno.

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 17:35

Offtopic: asi hej :heh: viem ze sme presne toto asi pred rokom riesili vo FB skupine, ale neviem najst presne to vlakno. ale zato som nasla pat inych, kde sa na to ludia pytali :heh: ale nie su tam velmi informativne komentare. ak niekedy zistim, dam vediet.
inak to vyzera ze celkovo e/e farba sa velmi lahko "pokazi"... ak si na nete niekedy videla fotky "chimer" - psov, ktore su scasti cierne a scasti zlate (a vacsinou to nie su chimery ale somaticke mutacie), byvaju to najcastejsie prave zlte labradory alebo zlate retrievery.

Re: Genetika a plemenitba psov

Pon 10.12.2018 18:29

R mal za mlada čierne chĺpky na chvoste, aj podsadu tam ma čiernu, nie bielu ako a zvyšku tela. Tiež občas nájdem čierny chlp.

Re: Genetika a plemenitba psov

Uto 07.05.2019 19:11

Hnusni amici. Oni maju komplet genetiku na vsetky choroby a farby za 200 dolarov :hmm: To preco tu platime za kazdu vec 50 eur???
Odoslať odpoveď