Switch to full style
Poradňa pre začínajúcich chovateľov.
Odoslať odpoveď

Re: Genetika a plemenitba psov

Štv 17.10.2013 21:24

Ahojte. Som tu nový a moc sa v genetike nevyznám. Preto sa chcem spýtať čo by sa mohlo stať keby som v chove použil exteriérovú fenu ( chovnú, čiernu s pálením) na psa pracovného, čierneho s dobrým exteriérom. Aké farby by sa mohli vyskytnúť aké povahy.
Vopred ďakujem za odpoveď

Re: Genetika a plemenitba psov

Pia 18.10.2013 11:49

Ani ja sa nevyznám ale mohli by sa vyskytnúť pálené aj čierne šteňatá. Ak je v prarodičoch vlkošeďák tak asi aj to :nwm:
Skús sa spýtať aj v téme plemená NO :no:

Re: Genetika a plemenitba psov

Pia 18.10.2013 11:51

slavic, tu si môžeš preštudovať genetiku farieb u NO: viewtopic.php?f=30&t=2210&start=45#p645245
V skratke: Ak použiješ pálenú suku, ktorá nemala v predkoch čiernych jedincov s čiernym psom, všetky šteňatá budú pálené. Ak suka medzi predkami mala čiernych psov, môže sa vyskytnúť aj farba čierna u šteniat (koľko, záleží na počte a generácii čiernych predkov). K tej povahe: to sa vyrátať geneticky nedá.

Re: Genetika a plemenitba psov

Ned 20.10.2013 21:58

Ďakujem pekne!

Re: Genetika a plemenitba psov

Štv 31.10.2013 14:04

Viki, k tym merlakom, mas pravdu, malo by to byt nahodne. Keby som ti mala skusit odpovedat, tipla by som, ze za to mozu u BOC-iek nezavisly gen, ktory sposobuje modrookost u ostatnych farieb, ten by blokoval pigment aj u merlov. Podrobnejsie som si to hladala len u seltii, u ktorych je velmi vzacny, ale myslim, ze u borderiek su modre oci rozsirenejsie, ci?

sent from my Samsung Galaxy i927 Glide via Tapatalk

Re: Genetika a plemenitba psov

Uto 03.12.2013 14:53

Ahojte.Mam na Vas otazku.Mozu mat dva psy s cervenym nosom stence s ciernym nosom ? Ak nie,poprosim k tomu aj nejaku literaturu ak jesto.Dakujem za odpovede...

Re: Genetika a plemenitba psov

Uto 03.12.2013 15:39

Nie. Bolo by dobré urobiť dna test ci je otec skutočne ten ktorý je uvedený v pp.
http://www.adbadog.com/p_pdetails.asp?fspid=101

Pravdepodobnosť nejakej mutácie je tam dosť mala aj ked stať sa môže.

Re: Genetika a plemenitba psov

Uto 03.12.2013 17:40

OK.Vidim to dole,druha otazka.Si zlata...Niekedy je lahsie sa opytat ako sam hladat.... :lol:

Re: Genetika a plemenitba psov

Uto 03.12.2013 22:29

neviem kam to dať Progresivní retinální atrofie u psu, její príčinne mutace u ruznych plemen psu a populační studie plemen v ČR http://kgv.zf.jcu.cz/upload/uloziste/Hrdlicova.pdf
Offtopic: (inak Vikiki nie je to niečo, čo si hľadala na bakalárku??)

Re: Genetika a plemenitba psov

Pia 06.12.2013 18:51

Offtopic: Už som si zvolila inú tému, ale preštudujem si aj toto, znie to zaujímavo. :yes:

Re: Genetika a plemenitba psov

Sob 09.08.2014 10:54

ISAG = International Society for Animal Genetics http://www.isag.us/comptest.asp?autotry ... notkn=true

Re: Genetika a plemenitba psov

Sob 09.08.2014 12:46

chcela som sa spytat, ked sa merle x merle nedoporucuje, preco luisiana moze? ako to funguje, su tie stence pol na pol degenere?
Naposledy upravil Silvuch dňa Sob 09.08.2014 17:16, celkovo upravené 1

Re: Genetika a plemenitba psov

Sob 09.08.2014 14:04

U žiadneho plemena sa spojenie merle x merle nedoporučuje, ale nikto ti to nezakazuje. :no: Tu sú o chove LLP celkom dobré články: http://www.catahoulaclub.eu/index.php?o ... ut=default
Čo sa bieleho sfarbenia týka - nie všetky "polobiele" psy sú automaticky doube merláci. U LLP existuje aj strakatosť. Hluchota (a iné postihnutia/choroby) sa môžu viazať na bielu farbu v prípade double merle a extrémnej strakatosti (viac ako 50 % tela biela). Ak sa skríži merle x merle narodia sa všetci double merláci, ktoré môžu/nemusia byť postihnuté.

Re: Genetika a plemenitba psov

Ned 10.08.2014 22:11

Viki preco by sa z dvoch merlakov narodili vsetky stence double merlaky?? Oo

Re: Genetika a plemenitba psov

Štv 14.08.2014 10:19

Nemyslela som to počtom, že budú všetky šteňatá double merláci, ale že tie narodené double merláci môžu byť postihnuté (zjavne som sa zle vyjadrila :heh: ). Jasné, že sa nenarodia všetky šteňatá vo vrhu double merláci. Však klasický štiepny pomer - 25 % double merle, 25 % bez merle sfarbenia a 50 % klasické merle sfarbenie.
Odoslať odpoveď