Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Uto 07.05.2019 19:32

Offtopic: Lebo im sa to potom vykompenzuje na ockovaniach a rtg :lol:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Slausa » Uto 07.05.2019 19:47

Offtopic: Po koľko tam idú také bežné veci?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod pigie » Uto 07.05.2019 19:52

Donesies mi test? A odnesies ked prides? :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Uto 07.05.2019 20:58

Slausa píše:Offtopic: Po koľko tam idú také bežné veci?

Offtopic: Velmi, ale velmi zalezi, kde byvas. Nieco ako u nas, akurat ze aj na dedine su ceny vyssie ako na nasej dedine. Moze to byt ovela viac ako je priemer, ale aj menej.
Za stenaciu kompletku aj preockovania je to v priemere 75-100$
Dospelak potom kazdorocne cca 75$. Ale zalezi aj ake ockovania das, lebo nie vsetky su povinne, zalezi od statu. Napr oni maju v stenacom ockovani zahrnuty aj kotercak
Edit: rtg zalezi od toho, co treba a kolko snimkov. Moze to byt od 75 do 500$. Cena zalezi aj od toho, ci pes vydrzi alebo musi byt uspaty. To potom zavisi od velkosti, ale male psy su cca od 40$ do 180$ a velke od 50 do 220$


pigie a u vas sa neda, ze majitel psa si vyziada tycinky od firmy a posle do usa? Viem, ze ludia od labikov to tak robili bezne.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Slausa » Uto 07.05.2019 21:28

Offtopic: No hezky. A mne sa tu pretacaju panenky za 130 od začiatku roka, v čom je preventivka a zapalena ric
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod pigie » Uto 07.05.2019 21:30

Uff, to neviem. Toto je normalny test, ze kupis, dojde ti a posles ho, tak ako to funguje u nas. To mi poslala americanka, davala robit lyovmu polobratovi testy, bol na vsetko negativny a mimo ine spomenula cenu a tie vysetrenia a sli mi oci vypadnut :heh: Neviem, ci mi posle napr. vetgen tycinky len tak... A ja to len tak budem moct poslat do usa :nwm:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Uto 07.05.2019 21:38

No neviem ci to nebol prave vetgen a teda uplne bez problemov poslali tycinky sem a chovatelia si ich zase odoslali naspat. Ale zistim ti to podrobnejsie zajtra.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Uto 07.05.2019 21:54

Slausa píše:Offtopic: No hezky. A mne sa tu pretacaju panenky za 130 od začiatku roka, v čom je preventivka a zapalena ric

Offtopic: Ja to stale hovorim, ze u nas na Slovensku sa zije dobre :ha: Kopec dni volna (oni maju iba 7 narodnych sviatkov), pocet dni dovolenky (v usa zalezi od spolocnosti, ale ked si novacik, tak mas tyzden dovolenky na cely rok). Zdravotne poistenie je v usa sialene drahe, poistka na auto stoji mesacne tolko, co u nas rok. Materska ci rodicak? Zabudni, nic take firmy ani stat standardne neposkytuju. V roku 2016 dostalolen 14% zien prispevok ked boli doma s babatkami. 1 zo 4 zien musela ist do prace uz na desiaty den po porode. Takze ak chlap nezaraba nadpriemerne dobre (ak vobec nejakeho ma, kedze mam pocit, ze v usa je pomaly kazda single matkou), najmi si pestunku a padaj do roboty (ak sef podrzi miesto)...no hotovy Americky sen :ha:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 07.05.2019 22:34

pigie, vetgen, optigen, paw prints genetics, embark...
myslím že určite to zvládnu, aj keď tyčinky na stery nebudú priamo od nich, strašná kopa ľudí posiela do zahraničia testy. (a ironicky, na merle všetci posielajú do česka, lebo jediní testujú konkrétne alely aj s dĺžkou inzercie.)
skús im napísať, či môžeš použiť iné tyčinky, ale vidí sa mi, že veľa spoločností ti testovací kit zadarmo pošle.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod pigie » Str 08.05.2019 4:58

Dobre, dobre, skusim. Ten posledny inak to je - embark. Ja som zostala naozaj sokovana. Kamoska robila farby, len 3 lokusy a 180 eur... Hentak 170 chorob + alely na farbu vsetky okrem S, aspon teda znama povedala, ze to tam nevidi a ani ja, mi to odfotila. Ale aj tak... Zbytocne davat peniaze sem :hmm: A teda Lyov polobrat je clear na vsetko :yes:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Str 08.05.2019 9:23

potom daj vedieť, do embarku som rozmýšľala že pošlem aj ja.
nerobia piebald a merle.

edit: ešte máš MyDogDNA a genoscoper (optimal selection). genoscoper vyzerá že sú vo Fínsku, nie US.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Banshee » Sob 11.05.2019 22:47

Davala som robit v Genoscoper, teda MyDogDNA.com, stalo to 100e. Prakticky len pre moju zvedavost, psy uz mam po chovnosti a vacsinu veci mali hotove. Je to ale super, ked je novy test, oni to automaticky zaktualizuju zadarmo, ak to je v blizkej dobe od kupy testu. Potom po dlhsej dobe sa da dokupit za 40e upgrade. Moje psy ale boli desna nuda, vsetko clear, jedine zaujimave boli pasparky (ale to vyslo presne ako mali), dlzka srsti a 2 vysli Ee (nikdy nemali ee stena).
U mojho plemena robia uplne vsetko okrem D-lokusu, tam mi na dotaz odpovedali, ze to je len marker test ktory funguje len u urcitych plemien, u ostatnych ho preto nerobia.
Tu je profil nasej najmladsej, tiez uz cerstvo kastrovanej:
https://www.mydogdna.com/crm/animal/en/ ... 33026/pass
V minulosti som davala robit aj testy v USA, uplne normalne sa objedna test a posle naspat DNA, len to trosku dlhsie trva. A znama ked objednala tych testov vela, zadrzali to colnici a chceli preclit...
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod elfinka » Ned 12.05.2019 6:05

https://www.mydogdna.com/crm/index.html ... ationships

To je huste. Uz sa nedivim ze ten moj pes je taky aky je, ked z molosov ma hw geneticky najblizsie ku kaukazom, pyrenejakom a anatolom :haha:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod janajka » Ned 12.05.2019 6:48

Ja som posielala do Ameriky krv (Optigen) a vsetko prebehlo bez problemov. Cena bola vsak vysoka, naopak na Slovensku mi za tri vysetrenia dali slusnu cenu, nato ze jednotlivo by to slo za cca 40 eur.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 13.05.2019 0:00

tak ale to si dávala CEA, či? to optigen je drahý, lebo majú CEA patentované takže nikto iný nemôže vydávať certifikát. aspoň tak bolo kedysi, možno sa to zmenilo.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo