Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: GENETIKA

Poslaťod Vikiki22 » Pon 13.09.2010 13:46

Rozhodla som sa spraviť taký ,,výcuc´´ z Dostálovej knihy ,,Genetika a šlechtění plemen psů´´ o dedičnosti farieb. Nejaký ten základ napísala Rika, takže budem predpokladať, že sa už o genetike čo-to vie. Na prípadné nejasnosti sa pýtajte. :ahoj:
Budem sa zaoberať o konkrétnych génoch pre farby. Jednotlivé gény budem písať pod seba, od najdominantnejšej k recesívnej.

Gén A
As - ,,solid´´,tmavý, čierny alebo hnedý pigment (labrador, pudel)
Ay - ,,yelow´´, obmedzuje tvorbu tmavej pigmentácie, žlté, červenohnedé sfarbenie (basenji, írsky teriér, hannoverský farbiar)
A - vlkošedé (ČSV, nórsky elkhund, sibírsky husky, NO)
asa - ,,saddle´´,sedlo na chrbte (erdelteriér, welshteriér, bígl)
at - ,,tan´´, pálenie (doberman, slovenský koppov, jagdteriér)
Pálené sfarbenie môže mať len genotyp atat, pretože gén at je recesívny ku každému predošlému génu. AyAy je žlté sfarbenie, kde má svetlú pigmentáciu aj nos, sliznice (sfarbené nažlto, až mäsovo).

Gén E
Riadi distribúciu čierneho a hnedého pigmentu.
Ebr - ,,bridle´´, žíhané sfarbenie
E - normálne rozloženie tavého pigmentu
e - žltý pigment
ee dáva žlté sfarbenie, ale bez ovplyvnenia farby nosa a slizníc (írsky seter), môže dávať farbu zlatú, krémovú, mahagónovú, červenú (vplyv polygénov).

Vzťahy medzi génmi A a E
Gén A sa prejaví len vtedy, ak sa v genotype jedinca nachádza gén EE alebo Ee (nie ee! Vtedy je jedinec vždy žltý!).
Príklady kríženia genotypov:
AyAyEE (žltý jedinec) x AsAsee (žltý jedinec) = AsAyEe (všetci jedinci čierni)
AsAyEe (čierny) x AsAyEe (čierny) = čierni a žltí jedinci 9:7
(čau čau, kokeršpaniel, fiel španiel)
As je vždy nadradené Ebr
As-Ebr- čierny jedinec
Ay-Ebr- žíhaný po celom tele
asa-Ebr- žíhaný po celom tele mimo sedla
atatEbr- čierne telo, žíhané v znakoch pálenia

Gén B
B - čierne sfarbenie
b – hnedé sfarbenie
bb má vždy hnedý nos a zosvetlené oko.
Ay-B- je tmavšie žlté sfarbenie ako bb, ale majú čierny nos a sliznice.

Gén D
D – normálna hustota granulí pigmentuv chlpoch
d - riedke rozvrstvenie granulí
As-B-D-E- čierne sfarbenie
As-B-ddE- modré
As-bbD-E- hnedé
As-bbddE- striebrosivé (weimarský stavč, slovenský hrubosrstý stavač)

Gén C
C – úplná pigmenácia
cch - ,,činčila´´, redukcia pigmentu (šedé, žlté, krémové)
cd - ,,dondo´´, bieli jedinci s čiernym nosom a tmavým okom
cb - ,,cornaz´´, modrooký albín
c – úplný albín (ružový nos, slznice, červené oči)
atateecchcch žlté s pálením (takmer biele)
A-cchcch činčilové
cchcchee veľmi svetlá žltá (zlatý retriever)
AyAycd- (biely švajčiarsky ovčiak, biely NO)

Gén G
G – postupujúce šedivenie (kerry blue teriér, bedlington teriér, bobtail, pudel)
g – normálna pigmentácia
Pri tomto géne (GG, Gg) z čierneho šteňaťa postupne vznikne modro, šedomodro sfarbený dospelý jedinec. Nie je to šedivenie ako u starých psov!

Gén M
M - ,,merle´´, goršovanie
Farba ,,merle´´ sa prejaví len u genotype Mm.
Pri mm je sfarbenie jednotné plášťové.
MM jedinci sú úplne bieli s modrým okom, sú čiastočne/úplne hluché a sterilné.
As-Mm ,,blue merle´´
atatMm dvojfarebné ,,merle´´
Ay-Mm žlté/sobolie ,,merle´´
Gén Mt u austrálskeho ovčiaka zapríčiňuje rôznu intenzitu škvŕn.

Gén S
- ,,biela škvrnitosť´´
S – bez strakatosti
si – menej ako 20 % biela farba na tele
sp – 20 – 80 % bielej
sw – viac ako 80 % bielej
Variabilita je spôsobená aj kombináciou týchto génov a polygénmi.

Gén T
- belosi, biele miesta s prímesou pigmentovaných chlpov
T – kontroluje fľakatosť, prejaví sa len bez génu S
t – normálne, čisto biele sfarbenie
Naposledy upravil Vikiki22 dňa Pia 17.09.2010 11:47, celkovo upravené 1
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: GENETIKA

Poslaťod adushiik4 » Štv 16.09.2010 15:29

Ja mám otázočku (dúfam, že k téme ) .
Vedeli by ste mi niekto odporučiť nejaké zaujímavé knihy o genetike? Niečo v tom štýle , ako sem písala Vikiki.
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: GENETIKA

Poslaťod Vikiki22 » Štv 16.09.2010 19:01

Jaromír Dostál - Genetika a šlechtění plemen psů. Najsámlepšia kniha. :no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: GENETIKA

Poslaťod moncika.s » Štv 16.09.2010 22:06

Ahojte,
mňa zaujalo merle. Mám blue merle holku, ktorá sa narodila svetlá, taká bielo sivá a postupne tmavne. Sivé miesta stmavli do čierna a bile menia postupne do sivej (modrej). Vyzerá, že bude nakoniec úplne štandartná. Čo spôsobilo toto tmavnutie? Matka bola red merle (nie je u nej predpoklad double merle) a otec black tri.
moncika.s
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 190

Re: GENETIKA

Poslaťod Vikiki22 » Pia 17.09.2010 12:10

To tmavnutie je, podľa mňa, normálne. Šteňa nielen australáka mení farbu až do dospelosti. A u merle obzvlášť. Otec trojfarebný, teda zrejme s genotypom atatsi-. Matka red merle (žeby sobolie alebo žlté?) by mohla byť Ay-Mm. Neviem, či sa vo vrhu z tohto spojenia objavili aj trojfarebné šteňatá. Ak hej, tak bola matka AyatMm. Ak boli všetky merle, tak potom AyAyMm a tým pádom všetky šteňatá red/žlté merle. Ale! U niektorých australákov sa objavil aj gén Mt, ktorý sa vyznačuje predĺženými tmavými škvrnami rôznej intenzity. Toto by bola jedna možnosť.
Blue merle je As-Mm. Ale akokoľvek nad tým rozmýšľam, nejde mi to skombinovať. Buď sa mýlim v jednom z rodičov a niektorý z nich má gén As (čo by ale znamenalo, že by matka bola blue merle a tato celý čierny s bielymi znakmi). :nwm:
Pokúsila som sa to nejak skombinovať. Možno mám pravdu, možno nie. Aby sa to mohlo presnejšie odvodiť, potrebovala by som ostatné šteňatá z vrhu, aké mali farby, pomery apod. Najlepšie je sa to spýtať rovno chovateľa. :no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: GENETIKA

Poslaťod moncika.s » Pia 17.09.2010 13:08

no neviem, či by chovateľka vedela povedať, lebo sa skôr zamyslela, že ktovie či by po krycom psovi vyšli tiež svetlé šteniatka. Vo vrhu bolo 6 blue merle, jedna čierna trikolora, dvaja hnedí trikolorovia (všetci pálenie a biele znaky, taktiež aj rodičia pálenie a biele znaky) Matka red merle bola po red tri a red merle. Otec black tri bol po red tri a blue merle (teda ak som správne pochopila otec zdedil jednu hnedú po otcovi a jednu čiernu alelu po matke a čierna je dominantnejšia, tak je pes čierny) Musím si tu genetiku začať študovať a pomaly, lebo som sa v nej akosi stratila.
Ja som skôr len uvažovala, či sa môže australák narodiť svetlý a vekom tmavnúť (ono síce štandart píše že merle jedinci zvyknú vekom tmavnúť, ale píše aj to, kde biela byť nemôže. A takto bolo ťažko predpokladať, či šteniatka nakoniec budú štandartné). Videla som jednu black tri, ktorá sa narodila neštandartne sivá, mala byť utratená a teraz je už štandartná.
Je síce ešte skoro takto dopredu uvažovať o uchovnení, ale aj tak som rozmýšlala, že či je prínosom pre chov fenka, ktorá sa narodila svetlá. Aby potom v budúcnosti nedávala neštandatné šteniatka.
moncika.s
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 190

Re: GENETIKA

Poslaťod Vikiki22 » Pia 17.09.2010 16:01

Našla som jednu zaujímavú stránku o genetike sfarbenia australákov. Oplatí sa to prečítať (hádam angličtina nebude prekážkou).
A po dlhom kombinovaní a uvažovaní som došla podľa tvojho popisu na tento záver:
Šteňatá (aj s tvojím psom) sú genotypu:
blue merle - atatBbMmsisi
čierny trikolor - atatBbmmsisi
hnedý trikolor - atatbbmmsisi
Rodičia: matka - atatbbMmsisi (red merle) X otec - atatBbmmsisi (čierny trikolor)
Rodičia matky: red merle - atatbbMmsisi, red trikolor - atatbbmmsisi
Rodičia otca: blue merle - atatBbmmsisi, red trikolor - atatbbmmsisi

Zhruba takto. Dúfam, že sa nemýlim. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: GENETIKA

Poslaťod moncika.s » Pia 17.09.2010 19:32

tak veru u mňa anglina prekážka je :D ale veľmi pekne ďakujem, som opäť krok vpredu.
Naposledy upravil moncika.s dňa Pia 17.09.2010 21:30, celkovo upravené 1
moncika.s
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 190

Re: GENETIKA

Poslaťod Silvuch » Štv 10.03.2011 10:23

Offtopic: :aaa: genotéma.. :aaa: Po dočítaní jednej nemenovanej knižky hádam niečo múdre prihodím. A už mám aj otázky, len ich musím pekne sformulovať
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: GENETIKA

Poslaťod Vikiki22 » Pon 14.03.2011 17:16

No, daj otázky, aby sme boli všetci o niečo múdrejší! :no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: GENETIKA

Poslaťod katkariinka » Pon 14.03.2011 17:27

Ja by som dala otazku - zaujimala by ma dedicnost farby koze.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: GENETIKA

Poslaťod Vikiki22 » Uto 15.03.2011 15:32

Myslím, že dedičnosť farby kože = dedičnosť farby srsti. :no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: GENETIKA

Poslaťod zeane » Uto 15.03.2011 18:46

sedí vec, u pudlov je dokonca že farba kože má zodpovedať farbe srsti...
vikiki, ale mám otázku - krvopotne sa dokazovalo že farba red a aprikot nie je u pudlov to isté, dokonca vraj podopreli tvrdenie genetickými testami :nwm: čo je geneticky potom čo? Podotýkam, že red sa vyskytoval u aprikotov ako neštandardná farba-
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: GENETIKA

Poslaťod Silvuch » Uto 15.03.2011 19:13

Mohla by si sem hodit fotky oboch typov? Red je ako gaia? cokolada? a aprikot je tvoj novy prcek co? Ma cierny nos? Lebo red - v mysleni cokolada - mavaju iba cervene nosy.

Vikki mala som otazku k ciernej farbe u NO, len stale neviem ako ju mam sformulovat, co konkretne chcem vediet.. Len mi stale nejde do hlavy, preco u NO, a tusim aj u norskeho lesneho nie je cierna dominantna, co ju tvori atd..
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: GENETIKA

Poslaťod zeane » Uto 15.03.2011 19:27

brekeke - veeeľa informácií chceš :heh: Nie, nie, to práve nie je ako u bordeliek.
Obrázok aprikot od Teschirov :lol:
Obrázok a red suka z CHS Honey rose

definícia mi jasná je - aprikot má byť taký, no ak dobre chápem jak dobre vypečená žemľa bez stôp červenej a red je potom ten zvyšok ryšaviek :heh:
A môj drágam aprikot má vzorovo tmavohnedé oki, tmavohnedý nos a hnedé pazúriky.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo