Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod MisheliQ » Sob 25.01.2014 22:00

Vie niekto akú má zálomok dedičnosť?? Alebo má niekto nejaké pozorovania/dohady ako sa to asi dedí?

Tu sa píše, že je to "autosomal recessive" ale iba u "the German short-haired pointer and German shepherd"
a aj tuu mačiek sa popisuje, že ide o "geneticky podmíněnou vadu, sice recesivní"

zalomok
Obrázok

čo to je:
Často uváděnou anomálií je půlobratel - laicky nazývaný zálomek.

Hemivertebra neboli půlobratel
V počátcích byla vada popisována v oblasti hrudní páteře u buldoků. I když změněný obratel byl v oblasti hrudní páteře, kterou probíhá mícha, neměli tito psi žádné zdravotní potíže. Postupně se začalo s popisováním půlobratle v části ocasní páteře. Tito psi nemají žádné zdravotní potíže, protože změna je v oblasti páteře, kde již neprochází mícha (ta končí v obl. bederní páteře).

Pro zdraví psa jsou daleko závažnější vrozené změny v oblasti obratlů páteře, kde probíhá mícha, jako např. přechodový obratel, klínovité obratle, vrozené zúžení páteřního kanálu či osteochondrosa.

Není jednoznačně prokázáno, jakým způsobem se půlobratel dědí. Nebyl ani prokázán vztah mezi změněným obratlem v ocasní páteři a možným výskytem v jiné části páteře.

Tolerované vady ocasní páteře - např. zaúhlený ocas, srpovitý ocas atd., jsou pouze makroskopicky popisné pojmy, které nevypovídají nic o podstatě odchylky. Příčina odchylky může být ve svalech, např. zjizvení po úrazu, ale také ve změněném tvaru obratle. Příčinu nelze se stoprocentní jistotou určit z pohmatu, ale pouze z RTG snímku. I ten musí být prováděn ve dvou na sebe kolmých projekcích, protože změněný obratel nemusí být pouze z jedné projekce znatelný.

Po konsultaci s MVDr. Proksem zpracovala Jitka Čermáková

http://www.hovawart.cz/zdravi/nemoci-psu.php

iné zdroje: http://www.rr.sk/modules.php?name=News& ... =24&inak=1
http://www.oddvoubriz.eu/zivot.html

Plemená s predispozíciou, ale popísal sa tento problém aj u PRTa objavilo sa to už aj u westíkov
Boston terrier
English (British) bulldog
French bulldog
German shepherd
German shorthaired pointer
Pug
Doberman pinscher
Rottweiler

zdroj: http://ic.upei.ca/cidd/disorder/hemivertebra

Tu sa ale zálomok a hemivertebra opisuje ako 2 odlišné problémy http://www.vetcentrum.cz/stodulky/porad ... ?pid=13529 tak teraz ako?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Banshee » Ned 26.01.2014 0:26

Ano, u PRT sa zalomok zvykne vyskytovat. Informacie mam take, ze sa moze jednat o vadu vyvojovu (napr. stena malo malo miesta v maternici) alebo geneticky podmienenu. Nie je zial mozne zistit, akym sposobom stena k zalomku, ktory vidiet pri narodeni, prislo a preto sa taketo psy nemaju zaradovat do chovu. Tam kde sa robia kontroly vrhov, to zisti najneskor poradca chovu, u nas sa nerobia, takze je to na chovatelovi. Zalomok je mozne zistit u stenata pohmatom, chvostik ma byt cely makky a ohybny, pri zalomku su dva stavce zrastene v istom uhle, je tam zjavny tvrdsi "hrb" ktory sa neda vystriet. Niekedy to nie je dobre viditelne, najma ak je zalomok maly a je na konci chvosta, preto je dobre chvostiky stenatam vzdy po narodeni prehmatat. Myslim ze sa to moze vyskytovat u vsetkych plemien, u tych so zatocenym chvostom je to dost bezne a viem ze to tam nikto neriesi.

U PRT sa odporuca skupirovat to. Poznam psika ktoremu to nechali tak - kupirovat ho museli potom pod narkozou v dospelosti, pretoze v mieste zalomku sa mu chvost zacal neprirodzene krutit, psovi to vadilo a sposobovalo problemy. Tiez som videla fenku v Nemecku (mala asi 10 tyzdnov), ktora mala taky zalomok, ze chvost jej cca. v polovici "odbocoval" do strany - vyzeralo to hrozne, na inak velmi peknom steniatku. Chovatel bol z toho nestastny, v Nemecku je kupirovanie zakazane a ziaden veterinar mu to po narodeni steniat nebol ochotny skupirovat, udajne toto nie je dovod na kupiraciu - no, neviem...
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod MisheliQ » Ned 26.01.2014 16:06

Banshee ďakujem :poklona: som mohla čakať, že práve ty zareaguješ ako vždy :smile: :jop:
Ten zálomok je cítiť ako taký výčnelok/hrbolček??
A prekvapilo ma, že sa o hemivertebre hovorí aj v súvislosti s inou ako chvostovou časťou chrbtice. Nevieš ako sa toto zisťuje (predtým než sa teda spraví RTG)?? Neviem si to predstaviť a hľadala som obrázky ale teda neviem nič nájsť
Offtopic: Už sa nerobia kontroly ani u nás? :oo: čo to je za trend?? Čiže je to v podstate na chovateľovi??
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Banshee » Pon 27.01.2014 2:12

Ano, pohmatom to citit ako "hrbolcek", pri lepsom skumani sa da nahmatat, ze tie stavce su zrastene v istom uhle a neda sa to vystriet. Stenaci chvostik je chrupavkovity a ohybny, v mieste zalomku to ohnut proste nejde. Clovek musi byt samozrejme citlivy a opatrny :)
Ja som to u jedneho steniatka mala, nebolo to hned vidiet, zistila som to pri prehmatavani chvostikov, prave s cielom zistenia pripadnych zalomkov. Az potom, pri lepsom pozorovani a ked uz som vedela kde to ma, tak som to aj videla. Hned ako to bolo mozne som psika nechala skupirovat a predala potom "na mazlika".
Pripajam foto:
Zalomok1.JPG

Zalomok2.JPG

So psom ktory by to mal inde ako na chvoste som sa nestretla. Poznala som len jednu fenku, ktorej majitelka tvrdila ze ma na chrbtici jeden stavec navyse. Fenka v istom veku zacala divne chodit, tak sa na to prislo. RTG som nevidela a viac sa k tomu vyjadrit neviem.

Ina znama zas mala stena skotskeho teriera, ktoremu v chvoste jeden stavec chybal. Takze chvost od toho miesta "volne plandal". To sa tiez povazuje za druh zalomku a nie je to vhodne do chovu. Aj ked niektori chovatelia povedali ze "zdrotovat a mozete s tym na vystavy" :ach:

Kontroly vrhov sa v SKChTaF nerobia. Myslim ze urobit kontrolu mozu, namatkovo, ak je nejake podozrenie.
V Nemecku v PJRTCG robia kontrolu vrhu, len jednu, pred odberom, cca. v 7-8 tyzdnoch, stenata uz su zacipovane - poradca chovu precita cip, zapise vsetky pripadne vady, kazdemu stenatu napise "posudok" a na zaklade toho sa potom vystavi PP. Zistene vady sa potom kazdorocne uverejnuju v plemennej knihe, ku ktorej maju pristup len chovatelia klubu (je to velky klub, odchovaju asi 200 steniat PRT rocne).
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod MisheliQ » Pia 21.02.2014 17:21

Offtopic: Ďakujem Banshee :poklona: tvoje rady ako vždy sú :jop:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Dastuch » Pia 02.05.2014 17:28

ahoj..
kedže moja diplomová práca pojednáva o anomaliách chvostových stavcoch,tak sem pisem za ucelom ziaskania nejakych info:)
U ktorych psov sa to vyskytuje najcastejsie?viem o RR,a teraz uz aj PRT...
dalsi problem je,ze by sme chceli tieto psy rentgenovat,a pri psoch,ktory sa daju kupirovat,vid PRT,tak to vyznam uz nema.viete mi nejako poradit? :nwm:
Dastuch
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 733
Bydlisko: Košice/Tornaľa

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Gabika » Pon 19.01.2015 12:17

So psom ktory by to mal inde ako na chvoste som sa nestretla. Poznala som len jednu fenku, ktorej majitelka tvrdila ze ma na chrbtici jeden stavec navyse. Fenka v istom veku zacala divne chodit, tak sa na to prislo. RTG som nevidela a viac sa k tomu vyjadrit neviem.


Dobrý deň,

tak táto téma ma veľmi zaujala pretože sme sa čerstvo vrátili od veterinára a diagnostikovali nám práve jeden stavec navyše u našej ročnej fenky weimarskeho stavača. Stavec sa nenachádza na chvoste ale práve na chrbtici a vzhľadom k tomu, že je navyše a spôsoboval problémy sa tam vytvoril zápal. Na kliniku nás priviedlo to, že Borka dostala teploty a ráno jednoducho nevstala z postele. Najprv sme mali podozrenie na nejaké žalúdočné problémy ale vzhľadom na to, že ju nepreháňalo ani nezvracala nás preventívne poslali na RTG, aby sa potvrdilo alebo vylúčilo či nezjedla nejaký cudzí nestráviteľný predmet. Na snímkach ale prišli na pôvod jej bolestí a tým bol stavec navyše. Jednak boli prekvapení samotní veterinári, lebo to je vrodená vada a nestretávajú sa s ňou často takto na chrbtici skôr zriedkavo a jednak preto, lebo takýto prípad u weimarákov ešte nezaznamenali. Vraj sa s tým stretli u NO.

Borka je fenka z chovateľskej stanice s preukazom pôvodu. Nekupovali sme ju kvôli tomu, aby bola chovná fenka, ale ako člena rodiny. Preto sme radi, že po 4 dňoch plných bolestí, kedy sme mysleli jeden deň, že to kvôli tomu zápalu a teplotám do rána nevydrží radi, že to najhoršie už má za sebou.

Nevieme aké to bude mať následky, a či sa s tým niečo bude ešte dať urobiť, tak ak má niekto nejaké skúsenosti, budeme radi ak nám poradí.
Gabika
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Stanislava » Uto 20.01.2015 16:13

Gabika píše: lebo to je vrodená vada a nestretávajú sa s ňou často takto na chrbtici skôr zriedkavo a jednak preto, lebo takýto prípad u weimarákov ešte nezaznamenali. Vraj sa s tým stretli u NO.

V tomto prípade ide o tzv. prechodový stavec (LTV). Bohužiaľ sa vôbec nejedná o nejakú výnimočnú špecialitku. Väčší výskyt je uvádzaný u NO, RR, veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa, či berňáka. Možno to však súvisí s tým, že niektorých z týchto plemien je vo väčšej miere cielene ochorenie sledované. Takmer žiadny výskyt u weimaráka môže súvisieť len s tým, že u tohto plemena sa povinne nerobí ani vyšetrenie na DBK... Ono totiž sa na problém prechodového stavca dochádza väčšinou náhodou, alebo až pri výskyte klinických prejavov, alebo sa môže na to dôjsť pri RTG na DBK. Je veľa psov so stavcom navyše - bez akýchkoľvek zdravotných problémov a ich majitelia o tom celé roky ani netušia... U nás sme sa stretli s množstvom psov s LTV rôzneho typu a (aj preventívne zachytených) rôznych plemien a prognóza závisí od toho, o aký typ LTV ide.. V každom prípade držím palce!!!!

Ešte by som dodala, že presná dedičnosť pri LTV nie je známa, len sa na základe väčšieho výskytu v niektorých líniách zvlášť niektorých plemien predpokladá, že dedičnosť tu zohráva zrejme rolu. Suma sumárum - aj po úplne čistých rodičoch (vyšetrených cielene na LTV) môže hypoteticky vyskočiť jedinec s LTV.
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Lindchen » Uto 20.01.2015 16:45

Je ten prechodový stavec viditeľný, hmatateľný? Súvisí nejako s dĺžkou chrbtu? Má zmysel to ísť preventívne overiť? Aký je postup, ak sa odhalí?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Zálomok na chvoste (hemivertebra,půlobratel)

Poslaťod Stanislava » Uto 20.01.2015 17:41

Nie, nie je viditeľný, ani hmatateľný. Dá sa zistiť iba RTG. Tu je link na jeden článoček:
http://rr.sk/modules.php?name=News&file ... 195&inak=1
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927


Späť na Chovateľstvo