Kedy prvé šteniatka???

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Mia.. » Štv 10.05.2012 21:18

Hej, ale podľa mňa, sa môže stať všeličo aj mladej gravidnej fenke.
Ono, možno je to u staršej komplikovanejšie, ale toho čo sa môže stať, aj nemusí, je 1000. :no:
Mia..
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 113

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 10.05.2012 21:26

Ľudia by k tomu mali hlavne pristupovať zodpovedne a nenakrývať ako im to vyhuje. Všetko má svoje pravidlá. Ja mám tiež v pláne šteniatka po svojej fenke. Teraz mi však ešte nepríde na potomstvo dosť zrelá, je to ešte také malé, veľké 2. ročné šteňa. :lol: Uvidíme, či vôbec šteniatka budú, no nepôjdem do toho za každú cenu a v každom veku.
Podľa môjho 7 rokov už je docela vysoký vek na prvé šteniatka.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Mia.. » Štv 10.05.2012 21:27

Hej, ale nič sa nestalo, je to risk, vet na telefóne na 100 percent.. :no:
Mia..
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 113

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod MisheliQ » Štv 10.05.2012 23:41

Mia.. píše:Moja sesternica je psíčkarka a dala nakryť 7 ročnú fenku 1.KRÁT! Ale všetko šlo ako po masle, mala 4 steniatka..

tak tým by som sa teda vôbec nechválila, takto ohroziť zdravie fenky :hmm: Ja som v rozpakoch z toho, či dať 1.krát nakryť 4-ročnú fenku nie to ešte 7-ročnú! Panvová kosť (jedna aj druhá poolovica) je spojená pomocou chrupky, ktorá vekom osifikuje (kostnatie) až panvová kosť úplne zrastie. Dosť egoistické zo strany majiteľov fenky :au: ľudia už kvôli peniazom nemajú žiadnu úctu ku živému :hmm:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Bad » Pia 11.05.2012 12:33

Někde bylo, že ideální pro první krytí je po 2. až 4. hárání.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod MisheliQ » Pia 11.05.2012 14:29

Bad, to sa mi zdá skoro na prvé krytie súdiac podľa Fergie, to bola ešte "decko". Ale zase od tých 4-5 a viac rokov je to už podľa mňa neskoro na 1.krytie...každopádne ďakujem za info :-)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Bad » Pia 11.05.2012 14:42

Když to tak vezmeš - pokud beru 1.hárání v roce, 4. máš ve 2,5 letech a myslím že věk mezi 2. a 3. rokem feny je z fyzického hlediska ideální na 1. březost. S vyšším věkem roste pravděpodobnost různých komplikací, stejně jako u lidí.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod MisheliQ » Pia 11.05.2012 14:55

Offtopic: Bad, áno, to viem, ale keď si vezmem, že Fergie v 3 rokoch dospela, tak sa do tej hranice jednoducho nijako nevojdem (1.háranie:9 mesiacov, 2.h: 1 r. 5 m, 3.h: 1 r. 9 m., 4.h: 2 r. 5 m.).
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod hruska » Pia 11.05.2012 15:05

Ved mensie plemena dospievaju skor, nie?
Ale ja vidim na mojej (moze mat nieco medzi 3-4 rokmi) zmenu v spravani pri harani. doteraz bola vzdy take trdlo, nezaujem o psov, pri poslednom harani sa spravala uplne inak, "obtazovala" psie kamosky, nechala sa nakryvat, proste vyrazny posun k sexualnu ci ako to napisat :joint: Predtym to bolo take "dieta" a tiez si neviem predstavit, ze by mala vtedy stenata.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod MisheliQ » Pia 11.05.2012 15:14

Hruška vo všeobecnosti malé plemená fyzicky dospievajú v 12 mesiacoch, stredné v 15 mesiacoch a veľké v 24 mesiacoch (tým číslom pri veľkých plemenách si ale nie som istá) a tie obrovské (tak sa nazývajú?) plemená neviem presne v koľkých ale viac ako v 24 mesiacoch. Offtopic: Lenže vysvetli to Fergie že mala dospieť skôr :-D ale hold to má v génoch, že neskôr dospieva
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Puk » Ned 20.05.2012 15:56

Bad píše:Někde bylo, že ideální pro první krytí je po 2. až 4. hárání.


Prvé krytie suky by malo nastať vtedy, keď je predovšetkým majiteľ suky pripravený. Bad - súhlas, myslím, že tretie háranie je ideálne. Aj pre veľké plemeno, ak bolo správne odchované. Fyzicky (myslím, čo sa týka kostry) je už vývoj dokončený.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Anavi » Str 13.06.2012 10:33

Este by som mala otazku.A co taka 5-6 rocna fena ?Cisto zo zaujmu :no:
Sny sú na to , aby sa splnili .
Anavi
Hafan
 
Príspevky: 583

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod nina.grajcar » Ned 05.05.2013 12:52

Môžem sa spýtať cuceli by sme šteniatka . Sučka mala 3 maja 4 roky . niektorý hovoria že je na prvé šteniatká stará je to BOC čo si o tom myslíte za odpovede ďakujem :ahoj:
nina.grajcar
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Vikiki22 » Pon 06.05.2013 12:23

Podľa mňa by z toho nemal byť žiadny problém. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Bad » Pon 06.05.2013 14:27

Hodím úryvek z článku o herpesvirové infekci u psů, kde je zmíněna souvislost s věkem feny při zabřeznutí :
".....Zůstaňme ještě chvíli u štítné žlázy, jejíž činnost má na zdraví organismu výrazný vliv, který v našich podmínkách není dosud dostatečně doceňován. Žádná fena se sníženou činností štítné žlázy není schopna dostatečně odolávat nákaze. Úroveň činnosti štítné žlázy nutná pro život našeho milovaného kamaráda a úroveň činnosti nutná pro dobrou schopnost rozmnožování, zvláště u feny, nejsou tytéž. Prvním úkolem organismu je udržovat zdraví jednotlivce, pouze u zvířat, která jsou mladá a všechny funkce organismu udržují na dobré úrovni, bude příroda povzbuzovat reprodukci. Příroda počítá s reprodukcí u lidí v období 18-25 roku života, ne už tak u čtyřicátníků a výše. Podobně tak příroda u našich psích kamarádů počítá s reprodukcí v 18 měsících ne 6-7 letech....."
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo