Kedy prvé šteniatka???

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Linduska » Ned 18.05.2008 14:35

na steniatkach sa naozaj neoplati setrit, to si myslim, ze poriadny chovatel ani nerobi. No pokial ma dva roky ja by som uz kryla... podla mna to nie je skoro
Linduska
Snoopy
 
Príspevky: 172
Bydlisko: Levice

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Uto 15.07.2008 7:52

Re: Kedy prvé šteniatka???
od darley v Str 14.05.2008 12:01

Za avatar sa musím poďakovať Nenaywen . ďakujem. No, tak zatiaľ mi to väčšina ľudí potvrdila, že dvojročná už šteniatka mať môže. Asi traja alebo štyria sú proti. Ja osobne si myslím, že keď prejde bonitáciou, tak to znamená, že je na šteniatka viacmenej pripravená. Nie?

Re: Kedy prvé šteniatka???
od Fraga v Str 14.05.2008 12:04

Darley ani nie. Pretože napr u nas sa bonitacia robí v 12 mes. u šand., v 15 mes. u tpr. a králikov. a na skúšky, ktoré sú potrebné k uchovneniu sa može od 12 mes. Takže to že prejde bonitaciou nemusí znamenať, je je pripravená. Záleží od toho kedy na tu bonitaciu ideš Ako písala Bib treba zohľadniť aj psycho stránku a teda ja by som tiež až v 2r Takže tešíme sa na štendulína s tebooooouuuu


K tomuto mám jednu otázku. Ohľadom bonitácie. Prečo majú niektoré kluby takú nízku hranicu? veď bonitáciou by mal prejsť psík alebo fenka až keď sú na šteniatka pripravený, nie? Veď klubu by malo ísť aj o zdravie tých psov, tak prečo niektoré kluby majú už od 12 mesiacov. Mali by to dať na neskôr a nikto by sa potom nesnažil uchovňovať alebo nakrývať fenu alebo psa skôr. Nie? Nebolo by to tak jednoduchšie?
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod raky » Uto 15.07.2008 7:58

Ano Darlej máš pravdu, tá hranica 12 mesiacov je pre mňa prekvapením, u nás je to tak, že bonitácia sa robí po veku 18 mesiacov, ale krytie je povolené až po 24mescoch, dôvod je ten, že bonitáciu máme len dva krát do roka a suka môže napr. hárať atď... Psy - vek 24 mesiacov. Návrh poradkyne chvu bol zjednotiť vek, ale ozvali sa niektorí chovatelia s týmto argumentom....., tak to neprešlo.... :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Amaguk » Uto 15.07.2008 9:46

12 mesiacov je pre mensie plemena, nie?
tie dospievaju skor
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tatranská Afrika » Uto 15.07.2008 10:54

Podla mňa môže byť bonitácia skôr, pretože je dokončený telesný vývoj a ako už bolo napísané, ak je bonitácia raz alebo dvakrát za rok, je ťažké sa trafiť s vekom. Ja by som každú sučku posudzovala ohladom pripravenosti na šteniatka osobitne. Naša sučka bola v dvoch rokoch stále ako šteňa a teraz je podľa mňa ten správny čas na materstvo. Dúfam, že už sa rozhodne čoskoro aj ona ... :help:
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Trixi » Uto 15.07.2008 23:34

Aj malé plemená bonitujeme od 15 mesiacov, skôr nemôžu mať šteniatka.
Myslím tým malých bradáčov a od minulého roku aj sučky mopsov. Predtým sa mohli bonitovať od 12 mesiacov, ale mnohé sa hárali 2x už 14 mesačné a hneď ich majitelia dali nakryť. Preto posúvali hranicu bonitácie.
Chovateľská stanica Bikin dvor - http://www.bikindvor.com
Webstránka o bradáčoch - http://www.schnauzer.sk
Webstránka o amerických akitách a KCHAA - http://www.americanakita.sk
Trixi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 370
Bydlisko: Nitra

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod RONYASHEILA » Str 16.07.2008 13:12

Ahoj...Ja niesom skúsená ale každý v okoli hovorí že fenka sa má pripustit až na druhé háranie...Aj mi to ideme vyskúšat s našou Sheilou ...Druhe háranie ju čaka začiatkom zimi...Už jej hladame fešaka... :jop: :lol: :yes:
www.ronyasheila.estranky.sk ...Sheila a Rony....!
RONYASHEILA
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9
Bydlisko: Košice

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Silwuska » Str 16.07.2008 13:16

Nemas nahodou psika bez PP??? ked s nou chces ist na orieskyadu??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod RONYASHEILA » Str 16.07.2008 13:37

No ale ak máš pochybnosti skus napisat nejakym chovatelom toho plemena a oni ti urcite poradia.... :hafan2: :1: :1: :1:
www.ronyasheila.estranky.sk ...Sheila a Rony....!
RONYASHEILA
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9
Bydlisko: Košice

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod bubonic » Str 16.07.2008 13:38

Silwus orieškiáda je s mäkkým "i". :haha:
A čo keď má psíka bez PP, no šak aj také hádam môžu mať šteniatka.

mimochodom neviem koľko má Sheila mesiacov, ale druhé háranie je podľa mňa na fenku skoro, teda aby mala šteniatka. teda na fenu malého plemena, lebo predpokladám, že má tak maximálne okolo roku a pol. podľa mňa by ste mali ešte počkať, aspoň do tých dvoch rokov. druhou vecou je to, či budete mať šteniatka kam umiestniť, lebo aj to by malo zavážiť.

tak po pozretí tvojich stránok beriem späť, nakoľko fenka je york, tak tam je 15mesiacov, ktoré baba má strašne málo na šteniatka, nehovoriac o tom, že odchovať yorkov nie je žiadna sranda. pokiaľ ovšem nemáš "kvázi" yorka, teda niečo obrie, čo s pôvodným yorkom veľa spoločného nemá, akurát farbu a obrysy. tak to by som ďalej nereprodukovala.
Naposledy upravil bubonic dňa Str 16.07.2008 13:44, celkovo upravené 1
Mať psa a lásku mu nedať je ako pri studni stáť a smädom umierať.
bubonic
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 524
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Ivanka.P » Str 16.07.2008 13:42

že na druhé háranie :pac: a potom na štvrté a šieste? To aký máš meter? Menšie plemená sa druhý krát hárajú už v roku a to chceš pripúšťať? Hlavne najdi nápadníka tej istej rasy :jazyk:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod bubonic » Str 16.07.2008 13:47

Ivanka.P píše:že na druhé háranie :pac: a potom na štvrté a šieste? To aký máš meter? Menšie plemená sa druhý krát hárajú už v roku a to chceš pripúšťať? Hlavne najdi nápadníka tej istej rasy :jazyk:


Ivi nebuď zlá, bo sa to tu zvrhne. slečne len niekto zrejme poradil, že na druhé háranie by to už šlo no a ona to predala ďalej. veľa ľudí má takú predstavu, že po určitom háraní je fenka zrelá. no telo možno hej ale čo psychika?
Mať psa a lásku mu nedať je ako pri studni stáť a smädom umierať.
bubonic
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 524
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Silwuska » Str 16.07.2008 13:48

bubonic píše:A čo keď má psíka bez PP, no šak aj také hádam môžu mať šteniatka.


Toto myslis akoze vazne???
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Ivanka.P » Str 16.07.2008 13:49

Ja viem, prepáčte :poklona:
ale prečítala som si pár jej príspevkov tak mi nedalo, ale idem radšej pracovať :ahoj:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod bubonic » Str 16.07.2008 14:15

silwus myslím, prečo nie. to len my ľudia sme dali niektorým psom privilégium páriť sa a druhých sme zatratili. aj ja mám doma bezpapieráka a papieráka a jediný rozdiel je ten že jedno je tetovaný americký kokršpaniel a druhé čipovaný west. ale ľúbim ich rovnako. áno je pravda, že viac by som si bezpapieráka nekúpila (ale to je preto, že som prišla na chuť výstavám), ale nemyslíš, že radšej slečne poradiť ako ju zatratiť? ak sa raz rozhodne že šteniatka mať bude, tak ich mať bude. my možno môžme ovplyvniť len ten priebeh. a pokiaľ tú možnosť dostanem, tak ju využijem bez toho aby som ju ukameňovala.

Ivi nemyslela som to zle, len vieš, začneme nevinnou poznámkou a skočníme bohviekde. ale zasa u nepapierových yorkov
fakt niekedy nemáš istotu, že je to york. :plac: :plac: :plac:
Mať psa a lásku mu nedať je ako pri studni stáť a smädom umierať.
bubonic
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 524
Bydlisko: Bratislava Petržalka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo