Kedy prvé šteniatka???

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Klara Majchrakova » Sob 24.08.2013 16:24

No asi no podla mna oze mat as ked bude mat3 roky to je take akurat :smile:
Klara Majchrakova
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod majja » Ned 25.08.2013 15:50

Ahojte.
Zaujímalo by ma akí máte názor na to, keby mala fenka svoje prvé šteniatka ako 4 ročná.
Neviem sa rozhodnúť či do toho ísť.
Mala by ohľadom toho radšej ísť na nejaké zdravotné vyšetrenia?
majja
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 679
Bydlisko: Lučenec

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod ivana1 » Ned 25.08.2013 16:16

My sme síce nakrývali i skôr, ale prvé podarené krytie bolo dosť neskoro - Hoshiko mala 5 rokov, keď jej prvé šteniatka mali 3 a pol mesiaca.
Problém, ktorý veterinár povedal, že mohol byť kvôli vyššiemu veku bol ten, že jej ostal kúsok poslednej placenty v maternici - a následné problémy s ním (3x antibiotiká, 4x ultrazvuk), kedy sa jej po 4 týždňoch po pôrode vrátil zelený výtok (sopeľ až po zem :pac: ) a znovu liečba... Ináč veterinár nenamietal proti tomu neskoršiemu krytiu, konzultovala som u neho, chodili sme do "tehotenskej poradne" :smile: .
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Bad » Ned 25.08.2013 17:23

Možná by neylo od věci nechat udělat test na herpes virus, ať se to dá případně řešit včas
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod ivana1 » Ned 25.08.2013 18:49

Bad píše:Možná by neylo od věci nechat udělat test na herpes virus, ať se to dá případně řešit včas
to patrilo komu? :nwm: Pre majju?
Lebo čo sa týka nás, Hoshiko bola očkovaná i preočkovaná na herpes virus, to sme nemali z toho. :nwm:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Bad » Ned 25.08.2013 19:17

ivana1 píše:to patrilo komu? Pre majju?

asi jo, to bylo obecně k vyšetření feny před krytím (zejména ve starším věku, přičemž takové 4 roky už jsou ten "starší" věk)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Lučíja » Uto 27.08.2013 9:38

ja som kryla fenu vo veku 3 rokov a veru nelutujem. fena bola vyzreta s nicim nebol problem. podla mna to je taky idealny vek na prvy vrh. ja osobne by som pod 3 roky nesla ale zase zavisi od plemena a od jedinca. :smile:

Ahojte.
Zaujímalo by ma akí máte názor na to, keby mala fenka svoje prvé šteniatka ako 4 ročná.
Neviem sa rozhodnúť či do toho ísť.

ahoj ake mas plemeno?? skusala si sa obratit na poradcu chovu?? :smile:

Môžem sa spýtať cuceli by sme šteniatka . Sučka mala 3 maja 4 roky . niektorý hovoria že je na prvé šteniatká stará je to BOC čo si o tom myslíte za odpovede ďakujem

ahoj Ninka :smile: myslim si ze pri BOC to neni az taky vysoky vek na prve stenda. pokial je fena zdrava a nema ziadne problemy tak preco nie. teda aspon podla mna :smile:
DARK SIDE LEGION chovateľská stanica plemena australian kelpie - http://www.kelpie.sk
Lučíja
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 255
Bydlisko: Bratislava

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod majja » Pia 06.09.2013 7:32

Ďakujem za odpovede.
Dopadlo to nakoniec tak že pôjdeme kryť niekedy na budúci týždeň. To bude mať fenka (WHWT) 3 roky a 4 mesiace.
majja
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 679
Bydlisko: Lučenec

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod MisheliQ » Sob 07.12.2013 13:56

...keď vaša sučka nechce byť nakrytá, zrejme vie prečo, a tak to rešpektujte (a už vôbec ju nedávajte nakryť násilím!) !!

majitelia chceli pripustiť ich sučku jorkšírského teriéra, tá sa bránila, na psy bola agresívna, išli ku veterinárovi, kde spravili vyšetrenia a zistilo sa, že sučka má v brušnej dutine aj semenníky, a je teda hermafrodit
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Connie » Ned 04.01.2015 2:30

Ahojte, prednedávnom sme mali kryť Veverku. Krytie však nevyšlo, keďže sme v deň plánovaného odchodu prišli tragicky o auto (RIP)...Pôvodný plán bol teda ísť kryť na najbližšie háranie, čo by malo byť asi tak v máji/júny. Avšak chcela by som s ňou odbehať ešte jednu agility sezónu, skúsiť nejaké skúšky a možno aj výstavu. Potom má hárať cca v decembri/januári. Lenže, to by mala pri pôrode takmer 4 a pol roka, nie je to neskoro na prvé šteňatá? :nwm:
Je naprosto zdravá, má cca 5 kg takže sa jedná o malé plemeno...
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Vikiki22 » Ned 04.01.2015 8:30

Ja by som v tom problém nevidela. Keď je úplne zdravá, nie je o čom. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Lučíja » Ned 04.01.2015 15:18

No idealne je mat prve steniky u strednych plenien v 2. az 3. roku zivota a to z dovodu pruznej panvy u feny. Riziko porodu steniatok vo vyssom veku vznika hlavne v tom, ze panva je zrastenejsia a moze byt problem pre fenu dostat stenda lahko cez porodne cesty. Tak nam to bolo vysvetlene. My sme mali prve krytie v 3tom roku kedy bola fena uz aj mentalne vyzreta a pre mna je to ideal vek na prve steniatka. Poznam vsak feny co boli prvorodicky v 6-7 roku zivota ale clovek potom trpne ako to dopadne. Je to na kazdom ako si to zvazi :smile:
v kazdom pripade drzim palce
DARK SIDE LEGION chovateľská stanica plemena australian kelpie - http://www.kelpie.sk
Lučíja
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 255
Bydlisko: Bratislava

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod ivana1 » Ned 04.01.2015 17:19

Connie píše: Lenže, to by mala pri pôrode takmer 4 a pol roka, nie je to neskoro na prvé šteňatá?
Hoshiko rodila na konci februára 2011 a v júni potom mala 5 rokov, takže asi tak isto. S rodením šteniat problém nebol (ani s kojením, starostlivosťou) - ale ostal jej kúsok poslednej placenty v maternici, to si užívame problémy už takmer 4 roky, čo sa jej to tam semotamo zahnisáva... Vet povedal, že to možno preto, lebo už bola staršia. :nwm:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod hriva » Štv 08.01.2015 23:57

Briina mamka nechcene mala šteňatá, prvé a posledné v 6 rokoch a všetky odvrhla, to s tým asi súvis nemá, no jedno v nej ostalo mŕtve, nevládala vytlačiť alebo čo, a skoro umrela na otravu krvi. Ale 4,5 ešte neni tak vela. ..
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod lucik » Pia 09.01.2015 9:01

Shellynkina mamina (Candina sestra) mala prvý (a posledný) vrh vo veku takmer 5 rokov (mesiac pred narodkami) a bez problémov..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo