Kedy prvé šteniatka???

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 9:44

Chcela by som vedieť váš názor na to, v akom veku by mala mať fenka prvýkrát šteniatka. V mojom okolí sa názory rôznia. Jedni tvrdia, že keď fenka prejde bonitáciou, tak to znamená, že je chovná a môže už mať šteniatka. Iní tvrdia, že 2ročná fena je ešte veľmi mladá. Určite šteniatka chcem, ale nie na úkor zdravia fenky. Tá je prvoradá.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Fraga » Str 14.05.2008 10:02

Darley ty si zmenila obr. a ja zíram kto to píše :heh: skôr ako dva roky nie a neskôr ako 4 tiež nie...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 10:04

No zmenila som obrázok :heh: . Takže si myslíš, že dvojročná fenka je pripravená na šteniatka? Alebo s tým mám čakať??? Grace bude mať v októbri 2 roky. V tom obhdobí by sa aj mala hárať.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Fraga » Str 14.05.2008 10:07

Ďalšia vec je či chceš šteniatka na zimu, alebo na leto. Jedni hovoria, ze tie narodené v lete sú odolnejšie, lebo ich zhrieva slniečko, druhí ze tie zimné, lebo sa musia viac snažiť aby prežili, tak si vyber. ja by som skôr ako v 2 určite nie, ale moja chovateľka nakryla 1,5r hned ako ju uchovnila. :nwm:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 10:12

No, tak tuto si veľmi nemám čo vyberať. čsv sa väčšinou hára raz ročne. Takže preto ma zaujíma, či ju mám daď nakryť ako dvojročnú alebo počkať a až ako trojročnú.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tatiana » Str 14.05.2008 10:29

je to na tvojom rozhodnuti,ale dvojrocnu kludne mozes dat nakryt :no: zalezi eke su podmienky klubu vacsina ma 15-18 mesiacov ako hranicu kedy mozes dat sucku kryt :smile:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 10:37

V podmienkach klubu problém nie je. Nechcem aby to vyzeralo, že ju ,,tlačím" do šteniatok. Nepopieram, šteniatka by som chcela a veľmi. Mňa strašne baví sa o ne starať a je to nádherné. Ale zaskočili ma reakcie niektorých ľudí v mojom okolí, že je na to veľmi mladá atď.Preto sa chcem radšej poradiť so skúsenými. Je lepšie aby som s tým počkala, ale netreba?
V akom veku ste dali nakryť prvýkrát svoje fenky?
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tatiana » Str 14.05.2008 10:46

urcite nie je na stenata mlada,sice neviem ako to chodi u CSV,ale u bulikov sa musi nakryt co najskor prvy krat ,teda zhruba v tych 17-18 mesiacoch,lebo neskor casto sucky maju problemy pri porode,ja som kryla BT az v troch rokoch a mala dost tazky porod,takze druhu sucku som kryla uz v 18 mesiacoch,ono aj zvacsa vychadza pokial absolvujes vystavy atd,okolo tych dvoch rokov prvy krat,zalezi od plemena,tie s tazsimi porodmi skor pokial su panvove kosti este "elasticke" :smile:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 10:52

ďakujem. Privítam aj ďalšie názory... som zvedavá ako to dopadne...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Bibiana » Str 14.05.2008 10:56

Keď sme chceli štendulitka od Samanty (ND) tak som tiež všemožne vyzvedala či nebude problém nakryť ju v 2 rokoch alebo počkať do tretieho.. Odpovedi boli viac menej jednoznačné, že fena v 2 rokoch je už dostatočne "pripravená" (samozrejme so zreteľom na psychickú stránku jednotlivca) na rodičovstvo :ahoj:

Inak, avatarík je fakt úžasný :jop: Ja som tiež najskôr len zírala, že kto to :heh:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 11:01

Za avatar sa musím poďakovať Nenaywen . ďakujem. No, tak zatiaľ mi to väčšina ľudí potvrdila, že dvojročná už šteniatka mať môže. Asi traja alebo štyria sú proti. Ja osobne si myslím, že keď prejde bonitáciou, tak to znamená, že je na šteniatka viacmenej pripravená. Nie?
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Fraga » Str 14.05.2008 11:04

Darley ani nie. Pretože napr u nas sa bonitacia robí v 12 mes. u šand., v 15 mes. u tpr. a králikov. a na skúšky, ktoré sú potrebné k uchovneniu sa može od 12 mes. Takže to že prejde bonitaciou nemusí znamenať, je je pripravená. Záleží od toho kedy na tu bonitaciu ideš :no: Ako písala Bib treba zohľadniť aj psycho stránku a teda ja by som tiež až v 2r :no: Takže tešíme sa na štendulína s tebooooouuuu :lol:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Tasha » Str 14.05.2008 11:10

ja pôjdem na bnitáciu v auguste. A niekedy v októbri by sa mala hárať. Takže to rieši už teraz či áno alebo nie.
Ale zatiaľ to vyzerá tak, že áno.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Babula » Str 14.05.2008 11:22

noo ja som sa raz tuto otazku polozila chovatelovi ze teda kedy ... a povedal
ze csv vacsinou mavaju steniatka po 2 rokoch ... povedal ze on podla jeho skusenosti
by dal nakryt ako 1x v 2 az 3 rokoch ... :jop: tak drzime palceky na bonitacii (duufam
ze tam budeme) a potom pri stenulach :jop:
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: Kedy prvé šteniatka???

Poslaťod Leila Tobrok » Str 14.05.2008 12:06

No môj názor na toto je jasný. fenky čsv sa hárajú raz do roka (niektoré aj dvakrát, ale to je skôr výnimka), najlepšie vrhy sú na zimu. keď vidím, že sučka je vyzretá povahovo a má na to aj fyzickú kondíciu, vek 2-3 roky je ideálny na prvý vrh. o tomto bola dosť zaujímavá debata na wolfdogu, no nedarí sa mi to nájsť, hneď ako to nájdem sem dám link. Hovorilo sa tam asi toľko:
Dnes je už skôr rarita, keď niekto čaká dlhšie ako 3 roky na prvé krytie. záleží od majiteľa, ktorý je s fenkou najviac, či si myslí, že šteňatá zvládne a či ich on sám, ako majiteľ, zvládne. Predsa len, je to náročné na čas a tiež financie. Takí drobci sú prekrásni, no vyžaduje to fyzické a psychické úsilie nie len fenky, ale aj majiteľa. Treba si to premyslieť skôr z toho hľadiska, či na to ako majtieľ mám a či je fenka pripravená. Ak áno, tak nevidím dôvod prečo nenakryť už v 2 rokoch...
Grace je vyrovnaná, fenka, navyše krásna a z dobrej línie. Keď bude nakrytá psom, ktorý chce Darley použiť, budú to šteňatá absolútne nádherné! Bude o ne veľký záujem. Takže problém s umiestnením by nemal byť. Lebo aj to si treba premyslieť. Mám sučku a psa, po ktorých spojení sa mi podarí šteniatka umiestniť? Budú prínosom pre chov? Čo ak neumiestním 3-4 šteňatá? Kam ich dám? Chov nie je ľahká vec, treba myslieť aj na kritické situácie ako ťažký pôrod,...
Suma sumárum, si myslím, že mi radiť môžeme ale nakoniec to je na Darley, ako sa rohodne a ako hodnotí svoje sily a sily fenky. Držím palčeky!
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Ďalší

Späť na Chovateľstvo