Kotnosť a jej vplyv na suku

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Bebis » Ned 25.08.2013 16:18

Zaujímalo by ma, aký vplyv má na fenu kotnosť, pôrod, odchov a následné odlúčenie šteniat, či už po psychickej alebo fyzickej stránke. (Veľa ľudí tvrdí, že fenu nakrývajú kvôli tomu, aby zamedzili faloške či rôznym zápalom a rakovine, ďalší tvrdia, že sa po tom práve faloška ešte zhorší, že je fena viac náchylná na zápal maternice a mliečnych žliaz. :nwm: Vraj fenku pôrod omladzuje :joint: ja osobne si nedokážem predstaviť, ako môže niečo tak náročné ako pôrod fene nejako pomôcť. ) A tak...
Čo vaše názory, rady, postrehy, skúsenosti? :smile:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Kotnosť a jej vplyv na fenu

Poslaťod ivana1 » Ned 25.08.2013 16:41

Bebis píše:Veľa ľudí tvrdí, že fenu nakrývajú kvôli tomu, aby zamedzili faloške či rôznym zápalom a rakovine, ďalší tvrdia, že sa po tom práve faloška ešte zhorší, že je fena viac náchylná na zápal maternice a mliečnych žliaz. :nwm: Vraj fenku pôrod omladzuje
No to o tom, že by mala mať fena aspoň raz šteniatka - sme počuli už veľa krát a je to hlúposť...

Čo sa týka našej Hoshiko - po pôrode je rovnaká, niekedy som rozmýšľala, že pokojnešia, ale to asi nie. Stále nemá rada, keď na ňu šteňatá vonku vyskakujú - hoci to svojim tolerovala...
Priateľkina shiba mávala faľošky - a máva ich aj po "odchode do dôchodku", kedy sa už na nej nechová - sama si cucá mlieko :pac: .
Po odchode malých šarkanov (dcérka fenečka ostala doma) bolo u nás dva dni ticho, smutno - nehrali sa ako predtým, mama Hoshiko, "teta" Rippa (starala sa rovnako o mladé ako mamka, okrem kojenia) i sestra Ami len polehávali... Potom to prešlo. (Mne je odchodu mladých chlapinov ľúto doposiaľ.)
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kotnosť a jej vplyv na fenu

Poslaťod Lučíja » Pia 30.08.2013 10:57

my sme kryli nasu fenu az ked sme usudili ze mentalne je uz na tolko dozreta ze sa bude vediet o stenda postarat :lol: tehotenstvo prebiehalo s mensimi nevolnostami..pocas tehotenstva sa nic nezmenilo stale lietala jak sarkan, skludnila sa 2dni pred porodom :lol: steniatka odchovala uplne vpoho nechala si so sebou robit skoro vsetko co ma u nej docela prekvapilo. mali sme ich 6 s prvymi 3mi sa lucila v poho ale ked odhcdzal zvysok mala trosku depky. hodne nam spavala pri dverach a cakala kedy sa vratia. jednu fenecku z vrhu sme si nechali co jej hodne pomohlo. co sa tyka zmeny po porode tak je vacsie decko co sa tyka hier, s malou stale blbne ale od ostatnych steniatok si drzi odstup. vidim trosku polavenie v poslusnosti ale inak mozem povedat ze je dospelejsia a kludnejsia.. uz je to pani psica :lol: btw neviem ci sa mi to len zda alebo je to porodom mozne ale hodne sa jej spevnil chrbat.
DARK SIDE LEGION chovateľská stanica plemena australian kelpie - http://www.kelpie.sk
Lučíja
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 255
Bydlisko: Bratislava

Re: Kotnosť a jej vplyv na fenu

Poslaťod Siss@ » Sob 31.08.2013 21:05

mne sa Gwen po porode tiez uplne skludnila, dovtedy to bola sialena foxica a teraz je to dáma :lol: :smile: falosky nemavala ani predtym, a nema ich ani teraz...
steniatko mala len jedno a teraz neskor (uz to budu 2 roky) k nej nema vobec ziaden vztah... :ua:
http://pdgf.pitapata.com/5MzKp2.png
www.devilinsoul.weebly.com

Devil in Soul - Fox Terrier (Smooth & Wire) kennel + handling
F-Terriers team: agility, dog dancing, dog handling...
Siss@
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 883
Bydlisko: The Hague, NL

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ditkod » Uto 13.05.2014 19:57

Ahojte,
chcela by som sa poradiť s jedným problémikom. Moja fena bude pravdepodobne kotná, neviem to na 100% lebo to bolo neplánované a vyskočil na ňu pes. Bojím sa ako to bude s pôrodom a šteňatami. Chcem sa opýtať, ak by šteňatá neprežili, či by sa jej mlieko samo stratilo alebo by hrozilo nejaké riziko, príp. ako to riešiť.
Ďakujem
ditkod
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Sunny » Str 14.05.2014 8:34

Čo tak radšej skočiť cca 28 dní od krytia na sono a zistiť, čo kotná naozaj je alebo nie? A ak bude, stále sa to dá poriešiť tak, aby sa žiadne šteniatka nenarodili - či už sterilizáciou, alebo potratovkou...
A budem hnusná, ale rozmýšlať už teraz, či stratí mlieko ak štence neprežijú vyznieva tak, ako by sa mal niekto postarať o to, aby narodené štence neprežili... (Nehovorím že to tak je, ale vyznieva to fakt dosť blbo).
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ditkod » Str 14.05.2014 15:14

Vobec by ma ani nenapadlo mysliet nato, ze by som nechcela aby sa stenata vobec narodili. Samozrejme ze s tym niesom spokojna, pretoze je to cistokrva fena a potrat neuprednostnujem lebo nechcem riskovat ze uz sa mi ziadne steniatka nepodaria. Slusne som sa iba opytala ako to riesit keby sa nieco take vyskytlo pretoze to bol oproti nej velky pes, a keby mala problemy s porodom nebudem riskovat ze to neprezije ona a urcite by som ju pred nimi uprednostnila. Preto sa chcem iba informovat ako dalej s tym mliekom pretoze aj taka situacia moze nastat.
ditkod
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod katkariinka » Str 14.05.2014 15:18

A mate uz potvrdenu brezost? Kedy doslo ku krytiu?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ditkod » Str 14.05.2014 16:27

Nemam pretoze ju mam na penzione a nie je socializovana a po blizku nie je ziadna veterina. Na ockovanie ku nam dochadza veterinar ako v kazdej dedine. Ku krytiu doslo cca pred mesiacom az mesiacom a pol. Ale zda sa nam ze asi bude nakryta.
ditkod
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Vikiki22 » Str 14.05.2014 17:40

To akože, ak sa tvojej suke nedajbože niečo vážne stane, to ju akože nedopravíš ani k veterinárovi? To čo sú za výhovorky, pre Boha? :pac: Najlepšie je ísť k veterinárovi potvrdiť graviditu a potom rozmýšľať, čo ďalej. Ak je suka neuchovnená a neplánuješ s ňou ďalej chovať, tak je rozumné, aby sa šteňatá ani nenarodili a dať ju aj rovno vykastrovať. A ak šteňatá v budúcnosti chceš (samozrejme, hovorím o REGISTROVANOM chove) a ak nechceš nechať suku potratiť, tak nechaj, nech porodí a šteňatá niekomu podaruješ. Ak by náhodou došlo pri pôrode ku komplikáciám a suka ostane bez šteniat, najlepšie by bolo nájsť nejaké osirelé šteňatá a suku nechať odkojiť/odchovať ich.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ivana1 » Str 14.05.2014 20:10

Myslím, že by sa s ňou šlo k vetovi, neboj, Viki, ja to chápem tak, že ak by mala niekoho obetovať, obetuje malé, aby fenka prežila - nám sa to síce ťažko čo len číta, ale niekto sa chce pripraviť i na najhoršie verzie...

Podľa toho, čo písala, tak šteniatka plánuje:
nechcem riskovat ze uz sa mi ziadne steniatka nepodaria


ditkod Viki má však pravdu - fenku by vet mohol pozrieť - jednak by sa vedelo, čo je s ňou, ako je s ňou...zároveň by Ti poradil. Čo s mliekom... Ti poradí aj vtedy, ak by sa niečo také stalo, že by došla o šteniatka. Ak sa takto pýtaš, fakt to znie tak, akoby ste plánovali po pôrode malé utopiť, či hodiť pred útulok, neurážaj sa, prosím, ja len píšem, že sa to niekomu môže zdať takto, neobviňujem Ťa.

Drž sa tohoto:
Vikiki22 píše: Ak by náhodou došlo pri pôrode ku komplikáciám a suka ostane bez šteniat, najlepšie by bolo nájsť nejaké osirelé šteňatá a suku nechať odkojiť/odchovať ich.
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ditkod » Str 14.05.2014 22:19

Viki akoze neviem ako ci si myslis ze som nejaka bezcitna chudera alebo co. Nemusis sa tu hned rozculovat. Len myslim dopredu, co potom...samozrejme ze ku veterinarovi idem vzdy ked je to potrebe ale obvinovat ma tu ze sa neviem postarat o psa ked som ich uz mala za zivot niekolko...prepac ale do mesta je to daleko a nebudem tam s nou chodit, ked este nie je nic iste..neskor uz to na nej budem vidiet ci je gravidna alebo nie. Myslim ze som to dost jasne opisala ako to je aj s tym, ze racej by som dala stenata utratit ano..a nevidim na tom nic zle pretoze ich nenecham trapit niekde v utulku alebo nerozdam kadekomu po dedine kedze krizencov si vela ludi len tak neosvoji ani nikoho takeho nepoznam a ked hej je pravdepodobne ze skoncia zle. Nevravim ze to tak je stale. Len som sa proste rozmyslala dopredu ze ked bude nakoniec gravidna co s mliekom. Chcela som poradit nie sa tu vadit.
A ivana dakujem za radu, viem ze najlepsie bude sa informovat u veterinara, ale nadruhej strane sa mi zda zbytocne tam chodit, ked o par tyzdnov sa to na nej ukaze aj same. Mne to nesuri, len myslim dopredu...
V podstate je tu cela debata zbytocna lebo som sa chcela iba poradit CO S MLIEKOM...cize ci existuje nejaka injekcia alebo to staci len masirovat...budem vdacna za kazdu odpoved
ditkod
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Domca » Str 14.05.2014 22:25

Ehm utratit stenata......nie je to dobry napad, ked uz okrem moralnych hodnot to mam vziat z pohladu feny....Porodi stenata a nechas jej ich uspat...to s jej psychikou teda vela dobreho nenarobi. Co sa tyka mlieka, veterinar vie dat lieky na jeho stiahnutie.... Ak nemas papierovu sucku, na ktorej planujes chovat tak by som rozhodne sla na kastracku. Je to teda urcite humannejsie ako davat utracat narodene stenata + myslim ze netreba mnozit dalsich bezpapierakov :no:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod ivana1 » Štv 15.05.2014 9:52

ditkod píše: aj s tym, ze racej by som dala stenata utratit ano..a nevidim na tom nic zle pretoze ich nenecham trapit niekde v utulku alebo nerozdam kadekomu po dedine

je mi na grc
prepáč - ale to fakt nemôžeš riešiť (včas) injekciou na potratenie, ale plánovaným utratením šteniat? To sa Ti zdá ako menšie zlo? :plac:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Kotnosť a jej vplyv na suku

Poslaťod Bad » Štv 15.05.2014 10:49

ivana1 píše:ale to fakt nemôžeš riešiť (včas) injekciou na potratenie, ale plánovaným utratením šteniat? To sa Ti zdá ako menšie zlo?

Tohle jsem četla někde na veterinární poradně či kde, že nejmenším zlem pro fenu, pokud na ní chceš někdy v budoucnu chovat, je nechat donosit a nechat alespoň 1-2 štěňata, zbytek utratit (pokud je samozřejmě nemáš komu dát).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Ďalší

Späť na Chovateľstvo