Rozbor rodokmeňa

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod windy » Sob 02.03.2013 22:11

connie píše:Máám to :heh: Nakoniec som sa dostala až do roku 1942 :ha:
Výsledok je :
Inbredu: 0 (0%)
AVK (wspolczynnik utraty przodków): 82.942326490714%
Nechápem ako som mohla dostať takýto výsledok, veď sa tam neustále opakovali rovnaké mená :oo: otec s dcérou,teta so synovcom , brat a sestra atď :pac: Až sa budem nudiť najbližšie tak to urobím aj Veverke :lol:


Flecky pochadza zo spojenia brat x sestra (Arasmus of Irish Home x Atlanta of Irish Home), jej inbreeding nemoze byt 0% ani keby co bolo. Inak pre borderky existuje stranka Anadune http://www.anadune.com kde najdes celosvetovu databazu border a okrem ineho ti tam ukaze aj vysku inbreedingu u kazdeho psa, prip. spojenia. Konkretne u Flecky je to 28%, ale tie vypocty obcas hapruju, takze to treba brat s rezervou. Kazdopadne u jedinca, ktoreho matka s otcom su surodenci z jedneho vrhu nemusis velmi zlozito vypocitavat pribuznost, na to ti staci jeden pohlad do rodokmena.
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Mayaa » Sob 02.03.2013 22:38

windy píše:Flecky pochadza zo spojenia brat x sestra...

Je takto blízke príbuzenské spojenie bežné u borderiek? :oo:
www.RAVENFIELD.eu
Flat Coated Retrievers
Mayaa
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 416

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Lea a Stew » Sob 02.03.2013 22:52

Tak teraz som to spravila, sice len do 5 generacie, viac sa mi dneska nechce, spravim zajtra pokial najdem. zatial je to inbreeding 0%, AVK 90%, plus to planujem spravit pre Stewove steniatka
Lea a Stew
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 454
Bydlisko: Nitra

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod windy » Sob 02.03.2013 22:59

Nie. Je to specialita jedneho nasho chovatela. A musim povedat, ze tie "vysledky" stoja fakt za to. :ach: Kazdopadne chov border u nas nie je velmi regulovany a clovek moze v podstate chovat na comkolvek, kludne aj na surodencoch. U show linii je liniova a pribuzenska relativne bezna, tak isto bola bezna u pracovnych border, cca 100 rokov dozadu sa velmi casto krylo niekolkymi vybranymi psami, ktory sa povazuju za zakladatelov chovu. Kazdy z tych 4 - 5 psov mal okolo 200 potomkov, Wiston Cap, najcastejsie vyuzivany kryci pes ich mal tolko, ze sa ich presny pocet ani nevie. Opakovane krytie Wiston Capom malo to za nasledok zvyseny vyskyt CEA, epilepsie, zlej povahy a pes bol tiez prenasacom hnedej farby, ktora sa naslednym krizenim jeho potomkov medzi sebou zacala vyskytovat stale castejsie, co bol problem, kedze sa chovalo v zasade na ciernobielych, alebo trikolornych borderach a stenata inych farieb sa utracali. V dnesnej dobe sa chovatelia vacsinou snazia o nepribuzensku plemenitbu, border je obrovske mnozstvo a nie je problem najst dvoch nepribuznych jedincov, ale u show linii sa pribuzenska / liniova plemenitba stale robi a vacsina show psov ma v rodokmenoch stale tych istych psov, hlavne z Noveho Zelandu a Australie.
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Connie » Ned 03.03.2013 9:49

WIndy : robila som to v noci , takže je možné , že som sa sekla. Tamto určite nie je dobrý výsledok , pretože nie len , že tam bolo spojenie brat x sestra ale aj strýko s neterou, mamka so synom a podobne... Ono to tak aj potom vypadá :ach: Možno mi to zle vyšlo kvôli tomu, že som občas pri nejakom psovi napísala aj šampion a keď sa tam objavil už taký tretí raz tak som to tam dala bez toho :pac:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod MisheliQ » Uto 02.07.2013 18:41

citujem (z knihy Zootechnika pre veterinárnych medikov, autori: Prof.Dr.Ing.J.Gabriš,DrSc. a Doc.MVDr.P.Brauner,CSc.)
,,Rodokmene (pedigree) sú dôležitou súčasťou plemenárskej práce a slúžia ako podklad jej dokumentácie, predstavujú prehľadné usporiadanie predkov, alebo potomkov zvieraťa so záznamom o ich najdôležitejších znakoch a vlastnostiach
Umožňujú poznať spôsoby pripárovania, zošľachťovania línii, rodín a poznať vznik zvieraťa.
Umožňujú určiť rodokmeňovú hodnotu, stupeň príbuznosti, genetickej prevencie, kontrole dedičnosti zdravia.

Základné typy rodokmeňov:
a) Rodokmeň predkov (VÝVOD) - záznam priamych predkov, z kt.potomok vznikol
b) Rodokmeň potomkov (ROZROD) - obsahuje rozpis potomkov od jedinca alebo rodičovského páru"

Podľa spôsobu zostavovania rozlišujeme:
a) Textové rodokmene
- s vertikálnym umiestnením predkov (pozostáva z rodokmeňovej tabuľky, kt.má oddiely pre každého predka, 1.stĺpec má 2 rubriky - hornú pre otca, dolnú pre matku, 2.stĺpec má 4 rubriky pre starých rodičov zhora v poradí otec otca, matka otca, otec matky, matka matky)
- s horizontálnym umiestnením predkov (je v podstate o 90°obrátený vertikálny rodokmeň)
b) Grafické rodokmene
- individuálne (od predkov k potomkovi sa vedú šípky, ak sa predok vyskytuje v rodokmeni viackrát (príbuzenská plemenitba) uvádza sa len raz)
- skupinové: 1.schémy genealogickej línii (tabuľky), 2.schémy samičích rodín, 3.priesečníkové rodokmene"
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod miso1926 » Pon 15.07.2013 16:14

Ahojte, tak som konečne spravil rozbor plánovaného vrhu na 4 generácie a výsledok je takýto Inbredu: 0.03125 (3.125%)
AVK (wspolczynnik utraty przodków): 90% (na viac generácií sa mi to teraz nechcelo robiť :ua: )
A mal by som na niekoho, kto sa vyzná trošku do genetiky farieb, aj otázočku :lol: Vedeli by ste mi približne povedať či je (a ak áno tak cca koľko percentná) šanca, že vo vrhu by boli aj hnedé štendá? viem že je to veeeľmi ťažko odhadnúť ale tak to zoberme aspon tak Tipos Bingo :no: a potom napíšem čo sa naozaj narodilo :lol:
Obrázok
Obrázok
miso1926
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 16.07.2013 15:48

Povedala by som, že žiadne šteňa hnedé nebude. :smile: (Genetika tu: viewtopic.php?f=30&t=2210)
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod miso1926 » Uto 16.07.2013 16:47

Ja si už tiež myslím, že žiadne šteňa nebude hnedé :ua: ale dúfam, že ma milo prekvapia a stane sa nemožné :lol:
Obrázok
miso1926
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 16.07.2013 18:38

Geneticky to nemožné je, ale matka príroda rada robí zázraky. Držím palce. :heh:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod katkariinka » Uto 16.07.2013 19:23

viki, preco by to malo byt geneticky nemozne?
ak som teda pochopila farbu tlapiek ako farbu psov, tak je aj na strane matky hneda, takze teoreticky sa dalej prenasat mohla, takisto ktorykolvek iny predok mohol byt nositelom "hnedej".
Ak to mam vyjadrit v cislach - Beauty Amore Mio urcite prenasa hnedu, beauty charme ambasador ju ma na 50% a chanel ju teda ma s pravdepodobnostou 25% (za predpokladu, ze ziadny iny predok hnedu neprenasal).
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 16.07.2013 19:49

Ja som rátala len podľa tabuľky, ktorá tu bola zverejnená. A tam je hnedá až vo 4. generácii, to je mizivé percento, že sa to prenesie zrovna na tieto šteňatá. :nwm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod MisheliQ » Sob 20.07.2013 8:19

K tomuto môjmu príspevku viewtopic.php?p=1046189#p1046189 o rodokmeňoch dávam do pozornosti túto stránku, kde nájdete obrázky http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2 ... hp?kod=955
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod calwen » Sob 20.07.2013 8:31

My mame super databazu, takze nic ratat nemusim :smile:

http://www.ismecka.cz/pes/alan-ze-stenk ... hhk-198-08 A ze preco je Mardi taky chory ze.... Skoda ze som toto nepoznala, ked som si vyberala stendo.
IC 7.03% - AVK 76.67%

http://www.ismecka.cz/pes/rineke-v-h-ou ... sb-2738701 Emma :love:
IC 3.12% - AVK 93.33% Ak pojde do chovu, som zvedava ake hodnoty budu mat pupici :yes:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 10.10.2013 12:36

povie mi niekto vzorec na výpočet COI a AVK, ale velmi velmi zrozumitelne, aby som ho vedela podla toho naprogramovat? jasna definicia, ktore pismenko co znamena,... dík
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo