Náklady na chov (článok)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod jokejana » Pia 14.09.2012 13:14

Ulfheiðr píše:A k tvojej druhej citácií mojej citácie :lol: : Ako si to všetko dopátram, keď stačí k uchovneniu jedno blbé V-éčko? O čom mi to Véčko povie, najmä ak človek už trochu pozná to výstavné prostredie? O čom mi povie že pes má V, keď na ňom vidím, že sa pohybuje na hrane štandardu, kto mu to Véčko dal ? O ničom. A ako si to dohladám keď chcem napr psa z Maďarska, kde k tomu aby sa na nich chovalo stačí iba preukaz a nič iné a môže si tam chovať kto chce a na kom chce? Čo si tam dohladám? Akurát tých rodičov - ak sú údaje v PP pravé. Ale to sme pri tom čo som napísala vyššie.

Samozrejme kvitujem ten vyššie spomenutý základ chovu PP, ale už sme dosť vyspelí na to, aby začala fungovať aj akási nadstavba toho všetkého a tá pri mnohých plemenách proste nefunguje. Viem, je to na luďoch.
Už ma fakt nenapadajú lepšie slová :joint:

pre rypákov: neobhajujem bPP chov, ale ani PP chov v tejto forme ako dnes poznáme. Howg a brutal OT :au:


Obrovsku suhlas... Je to smutne, ale je to tak...
pigie píše:Hruska - ale ved staci sa poobzerat a snazit sa vziat stena od majitela, ktory este ma trochu rozumu a snazi sa chovat podla spravnych pravidiel... Aj taki sa este najdu :smile:

Najdu sa taki, suhlasim, problem je, ze chovatel feny moze byt takym clovekom, ale ak taki nie je aj na druhej strane u chovneho psa pripadne niekto z minulosti nieco ututlal, zial to moze vyskocit u tvojho stenata... S tym sa proste musi pocitat.
jokejana
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod hruska » Pia 14.09.2012 13:17

Pigie, ja viem ze.sa taki najdu, pisala som, ze klobuk dole pred nimi. Kiez by ich ale bolo viac..
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Bad » Pia 14.09.2012 13:19

hruska píše:Bad, a ohla tych drbov. Nie vsetko co sa hovori su drby, clovek ak sa co i len trocha vyzna si vie vyselektovat podla uvazenia co je moze byt pravda a co je drb.

Můžeš říct, že jsi ten co se vyzná v jakémkoliv plemeni? Já se za tu dobu co mám PP psa a pohybuji se v HW prostředí naučila jednu věc - věřím tomu, co vidím na vlastní oči :no:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod hruska » Pia 14.09.2012 13:23

Nevyznam, ale viem co od psa cakam a ak pocujem z x zdrojov, Aj konkretnemu psovi blizkych, ze to nie je co hladam, zariadim sa.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod MisheliQ » Pia 14.09.2012 13:29

Naposledy Ulf
Písala som o tom, že je lepšia možnosť chovať psov s PP ako bez PP (na margo toho uchovňovania podpriemerných psov). Nepísala som nič o tom ako by mal vyzerať ideálny chov, chovateľ apod.
Nič z toho v nekontrolovanom chove psov bez PP sa nedozviem. Nedozviem sa tam nič o žiadnych Včkach, o exteriéri budem vedieť toľko, čo ty pri rodičoch psa z Maďardska (aj keď o tých si viem zistiť viac) atď.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Sunny » Pia 14.09.2012 13:53

Bad píše:nedávno jsem četla, že ten vliv genů na povahu psa je tak 15-30%

S týmto teda moc nesúhlasím.

Príklad 1 - moje husky. Z rovnakého prostredia, od rovnakého debila, socializácia u oboch 0 bodov. Napriek tomu je Foxyna úplný pohoďák, vyrovnaný pes, ale Icynka je labilka, ktorá je schopná lakať sa aj vlastného tieňa a hysterčiť z takých vecí, že sa mi rozum zastavuje.

Príklad 2 - Foxynkyne štence narodené u mňa. Rovnaké podmienky, socializácia, všetko, napriek tomu v správaní viditeľné rozdiely už teraz v mladom veku (čo sa týka lakavosti, vzrušivosti atď...). Sama som zvedavá, ako sa tie ich prirodzené reakcie časom a socializáciou budú meniť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 15.09.2012 9:46

Mishel ano. S tým súhlasím. Ale napriek tomu to nestačí aby dostal človek zdravého a štandardného psa daného plemena. Toto čo spomínaš je super a máš pravdu, ale je to totálny základ, ktorý je samozrejmosť, preto by bolo fajn sa posúvať ďalej. A pokial ludia nezačnú vyžadovať viac ako len základy, tak sa nikdy nikam nepohneme.
Ty hovoríš: chovať PP psa s minimom na uchovnenie, alebo aj ničim, je lepšie ako chovať b PP.
Ja vravím: ano, to nikto nepopiera, ale chcime ešte viac, lebo je to potrebné.
Myslím že spojiť naše názory nieje problém a niekam by to viedlo :no:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Str 19.09.2012 18:28

ja odbocim od vasej temy a vratim sa spat na zaciatok a napisem naklady na odchov nasich prvych steniat :smile:
takze davali sme robit pred krytim 2 krat progesteron to nas stalo dokopy 20 €
vysetrenie na luxaciu pately ( nie je povinne v klube) 25 €
ockovanie na herpes 2x 44,80 € co sa rovna 89,60
krytie bolo 700€
cesta na krytie 65€, nastastie sa pes vratil dva tyzdne pred krytim do ciech, a tak sme nemuseli cestovat do talianska a isli sme na plyne, takze to vyslo lacnejsie
sono pocas kotnosti 2x po 10 € , po porode sme uz sono neplatili
strava fenky pocas kotnosti asi 40€ len za maso, prilohy nepocitam lebo neviem uz co vsetko sme pokupovali
pelech pre steniatka sluziaci aj ako porodny box 16€
ohradka zadarmo, mali sme pozicanu :smile:
mali sme 4 stenata:
plienky pre steniatka do 6 tyzdna - za tyzden sme ich minuli asi 20, jedna stoji 50centov ... dokopy 60€ pouzivali sme ich dlhsie ale nie uz v takom mnozstve kedze sa uz zacinali vencit vonku
behanie na veterinu s jednym stenatom - cesta 20€ , u veterinara sme uz neplatili
strava steniat od 5 tyzdna do 10 tyzdna - opat len maso asi 40€... jedno stena odislo 4,5 mesacne
vapnik a kolagen pre mamu a stenata - vapnik 38€ a kolagen 10 €
odcervenie - 5€ pasta .. kamoske ostala po stenatach tak nam ju dala za polovicu
1. ockovanie - 68€
2. ockovanie + cipovanie - dokopy 220€
3. ockovanie uz len dvoch steniat 34 €
rodokmene 30 €
vybava pre stenata:
obojok: 3x 8=24€
voditko 3x2=6€
konzerva 2x2,30=4,60€
krky 3x1=3€
granule 24€
deka 3x2=6€
lopticky dostali od krsnej a kazdy si svoju zobral do noveho domova. hracky co dostali od nas, ktore mali radi nepocitam :no:
este zapocitam uli zisk v praci kedze som s nimi bola 3 tyzdne doma, tyzden pred porodom , lebo fenka sa tvarila uz vseliako a dva tyzdne s krpcami pre istotu , to robi asi 150€
takze naklady ak dobre pocitam mi vysli 1718,20€
zo 4 steniat sme 2 predali po 650€ co je dokopy 1300€
1 stena sme si nehali a jedno darovali, takze som v minuse 418,20€
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod michalino » Str 19.09.2012 20:36

Je super vidiet kolko stoji realne odchov steniatok :jop:
nikolletttka píše:takze naklady ak dobre pocitam mi vysli 1718,20€ zo 4 steniat sme 2 predali po 650€ co je dokopy 1300€ 1 stena sme si nehali a jedno darovali, takze som v minuse 418,20€

Nikollettka mam otazku.... to jedno, ktore ste si nechali bolo kvoli tomu, ze ste chceli mat potomka (potom to nepokladam za naklady na odchov) alebo to bolo z ineho dovodu (zdravie, exterier atd.). Pri darovanom ak to bolo tiez z dovodu zdravotny, exterier atd. to chapem ze sa da chapat ako naklad:/ Inak ta vybava sa mi paci... my sme dostali len krmivo na prve dni a napachnuty kusok dewky, ktoru chovatelka roztrhala na viacero casti ... ale tak je to super, ze sa tak starate :jop:
nikolletttka píše:este zapocitam usli zisk v praci kedze som s nimi bola 3 tyzdne doma, tyzden pred porodom , lebo fenka sa tvarila uz vseliako a dva tyzdne s krpcami pre istotu , to robi asi 150€

na jednej strane to chapem, na druhej... ked som si s manzelkou vzali stena, manzelka si vzala dva tyzdne dovolenku, aby bola s malym kym si zvykne a tak... :no:
Pes získal svoju krásu bez ješitnosti, silu bez krutosti a ľudské cnosti bez ľudských chýb.
michalino
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 47

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Str 19.09.2012 21:02

michalino, to jedno sme si nechali, lebo sme chceli mat potomka a kvoli jej uzasnej povahe sa skratka nedalo odolat, i ked zaujemcov na nu bolo neurekom...
darovane steniatko prislo necakane, uz v 4 mesiacoch sme boli nalomeny si ho nechat, no prave v tom obdobi nam zomrel predany psik z vrhu na babeziozu (prenasa to kliest a ak sa to vcas nezastihne, psik zomrie) ... nebola by som v danej chvili schopna predat tomu istemu cloveku steniatko, takze sme sa rozhodli, ze ho darujeme, nakolko isiel do super rodinky a to je pre nas podstatnejsie ako nejake peniaze :no:

Dala som sem realne ceny na odchov...myslim, ze vsetko zalezi od plemena, my sme napriklad mali krytie lacnejsie, nakolko sme kryli u cloveka, ktoreho pozname...
A ak sa mam este vyjadrit k nazoru na tom, ci sa da z chovatelstva zit alebo nie, tak mne to pride dost absurdne, zit z chovu psov, ja osobne nie som zastancom neustaleho krytia fien a miestami sa uz pozastavujem nad tym, ako moze mat niekto aj raz za rok stenata...u nas v klube je povolene mat 3x za 2 roky vrh, ale neviem si tu fenku predstavit v 6 rokoch...ja tomu uz hovorim mnozenie PP psov a na tom mozno clovek zarobi...ja som snad z predaja steniat povacsine eurace vlozila naspat do psov....takze vsetko zalezi od chovatela, od pohladu chovatela na chov a od daneho plemena... :no:
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod moth » Str 19.09.2012 21:11

Presne tak to je Nikollettka, velmi si cenim tvoj prispevok, je skutocne realny a k veci, palec hore a klobuk dolu :jop:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 19.09.2012 21:25

Konečne článok k téme, nie ako tie doťahovačky, čo sa tu ako to už na DF býva ťahajú niekoľko strán.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod hruska » Str 19.09.2012 21:31

Offtopic: Predchadzajuca debata bola podla mna dost poucna a ociotvarajuca a nebola az tak uplne mimo temy, tak nechapem, co ti zasa vadi. Kludne si mozme iba komentovat fotky a ochkat nad krasnymi psikmi a vsetci budu spokojni :ach:
Nikolletttka, vdaka za rozpis :yes:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod MisheliQ » Str 19.09.2012 21:32

ďalší chovateľ, ktorý nemal problém zverejniť svoje náklady :poklona: nikolettka :jop:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod michalino » Str 19.09.2012 21:54

nikolletttka píše:nakolko isiel do super rodinky a to je pre nas podstatnejsie ako nejake peniaze :no:

:jop: :jop:
nikolletttka píše:A ak sa mam este vyjadrit k nazoru na tom, ci sa da z chovatelstva zit alebo nie, tak mne to pride dost absurdne, zit z chovu psov

:jop: Mam podobny nazor a to nie som chovatel.... Nikolletka dakujem za odpovede vyssie, ktore si mi dala aj za zverejnenie nakladov. :ahoj:
Pes získal svoju krásu bez ješitnosti, silu bez krutosti a ľudské cnosti bez ľudských chýb.
michalino
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 47

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo