Switch to full style
Poradňa pre začínajúcich chovateľov.
Odoslať odpoveď

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Pon 22.09.2014 12:13

(tak můj pohled je pohled člověka toptálně mimosoutěžního a to ani jako divák)
Tu největší prasárnu jsem zažila po zkouškách, kdy dotyčnému, který potřeboval body na kvalifikaci (či tak nějak) nevyšla obrana dle představ a šel si "spravit" psa....za přítomnosti rozhodčího, vysoké funkcionářky svazu.....a všichni byli v poho.......pokrytectví není moje hobby.....

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Pon 22.09.2014 12:21

elfinka píše: alebo vidi rovno na sutazi prasaciny a teda si povie ze sa to tak asi robit ma a potom to aplikuje doma.


tak nejak.
cela ta atmosfera kolem "narodaku" pusobi dojmem, ze jinak nez s klackem v ruce minimalne se pes ty cviky ani naucit neda.
nebo jeste jinak -neni to dojem. oni tak cvici. na tech psech je to videt.

ne, neidealizuju si IPO - jsem si vedoma, ze "skryte" zpusoby vycviku ma velmi sofistikovane vypracovane ale - ale ASPON na verejnosti drzi tvar "veseleho" psa.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Pon 22.09.2014 12:23

Mne sa pacilo na IPO rozhodnutie rozhodcu, ako jednemu psovodovi, kde pes evidentne robil pod tlakom bez radosti a so strachom, znizil znamku. A aj podotkol, ze ked je pes medzi dvoma znamkami obvykle sa prikloní k lepsej ale v tomto pripade dal tu horsiu s polutovanim a odvovodnenim. Tusim az nedostatocnu.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Pon 22.09.2014 13:09

ja hodim z ineho, boli to skusky zachranarske, kedy pan vyletel, lebo pes sa na privolanie sice rozbehol k nemu, ale nejake dva metre on neho zastal a koniec chvost stiahol a nebolo toho co by s nim pohol. Rozhodca dovolil, aby si psa privolal tri krat, potom ho vyhodil a odovodnil to aj tym strachom ktory bol na psovi viditelny.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Pon 22.09.2014 20:21

Sorry - téma je etika chovu, nie etika výcviku. Ak by sme mali brať do diskusie etiku tohto odvetvia či už zo strany NSP, alebo IPO, asi by sme sa nedohrabali výsledku a polemika by mohla byť siahodlhá. Svinstvá sa robia tam i tam. Rozdiel je v inom...

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Pon 22.09.2014 20:49

OT: ja som len odpovedala na otazku, ze preco pre mna nsp nie... vyjadrila som svoj cisto subjektivny pocit. o tom polemizovat ani nemusim :no:

ale kludne sa vratme k teme [emoji2]

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 7:53

tak sa opytam inu vec. co by ste urobili, keby ste zistili, ze chlap, co ma chovku na svojich PP psoch chova pomimo bez PP? riesili by ste to? alebo by ste na to dlabali?

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 8:24

ja takych poznam tiez. A neriesila som to. Som bola este mala a co ja viem, nie som tu nato, aby som druhych udavala. A ono, ved to vlastne nie je zakazane.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 8:25

Puk píše:Sorry - téma je etika chovu, nie etika výcviku. Ak by sme mali brať do diskusie etiku tohto odvetvia či už zo strany NSP, alebo IPO, asi by sme sa nedohrabali výsledku a polemika by mohla byť siahodlhá. Svinstvá sa robia tam i tam. Rozdiel je v inom...


tak nam, prosim, temu presunte nekdo:-)
me by zajimalo, v cem je ten rozdil :joint:

Offtopic: ale myslim si, ze i tohle tema sem patri -jestli jsou zkousky podle radu soucasti uchovnovani?? - co rika o psovi slozena ZVV3 -jake vlastnosti predava na potomstvo??

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 8:27

a ja som sa pytala Bad, ake vlohy nema mat pes so skuskou IPO a nedostala sa mi odpoved. :no:

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 8:31

kellee píše:tak sa opytam inu vec. co by ste urobili, keby ste zistili, ze chlap, co ma chovku na svojich PP psoch chova pomimo bez PP? riesili by ste to? alebo by ste na to dlabali?


Nedlabala bych na to, nahlásila bych to na klub, je to svinstvo.

Offtopic: A dále nepřispívám, neboť se držím Pukového požadavku z jednoho jeho příspěvku :jazyk:

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 8:58

ono je zrejme ze so psikom nieco nie je v poriadku, a zjavne mu ho uz niekto vratil, psika zacal ponukat az v 4 mesiacoch. bolo to inak nahlasene na UKKa ti odpisali ze to posielaju na presetrenie klubu. nemyslim si ze sa stane zazrak no aspon by s tym mohol prestat. mal vraj v kotercoch 10 psov.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 9:22

Elis píše: - co rika o psovi slozena ZVV3 -jake vlastnosti predava na potomstvo??


Múže říkat hodně i nic - múže se jednat o jedince, který své vlastnosti nepřenáší na potomstvo = náhodný jedinec, "vyšlapaná" ZVV3 od psovoda atd...

Offtopic: Puk, omlouvám se, porušila jsem pravidlo :hi:

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 9:49

Puk píše:Sorry - téma je etika chovu, nie etika výcviku

je to etika člověka, vnímání psa, vše souvisí se vším....

janajka píše:a ja som sa pytala Bad, ake vlohy nema mat pes so skuskou IPO a nedostala sa mi odpoved

Jéžiš, ty jsi protibná baba :no: ,se mi o tom nechtělo neb se o to plkalo pár stran dozadu.
Otázka není, jaké vlohy nemá mít IPO pes, en samozřejmě může mít vlohy pro cokoliv, ale zda sportovní kynologie (a já jsem nikde nerozlišovala IPO a NZŘ) prověřuje vlohy do chovu - z pohledu zvenčí, ne samotného psovoda, ten ví :
1. neprověřuje svými požadavky - např. IPO stopa je pachově nenáročná, důležitost je kladena na prvky poslušnosti (tempo, rychlost, přesnost, krok šlápota-šlápota, penalizováno je např. přirozené ověřování) a ne na samotné pachové práce. Obrana není v drtivé většině obranou ale lovem na kořist. Poslušnost moc nevím, co má ve výsledku prověřovat.
2. neprověřuje díky používání různých metod včetně a pravděpodobně hlavně klikru, kdy i bez dědičných vloh dosáhneš stejného vizuálního výsledku. A klikr je jenom o tom, co pes chce, nějak mi tam chybí ten mus, řekla bych smysl pro povinnost, schopnost snést i negaci, co je u pracovního psa nutnost.

Prošla jsem si s Badym jak IPO tak NZŘ a z mého pohledu je IPO daleko víc o drilu právě díky požadavkům na techniku provedení. A pro nás ubíjející nuda. NZŘ má poněkud širší škálu schopností, vyžadovaných po psu a hodnocení jaksi přirozenější.
Pro mě pracovní pes znamená v prvé řadě spolehlivost

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Uto 23.09.2014 13:03

Bad píše:2. neprověřuje díky používání různých metod včetně a pravděpodobně hlavně klikru, kdy i bez dědičných vloh dosáhneš stejného vizuálního výsledku. A klikr je jenom o tom, co pes chce, nějak mi tam chybí ten mus, řekla bych smysl pro povinnost, schopnost snést i negaci, co je u pracovního psa nutnost.


k tomuhle mam jen jedno -klikrem se da pes naucit hodne - jestli vsechno, jak rikaji - tomu zatim jeste uplne neverim. ne ze by to neslo, ale je to tak narocne, ze to zatim nikdo nedela. a otazka je jestli nekdy nekdo vubec bude?

znate nekdo psa, co je cvicen jen pomoci klikru a ma trioddilove zkousky, vyhrava zavody?

treba jen pozadavek - jak pes aktivne a razantne vystekava 40vt v zastene jen na klikr - zatim nemam tu fantazii, jak ho tohle naucit v realnem case.

Bad píše:Pro mě pracovní pes znamená v prvé řadě spolehlivost


jj. souhlas. zadne povahove vykyvy :joint:
Odoslať odpoveď