Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod janajka » Pia 12.09.2014 19:43

. Ja som nepripravila žiadneho NO psa, lebo som takého nikdy nemala. To co píšem je napocuvane, napozerane. Ja robim celkom iny šport, laikovi sa aj môže zdať, že je celkom primitívny ale k dosiahnutiu zelanych výkonov je tam cela veda. Ipo by som ja asi nedala, to je podla mna tazke, casovo narocne, treba precíznosť, ja som celkom lajdak. Len ma to zaujima. Vieru poznam osobne este skôr než vnizklo cele DF, poznam i jej prvého psa a jej postrehy. My sa o tom bavime viac mimo fora. Ja jej úplne rozumiem co chce povedať. Vlastne i pukovi. maju hlavu i patu. zachranarinu som spomenula preto, aby bolo jasne, ze nemyslim policajnych. to je celkom ina praca a vobec netusim ako to tam vyzera. Nepoznam, netrufam si preto ani hodnotiť. Akurát tak mozno z ukazok, a to rešpekt. Ked sa tomu rozumieš ty, tak napis svoje poznatky, pochval sa, skritizuj, normálne komunikuj. Preco take smiesne predstavy, ked vravis, ze poznas realitu a agresívne prispevky onicom?



Ano, staviam IPO úspechy na piedestál. Si zasluzia, podľa teba nie?








Inak dobrý odklon od témy. Ja sa chcem vrátiť.


Bad, ake vlohy nezistis na sportovom psovi? Len sa normálne pytam. Do diskusie.
Naposledy upravil janajka dňa Pia 12.09.2014 20:34, celkovo upravené 1
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 20:34

Podla mna uspechy v akomkolvek odvetvi su super, nie len v IPO. Ano, netajim sa tym, ze uspechy v SVV (nie 1) su pre mna viac, nez IPO.

Taktiez viem, o com wer aj puk pisu. Puka uznavam, jeho prispevky maju hlavu a patu a hovoria z neho skusenosti.

Btw. chvalit sa nie je mojim zvykom :no:
Pardon, ze som si dovolila zareagovat konkretne na tvoj prispevok, ktory ma dvihol zo stolicky. A hlavne tvoje presvedcenie, ktore zopakujes pri kazdom prispevku, ze nerozumiem a neviem o com hovorim. No ja som si uz tiez co to odzila... :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod janajka » Pia 12.09.2014 21:11

Lebo si vždy tak odveci reagovala, tak mi to pripada, že nerozumies. chvalit? Vies o mne dost malo, skoro nic. Nejake moje uspechy si zachytila? skôr celkovo píšem co sa mi stalo zle, z čoho mam nerv, co mi vadi. Ja kritik. Však isto ani netusis, aké úspechy mam za sebou ja. Nič extra to nie je, ale zeby to úplne nič nebolo, tak to tiež nie. Veľmi sa o nich nerozpisujem. Chvalit skusenostou? Tu ide o podlozenie realitou, jak sa predstavy zmenia. Odlisenie prace od prace, aby bolo jasne co konkretne bolo na mysli, nech nikto neprekruca. Aale, boze. Uz sa mi nechce. Vsak to je debata onicom. Ja sa chcem bavit o psoch a ty sa bavis o ludoch.







Proste nieco ma nadchne, nieco sklame a potom realitu popisujem priliz pesimisticky. To sklamanie aj casom stratim, lebo uz nebudem mat take ocakavania. A potom pride niekto kto mma milo prekvapi. A zas budem ocakavat... Tiez kruh. :D



treba mat oci stale otvorene.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 21:40

Ver, ze viem, ake uspechy mas :no:
Kynologia je nie len o psoch, ale aj o ludoch a hlavne ti vedia najviac de/motivovat.

A od veci? No neviem. Reagovala som na prispevok... Viac tiez k tomu nemam co dodat, nemam chut sa ani hadat
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Offca » Pia 12.09.2014 23:19

Silvuch píše:furt neviem, co znamena ten vyraz reaktivny... Pastevec je reaktivny.. To citam furt na tomto fore...

som nedavno pozerala video stretnutie pastevcov z inych svoriek niekde v Turkmenistane.. Celkom zaujimave sledovanie.


Offtopic: :haha: :haha: :prd: Tak ja som nedávno nevedela, čo je proaktívny. Bola som vyzvaná k vyššej proaktivite. A čo som zistila na wiki? Že opakom proaktivity je reaktivita. Čiže som pastevec.
Nedava mi to nejaký logický oný, ale .. :nwm: Baví ma to :heh:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod janajka » Sob 13.09.2014 7:08

Off. Opakom? Znie to ako to iste. Pes nesalamista. Este reaktivnemu chapem, ako pes reagujuci ihned na podnet. Ale proaktivny? Opak? Nereagujuci ihned na podnet? To nesedi. Idem pozriet do slovnika.



EDIT: proaktivny by mal byt podla slovnika taky, ze pes na naucenie novej veci vyuziva uz osvojeny sposob? A to nie kazdy pes? Ci to bolo nie na psa ale na ovcu?


nyssa, inak, ked sme v etike pp psov. Aky je rozdiel medzi psom pseudozachranara a psom ozajstneho zachranara? Schvalne pouzivam tvoje terminy (poznamka: ja by som pouzila inu terminologiu). A myslim rozdiel medzi psom nie vycvikom takeho psa.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod pigie » Sob 13.09.2014 8:08

Offtopic: Slovo proaktivita sa sklonuje u nas takmer vzdy pri hodnoteni zamestnanca. Vsetci sme malo proaktivny, nielen ty offec, neboj :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Offca » Sob 13.09.2014 9:03

Offtopic: Hej, hej, zamestnanie. Konkretne šefofa nášho klienta mi to povedala. Ale ona je hysterická žena.. takže ja si kludne nadalej ostanem opakom, teda reaktívna. :ha: :lol:
Ale naozaj, kuknite druhy odstavec, jedna vetička:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Proaktivita
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod akuk » Sob 13.09.2014 9:10

Offtopic: to sa hodi na ovce ne offce :joint:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod janajka » Sob 13.09.2014 16:24

Ja som ine nasla. Ze opakom je retroaktivny.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Sob 13.09.2014 20:33

janajka píše: nyssa, inak, ked sme v etike pp psov. Aky je rozdiel medzi psom pseudozachranara a psom ozajstneho zachranara? Schvalne pouzivam tvoje terminy (poznamka: ja by som pouzila inu terminologiu). A myslim rozdiel medzi psom nie vycvikom takeho psa.

presne taký, ako u kynológa a "kynológa". Čiže nemusí byť žiadny. Je to o ľuďoch, metodikách, cieľoch, prioritách a x ďalších faktoroch...
túto otázku si nemusela ani pokladať, keby si riadne čítala a chcela pochopiť, čo svojimi príspevkami myslím :no: :ahoj:

a k etike a uchovňovaniu: u bradáčov je bonitka zrušená, čiže je to viac menej bezpredmentné. Ale osobne som za uchovňovanie jedincov so skúškami, kde sa splnia všetky tri oddiely /stopa, poslušnosť, obrana / a nie, ako napr. chceli presadiť v Čechách, že by sa uchovnil aj pes so záchranárskou skúškou. A nie, nie je to negovanie mnou písaného, záchranársku prácu si vážim, ak sa robí srdcom a z presvedčenia (to sú tí ozajstní záchranári) a je podľa mňa nesmierne ťažká. No chovný pes pracovného plemena by mal byť ten, ktorý splní všetko to, na čo bol určený :smile:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod kellee » Ned 14.09.2014 20:20

smutne :hmm: mali by si taki ist pobehat do Turecka po zemetraseni


wer píše:tak ja som sa napocuvala od starych kynologov, ze kto nema na sportovku (pes, ci psovod), ide na zachranarinu... :angel:
to len tak medzi recou...
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod elfinka » Ned 14.09.2014 20:25

Tak hlavne väčšina "záchranárov" to po atest nikdy nedotiahne, to je ako porovnávať športových kynológov a služobných psov.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Elis » Pon 15.09.2014 10:11

wer píše: ono vacsina tam maju ideu "psikov do praxe",


jakoze narodak neni sport, ale priprava psa na praxi? :oo: :ha:

wer píše: teraz myslis F/U/Spr? ja to, naopak, kvitujem. lebo to moze robit viacej ludi, co by vsetky 3 discipliny nikdy nedali (myslim napr nie vsestranne pracovne plemena).


jj. tyhle dilci myslim. taky to neneguju - v zadnem pripade. jen ze jsou ty jednotlive oddily IPO lehci - nez kdyby se rozdelil narodak - proto jsem to psala.

jinak -v obecne rovine - samo, ze je to lepsi, ze je to rozdelene.
prospiva to prave te "vseobecne kynologii" - aby se ti lidi natahli, neb lidi potrebuji -i kdyz nejsou nejak extra soutezivy - nejaky cil kam postupovat, aby u vycviku zustali co nejdele. cim vic se psem cvici, tim lepe psa poznavaji -muj nazor.

wer píše: tak, tak. ale, bohuzial, ti, co to robia na urovni, chcu mat aj nejake vysledky... a potom je to tvrda praca a nielen radost. a to je taky zacarovany kruh.


sorry -ale "na urovni" je spicka ledovce. potrebujes porad tech 99% procent sedi, na ktere se da budovat ( a prodavat jim stenata a tak:-) - jestli se kynologie omezila - omezuje jen na spicku -mozna proto je to tam, kde je? :nwm:

Nyssa píše:No chovný pes pracovného plemena by mal byť ten, ktorý splní všetko to, na čo bol určený


:yes:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod janajka » Uto 16.09.2014 18:00

A ked bol no urceny aj ako ovciarsky pes tak musi splnit i ovciarsku skusku? Pri chove treba mysliet na buducnost plemena a mat predstavu o tom, kam by sa jeho chov mal dostat.

K inemu. Kriste pane ten neapolsky mastif co dala hruska na FB, to uz prekracuje vsetky medze.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo