Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Banshee » Pia 14.01.2011 14:27

A MOTH, dakujem za pochvalu, tolku chvalu si ani nezasluzim :hi:

Drzim palce aby sa to s vasim klubom podarilo uspesne doriesit. V akitach sa sice absolutne neorientujem, ale rozhodne je zarazajuce diskriminovat snaziveho chovatela. Som rada ze v nasom klube nic podobne riesit nemusim, dufam ze to takto este nejaky cas zostane.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod meggie26 » Pia 14.01.2011 15:59

Offtopic: Banshee vidno, že sa v AA neorientuješ, najskôr si over fakty ako niekoho označíš z diskriminácie a druhého za snaživého chovateľa
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Liola » Pia 14.01.2011 16:24

Banshee, OT, ale nemozem odolat... Ti Tvoji su naaaaaaadherni :aaa: . Nikdy som tak krasnych Parsonov nevidela, doteraz sa mi dokonca zdali skaredi :pac: . Frazzle je uzasny,jednoducho original...a zo suciek ma ocarila Dessie, stelesnena elegancia. A aj aj som si pocitala pekne :yes: :jop: . Dakujem a :ahoj: .
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Liola » Pia 14.01.2011 16:54

meggie26 píše:Offtopic: Banshee vidno, že sa v AA neorientuješ, najskôr si over fakty ako niekoho označíš z diskriminácie a druhého za snaživého chovateľa

Tak nam to prosim teda vsetkym vysvetli, ako predseda :haha: :haha: :haha:
Tu sa sice bavime vseobecne, a nikto nikoho konkretneho neoznacil, ale nevadi,ved poriadky treba robit aj preventivne :hmm:
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Banshee » Pia 14.01.2011 17:06

Tusim som niekomu stupila na odtlak? :ach:
Myslim ze v mojom predoslom prispevku je vsetko vyjadrene jasne - v akitach sa nevyznam, nezaujimaju ma a preto ich nemienim riesit. Neviem co je medzi MOTH a akita klubom, to nech si riesia oni sami, mna do toho nic nie je.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Banshee » Pia 14.01.2011 17:55

Liola píše:Banshee, OT, ale nemozem odolat... Ti Tvoji su naaaaaaadherni :aaa: . Nikdy som tak krasnych Parsonov nevidela, doteraz sa mi dokonca zdali skaredi :pac: . Frazzle je uzasny,jednoducho original...a zo suciek ma ocarila Dessie, stelesnena elegancia. A aj aj som si pocitala pekne :yes: :jop: . Dakujem a :ahoj: .


Dakujem :hi: Ti moji su skor podla povodneho (pracovneho) standardu (pouzivaneho doteraz v mnohych kluboch). To co obvykle vidime na vystavach v sucastnosti je uz tak trosku ine plemeno ;) Ktory smer je ten spravny, to si musi urcit kazdy sam pre seba. Som rada ze nas klub nikoho do nicoho nenuti a tuto moznost vobec mame.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod moth » Pia 14.01.2011 17:56

Banshee píše:Tusim som niekomu stupila na odtlak? :ach:
Myslim ze v mojom predoslom prispevku je vsetko vyjadrene jasne - v akitach sa nevyznam, nezaujimaju ma a preto ich nemienim riesit. Neviem co je medzi MOTH a akita klubom, to nech si riesia oni sami, mna do toho nic nie je.


Banshee to nic, nevsimaj si ju... Myslim, ze by sme si nemali nechat narusit tuto zaujimavu diskusiu a uz vobec nie takto!
Ano vsetky tvoje prispevky v tejto teme stoja za precitanie, su super, ja sama som si ich citala niekolkokrat za sebou a som na teba pysna na tvoju pracu so psikmi a drzim palce nech sa dari aj nadalej, nech sa ti splnia vsetky plany a sny presne tak ako si predstavujes, pretoze su skvele! Neviem sice ake mas plany, kazdopadne som presvedcena, ze su a budu velkym prinosom pre plemeno!
Co sa tyka mna a nejakeho klubu, to je minulost, formou monologu sa da len tazko nieco vyriesit! Dobrovolne som klub opustila, prejavila som zaujem stat sa clenom SKJ priamo ako fyzicka osoba, to vsak nebolo mozne, na sudy a podobne tortury uz nemam nervy a minat takto financie sa mi zda nevhodne... Tymto som v tejto sfere so Slovenskom skoncila, napriek tomu aj po viac ako siestich rokoch od vtedy aj nadelej zijem s jednym a tym istym plemenom, o inom neuvazujem a ak sa mi sem-tam nieco zaujimave podari co mozem hodnotit ako prinos pre plemeno pise sa to do historie plemena v inej krajine, nie na Slovensku, kde som priestor prenechala inym schopnejsim a lepsim...
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Banshee » Pia 14.01.2011 18:14

Moth, dakujem :)
Plany ziadne velke nemam, najdolezitejsia je radost zo psikov, robit to co cloveka a ich bavi. Ak sa najdu ludia ktorym urobi steniatko odo mna radost a dokazu mu poskytnut adekvatne podmienky, tak sa budem samozrejme tesit s nimi. Dufam ze sa mi este podari par zaujimavych vrhov - stav psov mam ale momentalne plny, dalsie prirastky planujem az ked sucastna "mladez" trosku zostarne, aby som mala pokracovatelov rodu. Je kopec dalsich plemien ktore obdivujem, ale neda sa mat doma vsetko co sa mi paci, takze mam akurat PRT vsetkych druhov srsti a farieb, je to lepsia "telka" ako Animal Planet :lol:

V Nemecku je fajn ze ked sa ludia nepohodnu, z akychkolvek pricin a je to skutocne neunosne, tak clovek jednoducho prestupi do ineho klubu a hotovo. Neexistuje aby sme vsetci boli jedneho nazoru. O to sa tu uz v minulosti pokusali a vsetci vieme ako to dopadlo.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod moth » Pia 14.01.2011 18:32

Nedakuj, vsetko je tvoja zasluha, nikoho ineho, len tvoja!
Som nadsena, ze sa hadam vo vsetkom zhodneme a teda nevyzeram ja ako prastena, to by som mala dakovat ja :aaa:
Presne ako pises, radost zo psikov to je podstata celej veci, bez toho by clovek nebol schopny pre ne tolko urobit!
Ja mam tiez radost zo psikov, proste neviem si predstavit zivot bez nich, vsetko ostatne pozitivne a krasne co sme spolu dosiahli to je "len" bonus a ceresnicka na torte :yes:
Ja sa teraz tesim z malej princeznej, ktora za mnou pricestovala z Kalifornie, je proste uzasna, clovek si lepsie steniatko nedokaze predstavit! A som tak stastna, ze ju mam, pretoze svojou pritomnostou mi pomaha liecit hlboku ranu sposobenu rozluckou s mojou uplne prvou Akitou, s ktorou som sa rozlucila vo veku 13 a pol roka, par dni predtym ako pricestovala Katia! A tak som dufala, ze este bude moznost, aby sa aspon spolu pozdravili :plac:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Banshee » Pia 14.01.2011 19:02

No dufam ze podobne "prastenych" ludi sa najde viac ;)

K prirastku gratulujem! Nech ti robi len radost a drzim palce aby sa vyvinula tak aby splnila vsetky tvoje ocakavania :) Take steniatko, to je vzdy balzam na dusu. Aj s tymi lotrovinami co povyvadza, ze :lol:
Mne sa minuly rok podarili miesto jedneho prirastku hned 2, takze teraz mam na par rokov zakaz ;)

Offtopic: Ja som zas dnes riesila najducha - zablateny psik lezal pri nasom plote :plac: Zial tuto nie je nik kto by mi s nim pomohol, v okrese DS neexistuje utulok. Psikovi zjavne nieco bolo. Volala som pani co ma sukromny utulok, ale ta ma plno a nemohla pomoct. Skusali sme ho nejak nacpat do prepravky, ze by som ho zobrala na veterinu, nech ho bud osetria alebo utratia, predsa ho tam nenecham zomriet. Zial nepodarilo sa nam to, psik sa strasne bal a branil, mal viac sil ako sa zdalo, tak nakoniec usiel do pola. Nechali sme mu tam deku, piskoty a misku s vodou, viac prenho momentalne spravit neviem :ua: Myslim ze bol od ludi tu z dediny ktori maju kopec krizencov a nestaraju sa o nich.
Cloveka to vzdy mrzi a tie moje chlpate potvory ani nevedia co maju.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod moth » Ned 23.01.2011 14:24

Velmi ta obdivujem Banshee! A drzim palce, nech je vsetko tak, ako si zelas!!!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod hruska » Str 26.01.2011 12:46

Nevedela som, kam otazku zaradit, tak skusim sem, kde uz prispelo viacero chovatelov. Vsimla som si, pocula, citala (aj tuto na fore), ze su ludia, ktori maju dost problemy s povahou ich psov, no i napriek tomu maju snahu chovat na takychto psoch. Mne to pride dost zvlastne, exterier zdaleka nie je vsetko. Nemate pocit, ze trebars na vystavach by sa malo prihliadat nie len na exterier zvierata? Zaujimal by ma postoj chovatelov k tomuto, ako laik tomu nerozumiem, tak rada by som poznala vase nazory. Dakujem :)
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Stanislava » Str 26.01.2011 13:24

Mne to pride dost zvlastne, exterier zdaleka nie je vsetko. Nemate pocit, ze trebars na vystavach by sa malo prihliadat nie len na exterier zvierata? Zaujimal by ma postoj chovatelov k tomuto, ako laik tomu nerozumiem, tak rada by som poznala vase nazory. Dakujem :)


Je jasné, že úplne ideálny jedinec neexistuje. Ale chovateľ by ma vedieť, čo môže v chove tolerovať a čo už nie. Nie je to zďaleka len povaha, je veľmi veľa iných vecí (ktoré tu nechcem rozoberať). Niekedy mám pocit, že poniektoré zvieratá sú v chove využivané, len kvôli egu samotného chovateľa (alebo peniazom ? - neviem posúdiť). Chovať je naozaj ťažká záležitosť a aj ten najserióznejší chovateľ sa nevyhne v chove určitým úskaliam, no podľa správny chovateľ sa poučí a ide z kratšej cesty späť, pretože používanie všetkého, všade a za každých okolností sa vie tvrdo vypomstiť (lenže otázne je, kto znáša dôsledky...)

Na výstavách sa dá ťažko hodnotiť povaha, skôr by som cestu videla v charakterových testoch.
Stanislava
Hafan
 
Príspevky: 927

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Bad » Str 26.01.2011 13:47

Stanislava píše:Na výstavách sa dá ťažko hodnotiť povaha,

Neovladatelnost dospělého psa a zvláště v třídě pracovní by měla vést k vyloučení z posuzování, minimálně ke zhoršení známky. Někteří rozhodčí na to ohled berou, někteří ne.

Stanislava píše:skôr by som cestu videla v charakterových testoch

U hovawartů je povahový test součástí bonitace. Jeho současná podoba v ČR ti o zvířeti neřekne nic, typické povahové vlastnosti pro toto plemeno jsou testem zcela pominuty, naopak nejlépe testem projdou povahy flegmatické, čili nestandartní. Kromě toho tvrdím, že jednorázový povahový test je velice diskutabilní.

Povahu psa neutváří pouze genový základ, ale zejména soužití s člověkem. Blb dokáže vyrobit i z pohodového zvířete uzlíček nervů a agresivní hovado (zejména u hovíků).
Je pravda, že zatímco od otce si štěně bere jenom geny, matka kromě genů předává svým potomkům i svoje vzory chování. Z tohoto hlediska je důležitější povaha matky.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod hruska » Str 26.01.2011 14:10

Stanka, Bad, dakujem za nazory. Myslim, ze je asi na buducich majiteloch stenikov poriadne si preverit chovky, spoznat psov i majitelov..Len som sa nad tym tak zamyslela, lebo clovek vidi roznych psov (ale asi je skoro nemozne posudit, ci ide o zlu vychovu, alebo je to zdedene), na ktorych sa chce chovat aj napriek vyraznym odchylkam od standardu co sa tyka povahy.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo