Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Bad » Pia 12.09.2014 6:47

Silvuch píše:Take svorky naprirodno, 6 alabajov vs 6 alabajov.. Ked sa nedostali do kontaktu prilis blizko, tak v pohode presli okolo seba, ale pokial sa stretavali, sem tam doslo k vymene nazorov, ich museli odhanat palicou... Drsna to krajina.

tak nějak (k tomu, jak furt píšu "reaktivní") - Aribo je aktivně hnusný sám, stačí přiblížení jiného psa (dle velikosti, jeho nálady a patrně i barevného rázu), nepotřebuje negativní reakci druhého psa jako podnět, mu stačí jeho existence.

elfinka píše:Ja teda Bad asi chapem, ale chyba mi nejake riesenie. Sport vlohy netestuje, otestuje ich ale nejaky jednorazovy povahovy test, ktory je predpisany a vopred znamy, a tympadom sa nanho da pripravit aj menej vhodny pes?

Děkuji, chápeš :lol:

elfinka píše:Podla mna aj spravanie mimo psovodovho priameho dohladu (ako bol spominany povahovy test bez psovoda) musi ist nejak korigovat - staci psa ubezpecit, ze tam psovod je, aj ked pes zrovna nevie kde presne. A pre psa realne nebezpecne situacie si predsalen na povahovych testoch nikto len tak nelajzne, takze to bude len o tom, posunut psove vnimanie "panicek mi stoji za zadkom" aj na situacie kedy nedrzi to voditko priamo.

Elfinka, kdybys zažila naše bývalé povahové testy s kolíkem, tak bys pochopila, že to jednoznačně poznáš (jak píše Puk, i na obraně to "srdce" poznáš, a to se pravděpodobně vyjadřuje k NO. Věř, že u HW je ten rozdíl daleko daleko větší). Druhá věc je, že i když to pes provede jak spartakiádu, ale správně, tak je to vlastně v pořádku, že.....

janajka píše:Bad nemám ja pocit, že by boli sluzobne psi konkrétne v zachranarine nejaké o level vyššie ako psi v sportovke....

Janajka, ale já nijak nehodnotím sport x záchranařina x cokoliv, ale jenom a jenom význam z hlediska chovu

wer píše:co sa tyka povahy, pre mna je najpodstatnejsia chut do prace a vyrovnana povaha

tohle poznáš, když s tím psem pracuješ, ne jenom na výsledcích (a protože tak nějak tuším, že máš na mysli vrcholové soutěže, tak tam by se snad ani s klikrem lama dostat neměla, nebo jo? tahle oblast mi je bytostně cizí... :nwm: )
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod hriva » Pia 12.09.2014 7:22

Tak až tak zle to s nimi nebude keď sú schopní vytvoriť aj nejaké skupiny.
Tiež som kukala zopár videí odtiaľ (väčšinou to boli nejaké zápasy) a ono nevyzeralo že by sa chceli zabiť, vyhral ten kto druheho nejak pritlačil k zemi, bolo to aj celkom nekrvavé resp len také povrchové rany.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 12.09.2014 9:09

Bad píše:tohle poznáš, když s tím psem pracuješ, ne jenom na výsledcích (a protože tak nějak tuším, že máš na mysli vrcholové soutěže, tak tam by se snad ani s klikrem lama dostat neměla, nebo jo? tahle oblast mi je bytostně cizí... :nwm: )


vsak ja stale o tom hovorim... kto chce, kvalitneho psa u NO rozhodne najde. aj ked trendy sa menia, to srdce tam stale ostava (opat prizvukujem - hovorim cisto o pracovnych liniach). aj ked sa to neda poznat na papieri, vzdy je moznost si to ist overit na vlastne oci - zvod mladych, bonitacia, preteky... ta moznost tu je - coz sa neda povedat o vsetkych pracovnych plemenach..
ale neviem si predstavit ziadne testy, skusky, ktore by boli objektivne. take neexistuje - minimalne nie v nasom skorumpovanom state. do vsetkeho vstupuje ludsky faktor :money:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 11:28

janajka píše:Bad nemám ja pocit, že by boli sluzobne psi konkrétne v zachranarine nejaké o level vyššie ako psi v sportovke. Podľa mna je to oveľa ťažšie, to IPO.

Janajka, toto snáď asi ani nemôžeš myslieť vážne :ach:
ak konkrétne toto porovnávaš, tak služobný záchranár (myslím ozajstného, nie tých, čo sa na záchranárov len hrajú, aby si mohli obliecť červené bundy), je v teréne niekoľko hodín a je to sakra záťaž na fyzičku aj psychiku... A už keď si tak znalá a skúsená, tak by si mohla vedieť, že napr. u tých záchranárov sa viac apeluje práve na tú prácu v teréne, než na "šaškárne" na pľace a tým pádom porovnávaš neporovnateľné.
Celkovo porovnávať športovku a službu, tak, ako to robíš ty, je absolútne mimo misu.
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Elis » Pia 12.09.2014 12:59

Bad píše: a co kdo pozná, že za tím je kupa práce a ne jeho přirozenost.....


moc lidi "zvenku" ne:-)
jak jsem psala -pri vycviku mozna fig.
ale pravdu -jak hodne pracne bylo psa vycvicit - tu zna jen psovod :joint:

elfinka píše:Podla mna aj spravanie mimo psovodovho priameho dohladu


taky si myslim, ze jen tak by se asi ( i to s velkym otaznikem) dala testovat povaha/prirozene rekace.
s otaznikem protoze opravdu se da to zvire naucit hodne - aby to jinak vypadalo nez to je...

A jestli ten sport neco testuje pro budouci generace?
Testuje mozna? zdravi psa, ze snese nejakou fyzickou zatez? kdyz dlouhodobe, tak jen lepe?

po tom, co me i tato diskuze donutila zkouknout par videi SVV3 a ZVV3 - musim napsat mozna. nekteri psi fakt nepusobi dojmem atleta-jak bych si predstavovala...

ale jestli povahu a vlohy -to uz se cyklim -tim si jista nejsem porad :nwm:

Puk píše:Ono vieš, koľkí tú SVV2 mali a práve nároky už nepustili ďalej, lebo to bol ten pomyslený strop pre jedného z dvojice, alebo oboch


prave jsem asi u toho stropu, co nechce pustit dal:-(

ta debata IPO vs. NR -a k tomu zkuste si to - musim napsat - trioddilova zkouska neni jednoducha podle zadneho ZR:-) vyzkouseno:-)

jak wer pise, ze delala narodak a presla na IPO, protoze ji oslovilo - ty wer - a tebe tenkrat cvicit ten narodak jako IPO nenapadlo? predvadet ho stejne?

lze predvest psa s projevem IPO na SVV/ZVV? vydrzi vam to ti psi "s vlohama" na sport?
( ja ho nemam, tak to nemuzu posoudit:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 13:09

Elis píše:jak wer pise, ze delala narodak a presla na IPO, protoze ji oslovilo - ty wer - a tebe tenkrat cvicit ten narodak jako IPO nenapadlo? predvadet ho stejne?


:jop: dobrý postreh

Elis píše:lze predvest psa s projevem IPO na SVV/ZVV?

áno dá, záleží na tom, ako si to kto predstavuje :yes:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 12.09.2014 13:16

pretoze som sa v tom prostredi, s tymi ludmi necitila dobre :nwm:
wer píše:pre mna znamena kanady, maskace, drsni ludia, drsne psy - pes na voditku, s kosikom, ked ho psovod pusti, tak si pes ide po svojom a pes je v kuse buzerovany, pes a clovek nie su partaci, ale akoby superi...


wer píše:bohuzial, ale proste z toho celeho nasho NSP mi zostal zly pocit. a neviem to zmazat. :nwm:


aj teraz, ked obcas na preteku zabludim medzi SVV-ckarov, tak sa tam citim ako ufonec. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Elis » Pia 12.09.2014 14:48

Nyssa píše: áno dá, záleží na tom, ako si to kto predstavuje


tak pak mozna opravdu u tech pracaku sport urcite vlohy do toho chovu prenasi :yes:
nepracovni plemena maji velke problemy s timhle.

konkretne me to cubina neustala na poslusnosti, 1. to neumim poradne psa naucit tj. nic moc zaklady, nedotazene cviky, aby byl zachovan projev - a 2. kdyz jsem k IPO projevu pridavala cviky poslusnost, tak aby byly spravne - nedala to.
Musela jsem z nejakeho pozadavku slevit - a ted zas jedeme vsechno znova a lepe:-)


Offtopic: a ne ze se mi budete smat, ze moloss nikdy nema ten "pravy" IPO projev takze nevim, o cem pisu:-) :joint: a ano, jsem smirena s tim, ze s ni nikdy na svet nevyjedu :ha:

wer píše:pretoze som sa v tom prostredi, s tymi ludmi necitila dobre


jsem se musela zeptat:-)
pripravuju se na narodak s lidmi, co vetsinou cvici IPO totiz:-) a citim se mezi nimi velmi dobre.

a jen takovy OT - vis, proc vetsina tech lidi cvici dle IPO? protoze je to pro ne momentalne jednodussi. delene zkousky taky zkousky :jazyk:

kdyz se vratim k tomu, co kynologii pozvedne, pritahne nove lidi -tam z vlastni zkusenosti rikam, ze to nebude nejake nadani/povaha psa, prospech urcitemu plemeni...
je to fakt v pristupu lidi, co se na tech cvicacich pohybuji :yes:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 12.09.2014 15:06

Elis píše:pripravuju se na narodak s lidmi, co vetsinou cvici IPO totiz:-) a citim se mezi nimi velmi dobre.

trening je jedna vec, potom tie preteky druha. ono vacsina tam maju ideu "psikov do praxe", tak im to nebudem kazit.. :ha:
ale aj na preteku IPO 1 som si vypocula, ze co robim v jednotkach..

Elis píše:a jen takovy OT - vis, proc vetsina tech lidi cvici dle IPO? protoze je to pro ne momentalne jednodussi. delene zkousky taky zkousky :jazyk:

teraz myslis F/U/Spr? ja to, naopak, kvitujem. lebo to moze robit viacej ludi, co by vsetky 3 discipliny nikdy nedali (myslim napr nie vsestranne pracovne plemena).

Elis píše:kdyz se vratim k tomu, co kynologii pozvedne, pritahne nove lidi -tam z vlastni zkusenosti rikam, ze to nebude nejake nadani/povaha psa, prospech urcitemu plemeni...
je to fakt v pristupu lidi, co se na tech cvicacich pohybuji :yes:

tak, tak. ale, bohuzial, ti, co to robia na urovni, chcu mat aj nejake vysledky... a potom je to tvrda praca a nielen radost. a to je taky zacarovany kruh.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod kellee » Pia 12.09.2014 16:49

o tom mojom to uz nejeden clvek povedal, ze je reaktivny. tak ak to je pravda, tak potom sedi prchky, neposedny,


Silvuch píše:furt neviem, co znamena ten vyraz reaktivny... Pastevec je reaktivny.. To citam furt na tomto fore...

som nedavno pozerala video stretnutie pastevcov z inych svoriek niekde v Turkmenistane.. Celkom zaujimave sledovanie.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod janajka » Pia 12.09.2014 17:12

Nyssa,nyssa. Kedy si tak vedela co pises. Akokeby si úplne prehliadla tu narocnu pripravu psa na IPO. Akokeby si šli len že saskovat tam a vtedy, lusknu prstom a hneď majú psa hotového. Zas div že sa neklanias psom, ktorých si podľa mňa ani pri práci nemohla vidieť. A aj chvalabohu, lebo to by muselo ísť o život, tak buď len rada, že si prácu takého psa nepotrebovala. Si ich predstavujes ako heroických hrdinov s umom, pritom tam pes a jeho výkon je tiež veľkou zásluhou psovoda. Inak ti psi sa nedostanu do zasahu dennodenne. Normálne si žijú svoj zivot vcelku kludne, akurat maju stastie, ze mozu s panom do prace. Najviac makaju na tých skoleniach práve a pri treningu. Pri zasahu nie je čas na piplačky so psom. V podstate využíva sa akurat psí čuch na rýchle dopatranie hladanej osoby. Je pre nich najhlavnejsie, aby pes spolupracoval spoľahlivo.teda bol zvyknuty na situáciu, vrtuľník, lano, presun, dlhodobe odlozenie, prip. prítomnosť iných psov a pocuval povely psovoda. Žiadne psi s mečom v ruke bojujuce v krutych podmienkach si hadam nepredstavujes. Pocasie psi zvladaju lepšie ako ľudia, sú to odolne vonkajšie psi. A si myslíš, že sú všetko silne psie povahy? Há, sú to len tvoje ilúzie.




Čiže mimo misu je skôr znehodnocovat IPO psa pod úroveň brutálne narocneho vykonu lavinaka. Sú to dve iné veci a príprava psov sa úplne liši. A nemyslim si, že je niečo menejcenné. Ako ty. Ja len, že jedno je narocne i druhé. Závisí od psovoda ako k tomu pristupi. A vieš co, väčšia piplacka je s IPO. Lebo to musí nejak presne vyzerať. Ako to viera napisala raz. Cielom je cesta.




O.i.tieto psi sa i tak do chovu nedostanu ;).
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 17:43

prepáč Janajka, fakt sa musím smiať :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
áno, ja som vlastne blb, ktorý v živote nevidel cvičák, doma nemal a nemá "pracovné" plemeno a v živote s ním nevyšiel na pľac / tréning / skúšku / pretek :ach: Taktiež som sa v živote nemotala okolo záchranárov :ach: Jasné, ty vieš najlepšie, že som ich nevidela... asi preto, že sa takými vecami nechválim na df. a čo nie je na df, to sa nestalo :haha:
koľko takých psov či už záchranárskych alebo IPackych si pripravila ty??? :angel:
ani neviem, či sa mám nad tým celým tvojim príspevkom rozplakať alebo len mávnuť rukou

mimochodom, ja som nenapísala, že je niečo menejcenné, IPO psov si na piedestál postavila ty :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod wer » Pia 12.09.2014 17:45

tak ja som sa napocuvala od starych kynologov, ze kto nema na sportovku (pes, ci psovod), ide na zachranarinu... :angel:
to len tak medzi recou...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 18:02

Wer, ale ja pisem o ozajsrnych zachranaroch, nie o tych pseudo, to som pisala uz na zaciatku. :no:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Etika a princípy chovu s PP - rady, skúsenosti

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2014 19:29

Janajka pise:Sú to dve iné veci a príprava psov sa úplne liši. A nemyslim si, že je niečo menejcenné. Ako ty. Ja len, že jedno je narocne i druhé

Btw Janajka, nevkladaj mi do ust nieco, co som nepovedala! Neodvazila by som sa degradovat ziadne kynologicke odvetvie prave preto, ze JA viem o com to je a kolko je za tym roboty :no:

Sorry za dva prispevky, neslo mi editovat
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo