Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Puk » Ned 04.11.2018 11:27

Shel, ideš s dobou! :jop: :jop: :jop: (aj ja mám už obe knihy, ale tú druhú som ešte nečítal - musím mať na to náladu... :hi: ) Inak špeciálne pre teba Matt Ridley : Genóm, autobiografia človeka. Zaujímavé čítanie, asi máš také veci rada... :ahoj: A ešte k merle - teraz sa vraj prišlo na to, že na merlákoch sa podieľa aj "mozaikový gén", ktorý ale ani všetci merláci nemajú. Tak sa to možno bude deliť na pravých a nepravých merlákov :lol: Uvidíme, čo sa dozvieme.

Shel-chan píše::heh: )
bohužiaľ, keďže je leopard farebne atraktívny, čisto pracanta majú na Slovensku v drvivej väčšine majitelia, ktorí s ním nepracujú... celé zle


S leopardami sa na SK nepracuje, majitelia nemajú dôvod a tým pádom ani záujem, škoda... dokonca je to aj fajn pes aj do lesa... :pac: Pár psov žije na rančoch a aspoň trochu pričuchnú k farmárskej práci. Strašne málo... Bez chvály - asi jediný na SK mám s leopardom všestrannú skúšku, ale len jedničku, ďalej sa mi nechcelo, hoci ešte nejakú by dal. Len prišiel môj totálny odpor k organizovanej kynológii...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1613

Barfer.sk

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Ned 04.11.2018 13:33

ďakujem za odporúčanie, musím to kuknúť... genetika človeka ma veru tiež zaujíma, ale nikdy som nevedela, kde začať :hi:

ak som dobre pochopila v skupine, tak mosaic merle nie je samostatný gen, ale sa tak označujú psy, ktoré majú viac ako jednu alelu/SINE inzerciu v svojom genotype... resp. sa u nich našli bunky s viacerými genotypmi.

toto je šeltia, ktorej výsledok testu vyšiel Mh/Mc+/m, teda má bunky s genotypom Mh/m aj Mc+/m. (zdroj: Veronica Covatch)
43176151_2351324384895573_7879294976855638016_o.jpg


tých leopardov je večná škoda :ua:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4393
Bydlisko: Bratislava - Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod lucik » Uto 06.11.2018 17:46

Puk píše:S leopardami sa na SK nepracuje, majitelia nemajú dôvod a tým pádom ani záujem, škoda... dokonca je to aj fajn pes aj do lesa... :pac: Pár psov žije na rančoch a aspoň trochu pričuchnú k farmárskej práci. Strašne málo... Bez chvály - asi jediný na SK mám s leopardom všestrannú skúšku, ale len jedničku, ďalej sa mi nechcelo, hoci ešte nejakú by dal. Len prišiel môj totálny odpor k organizovanej kynológii...

ja poznám chovku, ktorá so svojimi leopardami poľuje (na prasiatka), robia aj výcvikové dni, organizujú skúšky.. a s jednou sučkou trénujú mantrailing.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6008
Bydlisko: Madunice

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Puk » Uto 06.11.2018 18:47

Lucik, oficiálne poľovať nemôžu. Aspoň na SK nie. Durič musí mať pod 50 cm ani ako farbiara ho nepustia. To ostatné OK, akurát neviem, či je to "práca", alebo zábava, lebo mt mi tak príde. Bez urážky...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1613

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod lucik » Uto 06.11.2018 21:21

MT môže byť tak práca ako aj zábava (takisto ako plošná záchranarina, takisto ako športové stopovanie, obrana, atď.).. ale áno, s leopardicou to netrénujú do praxe pokiaľ viem, takže v ich prípade zábava/zamestnanie hlavy psíka..
čo sa týka poľovníctva, viem, že duriče ofiko musia mať do 50 cm, no neofiko poľujú s kdečím.. a FSD môžu určite robiť aj väčšie plemená, tie robili aj retrievre totiž.. ale tak, pri dohľadávke po pofarbenej stope je snáď jedno aký je pes veľký (tak nejak logicky mi to vychádza).
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6008
Bydlisko: Madunice

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 06.11.2018 23:09

hej, duriče nesmú byť nad 50, farbiary (resp. farbiarske skúšky) majú výnimku. ak si dobre pamätám zo skúšok a ak niečo nezmenili.

edit: normálne že som to išla hľadať. a dobre si pamätám.
PF a IHF môžu robiť len plemená farbiarov + SK + AJD, ale pri FSD sa jasne píše, že "ich môžu absolvovať všetky plemená duričov, teriérov, sliedičov, jazvečíky a farbiare bez obmedzenia veku a výšky psa v kohútiku. Zisťuje sa na nich schopnosť psa dohliadať poranenú diviačiu zver."
zdroj: Kynologické predpisy SPZ, vydalo SPZ, Bratislava 2003

no ale dosť off-topic už od genetiky.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4393
Bydlisko: Bratislava - Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Puk » Str 07.11.2018 6:43

Offtopic: Dievčatá, nech je to práca, či zábava, je to temer jedno. Pokiaľ to napĺňa psov a ich majiteľov je to v absolútnom poriadku. Bodaj by boli na tom všetci tak. Mne osobne je ľúto, že vlastne leo nemá kde dokázať svoju všestrannosť. A on veru všestranný je! Akurát nie každý... :nwm: Ale nemám ilúzie, že by si niekto catahoulu bral prioritne na prácu, tam sú iné preferencie.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1613

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Krver » Pon 12.11.2018 19:17

Krásný a dobrý den! Genetiku lze studovat přes mnoho podoblastí. Z nekomerčně- chovatelského hlediska považuji za nejatraktivnější kvantitativní, populačně- statistickou podoblast. Abych nenadělal mnoho chyb, uvedu jen několik málo zjednodušených záležitostí které považuji za úplný základ banálního povědomí. Situace je o to naléhavější, že se následujícími zákonitostmi řídí dědičnost a proměnlivost naprosté většiny vlastností.

Různé vlastnosti a vlohy jsou definovány různým počtem genů (jedním… desítkami… stovkami). Různé geny nabývají pro tu, či onu měřitelnou, nebo jinak definovanou polygenní- kvantitativní vlastnost různého významu. Alternativních forem různých genů (alel) bývá v populaci různé množství. Některé alely jsou pro určitý projev významnější, jiné méně významné. Fenotypový projev jedince je založen na příspěvcích alel. Příspěvky alel jsou sekundárně ovlivněny celou řadou mezialelových a epistatických (mezigenových) interakcí, čímž jsou dány rozdíly ve všeobecné a specifické kombinační schopnosti jedinců. Gen popisujeme velkým písmenem, jeho alely odlišujeme číslem v dolním indexu.

Například si můžeme pro jednoduchost vyčíslit vlastnost definovanou třemi geny. Na lokusu (A) jsou v populaci dostupné alely této síly: A1= +2, A2= -1, A3= +4, A4= 0, A5= +10. Na lokusu (B) jsou třeba v populaci (určitého plemene) dostupné jen alely dvě B1= +20, B2= +25. Další lokus a alely C1= -12, C2= -5, C3= -10, C4= -6. Tento jenoduchý genofond umožňuje genetickou variabilitu 2^5 x 2^2 x 2^4 = 2048 možných kombinací- v rozmezí konečných hodnot 14- 60 (se zanedbaným vlivem genetických interakcí a vnějšího prostředí). Genotyp některého jedince by mohl vypadat třeba takto: A1A4, B1B1, C3C4. (heterozygot na lokusech A a C, homozygot na lokusu B). Takový jedinec by vykazoval hodnotu 26.

Zajímavou (statisticky- populační) modelovou ilustrací je pyramidální rozdělení hodnot při hodu dvěma kostkami
norm.JPG
norm.JPG (31.3 KiB) Zobrazené 377 krát
. Čísla se při hodu dvěma šestistěnnými kostkami, kombinují jako 6 alel o stejné frekvenci (alel jednoho genu pod H-W rovnováhou). Na každé kostce totiž existuje stejná pravděpodobnost (1/6), že padne číslo 1,2,3,4,5, nebo 6. S největší pravděpodobností padne na dvou kostkách součet 7 a se zvyšující se odchylkou od této průměrné hodnoty, bude případů ubývat. Reprezentujeme-li pak další gen dvěma kostkami osmistěnnými (osm alel). A třetí gen dvěma kostkami dvanáctistěnnými (dvanáct alel na třetím lokusu), bude již rozdělení konečných součtů normální dle Gause. Rozdělení bude v takovém genofondu vypadat takto: http://anydice.com/program/df3a

Konečně se prosím inspirujte zde: http://user.mendelu.cz/urban/vsg1/populace/pop_selekce.html

V reálné populaci jsou některé alely frekventovanější než jiné. Některé zmutují, některé uměle přimigrují, některé náhodně oddriftují a jsou ztraceny na dobro. Některé jsou systematicky podporovány a jiné naopak z genofondu ustavičně vyřazovány selekcí. Jak my si tu tedy vesele šlechtíme, kombinujeme alely jednotlivých genů mezi sebou, až se dostaneme k požadovaným nebo limitním hodnotám znaku a to bez nutnosti jakékoli pozitivní mutace. Selekcí jsme tedy schopni zvyšovat průměrný level kvantitativní vastnosti v dané populaci a generovat tak kumulativní odchylku. Jak již bylo zmíněno jinými, od každého z rodičů dědí potomek 50% své genetické informace. 50% genetické informace obou rodičů je tedy do jedince přeneseno a 50% je v něm ztraceno. Tím jsou v populaci způsobeny změny ve frekvenci alel, případně úplné alelové ztráty a fixace https://www.radford.edu/~rsheehy/Gen_flash/popgen/. Během produkce pohlavních buněk dochází mimo jiné k rekombinaci. Při tomto procesu se náhodně rozděluje genotyp rodiče vždy do dvou (50%) haplotypů. Pes má 39 chromozomů ve dvou sadách, samotnou rekombinací chromozómů je umožněno 549 755 813 888 různých kombinací, nemluvě o crossingoveru
recombination.JPG
recombination.JPG (33.39 KiB) Zobrazené 377 krát
Z obrázku je dále patrné, že s největší pravděpodobností prapotomek zdědí 25% genetické informace každého z prarodičů. S rostoucí odchylkou od uvedené procentuální hodnoty se pravděpodobnost snižuje a takových případů je tedy statisticky méně.

Šlechtitelskému chovu zdar!
Krver
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Puk » Ned 18.11.2018 11:26

Nechcem o tom polemizovať, akurát jedna vec - pre mňa aktívny gén znamená VŽDY produkciu nejakej bielkoviny (rozličné množstvo, pomer a produkcia AMK). Navyše genofond psa (počet génov) je pomerne známy, ale už dnes sa vie, že gény sa zapínajú a vypínajú a v jednom momente je funkčných cca 3 000 génov. "Zapínače a vypínače" a ich funkcie - o niečom sa už vie, na veľa vecí sa ale ešte musí prísť. Takže je to samotná genetika, ochorenia, fyziológia, embryológia a ďalšie faktory, ktoré o našom psovi rozhodujú. Mendel bol len začiatok, ktorý to spustil...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1613

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Krver » Ned 18.11.2018 15:43

Puk píše:pre mňa aktívny gén znamená VŽDY produkciu nejakej bielkoviny (rozličné množstvo, pomer a produkcia AMK).

:yes: to je proteosyntéza (vědou je proteomika). Množství různých proteinů se utváří z 22 aminokyselin. Z bílkovin se potom utváří různé druhy buněk (orientačně k zevrubnému náhledu například zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_bun%C4%9B%C4%8Dn%C3%BDch_typ%C5%AF_v_lidsk%C3%A9m_t%C4%9Ble#Bu%C5%88ky_slou%C5%BE%C3%ADc%C3%AD_jako_receptory_v_smyslov%C3%BDch_org%C3%A1nech). No a z buněk se potom skládají tkáně, orgány, orgánové soustavy a těla zvířat.

Když se ještě jednou zaměříme na vlastnosti tak zjistíme, že na ně lze pohlížet hned z několika úhlů- z hlediska vnějšího projevu (z tohoto hlediska jsou nejčastěji definované), z hlediska genetického a z hlediska fyziologie... Například taková agresivita je z genetického hlediska kvantitativní vlastnost, z pohledu fyziologie jde o neurohumorální záležitost a z vnějšího pohledu o nesnášenlivé chování. Nesnášenlivý projev tedy bude částečně způsoben produkcí různých hormonů- potažmo strukturou a funkcí některých žláz, v součinnosti se strukturou a funkcí nervové soustavy. No a struktura i funkce těchto systémů potom bude závislá na externí stimulaci (vnějším prostředí) a buněčném založení. Potažmo tedy na bílkovinné struktuře, respektive na proteosyntéze jež je, jak dobře známo, kódovaná DNA. Z výše uvedeného lze také vydedukovat, už tak dobře patrný fakt, že nesnášenlivý projev nabývá nejen různých levelů, ale i různých kvalit! :aaa:
Krver
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Sob 01.12.2018 0:27

Offtopic: ooo, milujem, keď sa z čista jasna niekde objaví "nový" človek, ktorý vedie kázne ako keby "starousadlíci" boli úplne tupí :joint: to čo sa tu stalo za tie 3 týždne?

ľudia vedia zdediť mitochondriálnu DNA od oboch rodičov. celý môj život je v troskách!
https://youtu.be/JE9WnROTSQs
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4393
Bydlisko: Bratislava - Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod akuk » Sob 01.12.2018 9:20

Shel-chan píše:ľudia vedia zdediť mitochondriálnu DNA od oboch rodičov. celý môj život je v troskách!

Shel môžeš prosím k tomu bližšie? Jazykovo pre mňa nula bodov. Vďaka.
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Lindchen » Sob 01.12.2018 9:28

Shel, na základe toho prišiel koncept mitochondriálnej Evy, tam sa pracovalo s tým, že dedíme len po matke. Tým to môže byť celé chybné, či?
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8247
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Sob 01.12.2018 12:57

linda, áno, presne tak.

akuk. video hovorí, že liečili chlapca na mitochondriálnu chorobu, a aby ho potvrdili, tak ho pretestovali. síce jeho mDNA sedela s mDNA mamy a sestry, ale keďže to nevysvetľovalo jeho chorobu, rozhodli sa pretestovať aj otca... a zistili, že niektorú mDNA musel chlapec zdediť od otca. (z tejto časti som bola trochu zmätená, tak to asi vysvetľujem ako debil)
pojednáva o prípadoch, kedy mDNA zo spermie nie je zničená, ale že v až 1 prípade z 5000 sa môže integrovať do mDNA oplodneného vajíčka, a následne sa objaví v niektorých mitochondriách v tomto jedincovi.
spomínajú, že to nie je ani jediný prípad, a aj to, že to naozaj invaliduje všetky "fakty" o pôvode druhov, ktoré boli postavené na tom, že mDNA sa VŽDY dedí od matky.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4393
Bydlisko: Bratislava - Lamač

Re: Genetika

Poslaťod Krver » Sob 01.12.2018 14:19

Offtopic:
Shel-chan píše:
Vikiki22 píše:Ehm... Šteniatka získajú gény LEN od rodičov. Rodičia zas LEN od svojich rodičov. Teda šteniatko získa 50 % od otca, 50 % od matky, z toho 25% od jednej prababky, 25 % od druhej, 25 % od praotca, 25 % od druhého praotca atď.

Dovolim si nesuhlasit. Kedze rodic ma v kazdom gene dve alely - jednu od svojho otca, jednu od svojej matky, a ktorukolvek jednu z tychto dvoch aliel randomne preda svojmu potomkovi, moze sa stat, ze potomok zdedi po svojich rodicoch genotyp na 50% od prababky, na 50% od druhej prababky, a na 0% od oboch praotcov :smile: Su to detaily samozrejme a velmi nepravdepodobna situacia, len som tym chcela pripomenut, ze malo psov ma v sebe presne 25% z kazdeho prarodica - je to rovnako nepravdepodobne ako 50% od dvoch prarodicov a 0% od druhych dvoch.


Shel-chan: Dovolte abych Vás upozornil, že tady máte chybu- machrovala jste, ale nebyla jste dost namachrovaná. S největší pravděpodobností totiž prapotomek zdědí 25% genetické informace každého z prarodičů. S rostoucí odchylkou od uvedené procentuální hodnoty se pravděpodobnost snižuje a takových případů je tedy statisticky méně.
Krver
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo