Landseer / (Europäisch-kontinentaler Typ) (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Offca » Ned 24.08.2008 21:06

Yap, lenže to upresním, ako ironicky mala vyznieť moja ponámka o bielom fundlovi s fľakmi. Totižto American Kennel Club neuznáva Landseera ako samostatné plemeno, vlastne oni také ani nemjú. Majú len inofarebného Newfoundlana. Že bude tamtá varieta nazvaná Lanseerom, to platí len pre krajiny FCI.
Proste Amerikáni to chcú tak a hotovo. Neprekáža im to, že Landseer trochu inak vyzerá aj stavbou tela (povahu tak nepoznám)
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod unicorn » Pon 25.08.2008 7:53

bieleho foundlaka, alebo teda landseera, mame aj u nas. akurat v sobotu na orieskiade v KE sa mi jedneho podarilo odfotit:
Obrázok
landseer
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Vikiki22 » Str 27.08.2008 19:34

Offca píše:Yap, lenže to upresním, ako ironicky mala vyznieť moja ponámka o bielom fundlovi s fľakmi. Totižto American Kennel Club neuznáva Landseera ako samostatné plemeno, vlastne oni také ani nemjú. Majú len inofarebného Newfoundlana. Že bude tamtá varieta nazvaná Lanseerom, to platí len pre krajiny FCI.
Proste Amerikáni to chcú tak a hotovo. Neprekáža im to, že Landseer trochu inak vyzerá aj stavbou tela (povahu tak nepoznám)

Tak tak! :yes:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Landseer / (Europäisch-kontinentaler Typ) (FCI)

Poslaťod starr » Pon 18.05.2009 21:42

Štandard:

Všeobecný vzhľad
Landseer má budiť dojem veľkého, silného, harmonicky stavaného psa. Najmä čo sa týka psa, landseer má o niečo dlhšie končatiny ako jeho čierny novofundlandský príbuzný. Pohyby jeho svalnatých nôh majú napomáhať ladnú, uvoľnenú chôdzu.

Osrstenie a farba
Osrstenie s výnimkou hlavy má byť dlhé, hladké a husté. Na dotyk je jemné, prestúpené nie takou hustou podsadou ako u čierneho novofundlandského psa. U landseera mierne zvlnená vrchná srsť na chrbte a na stehnách nie je chybou. Proti smeru česaná srsť sa má sama vrátiť do pôvodnej polohy.
Základná farba srsti je čisto biela, s čiernymi škvrnami na tele a v bedrovej časti. Krk, predhrudie, brucho, nohy a chvost musia byť biele. Hlava je čierna. Za upevnenie chovu sa predpokladá biela oblasť ňucháča s bielou, nie príliš pretiahnutou lysinou. Čierne škvrny na bielom podklade nie sú chybou, ale mali by sa chovom odstrániť.

Hlava
Hlava má byť široká a mohutná, s dobre vyvinutou medzitemennou kosťou. Prítomný by mal byť aj zjavný čelový sklon, ktorý však nie je natoľko vyvinutý a strmý ako u bernardína. Dĺžka ňucháča = hĺbke ňucháča pred čelovým sklonom. Pysky sú suché, horné trocha prekrývajú dolné. Podľa možnosti majú byť pevné, nezaslinené. Tvar hlavy je výrazný, má ušľachtilý výzor, s primerane vyvinutými lícami, postupne prechádzajúcimi do oblasti ňucháča, ktorá je rovnako ako pysk čierne pigmentovaná. Zhryz je nožnicový, koža hlavy je krátko a jemne osrstená, bez záhybov.

Uši
Uši sú stredne veľké, nasadené oproti očiam. Sú trojuholníkové, dolu trocha zaoblené a dosahujú až k vnútornému kútiku oka. Nasadené sú vysoko na vrchnej časti hlavy, ale nie príliš vzadu. Na bokoch hlavy sú hladké a priľahnuté, prikryté jemnou krátkou srsťou. Dlhšie chumáče srsti sú iba v ich zadnej časti, pri koreňoch.

Oči

Sú stredne veľké, primerane hlboko zasadené, hnedé až tmavohnedé, majú priateľský pohľad. Tolerujú sa aj svetlohnedé oči. Viečková štrbina je mandľovitá, spojovka nie je viditeľná. Vyslovene svetlé oči ( sírovo- alebo sivožlté ) sú chybou, rovnako ako príliš tesná poloha očí

Krk
Svalnatý krk nie je na priereze celkom kruhový, ale mierne vajcovitý. K hlave vystupuje z ramenno - hrudníkovej časti širokou šijou. Pri súmernej stavbe tvorí jeho dĺžka od medzitemennej kosti ku kohútiku asi 3/4 až 4/5 dĺžky hlavy od medzitemennej kosti až k špičke ňucháča. Výrazné krčné laloky sú nežiadúce.

Telo
Dĺžka tela od kohútika po koreň chvosta má byť asi dvojnásobkom dĺžky hlavy. Chrbát má byť pevný a rovný, od pliec až po bedrá veľmi široký a mocný. Medzi pevnými svalnatými plecami leží hlboký a široký hrudník, so zodpovedajúcimi, silne vyklenutými rebrami hrudného koša. Brucho je iba mierne vtiahnuté. Medzi ním a svalnatou bedrovou časťou má byť zreteľne viditeľná plytká priehlbina na bokoch. Bedrá sú široké, na bokoch a smerom dozadu zaoblené silnými svalovými vankúšmi. Slabý a poklesnutý chrbát, uvoľnené bedrá a prikrátke posledné rebrá s príliš vtiahnutým bruchom sú pri týchto psoch chybami.

Predné končatiny
K mocnej ramennej kosti, ktorú obklopujú silné svaly vybiehajúce z oblasti pliec, sa pripájajú primerane zauhlené silné kosti celkom rovného, svalnatého predlaktia. Pomerne vysoko položené lakte, ktoré smerujú rovno dozadu, priliehajú k najhlbšej časti hrudného koša. Celá noha je až po priehlavkový kĺb mierne osrstená.

Zadné končatiny
Celá zadná končatina má byť mocná, voľne pohyblivá, so silnými kosťami, ktoré sú obklopené mocnými svalmi. Najmä horná časť stehna má byť široká. Zadné končatiny majú byť primerane osrstené. Kravský postoj ako aj nedostatky v zauhlení sa pokladajú za chyby. Vlčie pazúry ( alebo niekedy sa vyskytujúci 5. prst na zadnej končatine ) sú nežiadúce a mali by sa čoskoro po narodení odstrániť.

Laby
Majú byť veľké a dobre formované, tzv. mačacie laby. Roztiahnuté alebo navonok stočené laby sú neprípustné. Prsty majú skoro až k špičkám spájať silné medziprstové plávacie blany.

Chvost
Veľmi husto zarastený, ale nie zástavovitý chvost je silný, siaha nanajvýš trocha pod priehlavkový kĺb. Keď pes pokojne stojí a nie je rozrušený, má chvost ( na konci trocha zahnutý ) ovísať nadol. Pri pohybe môže byť chvost rovno vystretý, ale s koncom ľahko ohnutým nahor. Niekedy sa vyskytnú chvosty s malým zakrivením aleno nesené skrútene nad chrbtom. Tieto javy sú nežiadúce.
Výška
Landseer je vyšší ako novofundlandský pes, jeho výška kolíše. U psov sa pohybuje priemerne od 72 do 80 cm, u sučiek od 67 až do 72 cm. Menšie odchýlky smerom nadol alebo nahor sú prípustné.


Páči sa Vám toto plemeno?

Mne áno a veľmi nemám rada, keď niektorí (hlavne Američania) tvrdia, že je to to isté ako novofundlanský pes, pretože už zo samotného pohľadu na toto plemeno, či už na živo alebo na fotke, musí byť každému jasné, že to to isté plemeno nie je.

Obrázok
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Landseer

Poslaťod Abby » Pon 18.05.2009 21:58

Bývalá susedka s rodinou majú landseerku Cherry a je to fakt zlatý pes. Škoda, že nemám žiadne fotky. A čo sa týka podobnosti s novofundlandom, tak landseer sa od neho fakt odlišuje. Predovšetkým tým, že pôsobí štíhlejšie.
Šťastný je pes, ktorý si našiel milého pána - už navždy bude mať niekoho, kto mu bude škrabkať bruško.
Abby
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Košice/Bratislava

Re: Landseer

Poslaťod starr » Pon 18.05.2009 22:09

Mne sa práve preto páčia viac ako fundláci (ale aj tí sú samozrejme krásni), lebo tým, že sú vyšší a trošku štíhlejší, vyzerajú tak majestátnejšie a tak viac psovky, kdežto fundláci pôsobia na mňa viac ako méďovia :ha: .

Na výstave som raz hodnú chvíľu čupela pri landseerovi a hladkala som ho a nadobudla som dojem, že majú aj kratšiu a menej hustú srsť ako fundláci, že menej slintajú (ale môže to byť samozrejme prípad od prípadu), no a zdajú sa mi byť znateľne vyšší, takí proporčnejší proste :lol: .

Povahové rozdiely neviem, aké sú tam, niekto hovorí, že žiadne, no a čo som čítala jednu knižku, kde sa porovnávali tieto dve plemená, tak v nej opisovali fundláka ako totálneho dobráka a landseera ako hafa, ktorý je viac ostražitý a vie v prípade potreby aj ustrážiť a brániť, ale neviem, či je to pravda, lebo v knižkách sa už popísali aj chobotiny niekedy :angel: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Landseer

Poslaťod meraja » Uto 19.05.2009 12:13

Pravdou je,že toto plemeno má síce niečo spoločné s fundlákom,ale predsa je to niečo iné.Vzišiel zo starých veľkých bielo-čiernych strakatých anglických psov.Rozdiely:V kohútiku dosahuje výšku 70 až 80 cm (teda dnešné typy), zatiaľ čo čierny novofundlandský pes rastie v priemere do 65 cm a iba výnimočne dosiahne výšku 75 cm.. Rozdielnosť je evidentná aj z hľadiska dĺžky končatín. Landseer ich má dlhšie a rozdiely možno nájsť aj v stavbe tela. No a potom je tu ešte sfarbenie srsti a srsť samotná.
Poznám jedného ladseera,niekoľko krát som ho stretla na výstavach,celý čierny len okolo krku biele.Krása
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Landseer

Poslaťod starr » Uto 19.05.2009 19:17

Meraja, ale to musel byť potom fundlák, lebo landseer nemôže byť čierny s bielym fľakom na hrudi, jeho základná farba je vždy biela.

Stačí si prečítať štandard :no: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Landseer

Poslaťod starr » Uto 19.05.2009 19:21

Ja a landseer na výstave (r. 2006) :smile: .


http://www.images.dogforum.sk/files/3e0 ... xgrhg6.jpg
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Landseer

Poslaťod monika.o » Uto 19.05.2009 20:44

my keď sme na návšteve u uja v Liptovskom Mikuláši,tak stretávame jednu pani z ich ulice s tromi landseermi (a jedným NO)...prekrásne psy...také pokojné,idú jej popri nohe,neťahajú,proste krása... :jop:
avatar : by Diandra ,
http://www.moncanes.weebly.com
monika.o
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Landseer

Poslaťod starr » Str 20.05.2009 7:18

Jedna CHS je v Turčianskych Tepliciach, čo je tuším blízko (nie som v geografii moc zdatná :hi: ), tak či to nie sú aj oni?

Lebo sa mi nezdá, že by mal obyčajný človek troch landseerov, ale tak môže byť samozrejme aj to, však keď je milovník plemena a dobre sa o ne stará, tak prečo nie? :jop:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Landseer

Poslaťod meraja » Str 20.05.2009 7:59

No ja som nenapísala,že fľak na hrudi,ale límec okolo krku!
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Landseer

Poslaťod starr » Str 20.05.2009 8:39

Napísala si okolo krku biele, beriem.

Ale aj tak sa mi to nezdá, lebo všade sa píše a každý chovateľ Ti povie, že jeho základná farba je biela a tej čiernej má byť čím menej, tým lepšie (čo sa týka plochy tela okrem hlavy, tá čierna má byť).
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Landseer

Poslaťod monika.o » Str 20.05.2009 12:09

starr píše:Jedna CHS je v Turčianskych Tepliciach, čo je tuším blízko (nie som v geografii moc zdatná :hi: ), tak či to nie sú aj oni?

Lebo sa mi nezdá, že by mal obyčajný človek troch landseerov, ale tak môže byť samozrejme aj to, však keď je milovník plemena a dobre sa o ne stará, tak prečo nie? :jop:


to neviem..ujo vravel,že jej manžel alebo ona-už si nepamätám presne-je veterinár :nwm:
avatar : by Diandra ,
http://www.moncanes.weebly.com
monika.o
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Landseer

Poslaťod starr » Str 20.05.2009 12:16

Tak to neviem, či sú veterinári jeden alebo druhý. Ale to je jedno :lol: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI